4 hoca, 42 oyuncuyla sözleşme imzaladı. Demirören. Ancak hâlâ bir şampiyonluğu yok. Başarıların, büyük isimlerle kazanılmadığını en iyi Beşiktaş taraftarı biliyordur.

Daha transfer döneminin açılmasına neredeyse 3 ay var ancak Beşiktaş kadroyu genişletmek için kolları şimdiden sıvadı. Çalışmalara erken başlamak olumlu bir sinyal. Ama yine de geçmişe dönmekte de fayda var.

2004’teki transferler belki de Del Bosque’nin eseri değildi ancak sadece bonservisler için 12 milyon Euro harcandı. Rıza Çalımbay ve Jean Tigana da Del Bosque’den hiç geri kalmadılar. Kısacası isimler değişti, harcanan paralar hep aynı kaldı. Ertuğrul Sağlam teknik direktörlük koltuğuna oturana kadar Yıldırım Demirören tam 35 futbolcuya imza attırdı, bir şampiyonluk kupası kaldıramadı.

Beşiktaş bu sezon 7 oyuncu aldı, bonservislere yaklaşık 4 buçuk milyon Euro ödedi. Biliyoruz sözleşmesi elinde olan futbolculara ödenen miktarlar azımsanmamalı ancak Beşiktaş’ın zarara geçmediği bir gerçek. Yine de “Transferler hatalı'' diyenler, “Bu takım iş yapmaz'' görüşünü savunanlar var.

Şampiyonlukların transferlerle kazanılmadığı gerçeğini en iyi Beşiktaş taraftarı biliyor. Yani camianın heyecanla (!) beklediği, Sinan Engin’in dilinden düşürmediği “önemli transferlere'' belki de Siyah-Beyazlılar’ın ihtiyacı yok.

Lippi Juventus’a gitmedi

Transferden bahsederken eklemek gerek... Abdi Celalettin Kolot, Juventus’a “Hayır'' diyen Lippi’nin hayalini kurduğunu; Helguera, Legrotaglie, Santa Cruz gibi isimleri de Ertuğrul Sağlam’ın istemediğini söylemişti. Kolot’u aydınlatalım: Helguera Valencia’ya 4 milyon Euro’ya imza attı. Blackburn Santa Cruz için 6 milyon Euro bonservis bedeli ödedi. Legrotagglie’nin bonservis bedeli 2.2 milyon Euro, yıllık aldığı para da 2 milyon Euro... Bu şartlarda Higuain ile Santa Cruz’u, Diatta ile Helguera’yı karşılaştırmak haksızlık...

Bu arada Niyazi Güney, Tolga Doğantez, Zafer Demiray gibi fayda sağlayamayan transferlerin altında imzası bulunan Sinan Engin’in, Rüştü’yle birlikte Dünya Kupası tecrübesi bulunan takımdaki tek oyuncu Diatta’yı eleştirmesi ilginçtir.

Serdar Özkan, Maniche gibi...

Unutmadan... “Takım 11 kişi, herkes eşit, herkes koşacak'' diyerek Mourinho’yu anımsatan Ertuğrul Sağlam’ın transferdeki tercihleri de Dünyanın bir numaralı hocası gibi. Mourinho, Porto’nun başına geçtiğinde, ezeli rakibi Benfica’da kadroya giremeyen Maniche ile Jankauskas’ı almış, formayı teslim etmişti. Mutlaka eleştirildi zamanında... Jankauskas UEFA ve Şampiyonlar Ligi’ni kaldırdı. Maniche’i ise şimdilik Türkiye’de transfer edebilecek bir takım gözükmüyor. Sağlam’ın da tıpkı Maniche gibi korkmadan oynattığı Serdar Özkan tercihi uzun dönemde meyvelerini verecek gibi gözüküyor. Darısı diğer genç yetenekler Higuain ile İbrahim Kaş’a...

2004-2005

Del Bosque, Rıza Çalımbay
12 milyon 100 bin Euro

Koray Avcı 600 bin Euro
Juanfran 3,5 milyon Euro
Ahmet Dursun Bedava
Tayfun Korkut 1 milyon Euro
Carew 3 milyon Euro
Murat Şahin Bedava
Berkant Göktan Bedava
Okan Buruk Bedava
Ali Güneş Bedava
Çağdaş Atan 1 milyon Euro
Fatih Sonkaya 500 bin Euro
Mustafa Doğan Bedava
İbrahim Toraman 2 milyon Euro
Veysel Bedava
İbrahim Akın 500 bin Euro

2005-2006

Rıza Çalımbay, Jean Tigana
11 milyon 600 bin Euro

Gökhan Güleç 1 milyon Euro
Bobo 2.3 milyon Euro
Ailton 3,2 milyon Euro
Souleymane Youla 1,250 bin Euro
Kleberson 2.6 milyon Euro
Tomas Jun (Kiralama 500 bin Euro)
Adem Dursun Bedava
Kürşat Duymuş Bedava
Ali Tandoğan Bedava
Güven Kocabal Bedava
Volkan Ünlü 500 bin Euro
Aydın Karabulut 250 bin Euro

2006-2007

Jean Tigana
11 milyon 100 bin Euro

Baki Mercimek Bedava
Fahri Tatan Bedava
M. Nobre 1.2 milyon Euro
V. Runje 1 milyon Euro
Burak Yılmaz 1 milyon Euro
Serdar K. 1 milyon Euro
M. Delgado 5 milyon Euro
Ricardinho 1.9 milyon Euro

2007-2008

Ertuğrul Sağlam
4 milyon 350 bin Euro

Lamine Diatta Bedava
Rodrigo Tello Bedava
Hakan Arıkan 700 bin Euro
Rüştü Bedava
M. Yozgatlı Bedava
E. Cisse 2 milyon Euro
F. Higuain 1 milyon 650 bin Euro