emlaklik & sedatyucel

Lazerin Keşfi Günü 16 Mayıs

Lazerin keşfi ile birlikte lazer epilasyonda ön plana çıkmıştır.Lazer en çok tıp alanında etkili olmuştur.Bunun yanı sıra yine bilişim dünyasında lazer teknolojisi kullanılmıştır.Lazerin keşfinin ardından insanlara özellikle bu alanlarda çok yarar sağlamıştır. Henüz bu konu ile alakalı özgün içerik yok ancak en kısa sürede LAZERİN KEŞFİ ile alakalı konular editörlerimiz tarafından ele alınacaktır. Bugün bir çok insan tarafından GOOGLE sayesinde öğrenilen LAZERİN KEŞFİ günü , büyük etki

Bu konu 1650 kez görüntülendi ve 2 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Lazerin Keşfi Günü 16 Mayıs

  5 üzerinden 5.00 | Toplam: 4 kişi oyladı ve 1650 kez incelendi.


Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart Lazerin Keşfi Günü 16 Mayıs

  Lazerin keşfi ile birlikte lazer epilasyonda ön plana çıkmıştır.Lazer en çok tıp alanında etkili olmuştur.Bunun yanı sıra yine bilişim dünyasında lazer teknolojisi kullanılmıştır.Lazerin keşfinin ardından insanlara özellikle bu alanlarda çok yarar sağlamıştır.

  Henüz bu konu ile alakalı özgün içerik yok ancak en kısa sürede LAZERİN KEŞFİ ile alakalı konular editörlerimiz tarafından ele alınacaktır.

  Bugün bir çok insan tarafından GOOGLE sayesinde öğrenilen LAZERİN KEŞFİ günü , büyük etki yaratmıştır.

  Çoğu kimse lazer keşfi ile alakalı bilgi sahibi olmazken sitelerine bu içeriği ekleyip logonun tıklanmasıyla üst sıralarda yer almayı hedeflemektedir.

  Lazerin keşfi ile alakalı uzman kadromuz yazılarını yayınlamaktadır , aşağıda derlenen tüm yazılar belirli kaynaklardan derlenmiştir ve lazerin keşfi ile alakalı bilgi içermektedir.

  SEO adına güzel çalışmalara sahne olan LAZERİN KEŞFİ bakalım gün sonunda bizlere ne gibi katkılar sağlayacaktır.

  Lazer epilasyon da lazerin keşfi ile kullanılan önemli bir teknolojidir.Yine partilerde görsel lazer şovları da lazerin keşfinin bir katkısıdır.

  Lazer ile alakalı gün içerisinde tüm metinleri sayfamızdan temin edebilirsiniz.Ayrıca çeşitli sitelerden derlenen bilgileri kaynak belirtmek kaydı ile burada yayımlayacağımızı bildirmek isteriz.

  Lazer keşfi ile alakalı tüm gün içerisinde özet konular , görseller ve makaleler yayınlayacağız…

  LAZER NEDİR İLE KONUYA BAŞLAYALIM ;

  Lazer (İngilizce LASER (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) fotonları uyumlu bir hüzme şeklinde oluşturan optik kaynak.

  Lazerin temeli atom veya molekül enerji düzeyleri arasındaki elektron geçişleri ile oluşan ışık fotonlarına dayanır. Bir atomun iki enerji düzeyi E2 ve E3 olsun ve E3 > E2 farzedelim. Minimum enerji ilkesine göre atom veya moleküller düşük enerji seviyesinde olmak istediklerinden E3 seviyesindeki elektron kendiliğinden E2 seviyesine inecektir. Ama bu sırada enerjisi E3 − E2 = hν olan bir foton salar. Burada ν fotonun frekansıdır. Eğer elektron bu salınımı kendiliğinden yaparsa salınan fotonun yönü tamamen rasgeledir. Ancak eğer E3 düzeyinde ki foton E3 − E2 enerjisindeki başka bir fotonla etkileşerek E2 düzeyine inerse bu şekilde salınan fotonun yönü ve fazı geçişe etki eden fotonla aynı olacaktır. Bu ikinci geçiş biçimine uyarılmış salınım (stimulated emmision) denir ve lazerin çalışmasının ana ilkesidir. Şimdi çok sayıda atomdan oluşan bir sistem ele alalım. Başlangıçta atomlar en alt enerji düzeyinde bulunduklarından bir şekilde atomların E3 düzeyine çıkarılması gerekir. Bu pompalama(population inversion) olarak adlandırılır. Ayrıca E3 ve E2 arasındaki geçişten lazer ışığı elde edebilmek için atomların E3 düzeyinde kalma süreleri E2 düzeyinde kalma sürelerinden uzun olmalıdır. Ancak bu şekilde E3 düzeyinde bulunan atomların sayısı daima artacaktır.. Class 1 ile 4 arasında değişen risk dereceleri mevcuttur. En basit tür üç düzeyli lazerdir. Lazerler, günlük yaşamda sıklıkla kullanılmaktadırlar. Örneğin, süper marketlerde ürün fiyatlarını, CD’lerden müziği, DVD’lerden de filmleri okumakta lazerlerden faydalanılmaktadır. 15 mw’ın üstündeki lazerler göze anında zarar verebilir. 100 mw’nin üstü ise kibrit yakabilir ve değişik yüzeylere yazı yazabilir.

