emlaklik & sedatyucel

Öğretmenler Günü 24 Kasım

Öğretmenler Günü hakkında genel bilgi Öğretmen; öğretme işini görev edinen kişiye denir. Öğretmenlik bir meslektir. Kişinin öğretmen olabilmesi için öğretmen yetiştiren bir okulu bitirmesi gerekir. İlkokullarda öğretmen Sınıf Öğretmenidir. Sınıfın bütün derslerini aynı öğretmen okutur. Ortaokul ve Liselerde ders öğretmenliği vardır. Meslek okullarında dersler özel şekilde yetiştirilmiş meslek öğretmenleri tarafından işlenir. Eskiden öğretmene "Muallim", öğretmen yetiştiren okula da

Bu konu 3596 kez görüntülendi ve 10 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Öğretmenler Günü 24 Kasım

  5 üzerinden 5.00 | Toplam: 8 kişi oyladı ve 3596 kez incelendi.


Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart Öğretmenler Günü 24 Kasım

  Öğretmenler Günü hakkında genel bilgi


  Öğretmen; öğretme işini görev edinen kişiye denir. Öğretmenlik bir meslektir. Kişinin öğretmen olabilmesi için öğretmen yetiştiren bir okulu bitirmesi gerekir. İlkokullarda öğretmen Sınıf Öğretmenidir. Sınıfın bütün derslerini aynı öğretmen okutur. Ortaokul ve Liselerde ders öğretmenliği vardır. Meslek okullarında dersler özel şekilde yetiştirilmiş meslek öğretmenleri tarafından işlenir.

  Eskiden öğretmene "Muallim", öğretmen yetiştiren okula da "Muallim Mektebi" denirdi. Ülkemizde öğretmen okulu ilk kez 16 Mart 1848'de açıldı.

  Osmanlı İmparatorluğu döneminde eğitime ve öğretime önem verilmiyordu. Az sayıda okul vardı cumhuriyetin ilanıyla birlikte yurdumuzun her yanına yeni yeni okullar açıldı. Okul çağında olanlar bu okullarda okumaya başladı.

  Atatürk, eğitimin, öğretimin yayılmasından, yaygınlaşmasından yanaydı. 1928 yılında Arap harflerinin kaldırılıp yerine bugün kullanmakta olduğumuz Türk harflerinin kabulü tüm yurtta sevinç yarattı. Halkın yeni harfleri kısa sürede öğrenip daha çok yurttaşın okur - yazar olmasını sağlamak amacıyla yoğun bir çalışma başladı. Okuma - yazmayı yaygınlaştırmak için okul çağı dışındaki yurttaşlara okuma - yazma öğreten okullar açıldı. Bunlara Millet Mektepleri adı verildi.

  Atatürk, Ulus Okulları dediğimiz Millet Mektepleri'nde yazı tahtasının başına geçerek dersler verdi. Bakanlar kurulu 11.11.1928 günü yaptığı toplantıda Ata'ya Ulus Okullar Başöğretmenliği sanını verdi. 24 Kasım Atatürk'ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür.

  Öğrencileri, öğretmenleri, okulu çok seven Atatürk yurt gezilerinde okullara uğrardı. Sınıflara girer, sıralara oturur, ders dinlerdi. Öğrencilere sorular sorardı. Öğretmenlerle konuşur, her yerde öğretmenliğin üstün bir meslek olduğunu anlatırdı.

  Atatürk, öğretmenlerin Ulusal Kurtuluş Savaşı'nda nasıl canla başla çalıştıklarını yakından izlemiştir. Yurdumuzun düşman tarafından paylaşıldığı sırada öğretmenler Öğüt Kurulları oluşturarak halka ulusal bağımsızlık, Ulusal Kurtuluş Savaşı düşüncelerini yayıyordu. Öğüt Kurulları dışında öğretmenler 14 eğitim kuruluşu ile birlikte Milli Kongre Cephesini kurdular. Milli Kongre Cephesi, düşmanların İzmir'i işgal ettikleri günlerde Sultanahmet Mitingini hazırladı. Bu mitingin konuşmacılarından çoğu öğretmenlerdi.

  Başöğretmen Atatürk, öğretmenlerin Ulusal Kurtuluş Savaşı'nda gösterdikleri etkinliği hep övmüştür. Atatürk yeni Türkiye'nin yaratılmasında öğretmenlere büyük görevler düştüğü inancındaydı. Çağdaş bir ulus olmamız için eğitimin yaygınlaşması gereğine inanıyordu. Bu nedenle Atatürk "Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir." Sözleriyle öğretmene verdiği önemi ve duyduğu saygıyı en güzel biçimde belirtmiştir.

  Atatürk'ün 100. Doğum yıldönümü olan 1981 yılında, 24 Kasımın her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanması kararlaştırıldı.

  Öğretmenler Günü'nde öğretmenin toplum içindeki yeri, değeri belirtilir. Öğretmen sorunları dile getirilir. Öğretmenler Günü'nde; eğitime, öğretime hizmet etmiş, saygınlık kazanmış öğretmenler anılır. Gençlerin yetişmesindeki katkıları anlatılır. Mesleğe yeni giren öğretmenler 24 Kasımda Öğretmen Andı içerek göreve başlarlar.

  Öğretmen; yapıcı ve yaratıcıdır. İnsan haklarına saygılıdır. Öğretmen özverili, çevreye güven ve inanç veren, içi insan sevgisiyle dolu bir kişidir. Atatürk; "Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır." demekle öğretmene yüklediği sorumluluğu ve değeri anlatmıştır.

  Öğretmenler sevgi dağıtır. İçimizi aydınlatır. Bizi doğruya yöneltir. Bilgili kişiler olmamız için çaba gösterir. Dünyayı tanıtır. Öğretmen her alanda yeniliği, yenileşmeyi savunur. Gerçekleri anlatır. Beceri ve yeteneklerimizin gelişmesine yardımcı olur. Kısaca analar doğurur, öğretmenler yetiştirir.

  Bir milletin milli, ahlâki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olması öğretmenlerinin üstün çalışmalarına bağlıdır. Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı öğretmenlerdir.


  Bizleri ham bir madde olarak ele alan öğretmenler, üzerimizde titiz,dikkatli ve sabırlı çalışmalar yaparak bizi şekillendirirler. Duygularımıza, ruhumuza, fikirlerimize ve hayata bakışımıza en güzel desenleri verirler.

  Bize doğruyu, güzeli, iyiyi, mertliği, milli duyguları ve Atatürk ilkelerine bağlılığı öğreten öğretmenlerimizdir. Biz onların eseriyiz. Sıhhatini, nefesini, enerjisini, gençlik yıllarının hepsini bizim için harcar.


 2. #2

  Standart Bir Atatürk Öğretmeni: Refet Angın

  Bir Atatürk Öğretmeni: Refet Angın


  Atatürk, yazı inkılâbı gezisinde 2 Eylül 1928'de Gelibolu'ya da uğramıştı . Öğrenci Refet anlatıyor: "Karşılamada ben,Atatürk'e bir buket sunarken tökezleyip düşmüştüm. Atatürk, beni yerden kaldırdı ve iki yanağımdan öptü:
  -Acıdı mı kızım?diye sordu. Ben:


  -Hayır, acımadı. diye cevap verdim. Atatürk, yanındakilere:

  -Bunun ayağına dikkat edin. diye emir verdi" Öğretmen Adayı Refet24 Aralık 1930'da Edirne'de okulları gezen Atatürk, Kız Öğretmen Okuluna da uğramış, sınıflarda dersleri dinlemişti. Öğrenci Refet anlatıyor: "Atatürk, okula geldiğinde, kendisine okul adına bir buket sundum ve şu konuşmayı yaptım:

  -Aziz Paşa'm!Türk yurdunun sınır kapısı olan Edirne'ye ve memleketimize gelişiniz bizi çok sevindirdi. Arkadaşlarım adına size hoş geldiniz, diyor ve bu buketi sunuyorum. Lütfen kabul buyurun. Paşa'm! Size muallim olmak için söz vermiştim. Ve işte muallim namzedi olarak karşınızdayım. Atatürk, buketi aldı ve :

  -Evet hatırladım. Sen Gelibolu'da düşen küçük kız değil misin? dedi. Atatürk, sözlerine şöyle devam etti:

  -Söyle bakalım, ne muallimi olmak istiyorsun? Ben, bir an yanımdaki öğretmenlerime baktım ve dedim ki:

  -Riyaziye (Matematik) muallimi olacağım. Atatürk:

  -Hayır, seni Riyaziye muallimi değil, Tarih muallimi olacaksın. dedi. Ben:
  -Emredin Paşa'm, ama neden?diye cevap verdim. Atatürk:
  -Ha, bak, ben seni küçükken de tanıdım. Sen, o zaman küçüktün; yine iki lâf etmesini biliyordun.


