emlaklik & sedatyucel

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Hakkında genel bilgi 23 Nisan 1920 Büyük Millet Meclisi'nin açılış günüdür. Her 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı birlikte kutlarız. Egemenlik yönetme yetkisidir. Ulusal egemenlik; yönetme yetkisinin ulusta olmasıdır. Osmanlı imparatorluğu döneminde egemenlik padişah­ta idi. Padişah ülkeyi dilediği gibi yönetirdi. imparatorluğun son yıllarında padişahlar rahatlarını düşündüler. Yurt bakımsız kaldı. Ülke sorunları yüzüs­tü

Bu konu 14086 kez görüntülendi ve 17 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

  5 üzerinden 5.00 | Toplam: 7 kişi oyladı ve 14086 kez incelendi.


Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 18 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

  Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Hakkında genel bilgi


  23 Nisan 1920 Büyük Millet Meclisi'nin açılış günüdür. Her 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı birlikte kutlarız.

  Egemenlik yönetme yetkisidir. Ulusal egemenlik; yönetme yetkisinin ulusta olmasıdır. Osmanlı imparatorluğu döneminde egemenlik padişah­ta idi. Padişah ülkeyi dilediği gibi yönetirdi. imparatorluğun son yıllarında padişahlar rahatlarını düşündüler. Yurt bakımsız kaldı. Ülke sorunları yüzüs­tü bırakıldı. Bu sırada Birinci Dünya Savaşı başladı. Savaş dört yıl sürdü. Bizimle birlikte olanlar savaşta yenildi. Savaş kurallarına göre biz de yenil­miş sayıldık. Yurdumuz İngilizler, Fransızlar, Yunanlılar, İtalyanlar tarafından paylaşıldı. Padişah ve yandaşları ülkenin paylaştırılmasına ses çıkarmadılar.

  Mustafa Kemal Paşa Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak için İstanbul’dan Samsun'a 19 Mayıs 1919 günü geldi. Samsun'dan Amasya'ya, oradan Erzurum'a ve Sivas’a gitti. Sivas ve Erzurum'da kongreler topladı. Mustafa Kemal Paşa egemenliğin ulusta olduğuna inanıyordu. Bu inançla «Ulusu yine ulusun gücü kurtaracaktır. Tek bir egemenlik vardır, o da ulusal egemenliktir» diyordu. Yurdun dört bir yanından seçilip gelen temsilciler - milletvekilleri - Ankara'da 23 Nisan 1920 günü toplandılar.

  İlk Büyük Millet Meclisi'nin toplandığı yapı Ankara'da Ulus Alan'ından istasyona giden caddenin başındadır. Bugün Kurtuluş Savaşı Müzesi olan bu yapı tek katlıdır. O yıllar ülkemiz yokluk yoksulluk içindeydi. Milletvekillerinin oturduğu sıralar bir okuldan getirildi. Meclis gaz lambası ile aydınlanıyor, soba ile ısınıyordu. Top seslerinin Ankara'da duyul­duğu zamanlarda bile meclis düzenli toplandı.

  Ulusal Kurtuluş Savaşımızla ilgili bütün kararlar bu mecliste alındı. Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde ulusumuz dünyaya Ulusal Kurtuluş Savaşı dersi verdi. Ezilen uluslara kurtuluş yolunu açtı. Bağımsızlık savaşının öncüsü olan kurtuluş savaşımız yeryüzünün öteki uluslarına örnek oldu.

  23 Nisan 1920 ilk Büyük Millet Meclisi'mizin toplandığı gündür. 23 Nisan, ulusun yönetme yetkisini kullanmaya başladığı gündür. Bu gün Milli Egemenlik Bayramı'mızdır.

  23 Nisan dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır. Atatürk'ün Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayram şenliklerine son yıllarda yabancı ulus­ların çocukları da katılmaya başlamıştır. Atatürk çocuklara çok değer verir, gezilerinde okullara uğrar, ders dinler, sorular sorardı. «Bugünün küçükleri yarının büyükleridir.» diyen Atatürk, yönetimin bayram süresince öğrencilere bırakılması geleneğini başlattı. 23 Nisan'da yönetim birimleri seçimle gelen kurullar bir süre çocuklara bırakılır. Bu güzel gelenek her yıl yinelenir. Her 23 Nisan'da yurdumuz bir bayram alanı olur. Çocuklar törenlerde konuş­malar yaparlar, şiirler okurlar. Gece fener alayları düzenlenir.