  16 Mayıs 1960 yılında keşfedilen lazer günümüzde birçok teknoloji için kullanılmaktadır.

  1960′da ilk çalışan lazer duyrulduğunda bu olay bir problem için çözüm yolu olarak ifade edildi. Fakat hemen lazerin ayırıcı kaliteleri -tek bir dalga boyunda şiddetli, oldukça dar kiriş bir ışık yaratabilir - bilim, teknoloji ve sağlık için çalışabilir duruma getirilmeye çalışıldı.. Bugün, lazerler her yerde; araştırma labaratuarlarında, bir kısım medikal kliniklerde, market alışverişlerinde ve telefon networklerinde..

  LAZER EPİLASYON

  İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yolu lazer epilasyon’dur. Lazer epilasyonda kullanılan lazer ışığının dalga boyu melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir. Soğutma sistemli lazer tekniği ile yapılan lazer epilasyon ile lazer ısısı cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünü yok eden ısıya dönüşür.

  Lazer Epilasyon

  İstemediğiniz tüylerinizden lazer epilasyon ile en hızlı ve sağlıklı olarak kurtulabilirsiniz. Lazer ışınının dalga boyu kıldaki rengi veren melanin adlı pigment tarafından emilim özelliğine sahiptir.. Hava soğutma sistemi sayesinde ısısı düşen cilde hiç zarar verilmeden doğrudan kıl kökü oluşan ısı ile yok edilir.


  LAZER hakkında
  Bir tüpün bir ucuna tam sırlı ve yansıtıcı bir ayna , diğer ucuna da yarı sırlı ve kısmen yansıtıcı bir ayna konur. Bu tüpün içine elde etmek istediğimiz lazer ışığının rengine ve türüne bağlı olarak gaz, sıvı veya katı bir madde doldurulur.dışarıdan tüpün içine ışık verme , elektrik akımı geçirmek suretiyle veya kimyasal bir yolla elde edilen enerji , tüpün içindeki maddenin atomlarına çarptırılır. Bu esnada bu atomların bazıları bu enerjiyi emerler. Emilen bu fazla enerji , atomları kararsız hale getirir. Kendisine bir foton çarpan , uyarılmış ve kararsız atomlar emdikleri bu fazla enerjiyi foton neşrederek geri verirler. Bu fotonlarda başka atomlara çarparak , diğer atomlarında fotonlar çıkarmasını sağlarlar.

  Lazerin keşfi ve gelişimi ;

  1917 Albert Einstein’de kuruluşlar, (Radyasyonun kuvantum teorisinde) onun kağıt Zur Quantentheorie der Strahlungunda, lazer ve onun selefinin icadı için kuruluşu koydu, maser, radyasyonun Max Planck’ın yasasının yer-kıran bir kökeninde, olasılık katsayılarının düşüncelerinde temel aldı (’Katsayılarınınkinin olduğu Einstein ) dalma için, kendiliğinden olan, ve yaymayı uyardı.

  1928′de, Rudolph W. Landenburg, uyarılan yayma ve negatif dalmanın varlığını doğruladı.
  1939′da , Valentin A. Fabrikant (SSCB), “Kısa” yükseltmesi için uyarılan yaymanın kullanımının, dalgalandığını tahmin etti.


  1947′de, Willis E. kuzusu ve R.C. Retherford, hidrojen tayflarında açık uyarılan yaymayı buldu, ve uyarılan yaymanın ilk gösterisini yaptı.

  1950′de, Alfred Kastler (Fizik 1966 için Nobel ödülü), deneysel olarak Brossel, Kastler ve kış tarafından iki yıl sonra doğrulanan görüşle ilgili pompalamanın metodunu teklif etti.

  TeAcHeR bunu beğendi.

 2. #2

  Standart

  Tablo halinde LAZERİN KEŞFİ göstergesi ;


  Tarih
  Adı
  Başarılan

  1916

  Albert Einstein
  Işığın yayılma teorisi.Uyarılmış ışıma kavramı.
  1928

  Rudolph W Landenburg
  Uyarılmış ışımanın varlığının kanıtlanması ve negatif soğurma.
  1940

  Valentin A Fabrikant
  Sayı yoğunluğu tersiniminin olma olasılığı.
  1947

  Willis E Lamb

  R C Retherford
  Hidrojen spektrumunda indüklenmiş ışıma şüphesi. Uyarılmış ışımanın ilk gösterimi.