  Şimdi de seni seçtiklerine göre, sende bir şeyler var. Görüyorum ki çok okuyorsun ve güzel konuşuyorsun. Onun için sen, Tarih muallimi ol. Dedi." Tarih Öğretmeni Refet 20-25 Eylül 1937 tarihleri arasında Dolmabahçe Sarayında İkinci Türk Tarih Kongresi yapılmıştı Bu kongreye katılan Gelibolu Ortaokulu Tarih Öğretmeni Refet Angın anlatıyor: "20-25 Eylül 1937 tarihleri arasında yapılan İkinci Türk Tarih Kongresinde delege olarak bulunuyordum. Dolmabahçe Sarayında Kongre çalışmaları devam ederken Afet İnan, beni bir gün Atatürk'e şöyle tanıttı:

  -Size, çiçeği burnunda bir Tarih öğretmeni tanıtmak istiyorum. Atatürk, bu söz üzerine dedi ki:

  -Çocuk, sen geç kalmışsın; ben, onu tanıyorum. Ben de:"

  -Paşa'm, ben emrinizi yerine getirdim ve Tarih öğretmeni olarak emrinizdeyim. dedim. Atatürk:

  -Bak, öğretmen olmak kâfi değil; görev şimdi başlıyor. Şunu iyi bil ki çok iyi öğretmen olacaksın.

  Çok okuyacaksın. Sen, zaten okuyorsun; ama daha çok okuyacaksın. Talebelerini çok iyi yetiştireceksin. Onlara, Kurtuluş Savaşı'nı çok iyi öğreteceksin. Ve bu arada Çanakkale Savaşları'nı sakın unutma! dedi. Ben:
  -Efendim, biliyorsunuz, ben Geliboluluyum. dedim. Atatürk:


  -Evet, biliyorum.Bak, çocuk; bunu neden söylüyorum?Bizi, bu günlere getiren Çanakkale Savaşları'dır. Eskaza biz onu kaybetse idik, bugün hür dünya camiası yoktu. diye konuşmasına devam etti. Ben ise:

  -Tamam, Paşa'm! Emredersiniz! şeklinde karşılık verdim. Atatürk, sözlerine şunları da ekledi:

  -Bak, çocuk; sana bir şey daha söyleyeceğim. İnkılâpları ve ilkeleri yaşatacaksın. Gerektiğinde mücadele edeceksin. Sakın ha, unutma! Ben:

  -Paşa'm, nasıl unuturum? Cumhuriyeti nasıl kazandık? Siz, Yüce Kahraman Atatürk'sünüz. diye cevap verdim. Atatürk, sözlerini şöyle bitirdi:
  -Biliyorum; ama, yine unutma diyorum...


  BEN HERŞEYDEN ÖNCE ÖĞRETMENİM

 3. #3

  Standart Öğretmenim

  Öğretmenim


  * "Öğrenci gözüyle öğretmen" adlı yarışmada birincilik ödülü alan yazı.

  Ben bir öğretmen çocuğuyum. İlk öğretmenim de annemdir. Öbür çocuklar gibi okula başlarken yabancılık çektiğimi söyleyemem. Yaşamım okulda başlamıştı. Ancak okula başlamamla yeni bir sorun önüme çıktı. Annemi öbür çocuklarla paylaşmak zorunda kalmıştım. Evde benim üzerime kanat geren, bana bir çiçek gibi özen gösteren annem, okulda ve özellikle sınıfımızda bambaşka biri oluyor, tüm çocuklar onunmuş gibi onlara da aynı sevgiyi gösteriyordu.


  Dahası, onların sorunlarını eve de getiriyor ve hepsiyle ayrı ayrı ilgileniyordu. Bu benim kıskançlığımı arttırıyordu. Özellikle "Ümmü" ile çok ilgileniyordu. Bu siyah saçlı, siyah gözlü, tombul yanaklı köy çocuğu pek konuşkan değildi. Teneffüslerde oyunlara da katılmazdı. İçine kapanık, sessiz bir tipti. Annem teneffüslerde "Ümmü" ile oynardı. Ümmü'nün sorununa çözüm bulabilmek için ailesi ile sıkı bir ilişki kurmuştu. Bu çalışma kısa sürede meyvesini verdi.
  Ümmü oyunlara bizim çağırmamızı beklemeden katılıyor, çalışmaları ile de kendini gösteriyordu. Annemin sevinci sonsuzdu. Bir ödül almışçasına "Ümmü'yü kazandım" diye seviniyordu. Fakat sevinci uzun sürmedi. Talihsiz bir olay Ümmü'nün yaşantısını alt üst etti.


  Soğuk bir kış günü evde yalnız kalan Ümmü, sobayı yakmak istemiş fakat yakamamış. Bakmış ki olmuyor, kızgın odunların üzerine gaz dökmüş ve kibriti yakmış. İşte ne oldu ise o zaman olmuş, sobadan fırlayan alevler Ümmü'yü sarmış. Dumanları gören komşular eve koşmuşlar. Ümmü'yü yarı baygın halde kurtarmışlar, yangını da bastırmışlar.

  Ev kurtuldu. Fakat Ümmü geçirdiği korku nedeniyle konuşamaz oldu. Gösterildiği doktorlar Ümmü'yü ancak bir şokun konuşturabileceğini söylemişler. Annem Ümmü'yü sıkıntılı günlerinde yalnız bırakmadı. Sınıfa getiriyor, onunla yine ilgileniyordu.

  Aradan iki ay geçti. Annem kalp çarpıntısı geçirerek derste rahatsızlandı. Rengi sararıyor, nefes almakta güçlük çekiyordu. Babam bir taksi getirdi, annemi bir battaniye içinde sarsmadan arabaya yerleştiriyorlardı ki; kekeleyen bir ses işitildi. "Öğretmenim ne olur iyi ol, seni çok seviyorum." Hepimizden önce annem tanıdı sesin sahibini. Ümmü'ydü bu.

  Annem kapalı gözlerinin ardından sızan yaşlarla, "Ah ne güzel Tanrım. Ümmü de konuştu." dedi.

  Ben de Başöğretmen Atatürk'ümün eğitim ordusunda öğretmen olacağım.
  Ben de bilgisizliğin karanlığına ışık tutacağım. Yurdumun çocuklarına bilgiden taç öreceğim. Öğrencilerimin gönüllerinde yaşayacağım.

  Özlem ÖZTUĞ

 4. #4

  Standart Öğretmenler Günü örnek konuşma metni

  Öğretmenler Günü örnek konuşma metni


  Sevgili Arkadaşlar!

  Harf devrimini yapan Mustafa Kemal Atatürk, yeni harflerin öğretilmesi için yazı tahtasının başına geçti. Milletimize yeni harfleri öğretmek için canla başla çalışmaya başlamıştı. Bakanlar Kurulu 11 Kasım 1928 günü yaptığı toplantıda, Ata’mıza “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını verdi. 24 Kasım, Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür. Ata’mızın yüzüncü doğum yıldönümünün kutlandığı 1981 yılında, 24 Kasım’ın her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verildi.

  Öğretmenler gününde, öğretmenlerimizin değerini, sorunlarını ve hizmetlerini hatırlar, onların emeklerini boşa çıkarmamak için gayrete geliriz. Biliriz ki, çalışkan, dürüst ve insani değerlere sahip insanlar olmamız, öğretmenlerimize verebileceğimiz en güzel armağandır.

  Öğretmenlik kutsal bir meslektir. Sevgi dağıtıp içimizi aydınlatan öğretmenler bizi doğruya yöneltir, bilgili kişiler olmamız için çaba gösterirler. Dünyayı tanıtırlar bize. Gerçeği, daima gerçeği, yeniliği, gelişmeyi ve bilimi anlatırlar. Yeteneklerimizin gelişmesine yardımcı olur, doğruluk, dürüstlük ve yardımseverlik gibi evrensel değerlere ulaşmamızı sağlarlar. Bize anne olurlar, baba, kardeş ve arkadaş olurlar.

  Dünyanın en saygın insanları olan, siz öğretmenlerimin huzurunda saygı ile eğilirim. Geleceğimiz, gözlerinizde gördüğümüz ışıltılar gibi aydınlık olsun!

 5. #5

  Standart 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı

  24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı


  24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA PROGRAMI

  Ellerin vardır öğretmenim;
  Memleketin alın yazısını yazar,
  Dağıtır kopkoyu karanlıkları,
  Ellerin yüreklerimizde bahar.
  Gözlerin vardır öğretmenim;
  İleri ve aydınlık ufuklara bakan gözlerin,
  Boğar ışığında yobazlıkları,
  Mutlu yarınlar muştular,
  Sıcak ve derin.
  Yüreğin vardır öğretmenim;
  İçinde ne kötülük, ne karanlık, ne de kin,
  Sevgiyle, iyilikle, bilimle dolu,
  Hep vatan için çarpar yüreğin.
  Kurtuluş Savaşı'nı kazandıktan sonra, 29 Ekim 1923'te Cumhuriyeti kuran ulu önder Atatürk, askeri ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda birçok yeniliği başlatmıştır. Bu yeniliklerden biri de, 1 Kasım 1928 tarihinde çıkarılan 1353 sayılı kanunla, Arap alfabesi yerine Latin alfabesinin kabulü olmuştur.
  Bu tarihten itibaren yeni harflerin öğrenilmesi ve okur yazar sayısının artırılması konusunda büyük bir seferberlik başlatılmıştır.