  23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı egemenliğin ulusta olduğu düşüncesinin kabul edildiği gündür. Çocuk bayramımızdır. Yarının büyükleri olan siz çocukların bayramıdır.


 2. #11

  Standart 23 Nisan Örnek Kutlama Programı-4

  23 Nisan Örnek Kutlama Programı-4  2004-2005 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI 85. YILDÖNÜMÜ KUTLAMA PROGRAMIDIR

  1. AÇILIŞ
  A: Sayın Valim , Sayın Garnizon Komutan’ım , Sayın Belediye Başkan’ım , Değerli misafirler ve sevgili öğrenciler , bu yıl 85. yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutladığımız, ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ’ kutlama törenimize hoş geldiniz .
  - KUTLAMA PROGRAMINI ARZ EDİYORUM
  1) Protokol üyelerinin halkımızın ve öğrencilerin bayramını kutlaması ,
  2) İstiklal Marşı ,
  3) F.İ.O Müdürü Sayın İsmail Çetinkaya’nın Günün Anlam ve Önemini belirten konuşması ,
  4) Bozkurt Belediye Bandosunun Gösterisi
  5) F.İ.O Halk Oyunları Gösterisi
  6) Merkez İlköğretim Okulları Öğrencilerin şiirkeri ,
  7) Merkez İlköğretim Okulları Öğrencilerin oyunları ,
  8) B.İ.O Halk Oyunları Gösterisi
  9) F. İ. O. Öğrencilerinin hazırladığı Final Tablosu ,
  10) Okulların Geçit Resmi Töreni
  2. BAYRAM KUTLAMASI
  - Sayın Valimiz, ......... Sayın Garnizon Komutanımız; ............., ve Sayın Belediye Başkanımız; Engin CANBAZ halkımızın ve öğrencilerin bayramını kutlayacaklardır ARZ EDERİM .
  3. İSTİKLAL MARŞI
  Şimdi , B.İ.O Müzik Öğretmeni Serhat Çakıcı yönetiminde İstiklal Marşı okunacaktır.
  4. GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİ ( İsmail Çetinkaya )
  H: ........
  ‘Attığın her adımı biliyorum
  Yarın daha güzel daha aydınlık !
  Nasıl durabilirim , Mustafa Kemal sesleniyor
  Uzattım ellerimi varıyorum.

  Yürüyorum, yılmadan yürüyorum
  - Karşıda bir ışık bir ümit yolu -
  İşte, ışıklar içinde büyüyen
  Mustafa Kemal’i görüyorum.
  -Şimdi , günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmak üzere , Fatih İlköğretim Okulu Müdürü , sayın İsmail Çetinkaya”yı kürsüye davet ediyorum.
  5. ŞİİR: F.İ.O 1. SINIF
  OYUN: Bozkurt Belediye Bandosu
  A: Öğrencilerimize ve Müdürümüze teşekkür ediyoruz. “Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. Ben ulusumun ve en büyük atalarımın en değerli mirası olan bağımsızlık aşkı ile dolu bir adamım.” Şimdi F.İ.O 1. sınıf öğrencilerinden, Cihan Bayraka’yı “Bizim Bayramımız” adlı şiirle dinliyoruz. Ardından Bozkurt Belediye Bandosunun gösterisini izleyeceğiz.

