emlaklik & sedatyucel

Sonuç: En İyi Spayware Yazılımı Hangisi

Katılımcı sayısı
22. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
 • LAVASOFT AD AWARE PRO

  7 31.82%
 • SPYBOT SEARCH &DESTROY

  2 9.09%
 • MICROSOFT WINDOWS DEFENDER

  2 9.09%
 • WEBROOT SPYSWEEPER

  3 13.64%
 • GRISOFT AVG ANTI-SPYWARE

  1 4.55%
 • PC TOOLS SPYWARE DOCTOR

  7 31.82%

En İyi Spayware Yazılımı Hangisi

Evet arkadaşlar PC World Türkiye yaptığı bir araştırmayla en iyi anti spay yazlımlarını karşılaştırmış. Biz de CashTR ailesi olarak kendi testimizi ve anketimizi yapıyoruz Adamların sonuçları SonuçlarYazılım Puan Sonuç PC TOOLS SPYWARE DOCTOR 5.0 , 95 Spyware Doctor reklam ve casus yazılımlarına karşı en başarılı korumayı sunuyor ve teste katılan programlar arasında phishing korumasına sahip tek yazılım. GRISOFT AVG ANTI-SPYWARE 7.5 , 81

Bu konu 1752 kez görüntülendi ve 1 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: En İyi Spayware Yazılımı Hangisi

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1752 kez incelendi.


Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Folder New Hot En İyi Spayware Yazılımı Hangisi

  Evet arkadaşlar PC World Türkiye yaptığı bir araştırmayla en iyi anti spay yazlımlarını karşılaştırmış. Biz de CashTR ailesi olarak kendi testimizi ve anketimizi yapıyoruz

  Adamların sonuçları

  SonuçlarYazılım Puan Sonuç

  PC TOOLS SPYWARE DOCTOR 5.0 , 95
  Spyware Doctor reklam ve casus yazılımlarına karşı en başarılı korumayı sunuyor ve teste katılan programlar arasında phishing korumasına sahip tek yazılım.

  GRISOFT AVG
  ANTI-SPYWARE 7.5 , 81
  Programın yüksek casus yakalama yüzdesi, zayıf davranış tabanlı koruma ve yanlış alarmlar yüzünden gölgede kalıyor.

  WEBROOT
  SPYSWEEPER 5.5 , 76
  Eski şampiyon iyi bir tasarım ve başarlı davranış tabanlı koruma sağlıyor ancak sisteme bulaşan zararlıları temizleme konusunda ciddi sorunları var.

  MICROSOFT
  WINDOWS DEFENDER 1.1 , 72
  Bu ücretsiz araç reklam yazılımlarını temizlemede iyi iş çıkarıyor ancak casus yazılımlar konusunda hiçbir varlık gösteremiyor.

  SPYBOT SEARCH
  &DESTROY 1.4 , 59
  Ücretsiz gerçek zamanlı koruma sunan program güncel tehditlere karşı biraz etkisiz kalıyor


  Lavasoft Ad Aware Vista sürümü İnceleme yapılırken test aşamasında olduğu için listeye alınmamıştır.  PC World Türkiye - Aralık 2007 Testleri


  Güvenlik yazılımları ilk başlarda antivirüs ve antispyware olarak ikiye bölünmüşlerdi. Antivirüs programları virüs ve solucanlara karşı koruma sağlarken, antispyware programları da casus yazılımları ve istenmeyen reklam programlarına karşı savaşıyorlardı. Ama makro virüsleri ve e-posta solucanları sayısındaki düşüş trendi antivirüs firmalarını cepheyi casus yazılımları kapsayacak şekilde genişletmeye itti. Artık birçok antivirüs programı casus yazılım olarak nitelenen Truva atları ve arka kapı programları ile de mücadele ediyor. Şu durumda ayrıca antispyware araçlarına ihtiyacımız var mı?
  Bu sorunun cevabını bulabilmek için altı popüler casus yazılım koruma programını inceledik. Bunlardan beş tanesi -Grisoft AVG Anti-Spyware 7.5, Microsoft Windows Defender 1.1, PC Tools Spyware Doctor 5.0, Safer Networking’ten Spybot Search & Destroy 1.4 ve Webroot Spy Sweeper 5.5- Windows Vista sistemlerde incelenirken, test sırasında Vista versiyonu bulunmayan Lavasoft Ad-Aware 2007 Plus bir Windows XP SP2 PC üzerinde test edildi.
  Zararlı yazılımlara karşı koruma testlerinde Alman araştırma firması AV-Test.org ile birlikte çalıştık. AV-Test.org, güvenlik yazılımlarını 110.000 civarında inaktif reklam yazılımı, casus program ve rootkit ile karşı karşıya getirerek teste katılan programların bu tehditleri tanıyabilme oranlarını ölçtü.
  İnaktif tehditler, sisteme indirilmiş ancak henüz yüklenmemiş programlar olarak düşünülebilir. Bu durumlarda antispyware programınızın zararlılar sisteme yüklenmeden onları tanıyarak ortadan kaldırmasını isteriz. Olur da sisteme bir şekilde bulaşan zararlılar varsa bu durumda güvenlik yazılımlarının nasıl tepki verdiğini görebilmek için de 20 tane aktif zararlı program ile test ettik. Bu zararlıların her biri 100′e yakın parçaya bölünüp sistemin belli noktalarına bulaştığından temizlik işi biraz zor olabiliyor.
  Testte güvenlik araçlarının, casus yazılımlarının yaptığı sistem dosyaları ve Kayıt Defteri değişikliklerini temizleme performansını inceledik. Ayrıca henüz veritabanında tanımlamaları bulunmasa bile şüpheli programların sistemdeki önemli ayarlarda yapmak istedikleri değişiklikleri engelleyebilme özelliklerini karşılaştırdık. Casus yazılım programcıları sürekli olarak yeni zararlılar geliştiriyor, dolayısıyla da güvenlik şirketlerinin de bu yeni tehditlere karşı gerekli tedbirleri alabilmeleri için biraz zaman gerekli. Güvenlik yazılımlarının, programların davranışlarını baz alarak geliştirdiği koruma yöntemleri bu kritik aralıkta ayrı bir öneme sahip. Dikkat ettiğimiz diğer test kriterleri arasında, programların sebep olduğu yanlış alarmlar, program arayüzü, kullanım kolaylığı ve tabii ki fiyatı bulunuyor.
  Sonuçlar
  PC Tools’un Spyware Doctor 5.0 yazılımı diğer Vista uyumlu antispyware programlarının önünde ipi ilk göğüsleyen yazılım oldu. Grisoft AVG Anti-Spyware 7.5 ve Webroot Spy Sweeper 5.5 ise açık ara arkadan geliyorlar. Spybot Search&Destroy ve Windows Defender ne yazık ki sistemi casus yazılımlara karşı koruyor denemez. Lavasoft’un Ad-Aware’i de Windows XP üzerinde yapılan testlerde pek parlak bir tablo çizemedi.
  Spyware Doctor 5.0
  AV-Test.org testlerinde Spyware Doctor istenmeyen reklam yazılımlarını tespit edip ortadan kaldırma konusunda harikulade bir performans gösterdi. Casus yazılımlar konusunda biraz daha zayıf kalsa da gene de diğer katılımcılardan daha iyi bir puan elde etti.
  Spyware Doctor inaktif adware örneklerinin yüzde 81′ini, aktif adware’lerin ise yüzde 100′ünü tespit etti ve aktif örneklerin neredeyse tamamını ortadan kaldırdı. İş casus yazılımlara geldiğinde ise banka işlemleri ile alakalı zararlıların sadece yüzde 27’sini algılayabilen Spyware Doctor parola çalan programların da yüzde 43′ünü tanıyabildi. Aktif casus yazılım örneklerinden sadece parola çalan bir Truva atı olan PSW.Maran’ı gözden kaçıran Spyware Doctor, bu zararlıların da yüzde 70′ini temizlemeyi başardı.
  Spyware Doctor davranış tabanlı tanıma testlerinde de yüksek bir performans gösterdi. HKCU ve HKML “Run” kayıt defteri girdilerinde yapılmak istenen değişiklikleri başarıyla engelleyen program reklam ve casus yazılımlarının Internet Explorer’ın başlangıç ve arama sayfalarını değiştirme girişimlerini de sonuçsuz bırakıyor. Ancak Hosts dosyasına yapılan değişiklikleri tanıyamadığından zararlı yazılımların kullanıcıyı istenmeyen sitelere yönlendirmesine engel olamıyor.
  Programın arayüzü genel olarak başarılı olsa da ayarlar kısmı için biraz daha makyaj gerekli. Taramaları hızlandırmak ve hatalı alarmların önüne geçebilmek için öntanımlı ayarlarda rootkit korumasını kapalı tutan Spyware Doctor bu konuda biraz risk almış (testlerde dokuz inaktif rootkit örneğinin sekizini yakalamayı başardı). Ayrıca Google ve Yahoo gibi sitelerin reklam çerezlerini de zararlılar listesinde gösteren Spyware Doctor paranoyak bir görüntü sergiliyor. Arayüz ve casus yazılım yakalama performansında bazı iyileştirmelere ihtiyaç duysa da Spyware Doctor 30 dolarlık fiyatı karşılığında gayet yeterli bir koruma sağlıyor.
  AVG Anti-Spyware 7.5
  AVG Anti-Virus yazılımı ile tanınan Grisoft 2006 yılında satın aldığı Ewido Networks’ün casus yazılım aracını daha da geliştirerek karşımıza AVG Anti-Spyware’i çıkardı. Güzel bir görünümü olan program ortalama olarak en yüksek zararlı yazılım yakalama yüzdesine sahip ancak davranış tabanlı tanımlama ve yanlış alarmlar konusunda pek başarılı değil.
  Testler sırasında AVG Anti-Spyware halihazırda bilinen reklam ve casus yazılımları yakalama konusunda gayet başarılıydı. Aktif zararlıların bulunduğu sisteme yüklendikten sonra 20 tanesi içinden 19′unu tespit eden program sadece online banka bilgilerini toplamaya çalışan Banbra Truva atını gözden kaçırdı. ‹naktif örnekleri yakalama konusunda da testin en başarılı ismi AVG Anti-Spyware’di.
  Ancak AVG zararlıları tanıyamadıysa bunların HKML “Run” komutlarında ve Hosts dosyasında yaptıkları değişiklikleri ve Internet Explorer arama ve başlangıç sayfalarını değiştirmelerini engelleyemiyor. Sonuç olarak henüz veritabanına girmemiş zararlılar sistemin kilit noktalarında önemli sorunlar oluşturabiliyor. Aynı zamanda AVG Anti-Spyware teste katılan program içinde hatalı alarmlar veren tek programdı.
  AVG casus yazılımların sebep olduğu dosya ve kayıt defteri değişiklilerinin yarısını başarıyla eski haline getirebildi. Bu rakam testteki Vista uyumlu programlar arasında en yüksek ikinci puan. Ne yazık ki istenmeyen reklam yazılımlarının etkilerinin sadece yüzde 30′unu temizleyebildi.
  AVG Anti-Spyware’in ana penceresindeki büyük simgeler gayet anlaşılabilir ve kolay kullanılabilir bir arayüz oluşturuyor. Öte yandan phishing koruması ve POP3, IMAP ya da SMTP taraması sunmadığından bilgilerinizi çalmak isteyen sahte sitelere ve e-posta ile yayılan casus yazılımlara karşı savunmasız kalıyorsunuz. Ayrıca sistem açısından kritik dosyalarda değişiklik yaparken önlem olarak sistem geri yükleme noktası da oluşturamıyorsunuz.
  Sonuç olarak AVG Anti-Spyware veritabanına göre tanımlama da en başarılı casus yazılım avcısı ancak davranış tabanlı koruma konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğiz.
  Spy Sweeper 5.5
  Geçen yılki antispyware testlerimizde Webroot Spy Sweeper 5.0 en başarılı güvenlik programı olmuştu. Aradan geçen zaman içinde ne yazık ki Spy Sweeper 5.5 negatif yönde bir gelişme göstermiş. Program davranış bazlı tanımlamada çok etkileyici bir performans gösterse de sisteme bulaşan casus ve reklam yazılımlarını temizleme çok büyük zorluklar yaşıyor.
  Spy Sweeper 20 adet aktif istenmeyen reklam ve casus yazılım ile aynı sisteme konduğunda program dosyalarının ve kayıt defterindeki değişikliklerin yüzde 85′ini yakalayabildi. ‹naktif zararlılara karşı test edildiğinde ise reklam yazılımlarının sadece yüzde 26’sını, parola çalan casus yazılımlardan yüzde 14′ünü, banka bilgilerini ele geçirmeye çalışanların ise ancak yüzde 2′den daha azını fark edebilen Spy Sweeper büyük bir hayal kırıklığı yaşattı. Sistem temizleme konusunda da kötü bir performans gösteren Spy Sweeper reklam programlarının sadece dörtte birini, casus yazılımların ise ancak yüzde 15′ini temizleyebildi.
  Bu kötü sonuçların aksine davranış tabanlı koruma konusunda ise program oldukça parlak bir tablo çizdi. HKCU ve HKML “Run” komutlarına yapılan eklemeleri ve Internet Explorer’ın arama ve başlangıç sayfaları ile Hosts dosyasındaki değişiklikleri başarıyla tespit edip engelledi.
  Spy Sweeper tek tıklama ile tam sistem taraması gerçekleştirebiliyor. Öntanımlı ayarlarda bu tarama ikinci en hızlı programın sadece yarısı kadar bir sürede tamamlanabiliyor. Webroot öntanımlı bir düzenli tarama oluşturmamış ancak programın yüklenmesi esnasında kullanılabilecek bir sihirbaz üzerinde çalıştıklarını belirttiler.
  Google ve Yahoo gibi yaygın olarak kullanılan araç çubuklarının yüklenmesi sırasında da alarmlar veren Spy Sweeper ne yazık ki eski ihtişamlı günlerini mumla aratıyor.
  Windows Defender 1.1
  Microsoft’un Windows Defender aracı Windows Vista ile standart olarak geliyor ve Windows XP SP2′ye de ücretsiz olarak yüklenebiliyor. Eğer sadece istenmeyen reklam araçlarını engelleme iddiasında olsaydı programı başarılı bulabilirdik ancak konu casus yazılımlara geldiğinde Windows Defender tam anlamıyla sınıfta kalıyor.
  Windows Defender karşılaştığı 10 aktif reklam yazılımının tamamını tespit edebildi, inaktif örneklerin ise yaklaşık yarısını yakalayabilerek orta halli bir grafik sergiledi.
  Temizlik testlerinde istenmeyen reklam programlarının oluşturduğu dosya ve kayıt defteri değişikliklerinin yüzde 55′ini düzeltebilen Windows Defender, PremiumSearch (IE’nin sık kullanılanlar ve başlangıç sayfasını değiştirir) ve Starware (IE’de bir arama çubuğu oluşturur) gibi zararlıları ortadan kaldıramadı.
  Casus yazılımlar cephesinde ise savaşın seyri değişiyor. Program karşılaştığı 10 aktif casus yazılım örneğini ne fark edebildi ne de temizleyebildi. ‹naktif örneklerden ise sadece parola çalan yazılımların yüzde 7’sini tespit edebildi.
  Windows Defender tıpkı Spy Sweeper gibi davranış bazlı korumada başarılı sonuçlar elde etti. HKLM ve HKCU “Run” komutlarındaki ile başlangıç klasöründeki tüm eklentileri fark eden program IE’nin arama ve başlangıç sayfaları ve Hosts dosyasındaki değişiklikleri de başarıyla engelledi.
  Windows Defender’ın ayarlanması gayet kolay. Kullanıcının sadece düşük, orta veya yüksek güvenlik ayarlarından birini seçmesi yeterli. Ayrıca Windows Defender testteki programlar içinde öntanımlı ayarlarda düzenli taramaya sahip tek yazılımdı. Ayrıca Vista versiyonu Internet Explorer 7′nin Protected Mode özelliği ile bütünleşik çalışarak indirilen dosyaların sisteme kaydedilmeden ya da çalıştırılmadan önce taranmasını sağlayabilen tek güvenlik aracı.
  Kısacası Windows Defender istenmeyen reklam progr*****larına karşı sağlam bir koruma sağlıyor ve davranış bazlı koruma özellikleri de başarılı, ama casus yazılımlar Defender’ın savunma duvarını kolayca geçerek size ciddi sorunlar yaşatabilirler.
  İtalyan İşi
  Casus yazılımların basit sörf takibi ve pop-up reklamlarından ibaret olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İnanmadıysanız işte kanıtı…
  Temmuz ayında internette sadece İtalyanca içerikli web sayfalarını hedef alan bir sanal saldırı başladı. Hack’lenmiş web sunucularını, tarayıcı açıklarını, parola çalan casus yazılımları ve gizli rootkit’leri kullanan bu saldırı Trend Micro araştırmacıları tarafından ortaya çıkarıldığında binlerce web sitesi hack’lenmiş ve kullanıcılarının bilgileri ele geçirilmişti. “İtalyan İşi” filmindeki etkileyici organizasyonu hatırlattığından olsa gerek bu saldırı da aynı adla anılmaya başlandı.
  Yasal mercilerin devreye girerek site sahiplerine gerekli yardımları yapmaya başladığı sırada korsanların şifre ve kullanıcı adlarını kaydeden yazılımları çoktan binlerce kullanıcının bilgilerini hacker’ların kontrollerindeki sunuculara yüklemişti.
  Trend Micro araştırmacılarından Paul Ferguson korsanların amacının olabildiğince geniş çaplı bir saldırı başlatarak mümkün olduğu kadar fazla bilgi elde etmek olduğunu belirtti. Ferguson’a göre geleneksel imza tabanlı tanıma yöntemleri bu gibi yeni saldırılar karşısında çaresiz kalıyor.
  Araştırmacılar saldırının izlerini takip ettiklerinde MPack isimli bir program paketine ulaştılar. Bu paket internette kolayca bulunabiliyor. Rus warez sitelerinde dağıtılan bu paket korsanlara web sitelerini hack’leyip kendi sunucularına yönlendirme ve istedikleri programları kullanıcıların sistemlerine yüklemelerini sağlayan araçlar sunuyor. Ferguson MPack’in barındırdığı bir rootkit’in işletim sisteminin derinliklerine saklanarak tüm güvenlik yazılımlarının taramalarından kaçabildiğini açıkladı.
  İnternetin sunduğu imkanların yanında her geçen gün tehditler de artıyor ve güvenlik şirketleri bunların önüne geçebilmek için büyük çaba sarf ediyorlar. En fazla mesai yapanlar ise hiç şüphesiz antispyware geliştiricileri.
  LAVASOFT AD-AWARE 2007 PLUS
  Ad-Aware 2007 Plus ücretsiz casus yazılım araçları arasında oldukça popüler olan Ad-Aware 2007 Free’nin ücretli versiyonu.
  İstenmeyen reklam ve casus yazılımlarına karşı koruma sağlayan Ad-Aware 2007 Plus, 27 dolar karşılığında kullanıcılara otomatik güncelleştirmeler, planlı taramalar ve ücretsiz versiyonda bulunmayan gerçek zamanlı koruma gibi özellikler sunuyor ancak programın performansı kabul edilebilir seviyelerin altında kaldı.
  Testin gerçekleştirildiği sırada Ad-Aware 2007 Plus’ın Vista versiyonu bulunmuyordu bu yüzden diğer katılımcılardan ayrı olarak programı bir Windows XP SP2 sisteminde test ettik. fiirket sonbahar başında Vista sürümünün kullanıma sunulacağını açıkladı. Aktif casus yazılım örnekleri ile kapıştırdığımız Ad-Aware bırakın temizlemeyi 10 örnekten 9 tanesini fark edemedi bile. İstenmeyen reklam araçlarının tamamını tespit etse de ancak yüzde 35′ini sistemden kaldırabildi.
  110,380 farklı inaktif reklam ve casus yazılıma karşı gerçekleştirdiğimiz testte de program örneklerin sadece ve sadece yüzde 2’sinden daha azını bulabildi.
  Üstelik Ad-Aware 2007 Plus rootkit koruması da içermiyor. Programın davranış bazlı tanımlama performansı görece daha yüksek. Kayıt defteri girdilerindeki ve IE’nin başlangıç ve arama sayfalarında değişiklikleri başarıyla fark edip engelleyen Ad-Aware 2007 Plus Hosts dosyasındaki değişiklikleri ve başlangıç klasörüne eklenen programları ise gözden kaçırıyor. Ad-Aware basit sayılabilecek bir arayüze sahip. TrackSweep özelliği sayesinde Internet Explorer, Mozilla Firefox ve Opera gibi tarayıcıların geçmişini kolayca silebiliyorsunuz. Ancak programın çift başlı yapısı ayar yaparken gereksiz karışıklıklara neden olabiliyor.
  Gerçek zamanlı koruma ve proaktif savunma sağlayan Ad-Watch modülünü programın geri kalanından ayrı olarak ayarlamanız gerekiyor. Ad-Aware 2007 Plus ücretsiz versiyona göre ciddi iyileştirmeler içeriyor, ama casusları yakalamada gösterdiği düşük performans korunma için başka kapılar çalmamızı gerektirecek. 2. #2

  Standart

  Spyware.Doctor.v5.5.0.204
  Ve orjinal cd key buldum bugün sizlere sunacağım birazdan
  inceliyim bakalım detaylı bi
  azizxxx ve Tim Duncan bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. En İyi Antivirüs Yazılımı Hangisi
  Konu Sahibi MaRMaRaLi Forum CshTR.com Anketleri | Polls
  Cevap: 87
  Son Mesaj : 28.Eylül.2011, 12:30
 2. Cevap: 1
  Son Mesaj : 19.Mart.2011, 03:33
 3. Antivirüs yazılımı satın almayın !
  Konu Sahibi YouAndMe Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 09.Ekim.2008, 18:20
 4. Son günlerin en zararlı 10 yazılımı
  Konu Sahibi YouAndMe Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 18.Ağustos.2008, 16:33
 5. Hangisi GERÇEK hangisi YALAN??
  Konu Sahibi BlackTower Forum Resimler
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 14.Ağustos.2008, 03:30