emlaklik & sedatyucel

Film Formatları | Nedir Bu DVDRip,CAM,1080p,TvRip

http://i25.tinypic.com/m9ywcw.jpg Arkadaşlar, film indirirken, ya da yasal olarak aldığımız ya da kiraladığımız DVD ya da VCD’lerin üzerinde pek çok ibare görürüz. ( DivX / XviD, XVCD/XSVCD, DVDRip, TC, TS, NTSC/PAL, NFO, SUBBED – UNSUBBED … ) Bunlar nedir ve ne işe yarar? Onun hakkında sizi bilgilendirmek istedim.. KAMERA (CAM) Kamera, genellikle dijital kameralarla yapılan sinema çekimleridir. Kamerayı sabitlemek için bazen üç ayaklı sehpalardan kullanılır, ancak çoğu zaman bu

Bu konu 20541 kez görüntülendi ve 20 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Film Formatları | Nedir Bu DVDRip,CAM,1080p,TvRip

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 20541 kez incelendi.


Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 21 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Question Film Formatları | Nedir Bu DVDRip,CAM,1080p,TvRip  Arkadaşlar, film indirirken, ya da yasal olarak aldığımız ya da kiraladığımız DVD ya da VCD’lerin üzerinde pek çok ibare görürüz. ( DivX / XviD, XVCD/XSVCD, DVDRip, TC, TS, NTSC/PAL, NFO, SUBBED – UNSUBBED … ) Bunlar nedir ve ne işe yarar? Onun hakkında sizi bilgilendirmek istedim..
  KAMERA (CAM)
  Kamera, genellikle dijital kameralarla yapılan sinema çekimleridir. Kamerayı sabitlemek için bazen üç ayaklı sehpalardan kullanılır, ancak çoğu zaman bu mümkün olmaz ve dolayısıyla kamera sallanır. Ayrıca kameranın bulunduğu yere bağlı olarak ekran ortalanamıyabilinir, ve belli bir açıdan görüntüyü kaydedilir. Eğer düzgünce yerleştirilmişse, ekranda yazı olduğu için kesin birşey söylemek zor ancak çoğu zaman bunlar ekranın üstünde ve altında üçgen sınırlarla gözükürler. Ses ise, kamerayla tümleşik mikrofon aracılığıyla kaydedilir, ve özellikle komedi filmlerinde, film sırasında kahkahalar duyulabilir. Bu faktörler sonucunda görüntü ve ses kalitesi genellikle düşük olur, yalnız şansımız yaver giderse sinemayı boş bulabilir ve temiz ses sinyallerini alabildiğimiz bir çekim oluşturabiliriz.  SCREENER (SCR)
  Bir filmin promosyon amaçlı VHS kaseti, piyasaya çıkmadan önce dükkanlara ve diğer bazı yerlere gönderilir. Bir Screener, VHS kasedi formatındadır ve genellikle 4:3 (tam ekran) aspect oranına sahiptir. Bunun dışında geniş ekran olanları da bulunabilir. En büyük dezavantajı; ekranın altından geçen ve telif hakları ile kopya-yazılım ihbarı için telefon numarasının yazdığı mesajdır.. Ayrıca, eğer kasedin seri numarası ya da kasedin içine doğru bir çizgi var ise; bunlar genellikle siyah bir çizgi ile olmak üzere, o bölgenin üstü çizilerek bloke edilmelidir. Bu genellikle sadece birkaç saniyeliktir, fakat maalesef bazı kopyalarda bu olay tüm film boyunca sürer ve bazıları oldukça büyüktür. Kullanılan araç-gereçe bağlı olarak, screener kalitesi-eğer MASTER kopyasından yapılmışsa- mükemmel kaliteden, eğer kalitesiz malzemenin kullanıldığı eski bir VHS Kaydedicisi ile yapılmışsa düşük kaliteye kadar değişir. Çoğu screener VCD’e dönüştürülür, ancak bazı SVCD denemeleri de oldu ve bazıları VCD’ninkilerden daha kaliteli idi.