  6. ŞİİR: F.İ.O. ANASINIFI
  OYUN: B.İ.O ANASINIFI
  H: Öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.
  “Egemenlik hiçbir mana, hiçbir şekil ve hiçbir renkte ve belirtide ortaklık kabul edemez. Bir ülkeyi ele geçirmek ve o ülkede yaşayanlara egemen olmak için yeterli değildir. Bir milletin ruhu ele geçirilmedikçe, bir milletin direnç ve isteği kırılmadıkça, o millete egemen olma imkanı yoktur.”
  - Şimdi önce F.İ.O. anasınıfı öğrencilerinden “23 Nisan” isimli şiiri dinleyeceğiz , ardından B.İ.O. Anasınıfı öğrencilerinin hazırladığı gösteriyi izleyeceğiz.
  7. ŞİİR: B.İ.O 1. SINIF
  OYUN: F.İ.O. HALK OYUNLARI
  A: Öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.
  “Hiç şüphe yok, devletimizin ebedi müddet yaşaması için, memleketimizin kuvvetlenmesi için, milletimizin refah ve mutluluğu için. Hayatımız namusumuz, şerefimiz, geleceğimiz için ve bütün kutsal kavramlarımız ve nihayet her şeyimiz için mutlaka, en kıskanç hislerimizle, bütün uyanıklığımızla, ve bütün kuvvetimizle hakimiyet-i milliyemizi muhafaza ve müdafa edeceğiz.”
  “ Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir.”
  - B.İ.O. 1. sınıf öğrencilerinden; “Yaşasın 23 Nisan” adlı şiiri dinleyeceğiz, ardından F.İ.O. öğrencilerinin hazırladığı Halk oyunlarını izleyeceğiz.
  8. ŞİİR:B.İ.O. ANASINIFI
  OYUN: F.İ.O. ANASINIFı
  H: “Sizin yaşınızda olmak ne iyi çocuklar,
  Ne iyi, asıp düşünceyi bulutlara,
  Hür kelebekler gibi
  Sizin elleriniz ne ince çocuklar, ne ince.
  Solmasın sevinciniz deli bir rüzgar değince.
  Yalnız sizin sevginiz gerçek çocuklar, yalnız sizin.
  Sizde mavisi, sizde rüzgarı,
  Gök ve denizin”
  - Şimdi B.İ.O. Anasınıfı öğrencilerinden ‘23 Nisan’ adlı şiiri dinleyeceğiz, ardından F.İ.O. anasınıfı öğrencileri hazırladıkları gösteriyi sunacaklar.
  9. ŞİİR: F.İ.O 2. SINIF
  YARIŞMA: B.İ.O 3. SINIF – dalgalı top
  OYUN: B.İ.O. 1. SINIF
  A: “Bayrağın altında yürüyen yiğit
  Bastığın toprağı tanıyor musun?
  Altında yatıyor binlerce şehit,
  Onların sesini duyuyor musun?”
  - Şimdi F.İ.O. 2. Sınıf öğrencilerinden; İlker Kulaksız ‘ 23 nisan Bayramı’ isimli şiirini okuyacak ardından B.İ.O. 3. Sınıf öğrencilerinin dalgalı top yarışmasını ve yine B.İ.O 1. sınıf öğrencilerinin hazırladığı gösteriyi izleyeceğiz.

  10. ŞİİR: B.İ.O. 2. SINIF
  YARIŞMA: B.İ.O 3. SINIF –çuval yarışması
  OYUN: F.İ.O. 1. SINIF
  H: “Çocuklar şarkı söylerken
  Kanatlanır gökyüzüne
  Melek olur
  Çocuklar şarkı söylerken
  Bulut olur gökkuşağı olur
  Deniz olur.”
  Şimdi Bozkurt İlköğretim okulu 2. sınıf öğrencilerinden, Sena Nur Çakır’ın “ 23 Nisan” adlı şiirini dinleyeceğiz, ardından B.İ.O 3. sınıf öğrencilerinin “çuval” yarışmasını ve F.İ.O 1. sınıf öğrencilerinin hazırladığı gösteriyi gösteriyi izleyeceğiz.
  11. ŞİİR: F.İ.O. 3. SINIF
  YARIŞMA: B.İ.O 2. sınıf – patates yarışması
  OYUN: B.İ.O. 2. SINIF
  A: “23 Nisan, Türkiye milli tarihinin dönüm noktasıdır. Bütün bir düşmanlık dünyasına karşı ayağa kalkan Türkiye halkının, Türkiye Büyük Millet Meclisini meydana getirmek hususunda gösterdiği harikayı ifade eder.
  Türk çocuğu atasının güvenine layık olmak amacı ile bu kutsal emaneti nesilden nesile devrederek yüceltecektir.”
  - Şimdi, F.İ.O. 3. Sınıf öğrencilerinden; Fatih Öztürk’ü ‘ Çocuk Bayramı’ adlı şiirle dinliyoruz. Ardından B.İ.O. 2. Sınıf öğrencilerinin patates yarışmasını ve yine B.İ.O 2. sınıf öğrencilerinin hazırladığı gösteriyi izleyeceğiz.
  12. ŞİİR: B.İ.O. 3. SINIF
  OYUN: F.İ.O. 2. SINIF
  H: “Çocuklar şarkı söylerken
  Sarı saçlı, mavi gözlü bebek olur
  Çocuklar şarkı söylerken
  Pırıl pırıl saydam kanatlı
  Kelebek olur”
  Şimdi B.İ.O 3. sınıf öğrencilerinden, Kübra Nur Öz’ü “23 Nisan” adlı şiiriyle dinleyeceğiz, sonra da F.İ.O 2. sınıf öğrencilerinin hazırladığı gösteriyi izleyeceğiz.
  13. ŞİİR: F.İ.O. 4. SINIF
  YARIŞMA: B.İ.O 3. sınıf – ayakla şişe dikme

