emlaklik & sedatyucel

200 yıllık geometri sorusu çözüldü

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Feshane’de düzenlenen Eğitim ve Kariyer Fuarı, öğrenci ve velilerin yoğun akınına uğraması yanında ilginç konuların da gündeme gelmesine neden oldu. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Feshane’de düzenlenen Eğitim ve Kariyer Fuarı, öğrenci ve velilerin yoğun akınına uğraması yanında ilginç konuların da gündeme gelmesine neden oldu. Fuarın en ilgi çekici çalışması 201 yıldır çözülemeyen geometri sorusunun cevabının bulunduğunun açıklaması

Bu konu 3877 kez görüntülendi ve 16 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: 200 yıllık geometri sorusu çözüldü

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 3877 kez incelendi.


Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  200 yıllık geometri sorusu çözüldü

  İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Feshane’de düzenlenen Eğitim ve Kariyer Fuarı, öğrenci ve velilerin yoğun akınına uğraması yanında ilginç konuların da gündeme gelmesine neden oldu.

  İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Feshane’de düzenlenen Eğitim ve Kariyer Fuarı, öğrenci ve velilerin yoğun akınına uğraması yanında ilginç konuların da gündeme gelmesine neden oldu.

  Fuarın en ilgi çekici çalışması 201 yıldır çözülemeyen geometri sorusunun cevabının bulunduğunun açıklaması oldu.

  Test kitapları hazırlayan Bilsa Yayınları yöneticisi Mustafa Töngemen’in gerçekleştirdiği sunumda, İtalyan Profesör Malfatti’nin 201 yıldır çözülemeyen geometri sorusunun nasıl çözüldüğü anlatıldı. Konuyu anlatan Töngemen, Prof. Malfatti’nin 7 yıl her gün iki şer saat çalışarak soruyu çözdüğünü kendisini izleyenlere anlattı.

  DeKaN, SLaSh, Umut_Dostu ve 6 kişi daha bunu beğendi.

 2. #2

  Standart

  selam merak ettim acaba soru nedir biliyormusunuz?

 3. #3

  Standart

  bende merak ettim Kimin sorusu ve soru neydi acaba?

 4. #4

  Standart

  İtalyan matematikçi Gianfrancasco Malfatti'nin 1803 yılında ortaya attığı matematik sorusunu, 201 yıl sonra bir Türk öğretmen çözdü.
  Emekli öğretmen Mustafa Töngemen'in, 7 yıl çalışarak bulduğu cevap, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu tarafından onaylandı. TÜBİTAK'ın kabul yazısında, “Matematik öğretmeni Mustafa Töngemen'in, Malfatti'nin, ‘Üç çemberi bir üçgen içine içten teğet yerleştirme' probleminin cetvel ve pergelle çizilebilirliğini, gayretle yürüttüğü özverili çalışmalarla ve anahatlarıyla doğru bir çözüme ulaştırdığı kanaatindeyiz.” denildi.


  Malfatti'nin problemi, ‘mermerden yapılmış bir üçgenden, dik prizmadan en az malzeme ziyan olacak şekilde üç dairesel dik silindir çıkarma'yı amaçlıyor. Mustafa Töngemen, her gün iki saat çalışarak 7 yıl boyunca problemi çözmekle uğraştı. Geçtiğimiz ay, üçgen içinde 10. daireyi bularak kesin çözüme ulaştı.

  Zaman'ın sorularını cevaplayan Mustafa Töngemen, sonuç çizimlerini en basit şekilde gösterdiğini ve içine 3 daire yerleştirdiğini anlattı. Bugüne kadar yüzlerce bilim adamının soruyu çözmek için gayret sarf ettiğini; ancak başarılı olamadığını kaydeden Töngemen, yaşadıklarını şöyle özetledi: “1993 yılında Matematik Dünyası isimli dergiyi okurken karşıma Malfatti'nin sorusu çıktı. Bir dersanenin müdürlüğünü yapıyordum. Çalışma yoğunluğu sebebiyle üç yıl soruyla ilgilenemedim. Daha sonra 1 Ağustos 2003'te kesin çözüme ulaştım. Bunu kanıtlamak için birçok kuruma başvurdum. Son çare olarak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e mektup yazdım. Sezer, 13 gün içinde hem bana hem de TÜBİTAK'a bilgi verdi. Bağlantı kurduğum TÜBİTAK, beni Ege Ünivesitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü Geometri Anabilim Dalı'na gönderdi. Burada dört defa, günde 2,5 saat bilgime başvuruldu. Üniversitedeki hocalar görüşlerini TÜBİTAK'a iletti. Sonunda TÜBİTAK resmi bir yazıyla soruyu çözdüğümü bana bildirdi.”

  Emekli matematik öğretmeni Mustafa Töngemen, uluslararası bilimsel bir dergiyle ilişki kurarak çözümü yayınlatmak istiyor.

  1947 yılında Bolu'nun Gerede ilçesinde doğan Mustafa Töngemen, ilk ve ortaokulu Gerede'de, liseyi Bolu'da bitirdi. İstanbul Eğitim Enstitüsü Fen Grubu'nu 1967 yılında tamamlayan Töngemen, 11 yıl boyunca devlet okullarında öğretmenlik yaptı. Daha sonra özel dersanelerde çalışmaya başlayan Töngemen, evli ve iki çocuk sahibi.

  TÜBİTAK’ın onayladığı çözüm:


  a) ABC üçgeninin iç açıortaylarının kesim noktası O1,


  b) OBC, OAC ve OAB üçgenlerinin iç açıortaylarının kesim noktaları sırasıyla O1, O2 ve O3,

 5. #5

  Standart

  etkileyici değil çünkü fermatın hala çözülemeyen milenyum soruları var onlara çözüm bulmak önemli örneğin fermatın bir denklemin çözümünü bulmak sıvıların hareketinin matematiksel açıklaması yapılacak bu tarz deneme yanılma soruları kanımca bir anlam ifade etmiyor
  not:beni eleştirenler hemen asal sayılara bir formül bulmakla başlayabilirler

 6. #6

  Standart

  helal olsun ne diyelim

 7. #7

  Standart

  etkileyici!!! helal olsun

 8. #8

  Standart

  ah keske oss yıllarımda elıme gecseydi o soru...hocayı mor etmek ıcın tabi....

 9. #9

  Standart

  arkadaşın açtığı konuda sanki soruyu italyan bilim adamının çözdüğü anlamı çıkıyo.özellikle son kısmını iyi okuyun.

 10. #10

  Standart

  soru şöyleymiş: Herhangi bir üçgenin içine her çember diğer iki çembere dıştan teğet ve her biri üçgenin ilgili iki kenarına içten teğet olan üç çemberi Euclides Geometrisi ile (yalnız pergel ve cetvel kullanarak ) çiziniz.

  ben daha soruyu anlamadım cözene helal olsun valla :700:

Benzer Konular

 1. Firefox'un Logosunun Derin Sırrı Çözüldü
  Konu Sahibi arsenelupen Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 18.Nisan.2011, 16:24
 2. 85 milyon bilinmeyenli denklem çözüldü
  Konu Sahibi absahun Forum Eğitim Haberleri
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 22.Mayıs.2009, 09:59
 3. Firefox'un Logosunun Derin Sırrı Çözüldü
  Konu Sahibi MaRMaRaLi Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 22.Nisan.2008, 10:51
 4. Discovery TR Çözüldü/28-10 TURKSAT 1C frekansları
  Konu Sahibi Rapator Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 04.Aralık.2006, 21:00