  24 Kasım 1928 tarihinde açılan, Millet Mektepleri'nde, yaşlı, genç, çocuk, kadın... herkese yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir.

  Millet Mektepleri'nin açılışı ve Atatürk'ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.
  Biz de burada 25. Öğretmenler gününü kutlamak için toplanmış bulunuyoruz.
  Kutlama programının akışını sunuyorum arz ederim.
  İstiklal Marşı ve saygı duruşu
  Milli Eğitim Bakanımız Sayın Doçent Doktor Hüseyin ÇELİK’in “Öğretmenler Günü Mesajı’nın okunması
  İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın ……………………………………… günün anlam ve önemini belirten konuşmaları
  Mesleğe yeni giren öğretmenler adına ……. Öğretmeni …………..’ın “Öğretmenlik Mesleğinin Yüceliği” konulu konuşması
  Öğrenciler tarafından günün anlam ve önemi ile ilgili şiirlerin okunması
  Adaylığı kaldırılan öğretmenlerin Yemin Töreni
  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen yarışmalarda birinci olan eserlerin okunması
  Resim-afiş,şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi
  … İÖO öğrencileri tarafından “Dünyanın Bütün Çiçekleri” adlı oratoryonun sunulması
  …………Öğrenci Korosunun gösterisi
  Kapanış
  Şimdi sizleri Başöğretmen Atatürk,şehit öğretmenler ve ebediyete intikal eden öğretmenlerin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum.Ardından İstiklal Marşımız söylenecektir.DİKKAT!
  Milli Eğitim Bakanımız Sayın Doçent Doktor Hüseyin ÇELİK’in “Öğretmenler Günü Mesajı’nı okuyorum arz ederim.
  Günün anlam ve önemini belirten konuşmalarını yapmak üzere İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın ………………………………………………………….. davet ediyorum.
  Hey, asırlar boyu, cehle gem vuran,
  Hey, Erciyes gibi dik duran,
  Hey, insanlık için kendini veren,
  Karanlığı nura boğan öğretmenim hey!..
  Mesleğe yeni giren öğretmenler adına “Öğretmenlik Mesleğinin Yüceliği” konulu konuşmasını yapmak üzere …… Öğretmeni …..’nı davet ediyorum.
  … öğrencilerinden ……………………………………………………………………………… ………………………
  …………………………………………………………adl ı şiirini okuyacak.
  … öğrencilerinden ……………………………………………………………………………… ………………… …………………………………………………………adl ı şiirini okuyacak.
  … öğrencilerinden ……………………………………………………………………………… ………………………
  …………………………………………………………adl ı şiirini okuyacak.

  “Toplumların uygarlık düzeyi, öğretmene verdiği değerle ölçülür.”
  24 Kasım 2005-24 Kasım 2006 tarihleri arasında adaylıkları kaldırılan öğretmenlerin mesleğe giriş “Yemin Töreni” yapılacaktır.
  Yemin törenine katılmak üzere;
  … Öğretmeni …….’ı
  … Öğretmeni ….’i
  … Öğretmeni ….’i
  ….Öğretmeni …’yı davet ediyorum.
  ….. olduğu için katılamamıştır.

  “Dünyanın her yanında öğretmenler, insan topluluğunun en fedakâr ve en değerli varlığıdır.”
  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce İlköğretim Okulları ve Lise öğrencileri arasında düzenlenen “Çağdaş Eğitimde Öğretmenin Yeri ve Önemi” konulu resim-afiş,şiir ve kompozisyon yarışmasında Kompozisyon dalında birinci olan öğrencisi … yazısını okuyacak.
  Şiir dalında birinci olan … İÖO öğrencisi … şiirini okuyacak.
  Şimdi de yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecektir.
  Kompozisyon dalında;
  Birinci … öğrencisi …
  İkinci … öğrencisi …
  Üçüncü … öğrencisi …
  Ödüllerini vermek üzere İlçemiz Kaymakamı Sayın …’ı davet ediyorum.
  Şiir dalında;
  Birinci … İÖO öğrencisi …
  İkinci … İÖO öğrencisi …
  Üçüncü … İÖO öğrencisi …
  Ödüllerini vermek üzere İlçemiz Garnizon Komutanı Sayın …………………………………………..... davet ediyorum.

  Resim ve afiş dalında;
  Birinci …İÖO öğrencisi …
  İkinci … İÖO öğrencisi …
  Üçüncü … İÖO öğrencisi …
  Ödüllerini vermek üzere İlçemiz Belediye Başkanı Sayın ..’ı davet ediyorum.
  Ben öğretmenim,
  Göçmen kuşlar gibi dolaşırım yurdumda,
  Geceyle biter yolculuğum.
  Aydınlık olur her yan.
  Işık olurum.
  ..t İÖO öğrencileri tarafından “Dünyanın Bütün Çiçekleri” adlı oratoryo sunulacak.
  … İÖO Müzik Öğretmeni … yönetiminde … İÖO Öğrenci Korosunu dinleyeceğiz.
  Programımız burada sona ermiştir.İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğretmenlere ve eşlerine ………………………………………………….. Dinlenme Tesisinde saat 19.00’da akşam yemeği verilecektir.


  Ahmet GÜR
  Türkçe Öğretmeni
  MaRMaRaLi bunu beğendi.

 6. #6

  Standart 24 Kasım Öğretmenler Günü Çelenk Sunma Töreni

  24 Kasım Öğretmenler Günü Çelenk Sunma Töreni


  24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ ÇELENK SUNMA TÖRENİ

  Hey, asırlar boyu, cehle gem vuran,
  Hey, Erciyes gibi dik duran,
  Hey, insanlık için kendini veren,
  Karanlığı nura boğan öğretmenim hey!..
  Sayın Müdürümüz, Değerli Öğretmen Arkadaşlarım

  Öğretmenin ve öğretmenlik mesleğinin toplumdaki önemini ve değerini belirtmek,öğretmenler ve öğrenciler arasında sevgi,saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek,emekli öğretmenleri saygı ile anmak,mesleğe yeni giren öğretmenlerde mesleklerinin yüceliği bilincini uyandırmak amacıyla Büyük Önder Atatürk’ün 1928 yılında Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul buyurdukları tarih olan 24 Kasım, 1981 yılından bu yana “Öğretmenler Günü” olarak kutlanır.

  Bizler de bu çerçevede 24 Kasım Öğretmenler Günü Çelenk Sunma töreni için toplanmış bulunuyoruz.

  Atatürk Büstüne çelenk sunmak üzere İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın …………………………………… davet ediyorum.
  Şimdi sizleri Başöğretmen Atatürk,şehit öğretmenler ve ebediyete intikal eden öğretmenlerin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum.Ardından İstiklal Marşımız söylenecektir.DİKKAT!
  Çelenk Sunma Töreni burada sona ermiştir.Kutlama Programı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Salonunda saat 15.30’da başlayacaktır.


  Ahmet GÜR
  Türkçe Öğretmeni 7. #7

  Standart Öğretmenlik hakkında güzel sözler

  Öğretmenlik hakkında güzel sözler


  * Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.
  * Dünyanın her yanında öğretmenler, insan topluluğunun en fedakâr ve en değerli varlığıdır.
  * Öğretmen bir sanatkârdır, yarının temelini o attığı gibi, değerli kişilik hamuruna da biçim verir.
  * Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.
  * Gelecek gençlerin, gençler ise öğretmenlerin eseridir.
  * Öğretmen, geçmişin öğreticisi, geleceğin kurucusudur.
  * Toplumların uygarlık düzeyi, öğretmene verdiği değerle ölçülür.
  * Geleceğin güvencesi eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır.
  *

  * Dünyada her şeye kıymet biçilebilir. Ama öğretmenin eserine kıymet biçilemez. (Socrates)
  * Yeryüzünde öğretmenlikten daha onurlu bir tanımıyorum. (Diyojen)
  * Yeryüzünde barışı sağlayacak sihirli değnek analarla öğretmenlerin elindedir. Eğitim demek, vücutta ve ruhtaki güzelliği ve mükemmelliği son mertebesine kadar geliştirmek demektir. (Eflatun)
  * Öğretmenlik bir sanat işidir. Sanatçı geçim sıkıntısı çekerse, ondan yaratıcılık beklenemez. (İ.N.Özgür)

 8. #8

  Standart Öğretmenler Günü Şiirleri

  Öğretmenler Günü Şiirleri  Başöğretmen
  Atatürk benim,
  Başöğretmenim,
  Ne öğrendimse,
  Ondan öğrendim.

  Yenilikleri,
  Hep o düşünmüş,
  Milleti için,
  Ağlamış, gülmüş.

  Çocuk kalbimle,
  İlk onu sevdim,
  Atatürk benim,
  Başöğretmenimdir.

  Tarık ORHAN  Ben Bir Öğretmenim
  Ben bir öğretmenim
  Okulların birinde
  Duymayı, düşünmeyi öğretirim.
  Derslerimde...

  Bir söz yağmurudur, ders dediğin de,
  İnsan göklerinden, rahmet yerine,
  Kitaplar dolusu yağar da yağar...
  Benim çocuklarım bu bahçelerde,
  Bu yağmur altında ıslanmadalar.
  Bir yağmur sonrası gelin seyredin,
  Her taraf tepeden tırnağa bahar...