  DVD-SCREENER (DVDscr)
  Aynı şekilde screener’lardan bazıları DVD’ye dönüştürülür. DVD retail’lerin içerdiği bazı ekstralar dışında genellikle geniş ekrandır(widescreen). Uyarı mesajları her zaman siyah kısımda olmayabilir; dolayısıyla bu, izleme zevkini bölebilir. Rip edenin yeteneğine bağlı olarak DVD Screener’lar çok iyi kalitede olabilir.
  DVD Screener’lar genellikle SVCD ya da Divx/XviD formatlarına dönüştürülür.  TELESYNC (TS)
  Telesync, harici ses kaynağı kullanması dışında (genellikle bu harici ses, insan seslerinden uzak olan bir yerden, koltuğun özel bir kısmından alınır) kamera ile aynı işlevi görür.. Doğrudan bir ses kaynağı, iyi kalite bir ses kaynağı olacak diye bir kaide yoktur, özellikle birçok arkaplan gürültüsünün sese karıştığını düşünecek olursak… Genellikle telesync, boş bir sinemada ya da profesyonel bir kamera yardımıyla projeksiyon odasından- ki böylece daha iyi bir görüntü kalitesi elde edilir- kaydedilir. Kalite, çekimden çekime oldukça farkedebilir; onun için tüm filmi indirmek yerine, önce örneğini indirin. Telesync’ler yüksek oranda etiketlendirilmemiş kameralardır..


  TELECİNE (TC)
  Bu arkadaş da bazen TC kısaltması ile karşımıza çıkar. Filmin telecine makinesi (film reel’i VHS’ye falan çevirmeye yarar) ile kopyalanması ile ortaya çıkar. Görüntü ve ses kalitesi teoride DVDRIP ile aynı olmalıdır ama genellikle pratikte durum bu olmaz. Özellikle renkte solma, ve sağ sol kenarlarda hafif titreşimlerle gelir bu dostumuz. CAM ve Telesynch’den çok daha iyidir ama filmden önce sample’ı indirip kaliteye bir bakmayı gerektirir bence.


  DVDRIP
  İşte release’lerin şahı DVDRIP. Bu sürüm bizi epey bir bekletir. Film sinemalarda oynamaya başlar, cam’i, TS’i çıkar, aylar geçer, r5′i SCR’si çıkar ve hala beklemeyi başarabilmiş azınlık için filmin DVD’si çıktığı zaman DVDRIP’i de çıkar. Kalite olarak orjinal DVD’ye çok yakındır. Dolayısı ile ses/görüntü konusunda hiç bir çekineniz olmadan seyredebilirsiniz.

  Piyasaya sürülen DVD’nin son kopyasıdır. Mümkünse bu, tekrar pre-retail olarak piyasaya sürülür ve mükemmel kalitede olur. DVDRip’ler, SVCD ve DivX/XviD olarak yayımlanır.  TVRip
  Tv programları; ya ağ üzeri (dijital kablo/uydu dekoderleri aracılığıyla cap edilenler daha uygundur) ya da gösterim öncesi -uydunun şebekeye programı birkaç gün önceden göndermesi(bazılarında titreşimler oluyor)- şeklindedir. ‘WWF Raw Is War’ gibi ekstra bölümler içeren bazı progamlar ve kamera/yorum testleri ayrıca rip dahilindedir. PDTV, dijital bir TV PCI kartından cap edilir, bu genellikle iyi sonuç verir, öyle ki bazı grupların bunları SVCD olarak yayınlama eğilimleri görülmektedir. Bütün VCD/SVCD/SivX/Xvid ripleri TV görüntüsüyle desteklenmektedir.


  DVBRip
  Dijital kartlarla yapilan kayitlar icin kullanilmasi cok daha dogru olur
  kalite nerdeyse DVDRip ile esdegerdedir. Bu yüzden TVRip ile DVBRip birbirine karistirilmamasi gerekir.  DVB
  Digital video broadcast, türleri su sekildedir: DVB-S, DVB-C, DVB-T MPEGII olarak uydudan, kablodan hatta terestirik olarak bir cati veya oda anteni ile bizlere ulasir (DVB-T bazi Avrupa sehirleri icin gecerlidir) , rip olayini bir pci-karti ile inanilmaz bir sekilde kolaylastirir.


  VCD
  VCD MPEG1 tabanlı bir formattır. Sabit , 1150 kbit bitrate’e ve 352×240 çözünürlüğe sahiptir. Genellikle düşük kalitede (KAMERA / TS / TC / VHS çekim / TV çekimi(analog) küçük boyut elde etme, tek cd’ye sığdırabilme amaçlı kullanılır. VCD’ler ve SVCD’ler süreye dayalıdır, yani bir diskin kapasitesinden daha büyük bir MPEG film gene de (süre sayesinde) 74 dakikalık bir CD’ye sığabilir.


  DivX / XviD
  DivX formatı multimedya platformları için tasarlanmıştır. İki codec kullanır: biri düşük hareket (low motion), öbürü ise yüksek hareket (high motion). Uzun süre önce yapılmış filmlerin çoğu low-motion olarak yaratılmıştır, ve high-motion da da problemler vardır. İki codec arasındaki değişimleri sağlayarak daha kaliteli sonuçlar elde edebilmek için SBC (Smart Bitrate Control-Akıllı Bitrate Kontrolü) adlı bir metod geliştirilmiştir. Çok yüksek işlem değeri ve karmaşık alogoritmalar ile yapıldığından dolayı DivX filmlerin DVD Player’larda çalışmaları şu an için mümkün değildir. Fakat bazı firmalar şu an DivX player ürünler üretiyor, hatta satıyorlar, fakat bu makineler de her yerde bulunmuyor. DÜZGÜN DivX’ler genellikle DVD’lerden rip edilmiştir ve bir CD’ye 2 saatlik iyi kalite DivX sığdırılabilir. Farklı türde codec’ler mevcuttur, en ünlüleri Divx ile XviD dir.


  DVD-R
  DVD-R, en popüler DVD yazma çözümüdür (DVD-RAM,DVD+R gibi farklı seçeneklerin arasından sıyrılır). Taraf başına 4.7 gb veri taşır, çift taraflı yazılabilir DVD’elr de mevcuttur, böylece tek diskte yaklaşık 10 GB taşınabilir. SVCD ‘nin MPEG2 görüntüleri DVD-R’a yazılıp izlenmeden önce dönüştürülmelidir. DVD’den DVD-R’a kopya yapmak da mümkündür, ama bazı durumlarda extralar/diller yer sorunu yaratmamaları açısından kaldırılır.


  R5
  Biliyoruz ki DVD’ler farklı bölgelere ayrılmış olarak üretiliyor. İşte bu R5′de Region 5′in kısaltması olup, kısaca Rus DVDRip’i olarak adlandırılabilir. Görüntü kalitesi DVDRip kadar iyidir (bazen ufak tefek farklar gösterebilir) ama genellikle seyretmeye değer kalitede görüntü/ses sunar. Benim tecrübelerime göre bazen ses’de statik olabiliyor ama, o yüzden yapabiliyorsak sample’a bakalım diye son saniye tavsiyesi veriyorum. Genellikle DVDRIP’den bir süre önce ortaya çıkar ama…


  BDRIP
  Blue Ray disklerden riplenmiş ama mkv yada x264 gibi High definition olmaktansa standard xvid olarak yayınlanmış release’lerdir. Kalitesi ve boyutu DVDRip ile aynıdır yada çok az daha iyidir çünkü her nekadar HD bir kaynaktan gelse de sonuçta encode edilmiştir. Rahatlıkla seyredebilirsiniz dememe gerek yok herhalde.


  720p ve 1080p
  x264 codec ile gelen bu high definition release’ler adından da anlaşılacağı gibi 720p ve 1080p formatlarında gelir. 720p filmler yaklaşık 4.5 gigabyte yer tutarken 1080p’ler 13 gigaboru boyutlarındadır. Güzel bir TV’niz varsa ve HD çalabilen bir aletiniz varsa, seyredeceğiniz film görselliğe önem veriyorsa (örn: avatar) hızlı bir internetiniz ve birikmiş rapid limitiniz varsa başvurabilirsiniz...


  HDTV
  TV’den gelen yayının bilgisyara bir tv kartı ile analog olarak aktarılması sonucu karşılaştığımız bir release türüdür. Dediğim gibi çoğunlukla dizilerde gördüğümüz bir etikettir çünkü örneğin çarşamba günü ABC Lost’u TR saati ile gece 3-4 gibi yayınlar, elin oğlu diziyi TV’den hemen capture’lar ve HDTV olarak internetlere koyar. Biz de perşembe günü işe geliriz bakarız Lost’umuz gelmiş, hemen indiririz, eşimiz dostumuz anlasın diye akşam 7′ye kadar altyazı bekleriz ve sonra da akşam toparlaşıp seyrederiz.
  EK BİLGİLER