  A “Milli hakimiyet, milletin namusudur, haysiyetidir, şerefidir.”
  “Hürriyetin de eşitliğin de adaletin de dayanağı milli hakimiyettir.”
  - F.İ.O. 4. sınıf öğrencilerinden Hande Öğütücü’yü “23 Nisan” adlı şiirle dinleyeceğiz, daha sonra da B.İ.O. 3. Sınıf öğrencilerinin hazırladığı “ayakla şişe dikme” yarışmasını izleyeceğiz.

  14. ŞİİR: B.İ.O. 4. SINIF
  YARIŞMA: B.İ.O 3. sınıf – top taşıma
  OYUN: F.İ.O 4. SINIF
  D. “Gözleri hep ilerde, başları hep yukarı,
  Nasıl çağlarsa dağda bütün heybetiyle su,
  Koşuyor zaferlere doğru gençlik ordusu,
  Gökte yanan güneşi koparıp tan yerinden,
  Elimizde meşale gibi taşımaktayız
  Bütün varlığımızla şimdi biz ayaktayız.”

  - B.İ.O. 4. sınıf öğrencilerinden; Gökhan Özkan ’23 Nisan’ adlı şiirini okuyacak, ardından B.İ.O 3. sınıf öğrencilerinin “top taşıma” yarışmasını ve F.İ.O 4. sınıf öğrencilerinin hazırladığı gösteriyi izleyeceğiz.
  15.ŞİİR: F.İ.O. 5. SINIF
  GÖSTERİ: B.İ.O 5. SINIF
  H: Öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.
  “Türk tarihinde 23 Nisan’ın ayrı bir yeri ve önemi vardır. 23 Nisan, artık hasta yıkıldı öldü zannedilen bir milletin el ele, sırt sırta, gönül gönüle vererek, Atatürk’ün önderliğinde ilk Türkiye Büyük Millet Meclisini Topladığı kutlu gündür.”
  Şimdi, F.İ.O 5. sınıf öğrencilerinden Merve Özdemir’i “23 nisan Bayramı” adlı şiirle dinliyoruz, Ardından B.İ.O 5. sınıf öğrencilerinin hazırladığı gösteriyi izleyeceğiz.
  16. ŞİİR: F.İ.O 6. SINIF
  YARIŞMA: B.İ.O 3,4,5 – halat çekme yarışması
  GÖSTERİ: B.İ.O HALK OYUNLARI
  D. “ Türk milletinin geleceği, bugünkü çocuklarının doğru görüşü ve yorulmak istidadında olmayan çalışma azmiyle büyük ve parlak olacaktır.
  Çocuklarını, sağlıklı ve bilgili yetiştiremeyen uluslar temeli çürük binalar gibi çabuk yıkılırlar.”
  Şimdi F.İ.O 6. sınıf öğrencilerinden, Tuğba Sakallıoğlu “23 Nisan” isimli şiirini okuyacak, ardından da B.İ.O 3 , 4 ve 5. sınıf öğrencilerinin “halat çekme” yarışmasını ve yine B.İ.O öğrencilerinin hazırladığı, Adıyaman Yöresine ait halk oyunlarını izleyeceğiz.
  17. ŞİİR: B.İ.O 5. SINIF
  GÖSTERİ: F.İ.O FİNAL TABLOSU
  H. “Milli hakimiyet öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar, mahvolur. Milletin esirliği üzerine kurulmuş müesseseler her tarafta yıkılmaya mahkumdur.
  Hakimiyet-i milliye Milletin namusudur, haysiyetidir, şerefidir.”
  Şimdi, B.İ.O 5. sınıf öğrencilerinden Özcan Karaoğlu “Bayrak” isimli şiirini okuyacak daha sonra da F.İ.O öğrencilerinin hazırladığı Final Tablosunu izleyeceğiz.
  18. RESMİ GAÇİT TÖRENİ
  D: Sayın Valim, Sayın Protokol üyeleri, Değerli Misafirler, şimdi Şimdi Resmi Geçit Töreni yapılacaktır. Geçit töreninde sırasıyla;
  - Bayrak ve Flamalar
  - Folklor Öğrenci Grubu
  - B.İ.O. Öğrenci Grubu
  - F.İ.O. Öğrenci Grubu
  18. KAPANIŞ
  H: Sayın valim, Garnizon Komutanım, Belediye başkanım, ve sevgili misafirler; 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI 85. YILDÖNÜMÜ KUTLAMA PROGRAMI BURADA SONA ERMİŞTTİR. ARZEDERİZ
  helping_never ve 545454 bunu beğendi.

 3. #12

  Standart 23 Nisan Örnek Kutlama Programı-5

  23 Nisan Örnek Kutlama Programı-5  CEYLANPINAR İLÇESİ 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLAMA PROGRAMI

  Sayın Kaymakamım,Sayın Garnizon Komutanım,Sayın Belediye Başkanım,Değerli Öğretmen Arkadaşlarım,Sevgili Öğrenciler ve Kıymetli Ceylanpınarlılar!
  Her yıl olduğu gibi bu yıl da 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramını büyük bir coşku ve heyecanla kutlayacağız.
  23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı kutlama programını hoş geldiniz.

  Kutlama programına arz ediyorum:

  1- Saygı duruşu ve İstiklal Marşı,
  2- Protokol üyelerinin halkımızın ve öğrencilerin bayramını kutlaması,
  3- Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılması,
  4- Öğrencilerin okuyacağı şiirler,
  5- Halk oyunları ve gösteriler,
  6- Ödül töreni,
  7- Tören geçişi ve kapanış.

  1- Sizleri, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Vatan Şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşuna akabinde İstiklal Marşının okunmasına davetimi arz ederim.

  - Saygı duruşu için dikkat!

  - İstiklal Marşı.
  2- Bugün bir başka aydınlık yeryüzü,
  Bir başka ağaçların, evlerin yüzü.
  Bugün çocuklar güzel.
  Bugün sokaklar güzel...
  Elimizden tutan her el
  Daha sağlam
  Daha mavi gökyüzü;
  Bayraklar daha yakın.
  Bakın: karşımızda yarının büyükleri;
  Şarkılar tutuyor gökleri.
  “İlçemiz Kaymakamı Sayın Musa Uslan,beraberlerinde Garnizon Komutanımız Sayın Okay Durmaz , Belediye başkanımız Sayın .................... öğrencilerin ve halkın bayramını kutlayacaktır. Arz ederim!”  3- Günlerdir yolunu bekledik,durduk.
  Sen geleceksin diye çiçek açtı
  Bahçeler,bütün ağaçlar...
  Leylekler yuvalarına döndü,
  Toprak ısındı,uyandı karıncalar;
  Çoluk çocuk, yollara döküldü.
  Hoş geldin 23 Nisan!
  Sana gözlerimizden sevinç
  Bahçelerimizden bahar getirdik.
  Seni kucaklamaya geliyor bugün
  Köyler,şehirler dolusu çocuk.

  “Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmak üzere İlçemiz kaymakamı Sayın Musa Uslan Beyi kürsüye davetimi arz ederim.”


  4- Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk güneşisiniz! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz.Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz!
  Mustafa Kemal Atatürk
  “Cumhuriyet ilköğretim okulu öğrencilerinden Semra AKGEYİK “ 23 Nisan” adlı şiiri okuyacaktır.”

  5- Dur yolcu!Bilmeden gelip bastığın
  Bu toprak bir devrin battığı yerdir.
  Eğil de kulak ver ,bu sessiz yığın
  Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

  “Alpaslan ilköğretim okulu öğrencileri “Anadolu’ya doğan güneş”adlı gösteriyi sergileyeceklerdir.”

  6- Bir özlem çizgisinde her düşünce uludur,
  Bu yol insanlık yolu,Atatürk’ün yoludur.
  “Yurtta sulh,cihanda sulh.”ilkesiyle doludur.
  Sevgide yeryüzüdür,güçte Anadolu’dur.

  “Halime Hatun Anaokulu öğrencilerinin hazırlamış oldukları rontu izliyoruz.”

  7- Geleceğin umudu,sevinci mutluluğu,
  Toprağın bereketi,alın teri bolluğu,
  Kaldıracak evrenden köleliği,kulluğu
  Çocuklar sizlersiniz sakın unutmayınız.

  “ Cengiz Topel ilköğretim okulu öğrencilerinden Sevgi Bilge Taş,
  23 Nisan adlı şiirini okuyacaktır.”

  8-. Çocuklar, bayram yapın,sevinin ve haykırın,
  Engel denen her şeyi,güçlerinizle kırın.
  Çocuklar,bilin ki siz koca bir cihansınız.
  Vatanın her yerinden fışkıran volkansınız.
  Neşe ile bu yurdu çınlatınız her zaman.
  Sizindir bu ünlü gün,ünlü 23 Nisan
  Çocuklar,güler yüzle atılın ileriye,
  Ve hep birden haykırın yaşasın vatan
  Doğan güneş sizindir,yıldızlarla ay sizin,
  Artık vatan sizindir,artık bayrak sizindir.
  Ey güneş yüzlü çocuklar!Gülün,koşun,eğlenin.. .

  “Pınar ilköğretim okulu öğrencilerinin hazırlamış oldukları “rontu izleyoruz.”

  9- Dünyanıza perdeler çekenleri
  Hiçbir zaman sevmeyin çocuklar.
  Onlara sevgiyi öğretin.
  Size batırılan dikenleri,
  Sevgiye dönüştürün yarınlarda.

  “Ceylan ilköğretim okulu öğrencilerinin hazırlamış oldukları “Amasya Yöresi folklor etkinliklerini” izliyoruz.”

  10- Sizler ömür çiçeklerisiniz çocuklar
  Beyaz,sarı,siyah inciler gibi
  Çiçek çiçeksiniz çocuklar
  Acılarınız,acımız
  Sevinciniz,tesellimiz
  Ümit çiçeğimizsiniz çocuklar.

  “ Okullar arası kompozisyon yarışmalarında birinci olan Pınar ilköğretim okulu öğrencilerinden Fatma ALTUĞU’U kompozisyonunu okumak üzere mikrofona davet ediyorum.”

  11-Tutsaklığın üstesinden gelinsin
  Egemenlik milletindir bilinsin.
  Gönüllerden kan,intikam silinsin,
  Ufuklarda bayramlaşın çocuklar.
  Dünya ile kucaklaşın çocuklar

  “ Ceylan ilköğretim okulu öğrencilerinin hazırlamış olduğu rontu izliyoruz.”

  12- Bitecek insanlığın bu sonsuz yakarışı,
  Değişecek tarihin bu çileli akışı,
  Minik elleriniz getirecek barışı,
  Çocuklar sizlersiniz sakın unutmayınız.

  “Atatürk ilköğretim okulu öğrencilerinin hazırlamış olduğu “Diyarbakır Yöresi folklor etkinliklerini” izliyoruz.”

  13- Bu bayramda aydınlandı ülkemiz
  Yurtta ve dünyada barış,ilkemiz
  Çağdaş uygarlıkla yarış,ülkümüz.
  Uygarlık yoluna düşen çocuklar
  Engelleri bir bir aşın çocuklar.

  “ Okullar arası şiir dalında birinci olan,Atatürk ilköğretim okulu öğrencilerinden Şükran ANAĞLI, “Zafer” için adlı şiirini okuyacaktır.”

  “İlçemiz ilköğretim okulları arasında düzenlenen 23 Nisan konulu resim,şiir,kompozisyon dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecektir.”

  “ Şiir dalında dereceye giren öğrencilere ödüllerini vermek üzere Sayın Kaymakamımız Musa USLAN Beyi davetimi arz ederim.”

  Şiir dalında:

  1- Atatürk ilköğretim okulu öğrencilerinden Şükran ANAĞLI,
  2- Alpaslan ilköğretim okulu öğrencilerinden Züheyla ÇATAK
  3- Cengiz Topel ilköğretim okulu öğrencilerinden Selhan DELEN

  “Resim dalında dereceye giren öğrencilere ödüllerini vermek üzere ilçemiz garnizon komutanımız Sayın Okay DURMAZ Beyi davetimi arz ederim.”