  Bulutsuz masmavi dünyalarına,
  Sevginin, sevincin güneşi doğar.
  Böyle çocuklarla dolar her yanım,
  Çocuklar kardeşim,
  Çocuklar arkadaşım,
  Canım?

  Onlarda toplanmıştır
  Geçip giden zamanım,
  Bir parıltı görsem gözlerinde,
  Bilgiden, anlayıştan yana,
  Bir hal olur bana...

  Zannedersiniz ki,
  Dünyalar benim?
  Çocuklar, kitaplar, yazı tahtası
  Enine boyuna bütün zamanlar,
  Dört duvar arası bir dershanede,
  Her dinden her dilden gelmiş insanlar.
  Bizimle konuşur hayal ederler,
  Bağlanırız kalırız kendilerine.
  Hikaye anlatır, şiir söylerler,
  Mutluluk üstüne, ümit üstüne?

  M.Gündüz GÖKTÜRK  Ben Bir Öğretmenim
  Ben bir öğretmenim
  Sevgiyi, sevmeyi öğretirim çocuklarıma,
  Kini, öfkeyi nefreti değil.

  Ben bir öğretmenim
  Dostluğu, kardeşliği öğretirim çocuklarıma
  Dövüşü, kavgayı, savaşı değil.

  Ben bir öğretmenim
  Okumayı, yazmayı, küçükleri korumayı
  Konuşmayı dinlemeyi, büyükleri saymayı
  Öğretirim çocuklarıma.

  Ben bir öğretmenim
  Sevgiyle, bilgiyle sularım çiçeklerimi
  Ve bu güzel çiçeklere
  Cumhuriyeti kuran Atatürk’ü öğretirim.

  Ben bir öğretmenim
  Ve öğretirim çocuklarıma
  Ülküm vatanı yüceltmektir.


  Ben bir öğretmenim
  Çiçektir diyemem çocuklarıma
  Çiçeklerden güzeldir bütün çocuklar,
  Ve öğreteceğim çocuklarıma
  İyilikten güzellikten yana ne varsa.

  Ahmet YÜCEL 25 Aralık 1998
  Ben Öğretmenim
  Doğuda,batıda benim izlerim,
  Güneyde,kuzeyde benim özverim.
  Dağlar yol versin,ister vermesin,
  Dağı,taşı deler yine giderim.

  Devletin çatısı benim eserim,
  Ata'mın dediği yolda giderim.
  Anamdan,babamdan hatta kendimden,
  Bizleri kurtaran eli severim.

  İster bozkır olsun,isterse çorak,
  Orası bir vatan,kutsal bir durak.
  Işığı yakmaktır, benim görevim,
  Bizlere yakışmaz,geride durmak.

  Ayfer TOMRUK
  Benim Öğretmenim
  Benim Öğretmenim,
  Güzeldir.
  Aslında Bütün,
  Öğretmenler Güzeldir.
  Onların Farkı Yoktur,
  Güzeli Çirkini:
  Yeter ki bize ,
  Bilgi Öğretsin,
  Benim Öğretmenim.
  Zeynep Gonca Alkan;
  canım öğretmenim

  Gönderen : 5D sınıfı Sakarya ilköğretim okulu
  Biricik Öğretmenim
  Öpmek istiyorum hep o şefkatli elleri.
  Yerimde sayıyordum alıp geçtin ileri.
  Bana hep sen öğrettin o güzel bilgileri.
  Benim bilgi kaynağım, sevgili öğretmenim.

  Hep okulda geçirsem günleri, geceleri,
  Daha erken öğrensem harfleri, heceleri.
  Sende saklı bulunan o güzel bilgileri,
  Ben de almak isterim biricik öğretmenim.

  İstemez oldum artık vefasız geceleri.
  Hep sınıfımda olsam, okusam heceleri.
  Atamın önerdiği olmam istenen yeri,
  Bana sen hazırladın biricik öğretmenim.

  Hakkı ÇEBİ  Biz Öğretmeniz
  Bu vatan,bu millet,bu bayrak için,
  Herkese doğruyu anlatmak için,
  Karanlıkları aydınlatmak için,
  Çağdaş Türkiye'nin hizmetindeyiz.


  Türlü bahçelerin bahçıvanıyız,
  Çileli hayatin cefakarıyız,
  Biz cehaletin bas düşmanıyız,
  Milli Eğitimin neferleriyiz.


  Karda kışta,yağmur çamurda,
  Bizi her gün bekleyen var okulda,
  İlim irfan için biz bu uğurda,
  Ulu önder Ata’nın elçileriyiz.


  İnkılaplarınla ilkelerinle,
  Gururluyuz Atatürk'üm seninle.
  Gençliğe duyduğun tam güveninle,
  Ülkemize hizmet seferindeyiz.


  Ne mutlu temelde harcımız varsa,
  Öğrencilerimiz bunu anlarsa,
  Türkiyemin geleceği onlarsa,
  Bu kutsal görevin bilincindeyiz.


  Bizimle yeşerir her taze beyin,
  Bu ülkede mimariyiz her şeyin.
  Bize öğrencisiz hayat demeyin,
  Biz onlarla,kanım canım gibiyiz.


  Özveriliyiz her isimizde,
  Hoşgörü sabır var görevimizde.
  Uygarlık yolunda her günümüzde,
  Bas öğretmen ATAM hep izindeyiz.

  Adnan AYAZ
  Kaledibi iöo/Matematik öğretmeni
  Canım Öğretmenim
  Ailemden sonra seni tanıdım.
  Aynı sevgi,ilgi,sıcaklıgı sende tattım.
  Sen ögrettin sayıları,şekilleri,renkleri,
  Sevmeyi,paylasmayı,ortak olmayı.
  Kendimi seninle kesfettim.
  Seni herseyden cok sevdim.
  BENİM CANIM ÖĞRETMENİM.

  Gönderen : HELİN  Canım öğretmenim!
  Bilmezdim okuttun dönmez dilimi,
  Yazar eyledin sen tutmaz elimi
  Bize mi adadın öğretmenim kendini,
  Canım öğretmenim ilimden bir gömleksin.

  Koruyup gözetip sakındın gözünde,
  İçime sevgi dolduran gülen yüzünde,
  Yıkılmaz bir çınarsın sen özünle,
  Canım öğretmenim içimde bir yüreksin.

  Bizim başarımızdı bütün emelin,
  Sen üzülme solmasın hiç cemalin,
  Gideceğim, gösterdiği yoldan Mustafa kemal’in,
  Canım öğretmenim sen önümde bir direksin.

  Suçumu bağışlayıp hep af edersin,
  Kötülüğe karşı iyiliği seçersin,
  Bizim çilemizi hep sen çekersin,
  Canım öğretmenim dilimde bir dileksin.

  Büyüyüp kendi yolumu bulursam,
  Kötülüğe haksızlığa karşı durursam,
  Bende bir gün öğretmen olursam,
  Canım öğretmenim önümde bir örneksin…

  GÜL YILMAZ
  NİĞDE ÇOK PROĞRAMLI LİSESİ 9/A SINIFI
  ELBİSTAN/KAHRAMANMARAŞ
  Çocuklarım
  Yoklama defterlerinden öğrendim sizi ,
  Benim haylaz çocuklarım !
  Sınıfın en devamsızını
  Bir sinema dönüşü tanıdım ;
  Koltuğunda satılmamış gazeteler?

  Dumanlı bir salonda
  Kendime göre karşılarken akşamı ,
  Nane şekeri uzattı en tembeliniz?
  Götürmek istedi küfesinde
  Elimdeki ıspanak demetini
  En dalgını sınıfın !
  İsterken adam olmanızı
  Çoğunuz semtine uğramaz oldu mektebin
  Palto , ayakkabı yüzünden .

  Kiminiz limon satar Balıkpazarında
  Kiminiz tahtakalede çaycılık eder ;
  Biz inceleye duralım aç tavuk hesabı ,
  Tereyağındaki vitamini
  Ve kalorisini taze yumurtanın !

  Karşılıklı neler öğrenmedik sınıfta ,
  Çevresini ölçtük dünyanın ,
  Hesapladık yıldızların uzaklığını
  Orta Asya?dan konuştuk laf kıtlığında .

  Neler düşünmedik beraberce
  Burnumuzun dibindekini görmeden
  Bulutlara mı karışmadık .
  ? Hazan rüzgarı?nda dökülmüş
  ? hasta yapraklar??a mı üzülmedik .
  Serçelere mi acımadık , kış günlerinde
  Kendimizi unutarak !

