emlaklik & sedatyucel

Kabotaj ve Deniz Bayramı 1 Temmuz

Kabotaj ve Deniz Bayramı http://www.dersimiz.com/belirligun/img/dersimiz_kabotaj.jpg 1 Temmuz 1926 günü, Türk Denizlerinde 391 yıldan beri yabancılara verilmiş kapitülasyonların sona erdirildiği gündür. Bu günden sonra yurdumuzda deniz taşımacılığı yalnızca TÜRK bayraklı gemiler ve TÜRK insanıyla yapılmaya başlanmıştır. Ancak bu gün geldiğimiz noktada, şehir hatları vapurlarından başka Türk bayrağı taşıyan ticari teknelerimiz oldukça azalmışken ve Türk Bayraklı gemilerde,

Bu konu 1239 kez görüntülendi ve 1 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Kabotaj ve Deniz Bayramı 1 Temmuz

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1239 kez incelendi.


Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart Kabotaj ve Deniz Bayramı 1 Temmuz

  Kabotaj ve Deniz Bayramı
  1 Temmuz 1926 günü, Türk Denizlerinde 391 yıldan beri yabancılara verilmiş kapitülasyonların sona erdirildiği gündür. Bu günden sonra yurdumuzda deniz taşımacılığı yalnızca TÜRK bayraklı gemiler ve TÜRK insanıyla yapılmaya başlanmıştır.

  Ancak bu gün geldiğimiz noktada, şehir hatları vapurlarından başka Türk bayrağı taşıyan ticari teknelerimiz oldukça azalmışken ve Türk Bayraklı gemilerde, yabancı gemi adamları çalışmaya başlamışken, Kabotaj bayramı olarak, neyi kutlayacağımızı soranlar da elbet olacaktır.

  Diğer taraftan, ülkemizin çok kuvvetli bir donanması ve son yıllarda gittikçe büyüyen Amatör Denizciler filosu bulunmaktadır.

  Türkiye Denizciliğinin dahada gelişmesi dileğiyle kabotaj ve deniz bayramınızı kutlarız

  mindren bunu beğendi.

 2. #2

  Standart Türkiye Denizcilik İşletmeleri

  Türkiye Denizcilik İşletmeleri


  Türkiye Denizcilik İşletmeleri Anonim Şirketi'nin ilk nüvesini 1843 yılında kurulan Feva-idi Osmaniye teşkil eder. Sultan Abdülaziz'in tahta geçtiği 1870 yılına kadar yük ve yolcu taşıma faaliyetini sürdüren kurumun adı bu tarihte "İdare-i Aziziye" olarak değiştirilir.

  Önceleri sadece, Kadıköy ve Adalar'a sefer yapan gemiler , 1879 yılından itibaren Galata-Haydarpaşa, Beşiktaş - Üsküdar - Haydarpaşa arasında da çalışmaya başlamış ve kurumun adı 1878 yılında "İdare-i Mahsusa" olmuştur.

  Bir ara bir İngiliz şirketine devredilen İdare-i Mahsusa'nın ünvanı 1910'da Osmanlı Seyri Sefain İdaresi olmuştur ve nihayet 1923 yılında 597 sayılı kanunla Türkiye Seyri Sefain İdaresi 'ne dönüştürülmüştür. Cumhuriyet Hükümeti, Osmanlı Devleti'nin yabancılara tanıdığı imtiyazları 1 Temmuz 1926 tarihinden itibaren Kabotaj Kanunu ile kaldırmıştır. Bu nedenle 1 Temmuz Türk Denizciliğinde Kabotaj Bayramı olarak kutlanmaktadır. Türkiye Seyri Sefain İdaresi bir çok ünvan değişikliğinde uğradıktan sonra Denizcilik Bankası T.A.O Adı ile 1952 yılından itibaren faaliyetini sürdürmeye başlayan kuruluşumuz, 1983 yılında Türkiye Denizcilik Kurumu ünvanını almış ve bir yıl sonra ise Türkiye Denizcilik İşletmeleri ve Türkiye Gemi Sanayii A.Ş ünvanlarıyla iki ayrı Iktisadi Devlet Teşekkülü haline getirilmiştir. 1993 yılında ise Özelleştirme Kapsamı'na alınmıştır.

  Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürlüğü'nün sermayesi 5 Trilyon TL olup tamamı Devlete aittir.
  mindren bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. ÖSS sonuçları 12 Temmuz Pazar açıklanacak!
  Konu Sahibi BeRKaY Forum Eğitim Haberleri
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 13.Temmuz.2009, 00:24
 2. Deniz astsubayları, açık deniz eğitiminde
  Konu Sahibi CrueL Forum Eğitim Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 13.Mayıs.2008, 01:16
 3. Gazeteciler ve Basın Bayramı 24 Temmuz
  Konu Sahibi Derya Forum Belirli Günler ve Haftalar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Nisan.2008, 12:20
 4. Dünya Nüfus Günü 10 Temmuz
  Konu Sahibi Derya Forum Belirli Günler ve Haftalar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Nisan.2008, 12:18
 5. Kombine Kartlar 3 Temmuz’da Satışta
  Konu Sahibi YaSKoY Forum Beşiktaş-1903
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 02.Ağustos.2006, 15:24