  Resim dalında:

  1- Cumhuriyet ilköğretim okulu Öğrencilerinden Erhan AKGEYİK,
  2- Ceylan ilköğretim okulu öğrencilerinden Ceren ÖZBEK
  3- Alpaslan ilköğretim okulu öğrencilerinden Ercan GÖKOĞLU

  Kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere ödüllerini vermek üzere ilçemiz belediye başkanı .............................. ......... Beyi davetimi arz ederim.

  Kompozisyon dalında:

  1. Pınar ilköğretim okulu öğrencilerinden Fatma ALTUĞ
  2. Ceylan ilköğretim okulu öğrencilerinden Bircan ÖZCELİK
  3. Alpaslan ilköğretim okulu öğrencilerinden Züheyla ÇATAK

  TÖREN GEÇİŞİ

  Bütün okullarımız Atatürk ilköğretim okulu bando takımı eşliğinde tören geçişinde bulunacaklardır.

  1- Bayrak ve flama gurubu tören geçişinde,

  Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü,
  Kardeşimin gelinliği,şehidimin son örtüsü,
  Işık ışık,dalga dalga bayrağım,
  Senin destanını okudum,senin destanını yazacağım.
  Rengini kanımdan alan bayrağım.
  Atamdan yadigar kalan bayrağım.
  Gözüme ,gönlüme dolan bayrağım.
  Selam sana halden,maziden selam,
  Sayısız şehitten,gaziden selam.
  Selam şanlı orduya,selam şanlı bayrağa
  Selam istikbal için ,çarpışana ölene
  Selam toprağa düşüp,ölürken de gülene
  Selam ey başkumandan Mustafa Kemal, selam
  Emanetin yaşıyor,güven!İmanımız tam
  Omuzlarımız hisar,başlarımız burç yurda
  Can vermeye ant içtik,hepimiz tek uğurda.

  2- Halime Hatun Anaokulu Tören geçişinde,

  Gelin....
  Beyaz güller,sarı papatyalar,
  Siyah laleler gelin.
  Yedi iklim bir bahar donatalım
  Sevgimiz büyüsün içimizde.
  Kucak kucak kardeşlik sunalım.
  Sizler ömür çocuklarısınız çocuklar,
  Beyaz,sarı,siyah inciler gibi,
  Çiçek çiçeksiniz çocuklar.
  Acılarınız acımız,
  Sevinciniz,tesellimiz
  Ümit çiçeğimizsiniz çocuklar.
  Dünyanıza perdeler çekenleri
  Hiçbir zaman sevmeyin çocuklar
  Onlara sevgiyi öğretin.
  Size batırılan dikenleri,
  Sevgiye dönüştürün yarınlarda

  3- Alpaslan ilköğretim okulu tören geçişinde,

  Korkma,sönmez bu şafaklarda yüzen alsancak;
  Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
  O benim milletimin yıldızıdır,parlayacak;
  O benimdir,o benim milletimindir ancak.

  Çatma,kurban olayım,çehreni ey nazlı hilal!
  Kahraman ırkıma bir gül!Ne bu şiddet,bu celal?
  Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
  Hakkıdır,hakka tapan milletimin istiklal.


  Ben ezelden beridir hür yaşadım,hür yaşarım.
  Hangi çılgın bana zincir vuracakmış?Şaşarım!
  Kükremiş sel gibiyim,bendimi çiğner,aşarım.
  Yırtarım dağları,enginlere sığmam,taşarım.

  4- Atatürk ilköğretim okulu tören geçişinde;

  Geleceğin umudu,sevinci mutluluğu,
  Toprağın bereketi,alın teri bolluğu,
  Kaldıracak evrenden köleliği,kulluğu,
  Çocuklar sizlersiniz sakın unutmayınız.

  Ufuklar yarına güneş gibi doğacak,
  Bütün ayrılıklardan bizleri kurtaracak.
  Sevgiyle,kardeşlikle yeni dünya kuracak,
  Çocuklar sizlersiniz sakın unutmayınız.