  RIFAT ILGAZ  Çocuklarıma
  Kim demiş birgün öleceğim
  Benim
  Bu küçük yüreklerde geleceğim
  Bir tek söz
  Bir mimik
  Küçük bir el hareketi
  hepsi benim.
  Gözleriyim ben
  Görmeyi öğrettim.
  Mavisinde gözlerinin ATAMIN
  Düşünmeyi
  ve sevmeyi
  Sevgiyi anlatmayı sıcak dokunuşlarda
  Ağlamayı
  Öfkeyi ve isyanı öğrettim
  Sabretmeyi öğrettim
  Çim kokulu baharları özlerken
  Kar yağdığında
  İnsanlığı öğrettim. İnsan olmayı
  ve yaşamayı
  Ne olduğunu yaşamanın
  Ya da yaşıyor sanmanın
  Öğrettim.
  Ben bir değilim
  Bütün birler benim
  Ben geleceğim bebeğim
  Ben öğretmenim

  SEVİM KARAMAN ( KIZLARIMA ŞİİRLER)  Dünyanın Bütün Çiçeklerini
  Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum
  Bütün çiçekleri getirin buraya,
  Öğrencilerimi getirin, getirin buraya,
  Kaya diplerinde açmış çiğdemlere benzer
  Bütün köy çocuklarını getirin buraya,
  Son bir ders vereceğim onlara,
  Son şarkımı söyleyeceğim,
  Getirin, getirin? ve sonra öleceğim.

  Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum
  Kır ve dağ çiçeklerini istiyorum.
  Kaderleri bana benzeyen,
  Yalnızlıkta açarlar, kimse bilmez onları,
  Geniş ovalarda kaybolur kokuları?
  Yurdumun sevgili ve adsız çiçekleri,
  Hepinizi, hepinizi istiyorum, gelin görün beni,
  Toprağı nasıl örterseniz öylece örtün beni.

  Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum
  Ben bir köy öğretmeniyim, bahçıvanım,
  Ben bir bahçe suluyorum gönlümde,
  Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden
  Ne güller fışkırır çilelerinde,
  Kandır, hayattır, emektir benim güllerim
  Korkmadım, korkmuyorum ölümden,
  Siz çiçek getirin yalnız, çiçek getirin.

  Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum
  En güzellerini saymadım çiçeklerin,
  Çocukları, öğrencilerimi istiyorum
  Yalnız ve çileli hayatımın çiçeklerini,
  Köy okullarında açan, gizli ve sessiz,
  O bakımsız ama kokusu eşsiz çiçek.
  Kimse bilmeyecek seni, beni kimse bilmeyecek
  Seni, beni yalnızlık örtecek, yalnızlık örtecek.

  Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum
  Okulun duvarı çöktü altında kaldım,
  Ama ben dünya üstündeyim, toprakta.
  Yaz kış bir şey söyleyen sonsuz toprakta,
  Çile çektim, yalnız kaldım, ama yaşadım.
  Yurdumun çiçeklenmesi için, daima yaşadım,
  Bilir bunu bahçeler, kayalar, köyler bilir.
  Şimdi ustum, örtün beni, yatırın buraya,

  Dünyanın bütün çiçeklerini getirin buraya.
  Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum
  Afyon ovasında açan haşhaş çiçeklerini,
  Bacımın suladığı fesleğenleri,
  Köy çiçeklerinin hepsini, hepsini,
  Avluların pembe entarili hatmisini,
  Çoban yastığını, peygamber çiçeğini de unutmayın,
  Aman Isparta güllerini de unutmayın,
  Hepsini, hepsini bir anda koklamak istiyorum
  Getirin, dünyanın bütün çiçeklerini istiyorum.

  Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum
  Baharda Polatlı kırlarında açan,
  Güz geldi mi Kop dağına göçen,
  Yürükler yaylasında, Toroslarda eğleşen,
  Muş ovasından, Ağrı eteğinden,
  Gücenmesin, bütün yurt bahçelerinden
  Çiçek getirin, örtün beni,
  Eğin türkülerinin içine gömün beni.

  Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum
  Ben mezarsız yaşamayı diliyorum,
  Ölmemek istiyorum, yaşamak istiyorum,
  Yetiştirdiğim bahçe yarıda kalmasın,
  Tarumar olmasın istiyorum, perişan olmasın,
  Beni bilse bilse çiçekler bilir dostlarım,
  Niçin yaşadığımı ben onlara söyledim,
  Çiçeklerde açar benim gizli arzularım.

  Ceyhun Atuf KANSU  Köy Öğretmeni
  Ben bir köy öğretmeniyim,
  Alnımda ışık,
  Gözlerimde nur...
  Alıp götürmeyin beni şehirlere,
  Götürmeyin ne olur.
  Bir köy öğretmeniyim,
  Katıksız duygular içinde yaşarım.
  Çıplak ayaklar basar yüreğime,
  Onları tutar, okşarım.
  Bir köy öğretmeniyim,
  Çaresizlik ekmeğim, keder gözyaşım,
  Umut ve sevgiyim çarpan kalplerde,
  Dağlardan daha çok yücedir başım.
  Ben bir köy öğretmeniyim,
  Evlerde motif, dillerde destan
  Gölgesi düşer ay-yıldızın üstümüze,
  Ve gönüllerde büyür vatan.

  Göktürk Mehmet UYTUN  Köy Öğretmenleri
  Yurdumuz uçsuz bucaksız
  Gökte yıldız kadar köylerimiz var
  Ama uzak ama harap ama garipsi
  Alın benim gönlümden de o kadar

  Uçsuz bucaksız köylerimizde kuşlar gibi
  Her sabah çocuklar size uçar
  Ama küçük, ama büyüyen, ama güleç
  Alın benim gönlümden de o kadar

  Siz kara göklerin yıldızları
  Işıtın yurdumuzu sabaha kadar
  Ama düşe kalka, ama yiğit, ama umutlu
  Alın benim gönlümden de o kadar...

  CAHİT KÜLEBİ  Meçhul Öğretmen
  Selam olsun,
  Karanlığın ve cehlin güneşlerine
  Selam olsun,
  Erdemin ve bilginin eşlerine

  Onlar ki
  Kişiliğe hürlük bağışlayan.
  Onlar ki.
  Karşılıksız alkışlayan.

  Alınlarında bilgiden meşaleler,
  Karanlığın gözbebeğine yürürler
  Gönüllerde mükâfaat alanlar,
  Azmin ve iradenin timsali onlar.

  Çıktılar yola, yolları belli
  Hedef güllük gülüstanlık değil;
  Yollar, sarp kayalıklar,
  Yollar dikenli
  Gönüllerinde bilginin çağlayan seli,
  Izdıraplarla sarhoş olur
  Odur karşılıksız seven,
  Adı, değilmi ki
  Meçhul Öğretmen.  Selam olsun,
  Karanlığın ve cehlin güneşlerine
  Selam olsun,
  Erdemin ve bilginin eşlerine.

  Onlar ki
  Kişiliğe hürlük bağışlayan
  Onlar ki
  Karşılıksız alkışlayan.

  İhsan KURT  Ne Çoktular Ve Ne Kadar Çocuktular
  Hiç göze gelmediler
  Gözdesi de olmadılar kimsenin
  Kimse farkına varmadı yalansız gözlerinin
  Göz oldu mu yüreklerinin
  Hiç anlamadılar
  Oysa ne çoktular ne kadar çocuktular

  Çözülemedi bakışlarındaki tarifsiz sevdalar
  Kim dedi sevgimi
  Büyüyünceye kadar cevapsızdılar
  Oysa ne çoktular ne kadar çocuktular

  Sarıydılar yada soluk benizli
  Çoğunlukla karaya yakın bir esmer
  Ve onlar genellikle burunlarını hiç silmezler
  Derin iç çekişleri bundandır
  Dünyanın kahrından değil
  Çünkü umurlarında değil
  Onların farkında olmayanlar
  Oysa ne çoktular ne kadar çocuktular

  Onlar çok ve çocuklar
  Büyüyecek adam olacaklar
  Önceleri öğretmen,ebe
  Sonra doktor olmak isteyecekler
  Bildiklerinden değil
  En yakınlarında onları gördüler,
  Hep onlar olmak istediler
  Çalınmış geleceklerinden habersiz
  Yarım yamalak düşlerde eridiler
  Oysa ne çoktular ne kadar çocuktular

  O güzelim yürekleri
  Delikanlılık edebiyatıyla körelttiler
  Okumanın erdeminden
  İnsan gibi yaşamanın bilimden geçtiğinden
  Haberleri olsun istemediler
  Ne kadar parlarsa parlasın
  Hep suskun kaldı o gözler
  Oysa ne çoktular ne kadar çocuktular

  Ahmed Ariften bu yana
  Yolunu gözleyenlerin adı değişti
  Hepsi o kadar
  Kuşpalazı,boğmaca,karaçiçek,sı tma
  Belki azaldı ama
  Yeni nedenleriyle yürek enfaktı
  Kanser filan hala kapıda
  Çaresizlik dağlar aşırmakta
  Yer yurt terk edildi
  Gurbet artık sıla
  Çalansa bildik değil başka bir hava
  Kırıldılar farkında olmasanız da
  Oysa ne çoktular ne kadar çocuktular

  Onlar çok ve çocuklar
  Gözlerinden dillerine dökülürse
  Bir gün sorular
  Sürdürebilecek miyiz aynı yalanı
  Yoksa yine susturacak mıyız onları
  Küçüldü dünya
  Çoğu gitti azı kaldı
  Geçici demişlerdi körlüğümüze
  Biraz fazla uzadı
  Oysa ne çoktular ne kadar çocuktular
  Onlar çok ve çocuklar
  Sesiz de kalsalar bizi bağışlamayacaklar
  Mazeretlerimize inanmayacaklar
  Yaşamımızda görünmedikleri her karenin
  Hesabını soracaklar
  Hazırlıklı olmak gerek
  Çünkü onlar şimdilik
  Çok ve çocuklar

  Tayfun TALİPOĞLU
  Öğretmen
  Dosttur o çalışanla, dosttur o yarışanla
  Yarınlara el ele beraber koşanlarla,
  Mutludur o, simsiyah saçları olmuşsa ak,
  Dünden daha güçlüdür uyanırken her sabah.

  Doğruya, güzelliğe, odur yolu gösteren
  Odur hep geleceğe güvenle gülümseyen.
  Bir ana, bir babadır çocuklara sunulan.
  Odur eli öpülen, odur fedakâr insan.

  Sarsılmaz bir inançla görevini sevmekte,
  Ömrünü adamıştır milletine hizmette.
  Ruhlara şekil veren, kafaları besleyen
  Uygarlığa yürürken en öndedir öğretmen.

  Nevin EMGEN
  Öğretmen
  İsim Bulunmaz Sana Kutsal İşine Uyan
  Sen Ki Örnek İnsansın Acıyan, Seven,Duyan
  Kalbin Uçsuz,Bucaksız,Engin Denizler Gibi,
  Gözlerin İçindeki Cevheri Gizler Gibi

  Tatlı,Saf Bakışların Yumuşatır Kayaları
  Sonra İşler Üstüne Silinmez Boyaları
  Senin,Ulu Tanrı'dır Her İşte Rehberin
  Sevginin Üstündedir Gönüllerdeki Yerin

  Gönderen : ASİ KIZ 06_GLC

  Öğretmen
  Öğretmen anadır,
  Öğretmen babadır.
  Öğretmen ışıktır,aydınlıktır,Güneştir,
  Aydınlatır,ısıtır,yaşatır.
  Biraz ressamdır öğretmen
  Biraz doktor,
  Biraz çiftçi,biraz sanatçı
  Her telden çalandır kısacası.
  Bir mum gibi erirken,
  Amacı eğitmek,öğretmek,
  İnsanlığı ile ün almış insanlar yetiştirmek.
  Yenmeyi severken,
  Yenilgiyi sindirebilmek,
  Kardeşçe,dostça yaşamayı bilmek.
  Toplumun geleceği elindedir öğretmenin.
  Örneğidir her şeyi ile toplumun.
  Tüm mesleklerin ansıdır öğretmen,
  Öğretmenin bile öğretmen.

  Nuray (Kahveci)ZARALI  Öğretmen Marşı

  Ö Ğ R E T M E N İ M
  Küçük bir çocukken geldik yanına
  Kucakladın bizi sardın canına
  Sevgiyi saygıyı kattık şanına
  Okur yazar olduk ilk öğretmenim

  Tüm bildiklerini bize öğrettin
  Millete faydalı bireyler ettin
  Kalemi kılıçtan çok keskinlettin
  Çareler ürettin sen öğretmenim

  Ödevler yaptırıp asıl talibe
  İmkan hazırlayıp her bir talep'e
  Feraset gösterip seçtin talebe
  Sanatkar adayı hep öğretmenim

  Edebiyatla Din Tıp Filoloji
  Tarih Fizik Kimya ve Biyoloji
  İktisatla Sanat ve Sosyoloji
  Bilimden yelpaze seç öğretmenim

  İstikbale giden bilgi selinde
  Kitaplık dolusu her eserinde
  Derin ilim varken ana dilinde
  Neye başka talep var öğretmenim

  Vatan bir okulsa ilk nöbettesin
  İlim denizinde hep seferdesin
  Kutsal mesleğinle gönüllerdesin
  Benim de gönlümü al öğretmenim

  Saymakla tükenmez faziletlerin
  Zemanen ödenen o bedellerin
  Kıvancındır üstün talebelerin
  İftihar ediniz siz öğretmenim

  Atam sen de dahi bir öğretmendin
  Bütün yenilikler senin eserin
  Layık insanlarda bil şaheserin
  Büyük Atatürk'üm baş öğretmenim

  Zeki İ. KIZILIŞIK

  Öğretmen Olmak İstiyorum
  Ben öğretmen olmak istiyorum.
  Ben, şairimin mısralarında dil,
  Genç kızımın gergefinde nakış nakış gül,
  Aşığımın sazında tel,
  Öpülesi bir el olmak istiyorum:
  Ben, öğretmen olmak istiyorum...

  Ben, çaresizliğin filizlendiği yerde ümit,
  Korkunun mayalandığı yerde yürek,
  Güçsüzlüğün güçlendiği yerde bilek olmak istiyorum;
  Ben, öğretmen olmak istiyorum...

  Şu öksüz yavruya sımsıcak kucak,
  Şu yetim çocuğa yanan bir ocak,
  Çorak toprağa yağan yağmur,
  Azgın sulara bend,
  Mehmed?imin elinde çağlar açan kılıç,
  Doktorumun elinde derman saçan neşter
  Mimarımın,mühendisimin elinde pergel, cetvel,
  Ben ana ben baba,
  Ben Fatih, ben İbni Sina,
  Ben Mimar Sinan olmak istiyorum:
  Ben, öğretmen olmak istiyorum...

  Ben öğretmen olmak istiyorum...
  Vatan evladına Türklüğü öğretmek için,
  Ben öğretmen olmak istiyorum
  İstiklal marşını gururla söyletmek için,
  Ben, öğretmen olmak istiyorum
  Milletimi ?muasır medeniyet seviyesine? yükseltmek için...

  Ben,zehirli mantarların,
  Deve dikenlerinin ,
  Ayrık otlarının boy attığı verimsiz bir toprak değil,
  Ben;
  Kırlarında elvan elvan çiçeklerin açtığı,
  Dağlarında hür kuşların uçtuğu,
  Pınarından susayanın içtiği,
  Yollarından yiğitlerin geçtiği,
  Çiftçisinin başak başak kardeşliği biçtiği
  Bir vatan olmak istiyorum:
  Ben öğretmen olmak istiyorum...

  Ben öğretmen olmasam diyorum...
  O zaman kim öğretir güzel Türkçe?mi
  Henüz anne diyen dillere,
  Kim öğretir insanlığı,duyguyu genç nesillere,
  Kim öğretir büyüğünü saymayı,
  Küçüğünü şefkat ile sevmeyi?

  Ben öğretmen olmasam diyorum...
  O zaman şu körpe fidan
  Nasıl öğrenecek sert rüzgarlara göğüs germeyi,
  Nasıl öğrenecek , çiçek açıp meyve vermeyi?
  Şu gelinlik kızım ,
  Şu bıyıkları yeni terleyen delikanlım
  Kimden öğrenecek insan gibi sevilmeyi, sevmeyi;
  Vatan için,millet için ,bayrak için
  Göz kırpmadan ölmeyi?

  Ben öğretmen olmalıyım diyorum;
  Çünkü vatanımı severim,
  Çünkü bilirim vatan için ölmesini...
  Alnımda şeref tacıdır
  Tarihim,Cumhuriyetim,Türklüğüm ...

  Ben öğretmen olmalıyım diyorum;
  Çünkü heyecan veriyor bana
  Şu çeşme, şu kervansaray, şu cami, şu türbe;
  Şu davul, şu zurna,
  Şu halay, şu horon, şu bar, şu zeybek...
  Bana heyecan veriyor
  Anamın yazmasındaki oya, söylediği ninni , ağıt.
  Tat alıyorum ekmeğimden, aşımdan
  Gurur veriyor bana milli kültürüm...

  Ben öğretmen olmalıyım diyorum;
  Çünkü biliyorum affetmesini,
  Biliyorum asil duygularla insanları sevmesini...

  Ben öğretmen olmalıyım diyorum;
  Çünkü inkar etmiyorum tarihimi
  Hor görmüyorum geçmişimi,
  Atalarım önümde en büyük rehber diyorum.
  Çünkü ben özenmiyorum
  İnsana , insanlığa saygı duymayan hiçbir fikre,
  Çünkü ben bel bağlamadım
  Örfüme, adetime, dinime ters düşen çirkinliklere...

  Sen öğretmen olmalısın kardeşim;
  Sen namussun, vicdansın, adaletsin...
  Sen müsbet ilimsin kardeşim
  Sen irfansın, inançsın geleceğimi aydınlatan...
  Sen, buram buram tüten vatan sevgisi,
  Sen, burcu burcu kokan Türklük duygususun.
  Sen öğretmen olmalısın kardeşim,
  Sen öğretmen olmalısın...

  Biz öğretmen olmalıyız kardeşlerim;
  Biz görmeyenlere göz,
  Duymayanlara kulak,
  Yürüyemeyenlere ayak olmalıyız...

  Biz öğretmen olmalıyız kardeşlerim kızıyla, erkeğiyle
  Layık olabilmek için
  ?Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır? diyen
  Ulu önder Atatürk?e...

  Biz şairlerimizin mısralarında dil,
  Genç kızlarımızın gergeflerinde nakış nakış gül,
  Aşıklarımızın sazlarında tel,
  Öpülesi bir el olmalıyız :
  Biz öğretmen olmalıyız.

  M. Nejat SEFERCİOĞLU
  Öğretmenim
  Yolsuz köye gittin yaya
  Gönül verdin cagdasliga
  Karanligi del dedinya
  Delecegim ögretmenim

  Olur ettin olunmazi
  Deldin kaleminle tasi
  Bil dedinya bilinmezi
  Bilecegim ögretmenim

  Karanligi yirta yirta
  Cikacagiz aydinliga
  Isik ol da ak dedinya
  Akacagim ögretmenim

  Kin gütmedin yüreginde
  Hos gördün hep densizi de
  Her bir cani sev dedinya
  Sevecegim ögretmenim

  Sor dedinya sen her seyi
  Gör dedinya gercekleri
  Yik dedinya hurafeyi
  Yikacagim ögretmenim

  Kuru ekmek zeytin yedin
  Karda kista sürgün gittin
  Bildiginden hic dönmedin
  Ne büyüksün ögretmenim


  Öğretmenim
  Zifiri Bir Karanlıkta,
  Bana Işık Olan Sendin Öğretmenim.
  Dondurucu Soğukta,
  İçimizi Isıtan Sendin Öğretmenim.

  Elveda Sana,
  Elveda Öğretmenim.
  Yolculuk Vakti Geldi,
  Hoşçakal Öğretmenim.

  Gönderen : Şeyda Çaylı
  Öğretmenim
  Ben bir gülüm, sen bahçıvan;
  Çok açarsam eser senin,
  Mis kokarsam hüner senin
  Ama bir de soldurursan
  Günah senin, günah senin öğretmenim...

  Ben elmasım, sarraf sensin
  Pırlantaysam, emek senin
  Parlıyorsam yaldız senin
  Ama bir de parçalarsan
  Kırık senin, kırık senin öğretmenim...

  Ben boş defter, kalem sensin;
  Doğru yazsan yarın senin,
  Güzel yazsan ikbal senin
  Ama bir de karalarsan
  Vicdan senin, vicdan senin öğretmenim...

  Ben öğrenci, sen öğretmen;
  Başarırsam hüner senin,
  Kazanırsam zafer senin
  Ama birde kaybedersem
  Yok diyecek başka sözüm;
  Yorum senin, yorum senin öğretmenim...

  Hatice Kültür adlı öğrencinin 1990 yılı öğretmenler gününde yazdığı, vicdan meselesi olan öğretmenlik mesleğini icra eden öğretmenin vicdanına seslenen şiir...
  Öğretmenim
  Bize yirmi dokuz harfi,okumayı,hesaplamayı
  Öğreten sensin öğretmenim.
  Annemizden sonra bağrına basan,koruyan,
  Seven sensin ÖĞRETMENİM.
  Bütün öğrencilere güzel olan her şeyi,faydalı bilgileri
  Sevmeyi öğreten Sensin ÖĞRETMENİM.

  Bazı insanlar varmış ülkemizde,
  Anlamamış, sizin anlattıklarınızı sınıflarınızda.
  İnsanlara zarar verip, kötülük yaparlarmış.
  Meğerse anladım, yüreklerini vicdansızlık kaplamış.

  Ama dinleselerdi sizi ÖĞRETMENİM,
  Olmazlardı vicdansız ve kötü insanlar.
  Cahilliği bırakırlardı, topluma faydalı olurlardı,
  Bir bir uygulasalardı sizin öğrettiklerinizi.

  Yinede yapmış bunlar terör, soygun, adam öldürme,
  İçimden geldi onları cezalandırma.
  Şimdi küçüğüm yapamam ama, büyüdüğümde,
  Sizden öğrendiklerimle,
  Bu tür cahillik ve kötülüklere son vereceğim.
  Benimle gurur duyacaksın, söz veriyorum
  Seni seviyorum Sevgili ÖĞRETMENİM.

  Mustafa Necati İlköğretim Okulu
  5/B
  NOT:
  Bu şiiri Sevgili Öğretmenim Mahide Ediz’in
  Öğretmenler gününü kutlamak amacıyla yazdım.
  Kutlu Berkan Kuran
  Öğretmenim
  Okumayı yazmayı,
  Sayıları saymayı,
  Güzel resim yapmayı,
  Sensin bana öğreten.

  Büyükleri saymayı,
  Küçükleri sevmeyi,
  Yurda hizmet etmeyi,
  Sensin bana öğreten.

  Kasabamı, köyümü,
  Vatanımı, yurdumu,
  Ulusumu, soyumu,
  Sensin bana öğreten.


  Öğretmenim
  Küçük bir çocukken geldik yanına,
  Kucakladın bizi sardın canına,
  Sevgiyi saygıyı kattık şanına,
  Okuryazar olduk ilk öğretmenim.

  Tüm bildiklerini bize öğrettin,
  Millete faydalı bireyler ettin,
  Kalemi kılıçtan çok keskinlettin,
  Çareler ürettin sen öğretmenim.

  Ödevler yaptırıp asıl talibe,
  İmkân hazırlayıp her bir talep'e,
  Feraset gösterip seçtin talebe,
  Sanatkâr adayı hep öğretmenim.

  Edebiyatla Din Tıp Filoloji,
  Tarih Fizik Kimya ve Biyoloji,
  İktisatla Sanat ve Sosyoloji,
  Bilimden yelpaze sen öğretmenim.

  İstikbale giden bilgi selinde,
  Kitaplık dolusu her eserinde,
  Derin ilim varken ana dilinde,
  Neye başka talep var öğretmenim.

  Vatan bir okulsa ilk nöbettesin,
  İlim denizinde hep seferdesin,
  Kutsal mesleğinle gönüllerdesin,
  Benim de gönlümü al öğretmenim.

  Saymakla tükenmez faziletlerin,
  Zamanen ödenen o bedellerin,
  Kıvancındır üstün talebelerin,
  İftihar ediniz siz öğretmenim.

  Atam sen de dahi bir öğretmendin,
  Bütün yenilikler senin eserin,
  Layık insanlarda bil şaheserin,
  Büyük Atatürk’üm başöğretmenim.

  Zeki İ.KIZILIŞIK  Öğretmenim Anadolunun Bir Köyünde

  Öğretmenim
  Anadolunun bir köyünde
  Mevsim kış kar yağıyor
  Buza kesmiş doğa
  Rüzgar uğulduyor
  Bir kutup havasıdır
  Yol iz görünmüyor

  Bir ker*** odaya kapandım
  Birkaç öğündür de açım
  Öğretmenim ya
  Gururum engel oluyor
  Açlığımı anlatmaya

  Ertesi sabah
  Pırıl pırıl bir güneşle uyanıyorum
  Güneş gülümsüyor
  Kapımda bir kız çocuğu
  Gülümsüyor
  Elindeki tepside
  Tereyağı peynir ve ekmek gülümsüyor
  Köy gülümsüyor

  Öğretmenim
  Anadolunun bir köyünde
  Konuşuyorum yaşlı-genç çoluk-çocuk
  Gülmece oynuyoruz sokak tiyatrosunda
  Adını 'tatlı diyaloglar' koydum
  Baş rolde oynuyorum
  İnanın sevgiyle şavklanıyor kara gözleri
  Açıyorlar gönüllerini evlerini
  Buyur ediyorlar
  Uğurlarken yoldaş veriyorlar
  En güzel dileklerini

  Öğretmenim
  Anadolunun bir köyünde
  Her sevinci her acıyı paylaşanların içinde
  Sıcaklığını duyumsuyorum yüreklerin
  Öğretmeye çalışıyorum
  Doğruyu-eğriyi bilimi aydınlığı
  Özgürlüğü ve bağımsızlığı

  Öğretmenim
  Anadolunun bir köyündeyim
  Burada öğreniyorum binlerce yıllık gerçeği
  En güzel bilgiyi
  En insancıl sevgiyi
  Bırakın Hitit'i Kibele'yi
  Mevlana Yunus ve Hacı Bektaş?lar
  Burada yaşıyorlar

  Ben onlardan öğrendim bu bilgiyi
  Ne kadar karartılsa da
  Yarasalar kartallar akbabalar sarsa da
  Burada insan ve toprağın özü bir
  Özümüz sevgi
  Sevgi Anadolu
  Birbirine karışmış onbin koku
  Bir varlıkta can bulan on bin doku

  Öğretmenim
  Bir bozkır köyünde Anadolunun
  Bu köyü seviyorum
  Ülkemi seviyorum
  Artık biliyorum
  Hiçbir sömürgeci
  Hiçbir işbirlikçi
  Hiçbir sapkınlık
  Hiçbir ayrımcı ideoloji
  Tutsak alamaz Türkiyemi

  Altan ARISOY  Öğretmenim Kalbimdesin
  Hayatımın tadı tuzu
  Işığı ve kılavuzu
  Ayrıcalıklı yerdesin
  Öğretmenim kalbimdesin

  Nice eşsiz güzellik
  Hep senin eserin
  Sen bütün gönüllerdesin
  Öğretmenim kalbimdesin

  Rüyamda bile varsın sen
  Ruhumda titrer nefesin
  Hem gönülde,hem dildesin
  Öğretmenim kalbimdesin

  Ozan Özeken
  Öğretmenime
  Sözlerin ışık bize,
  Örneksin hepimize.
  Saygı, teşekkür size...
  Sevgili öğretmenim.

  Sen bahçıvan, biz gülüz.
  Çiçek açar büyürüz,
  Aydınlığa yürürüz,
  Sevgili öğretmenim.

  İyiliğe el sensin,
  Güzelliğe dil sensin,
  Doğruyu öğretensin,
  Sevgili öğretmenim.

  Yolun sevgiden yana,
  İçeriz kana kana,
  Saygımız sonsuz sana,
  Sevgili öğretmenim.

  Rıfkı KAYMAZ
  Öğretmenin Düşü
  Mavi bir ışık yandı gözlerimde
  Gökyüzü öyle yakın
  Çocuklar doğacak çocuklarım
  Ve öyle yağmur ki toprak koklarsın
  Ellerim bütün hayvanlar âlemi
  Hangi ağacı çalsam açıyor
  Uzaylar uslu
  Yönlerim yörük

  Mavi kalemle yordum bu düşü
  Su resimleriyle öğrencilerin
  Göğerttik bozkırın sarı defterini
  Şu yoncalar yurttaşlık bilgisi
  Geçen gün okudum söğütlerin tarihini
  Bir çiğdem var onlar kadar yiğit
  Şu bey şu eşek şu yaban şu işçi arı
  Biz beş sınıfta kaldırdık bütün sınıfları

  Korkuluklar ektiği kargaları biçsin
  Sevginin de kendi planları var
  Beş yılları yıldızları dokuz ayları
  İlerde yarım kalmış bir okulun duvarı
  Duvarcı diyor varım diyorum ben de
  Gitsin bütün okumuş filler gülistana
  Ben Türküm bu bozkırda çalışmaya geldim.

  Can YÜCEL
  Selâhattin Öğretmen
  Kınık köyünün büyük beyaz okuluna,
  Pencerelerden bir baktım,
  Selâhattin öğretmenin sesi geliyordu.
  Öğrenciler taş kesilmiş dinliyordu.
  Neler diyordu, o duvarlar biliyordu.
  Kımıldamadan öyle kaldım,
  Okula güneş vuruyordu.

  O, karşımda dinlendiren aydınlık
  Gönlüme vuruyordu bir parçası.
  Düşüncemi tuttum, açıklara saldım.
  Bir at koşar gibi çayırlarda
  Selâhattin öğretmen konuşuyordu.
  Köyün kara toprak evleri,
  İlerde her şeyden habersiz
  Kendi hayatını yaşıyordu.

  Talip APAYDIN
  Sevgili Öğretmenim
  Sevgili öğretmenim,
  İnan sen bir ışıksın.
  Yanarsın gece gündüz.
  Aydınlatırsın bizi.

  Doğruyu, güzeli,
  Bize sen öğretirsin.
  Vatanıma sevgiyi,
  Kalbimize sen korsun.

  Çevreni aydınlatır,
  Bir mum gibi erirsin.
  Anne - baba gibisin,
  Bizi, bağrına basarsın.

  Fethi BOLAYIR  Sevgili Öğretmenim
  Geçen yıl bilmiyordum.
  Ne okuma ne yazma.
  Sönmez ışıklar tutan,
  Siz oldunuz yoluma.

  Bir yıl içinde bana,
  Çok bilgiler verdiniz.
  Anne sevgisi gibi
  içimdedir sevginiz.

  Vefa ÇAĞAN
  Sevgili Öğretmenim
  Sabahleyin en erken,
  Yataktan kalkan benim.
  Okuluma koşarken,
  Günaydın öğretmenim.

  Her zaman seversiniz,
  Bilgiler verirsiniz.
  Çalış, öğren dersiniz
  Sevgili öğretmenim.

  Bu yurdun kızı oğlu,
  Tuttuk en aydın yolu
  Kalbim sevgiyle dolu,
  Hayatım öğretmenim.

  Severek sayıyorum,
  Üzmemek istiyorum,
  Geçiyor böyle günüm,
  Biricik öğretmenim.


  Suçlu Çocuk
  Sen volkanımdaki lav
  Patladıkça kustuğum
  Sen içimdeki damla
  Köpürdükçe yuttuğum
  Sen yarınlara mimar
  Betonlarla avuttuğum
  Sen aynadaki ben
  Sırsız camda unuttuğum
  Yanılgımın kuyusundan
  Başkaldırıyor gözlerin
  Gözlerin zehir zemberek
  Rengini taşıyor gerçeğin
  Sen düne tutsak çocuğum
  Bugün kelepçeliyse ellerin
  Sen değilsin
  Sana bugünü doğuran ben suçluyum

  Ayşe TEKİN  Şimdi Neredesiniz Hocam
  İlk okula geldiğimde siz yanımdaydınız.
  İlk siz öğretiniz okumayı_yazmayı,
  İlk siz öğretiniz sevgiyi_saygıyı,
  Şimdi Neredesiniz HOCAM!!!

  Ağladığımda yanımdaydınız
  sıkıntılarımı benimle paylaştınız.
  Dertlerimi dindirdiniz,
  Şimdi Neredesiniz HOCAM!!!

  Anne baba oldunuz
  Kol kanat gerdiniz.
  Şefkat ile yaklaştınız
  Şimdi Neredesiniz HOCAM!!!

  Gönderen : Büşra Dursun
  Türk Öğretmenine
  Bazen ölüler yurdu korur,bazı da sağlar;
  Göz nuru karışmazsa şahadet kanı ağlar,

  Yoksulluğun ufkunda erirken bile mağrur,
  Sensin o hazin nûr,O derin Nûr,O büyük nûr,

  Hoşnutsun ,eğilmiş okuyorsun ,yazıyorsun;
  Ey terli alın,ey Güneşin öptüğü insan.

  Şöhret aramaz,şân aramaz,nâm aramazsın;
  Cemiyetin omzunda da yokmuş kadar azsın;

  İlmin sesi haykırmaz:İlim şarlatan olmaz.
  Sessiz de seven yoksa vatanlar vatan olmaz.

  Sen yurdunu,haykırmayarak gizli seversin,
  Kalmışsa eğer,ömrümü Tanrı’m sana versin

  MİTHAT CEMAL KUNTAY
  Yirmi Dokuz Kere Kırk
  Bana bir harf öğretenin
  kırk yıl kölesi olurum
  demiş ulu bir kişi
  sen bana sen yirmi dokuz
  harf öğrettin öğretmenim.

  Köleliğe karşı olsan da sen
  ben
  olurum seve seve
  yirmi dokuz kere kırk yıl
  senin kölen!

  Fevzi GÜNENÇ
  Ziller Çalacak
  Zil çalacak... Sizler derslere gireceksiniz bir bir
  Zil çalacak, ziller çalacak benim için,
  Duyacağım evlerden, kırlardan, denizlerden;
  Ta içimden birisi gidecek uça ese...
  Ama ben, ben artık gidemeyeceğim.

  Zil çalacak... Siz geminize, treninize gireceksiniz bir bir
  Zil çalacak, ziller çalacak benim için,
  Duyacağım iskelelerden, istasyonlardan bütün;
  Ta içimden birisi koşacak ardınızdan....
  Ama ben, ben artık gelemeyeceğim.

  Sonra bir gün bir zil çalacak yine
  Hiç kimseler kimsecikler duymayacak,
  Ne sınıflar, ne iskeleler, ne istasyonlar, ne siz...
  Ta içimden birisi kalacak oralarda
  Ben gideceğim.

  Zeki Ömer DEFNE

 9. #9

  Standart

  Tüm meslektaşlarımın öğretmenler gününü kutlar meslek hayatlarında başarılarının devamını dilerim.
  yalnizcabirnefes ve matrix bunu beğendi.

 10. #10

  Standart

  emeklerini asla ödeyemeyeceğimiz tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyor, saygı ve selamlarımı sunuyorum...
  TeAcHeR bunu beğendi.

LinkBacks (?)

 1. , 03:23

Benzer Konular

 1. 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun | Ogretmenler Gunu
  Konu Sahibi CaSh Forum Tebrik,Özel Gün Kutlama ve Hoşgeldiniz
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 24.Kasım.2010, 14:07
 2. 24 Kasım Öğretmenler Günü
  Konu Sahibi MaHiYeT Forum Tebrik,Özel Gün Kutlama ve Hoşgeldiniz
  Cevap: 26
  Son Mesaj : 14.Ocak.2010, 17:42
 3. Atatürk'ün Ölüm Günü 10 Kasım - Atatürk Haftası 10 - 16 Kasım
  Konu Sahibi Derya Forum Belirli Günler ve Haftalar
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 23.Nisan.2008, 17:33
 4. Uluslararası Öğretmenler Günü 5 Ekim
  Konu Sahibi Derya Forum Belirli Günler ve Haftalar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Nisan.2008, 15:24
 5. Öğretmenler günü ne işe yarar?
  Konu Sahibi Derya Forum Eğitim Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Ocak.2008, 01:01