emlaklik & sedatyucel

Google Yeni Gizlilik Sözleşmesi | Mutlaka Okuyun

Geri sayım başladı. 1 Mart 2012’de farklı bir Google karşımızda olacak. “Yeni Gizlilik Politikası ve Google Hizmet Şartlarını” kabul edip, sözleşmeyi onaylamayanlar Google’ı kullanamayacaklar. Google, “Yeni Gizlilik Politikası”nda neleri kabul etmemizi istiyor? Öncelikle şunu söylemeliyim ki Stanford’un doktora öğrencileri Lary Page ve Sergey Brin’ın kurduğu özgür platform tarih oluyor. Google’ı kullanmak için yeni gizlilik politikasını kabul etmek ve sözleşmeyi onaylamak zorunda

Bu konu 4357 kez görüntülendi ve 1 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Google Yeni Gizlilik Sözleşmesi | Mutlaka Okuyun

  5 üzerinden 5.00 | Toplam: 7 kişi oyladı ve 4357 kez incelendi.


Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Thumbs down Google Yeni Gizlilik Sözleşmesi | Mutlaka Okuyun

  Geri sayım başladı. 1 Mart 2012’de farklı bir Google karşımızda olacak.

  “Yeni Gizlilik Politikası ve Google Hizmet Şartlarını” kabul edip, sözleşmeyi onaylamayanlar Google’ı kullanamayacaklar.

  Google, “Yeni Gizlilik Politikası”nda neleri kabul etmemizi istiyor?

  Öncelikle şunu söylemeliyim ki Stanford’un doktora öğrencileri Lary Page ve Sergey Brin’ın kurduğu özgür platform tarih oluyor. Google’ı kullanmak için yeni gizlilik politikasını kabul etmek ve sözleşmeyi onaylamak zorunda bırakılmak, Google Guys’ın özgür arama motoru düşüncesinden çok uzakta nitekim!


  1 Mart 2012 tarihi itibarı ile Google’dan hizmet almak isteyen tüm kullanıcılar, bu yeni gizlilik politikasını kabul etmek ve sözleşmeyi onaylamak zorunda. Google, 60 değişik gizlilik politikasını kaldırıp bunların yerine çok daha kısa, okunması kolay tek bir politika getirdiğini beyan ediyor; yani bir anlamda sadeleştirmeye gidiyor ama enikonu kafa karıştırıyor.


  Google hizmetleri kullanıldığında, kullanıcıların telefon numaraları, çağrı yapan tarafın numarası, yönlendirilen numaralar, çağrıların tarihi ve saati, çağrıların süresi, SMS yönlendirme bilgileri ve çağrıların türleri ile ilgili bilgiler otomatik olarak depolanacak ve çeşitli amaçlar için kullanabilecek. Çekilme mümkün değil, isteseniz de istemeseniz de Google araştırdığınızı, e-postada okuduğunuzu ve size ait profilinizde yazdıklarınızı veri olarak toplayabilecek.
  Peki Hukuki Açıdan Kişisel Verilerin Korunması Ne Olacak?


  Google’ın bu yeni gizlilik politikası ile Avrupa Birliği’nin “Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Direktifi” taban tabana zıt. Bu konuda AB reaksiyon göstermekte gecikmedi. Aynı şekilde Amerikan kongresi de. Ancak Google yönetimi, AB’nin uygulamayı erteleme isteğini geri çevirdi.

  Duruma Türkiye’den de tepkiler var. Google Türkiye için yaptığı açıklamada; kullanıcı ayarlarının hiçbir şekilde değiştirilmediğini, kullanıcının hiçbir bilgisinin paylaşılmadığını ve toplanmadığını deklare ediyor, onaylamamızı istediği sözleşme ise tam aksi yönde…


  Google bu beyanlarında gerçekten samimi ise; bu beyanlarını “söz” yerine, onaylamamızı istediği “sözleşme” ile teminat altına almalı…
  Kişisel Verilerin Korunması Alanında Türkiye’de Durum
  Maalesef ülkemizde, “Kişisel Verilerin Korunmasına Dair” özel bir yasal düzenleme hali hazırda mevcut değil…
  “Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı” 7.04.2008 tarihinde kabul edilerek TBMM Başkanlığı’na gönderilmiş ve Ekim 2008 tarihinden bu yana mecliste kanunlaşma sırasını bekliyor.


  Kişisel verilerin korunması alanında, yasa haline getirilmiş özel bir düzenleme bulunmadığından, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesi halinde ilgililerin hakları; başta Anayasa olmak üzere, Türk Medeni Kanunu’nun 23,24 ve 25. Maddeleri ile Borçlar Kanunu’nun 49. Maddesindeki hükümler doğrultusunda “Kişilik Hakkının Korunması” çerçevesinde korunabilir.


  Bunun yanında Bilgi Edinme Kanunu, , Elektronik Haberleşme Kanunu, Türk Ceza Kanunu gibi kanunların ilgili maddeleri uyarınca da koruma talep edilebilir. Ancak, bir an evvel AB Direktifi ile uyumlu bir yasal düzenlemenin kabul edilmesi gerekir.


  Çünkü, Google, Twitter gibi şirketler temsilcileriyle yaptığım görüşmelerden edindiğim izlenime göre; her ülkenin yasal düzenlemesine uygun bazı davranış modelleri geliştirecekler… Bu nedenle bu konudaki yasal boşluğun gelişen teknoloji ve küreselleşme ile uyumlu olarak bir an evvel doldurulması çok önemli…


  “Google’ın Yeni Uygulamasının Hiç Mi Faydası Yok” Diyenlere…
  Aslında Google’ın yeni politikası bazı bakımlardan kullanıcılar için faydalı da olabilir. Sosyal yaşamın araştırmaya entegrasyonu değişik sonuçlar verebilir. Pek çok kullanıcı için Gmail, Dokümanlar, Arama, Haberler ve Youtube üzerinden deneyimin birleştirilmesi iyi sonuçlar çıkarabilir.


  Ancak, şirketin Google’ı kullanmak istiyorsan bu şartları kabul edeceksin, elin kolun bağlı sözleşmeyi imzalayacaksın, "Yoksa kullanamazsın dayatması" tüm inandırıcılığını ve yasal zemindeki sağlamlığını kaybetmesine yol açıyor.

  Sonuç Olarak;
  Hukuki açıdan Google’ın yeni uygulaması bir “Dayatma”…
  Kullanmak istiyorsan “Hayır” deme hakkın yok!
  Yeni şartlarla kullanmaya “Mahkum Ediyor”…
  Tüm Google kullanıcıları, bu noktada çok hassas davranmalı; 1 Mart 2012’den önce tepki ve görüşlerini ilgililere en azından mail yoluyla iletmeli…
  Yoksa, kişisel haklarımızın ihlal edileceği çok açık…


  ____________________________

  Alıntıdır

  alperbjk bunu beğendi.

 2. #2

  Standart

  Zaten internete girdiğimiz bilgiler, bilgisayarda, cep telefonunda yaptığımız işler yıllardır kayıt altında ve takip ediliyor. Birtakım güçler bunları kullanarak dünyaya hakim olmaya çalışıyor. Adamlar da el altından yaptıklarını yasal hale getirmek için bu yola başvurmuş. Bu yazdıklarım bile kayıt altında. Ne zaman konarlar bilemem, sağlıcakla kalın. (: