AutoCAD 2008 Kurulumu


Kurulumdan Önce

Bu bölüm AutoCAD 2008' in tek kullanıcı lisansı kurulumu içindir. AutoCAD 2008' in ağ lisansı kurulumu için, lütfen 'AutoCAD 2008 Network Versiyonu Kurulumu' bölümüne bakınız.
AutoCAD Installation Wizard

Kurulum için AutoCAD 2008 DVD'sini sürücüye yerleştirdiğinizde, DVD-ROM'un içeriğinin okunduğunu belirten 'Setup Initialization' penceresinden sonra, karşınıza "AutoCAD Installation Wizard" uygulaması çıkar. Bu uygulama, yazılım kuruluşuyla ilgili tüm işlemler için giriş kapısıdır; yazılımın bilgisayara yüklenmesi, kurulum dokümantasyonlarına, yazılım yeniliklerine ve son dakika bilgilerine erişim için araçlar sağlar. Eğer bilgisayarınızda DVD'den otomatik başlatma aktif ise, "AutoCAD Installation Wizard" DVD' yi yerleştirdiğinizde otomatik olarak çalıştırılacaktır. Eğer DVD'den otomatik başlatma aktif değil ise veya herhangi bir nedenle otomatik başlama gerçekleşmez ise, DVD' nin kök dizininde bulunan SETUP.EXE dosyasını çalıştırın. "AutoCAD Installation Wizard" ekranı, aşağıdaki gibidir:


Seri Numarası

Ürün paketinin üzerinde bulunan seri numarasına kurulum esnasında ihtiyaç duyulacaktır. Lütfen bu numarayı kaydedip saklayın. Ürün yenilemelerinde veya ürünün tekrar kurulumu durumunda bu numaraya tekrar ihtiyaç duyacaksınız.
Readme

Ürün ile ilgili son dakika bilgilerini içeren bu dosyaya "AutoCAD Installation Wizard" giriş ekranında sağ alt köşede 'Exit' butonunun solunda, 'View the Readme' butonu ile ulaşabilirsiniz.
Sistem Gereksinimi

"AutoCAD Installation Wizard" ekranında, "Install Products" butonuna tıklayarak, "Welcome to the AutoCAD Installation Wizard" karşılama ekranını açın. Next ile bir sonraki sayfaya geçin. Sol tarafta bulunan 'Information' bölümünde 'System Requirements' bölümünden sistem gereksinimi bilgisini kontrol edin ve kurulumu yapacağınız bilgisayarın bu özelliklere uygun olduğundan emin olun.


Microsoft Internet Explorer Gerekliliği

AutoCAD 2008, yardım sistemi ve diğer bazı özelliklerinin çalışabilmesi için Microsoft Internet Explorer 6.0 SP1 veya daha ileri sürümüne gerek duyar. AutoCAD kurulumu için Microsoft Internet Explorer önceden yüklenmiş olmalıdır. Eğer bu yazılım sisteminizde kurulu değilse, 'Windows Update' ile Microsoft Internet Explorer 6.0 SP1 yazılımını bilgisayarınıza kurabilirsiniz.
AutoCAD 2008'i Kurmak

Bu bölüm AutoCAD 2008'in tek kullanıcı lisansını kurmak veya yenilemek içindir.
Ön hazırlıklar:


 1. AutoCAD 2008'i kurmayı düşündüğünüz dizinin, Windows sistem dosyalarının olduğu dizinin ve sistem kayıtları dizininin yazmaya karşı herhangi bir engeli olmadığını kontrol edin.
 2. AutoCAD 2008 yazılımı ile birlikte gelen ve bir çıkartma şeklinde paketin dış kapağında bulunan seri numarası, kurulum sırasında sorulacaktır. Eğer yükseltme (upgrade) lisansı kurulumu yapıyorsanız, satın almış olduğunuz önceki sürümün seri numarasına da ihtiyacınız vardır. Önceki sürümün seri numarasına, yazılımı çalıştırıp "Help / About" menüsünden ulaşabilirsiniz.
 3. Çalışan bütün uygulamaları kapatın.
 4. Sistemde aktif halde herhangi bir antivirüs yazılımı varsa pasif hale getirin.
 5. Sisteme "Administrator" (Yönetici) hakları ile giriş yapın.

AutoCAD 2008'i tek kullanıcıya göre kurmak :


 1. AutoCAD 2008 DVD'sini DVD-ROM sürücünüze yerleştirin. Kurulum için kullanacağınız "AutoCAD Installation Wizard", DVD' yi takar takmaz otomatik olarak başlayacaktır. DVD' yi yerleştirirken klavyeden SHIFT düğmesine basarsanız otomatik başlatmayı iptal edebilirsiniz. Yazılım ile ilgili son dakika değişiklikleri için 'Readme' dosyasına başvurabilirsiniz.
 2. AutoCAD Installation Wizard ekranında, "Install Products" butonuna basın.
 3. Açılan "Welcome to the AutoCAD 2008 Installation Wizard" penceresinde, kapsamlı kurulum yönergeleri için "Quick Start to Installation" ve "Installation Guide" bölümlerine göz atın.
 4. "Next" ile bir sonraki bölüme geçin.
 5. 'Select the Products to Install' penceresinde AutoCAD 2008'i seçin. AutoCAD 2008 kurulumu için DWF Viewer gereklidir. 'Next' ile bir sonraki pencereye geçin.
 6. 'Accept the Licence Agreement' penceresinde Autodesk yazılım lisans sözleşmesi İngilizce olarak görüntülenecektir. Bu sözleşmeyi kabul ediyorsanız "I_Accept" i seçin "Next" ile devam edin. Sözleşmeyi kabul etmediğiniz durumda kurulum işlemi iptal edilecektir. 'Print' tuşu ile sözleşmenin yazılı bir kopyasını alabilirsiniz. 'Next' ile bir devam edin.
 7. 'Personalize the Products' penceresinde kullanıcı bilgilerini doldurup 'Next' ile devam edin.
 8. 'Review ' Configure ' Install' bölümünde kurulum ayarları yapılacak ürün olarak 'AutoCAD 2008' i seçin ve hemen sağındaki 'Configure' butonuna basın.
 9. 'Specify User Preferences' penceresinde, LISP, PGP ve CUS dosyaları için "text editor" belirlenir. Varsayılan değeri "notepad.exe" dosyasıdır. Başka bir uygulama seçmek için "Browse" butonu ile başka bir editor seçebilirsiniz. Masaüstünde AutoCAD 2008 kısayolunun görüntülenmesini istiyorsanız, 'Create the AutoCAD 2008 desktop shortcut' butonunu işaretleyin. 'Next' ile devam edin.
 10. 'Select the Licence Type' penceresinde AutoCAD 2008 kurulumunu tekil kullanıcıya göre yapmak istediğiniz için 'Stand-alone licence' butonunu seçin.
 11. 'Select the Installation Type' penceresinde AutoCAD 2008' i tipik kurulum ile yüklemek için 'Typical Installation' ı seçin. İsterseniz tipik kuruluma 'Express Tools' (AutoCAD için geliştirilmiş çizim yardımcıları) ve 'Material Library' (Malzeme kütüphanesi) 'i dahil edebilirsiniz. Tipik kurulumda hangi AutoCAD bileşenlerinin yüklendiğini görmek için sol taraftaki 'Information' bölümünde 'What is in typical installation?' bağlantısına tıklayın. AutoCAD 2008 içinde yüklemek istediğiniz bileşenleri kendiniz seçebilmek için 'Custom Installation' (Özel Yükleme) seçin. 'Typical Installation' ve 'Custom Installation' bölümlerinin ikisinde de AutoCAD 2008 uygulamasının bilgisayar üzerinde yükleneceği yeri değiştirebilirsiniz. Seçtiğiniz bileşenlere göre ne kadar sabit disk alanının işgal edileceği ve geriye kalan boş sabit disk alanı da aşağıda görüntülenir. 'Next' ile devam edin.


 12. AutoCAD 2008 kurulum ayarlarının tamamlandığını belirten 'Configuration Complete' penceresi görüntülenir. Üst tarafta bulunan DWF Viewer sekmesine tıklayarak DWF Viewer uygulamasının da sabit disk üzerinde kurulacağı yeri değiştirebilirsiniz. Bütün ayarlamaları tamamladıktan sonra 'Installation Wizard' ın en altında bulunan 'Configuration Complete' butonuna tıklayın.
 13. Yaptığınız ayarları bir özet halinde gösteren 'Review ' Configure ' Install' penceresini inceleyin. Değiştirmek istediğiniz ayarlara 'Back' butonuna basarak geri dönebilirsiniz. Sol kısımda 'Information' bölümünde 'Install' butonuna bastığınızda yüklenecek olan bileşenler görüntülenecektir. Kuruluma başlamak için 'Install' butonuna basın.

AutoCAD' i Kayıt Ettirmek ve Yetkilendirmek

AutoCAD yazılımı, yetkilendirme kodu ile çalışır. Bunun için önce yazılımınızı kayıt ettirmeniz, sonra da yetki kodu almanız ve bilgisayara girmeniz gerekir.

AutoCAD' i başlattığınızda "Product Activation" (Ürün Yetkilendirme ) dialog kutusu görüntülenecektir. AutoCAD' i hemen kayıt ettirebilir(Activate the Product) veya "Run the Product" seçeneği ile kayıt işini daha sonraya bırakabilirsiniz. AutoCAD, yetkilendirme yapılana kadar 30 gün kullanılabilir. Kurulumdan 30 gün sonra yetkilendirme yapılmamışsa, yetkilendirme kodu girilene kadar AutoCAD' i çalıştıramazsınız.
· Tüm kullanıcılar, yetkilendirme sihirbazında gösterilen seri numarası ve kullanılan bilgisayarın bilgilerine göre üretilen "Request Code" 'a bağlı olarak yetkilendirilirler. Bu seri numarası, kurulum sırasında girilen seri numarasıdır.
· Yenileme yapan kullanıcılar, önceki sürümün seri numarası da kullanılarak yetkilendirilirler. AutoCAD' i Yetkilendirmek


 1. AutoCAD' i çalıştırın
 2. Yetkilendirme Sihirbazından "Activate the product" ı seçin "Next" ile devam edin.
 3. a. Yetkilendirme Kodunu ilk kez isteyecekseniz

  Ürünün kutusu üzerinde yazılı olan Seri Numarası(Serial Number) ya da Grup Numarası(Grup ID)'yi yazın. "Get an Activation code" seçip "Next" ile devam edin. Firma bilgilerini girip "Next" ile devam edin. Bu bilgilerin nasıl ulaştırılacağı bölümünden "Other" 'ı seçip, oluşturulan formu yazdırın. Yazdırdığınız bu formu Yetkili satıcınıza ulaştırın! En kısa sürede yetkilendirme kodunuz size gönderilecektir.
  b. "Yetkilendirme kodunu almış iseniz "

  "Enter Activation Code" seçeneğini seçip "Next" ile devam edin. Yeni pencereye yetkilendirme kodunuzu girin.

AutoCAD' i Yeniden Kurmak

AutoCAD kurulumunu iki yöntemle değiştirebilirsiniz:
1. Program Add/Remove (Ekle/Kaldır) ile: "Windows Control Panel" (Denetim Masası), "Add/Remove Program" (Program Ekle/Kaldır) çalıştırıp AutoCAD 2008' i seçin, "Add/Remove" seçeneğini seçin, eklemek ve kaldırmak istediklerinizi işaretleyip devam edin.
2.AutoCAD' in Yeniden Yüklenmesiyle: AutoCAD 2008 Setup diyalog kutusundan "Reinstall" seçeneğini seçin, kurulumu yeniden yapın. Bu seçenek sadece aynı DVD'den daha önce kurulum yapılmışsa kullanılabilir. AutoCAD' i Kaldırmak

"Windows Control Panel" den "Add/Remove Program" komutunu çalıştırıp AutoCAD 2008' i seçin. AutoCAD 2008 Setup diyalog kutusundan "Uninstall" seçeneğini seçerek devam edin. AutoCAD' in bütün program dosyaları kaldırılacaktır. Kurulumdan sonra oluşturulmuş dosyalar bu işlemle otomatik olarak kaldırılamazlar; bunların daha sonra elle silinmesi gerekmektedir. AutoCAD 2008'in başarılı bir şekilde kaldırıldığı mesajı geldikten sonra bilgisayarınızı kapatıp yeniden çalıştırın.