  1951

  Charles H Townes
  Kolombiya üniversitesinde MAZER (Microwave Amplification of Stimulated Emission of Radiation) keşfi- Uyarılmış ışımaya dayanan ilk alet ile 1964 Nobel ödülünü kazandı.
  1951

  Joseph Weber
  Maryland üniversitesinde MAZER bağımsız olarak keşfedildi.
  1951
  Alexander Prokhorov

  Nikolai G Basov
  Moskova’da Lebedev laboratuarlarında MAZER bağımsız olarak keşfedildi. 1964 Nobel ödülünü kazandı.
  1954

  Robert H Dicke
  “Optik Bomba” patenti. Atımlı sayı yoğunluğu tersinimine dayanan süper-ışıma ve “Moleküler Kuvvetlenme ve Üretim Sistemi” için parçalı Fabry-Perot rezonans çemberi.
  1956

  Nicolas Bloemberga
  nHarvard Üniversitesinde üç-seviyeli katı hal MAZER tasarımı.
  1957

  Gordon Gould
  Bir LAZER tanımlayan ilk doküman. 1970’lerde patent şartlarında yaratıldı.
  1958

  Arthur L Schawlow

  Charles H Townes
  “Optik MAZER”i tanımlayan ilk ayrıntılı makale. Kolombiya üniversitesinde yapılan ilk lazer keşfi ile yaratıldı.
  1960

  Arthur L Schawlow

  Charles H Townes
  LAZER patent No. 2,929,922.
  1960

  Theodore Maiman
  Yakut (ruby) kristali ile yapılan ilk çalışan LAZER’in keşfi. 16 Mayıs 1960, Hughes Araştırma Laboratuarları.
  1960

  Peter P Sorokin

  Mirek Stevenson
  İlk Uranyum LAZER – Yapılan lazerlerin ikincisi. Kasım 1960 IBM Laboratuarları.
  1961

  A G Fox and T Li
  Bell Laboratuarlarında optik rezonatörlerin teorik analizleri.
  1961

  Ali Javan
  William Bennet Jr.

  Donald Herriot
  Bell Laboratuarlarında Helyum Neon (HeNe) LAZER’in keşfi.
  1962

  Robert Hall
  General Elektrik Laboratuarlarında yarı-iletken LAZER’in keşfi.
  1964

  J E Geusic
  H M Markos

  L G Van Uiteit
  Bell Laboratuarlarında ilk çalışan Nd:YAG LAZER’in keşfi.
  1964

  Kumar N Patel
  Bell Laboratuarlarında CO2 LAZER’in keşfi.
  1964

  William Bridges
  Hughes Laboratuarlarında Argon İyon LAZER’in keşfi.
  1965

  George Pimentel

  J V V Kasper
  Kaliforniya Üniversitesi Berkley’de ilk kimyasal LAZER
  1966

  William Silfvast

  Grant Fowles and Hopkins
  Utah Üniversitesinde ilk metal buhar LAZER - Zn/Cd
  1966

  Peter Sorokin, John Lankard
  IBM Laboratuarlarında ilk boya lazer etkisinin gözlenmesi.
  1969

  G M DelcoOtomobil uygulamaları için üçlü lazerlerin ilk endüstriyel donanım.
  1970

  Nikolai Basov’s Group
  Moskova Lebedev Laboratuarlarında Xenon (Xe) ile yapılan ilk Excimer LAZER.
  1974
  J J Ewing and Charles Brau

  Avco Everet Laboratuarlarında ilk nadir gaz halojenür excimer.
  1977

  John M J Madey’s Group
  Stanford Üniversitesinde ilk serbest elektron lazeri.
  1980

  Geoffrey Pert’s Group
  İngilterede Hull Üniversitesinde X-ışını lazer etkisinin ilk raporu.
  1981

  Arthur Schawlow

  Nicolas Bloembergen
  Lineer olmayan optik ve spektroskopide yapılan çalışma için Nobel fizik ödülü.
  1984

  Dennis Matthew’s Group
  Lawrence Livermore Laboratuarlarında X-ışını lazer gözlendiği ilk olarak rapor edildi.

  Renk - Dalgaboyu aralığı - Frekans aralığı

  Kırmızı~ 625 to 740 nm~ 480 to 405 THz
  Turuncu~ 590 to 625 nm~ 510 to 480 THz
  Sarı~ 565 to 590 nm~ 530 to 510 THz
  Yeşil~ 520 to 565 nm~ 580 to 530 THz
  Turkuaz~ 500 to 520 nm~ 600 to 580 THz
  Mavi~ 430 to 500 nm~ 700 to 600 THz
  Mor~ 380 to 430 nm~ 790 to 700 THz
  TeAcHeR bunu beğendi.

 3. #3

Benzer Konular

 1. Etik Günü 25 Mayıs
  Konu Sahibi Derya Forum Belirli Günler ve Haftalar
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 25.Mayıs.2008, 14:10
 2. Anneler Günü Mayıs ayının 2. Pazar günü
  Konu Sahibi Derya Forum Belirli Günler ve Haftalar
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 07.Nisan.2008, 11:56
 3. Avrupa Günü 5 Mayıs
  Konu Sahibi Derya Forum Belirli Günler ve Haftalar
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 07.Nisan.2008, 11:03
 4. Uluslararası Aile Günü 15 Mayıs
  Konu Sahibi Derya Forum Belirli Günler ve Haftalar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Nisan.2008, 10:09
 5. Dünya Çiftçiler Günü 14 Mayıs
  Konu Sahibi Derya Forum Belirli Günler ve Haftalar
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 03.Nisan.2008, 10:07