  NTSC/PAL
  NTSC ve PAL, dünyada kullanılan iki temel standarttır. NTSC PAL’dan daha yüksek framerate’e sahiptir(29fps-25fps) fakat PAL’ın daha yüksek çözünürlüğü vardır ve daha keskin görüntüler elde edilir. PAL sistemlerinde NTSC diskleri oynatmak, NTSC sistemlerinde PAL diskleri oynatmaktan çok daha kolaydır -ki bu İngilizler için iyi bir olaydır. RGB(Red-Green-Blue) destekli bir skart girişi; NTSC görüntüsünü çoğu yeni televizyonlarda tam renk olarak oynatacaktır, ancak bunu VHS kasedine kaydetmek için NTSC’yi PAL50′ye(çoğu DVD player’ın kullandığı PAL60 değil) dönüştürmek gerekecektir. Bu dönüştürmenin tam sonuç verebilmesi için; pahalı bir converter(200 pound ve yukarısı), tümleşik bir converter (Dansai 852/ bazı Daewoo’lar/ Samsung 709) ya da her formata kayıt yapabilen dünya standartlarında bir VCR’a gereksiniminiz vardır.

  RECODE
  Recode; filmin önceden yayınlanmış versiyonunun, içindeki altyazıları kaldırmak ya da renklerini düzeltmek suretiyle TMPGenc’den filtre edilen versiyonudur. Daha iyi gözükürler fakat bunlar, grupların kendi kaynaklarını sağlama beklentileri yüzünden fazla dikkate alınmazlar.


  REPACK
  Eğer grup kötü bir rip yayınlamışsa, problemleri düzelten bir Repack yayınlarlar.


  INTERNAL (DAHİLİ)
  Dahili bir sürüm birçok sebebe bağlı olabilir. Klasik DVD grupları çok sayıda DAHİLİ sürüm çıkartır, çünkü o filmde kopyalama olsun istemezler. Ayrıca düşük kalite sinema ripleri DAHİLİ olarak yapılır, ve bu; ya grubun prestijini düşürmemektendir ya da daha önce yapılan riplerin sayısı fazla olduğundandır. DAHİLİ sürüm, grupların üye sitelerinde normal bir şekilde bulunur fakat site yöneticilerinin izni olmadan başka sitelere aktarılamazlar. Bazı DAHİLİ sürümler filmin ismine ve popülerliğine bağlı olarak hala IRC/Newsgroup gibi yerlere düşüyorlar. Yılın başlarında insanlar Centropy’nin “dahili” sürümler çıkarttığından bahsediyorlardı. Bu da demek oluyor ki grup, filmleri sadece üyeleri ve site yöneticileri için yayınlıyordu. Bu, alışılmış bir tanım için farklı bir durum.
  NOT: Alıntıdır...(Kendi yorumumuda kattım)

  fscu27, ebcin, lXinTl ve 25 kişi daha bunu beğendi.

 2. #11

  Standart

  BeBeGiM Nickli Üyeden Alıntı
  Konu birleştirilmesi gerekir, yoksa kirlilikten başka birşey olmaz sayın moderatör adayım.

  Ben moderatör arkadaşlarıma söylerim.Ben birleştiremiyorum yetkim yok...

 3. #12

  Standart

  iyi paylaşim

 4. #13

  Standart

  Teşekkür ederiz anlatım için..

 5. #14

  Standart

  Bilgilendirdiğin için teşekkürler.

 6. #15

  Standart

  tesekkurler bilgilendirdiginiz için..

 7. #16

  Standart

  Emeğine sağlık kolay gelsin

 8. #17

  Standart

  Teşekkürler bilgiler için...

 9. #18

  Standart

  anlatım için teşekürler

 10. #19

  Standart

  Teşekkürler bilgiler için...

 11. #20

  Standart

  güzel bilgiler teşekkürler..

LinkBacks (?)


Benzer Konular

 1. Cevap: 130
  Son Mesaj : 01.Şubat.2016, 15:47
 2. Finali ile sizi en çok şaşırtan film nedir ?
  Konu Sahibi LaPaTYa Forum CshTR.com Anketleri | Polls
  Cevap: 144
  Son Mesaj : 24.Şubat.2012, 23:10
 3. Cevap: 13
  Son Mesaj : 23.Kasım.2011, 17:47