  Bitecek insanlığın bu sonsuz yakarışı,
  Değişecek tarihin bu çileli akışı,
  Minik elleriniz getirecek barışı,
  Çocuklar sizlersiniz sakın unutmayınız

  5- Cengiz Topel ilköğretim okulu tören geçişinde:

  Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
  Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
  Ulusun,korkma!Nasıl böyle bir imanı boğar,
  “Medeniyet!”dediğin tek dişi kalmış canavar?

  Arkadaş yurduma alçakları uğratma,sakın.
  Siper et gövdeni,dursun bu hayasızca akın.
  Doğacaktır sana va’dettiği günler Hak’kın…
  Kimbilir ,belki yarın,belki yarından da yakın.

  Bastığın yerleri “toprak!” diyerek geçme, tanı:
  Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
  Sen şehit oğlusun,incitme,yazıktır,atanı :
  Verme,dünyaları alsan da bu cennet vatanı.

  Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
  Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda!
  Canı,cananı,bütün varımı alsın da Huda,
  Etmesin tek vatanımdan beni dünyada Cüda.


  6- Ceylan ilköğretim okulu tören geçişinde:

  Sizindir,sizindir 23 Nisan,
  Kaçsın gönlünüzden hüzün,çocuklar
  Şakrak şarkılarla çınlasın cihan,
  Sizindir bu coşkun düğün çocuklar.

  Taze vücudunuz ne kadar da gürbüz;
  Baharla beraber gülsün yüzünüz.
  Sarsın içinizi bu güzel gündüz,
  Sizindir,sizindir bugün çocuklar.

  Hoplayın,sıçrayın bugün durmadan;
  Gülen yüzünüze şen olsun bakan.
  Ananız,babanız şu aziz vatan;
  Oynayın,sevinin,gülün çocuklar...

  Türk çocukları...Türk çocukları
  Gözler ileri,başlar yukarı,
  Yarınki hayat,yurt ufukları,
  Her şey sizindir Türk çocukları!


  7- Cumhuriyet ilköğretim okulu tören geçişinde;

  Ruhumun senden ,ilahi,şudur ancak emeli:
  Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
  Bu ezanlar ki şahadetleri dinin temeli-
  Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

  O zaman vecd ile bin secde eder varsa taşım,
  Her cerihamdan,ilahi,boşanıp kanlı yaşım,
  Fışkırır ruh-ı mücerret gibi yerden na’şım;
  O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

  Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
  Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
  Ebediyen sana yok,ırkıma yok izmihlal:
  Hakkıdır,hür yaşamış bayrağımın hürriyet;
  Hakkıdır hakka tapan milletimin istiklal!

  8- Pınar ilköğretim okulu tören geçişinde:

  Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum.
  Bütün çiçekleri getirin buraya,
  Çocukları getirin,getirin buraya,
  Kaya diplerinde açılmış çiğdemlere benzer onlar,
  Bütün köy çocuklarını getirin buraya,
  Son bir ders vereceğim onlara,
  Son şarkımı söyleyeceğim onlara,
  Getirin,getirin ...ve sonra öleceğim.

  Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum,
  Kır ve dağ çiçeklerini istiyorum.
  Kaderleri bana benzeyen,
  Yalnızlıkta açarlar,kimse bilmez onları,
  Geniş ovalarda kaybolur kokuları...
  Yurdumun sevgili ve adsız çiçekleri,
  Hepinizi,hepinizi istiyorum,
  Umutla bakın geleceğe,
  Sevgiyle kuşatın yarınları,
  Ağlamasın güzel gözleriniz,
  Coşsun yüreğiniz ırmaklar gibi.
  helping_never ve 545454 bunu beğendi.

 4. #13

  Standart 23 Nisan Örnek Kutlama Programı-6

  23 Nisan Örnek Kutlama Programı-6


  23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLAMA PROGRAMI

  Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanı, Sayın Belediye Başkanı, Sayın Daire Amirleri, Değerli İncirliova Halkı, Değerli Öğretmen arkadaşlarım, Sevgili Öğrenciler,
  Bugün 23 Nisan 2004, TBMM’nin kuruluşunun 84. yıldönümünü kutlamak amacıyla toplanmış bulunuyoruz.
  Yaşlı, Genç, Küçük, Büyük Tüm 23 Nisan Çocukları,
  Sevgi çiçeklerimiz, uğur böceklerimiz,
  Topraktaki tohum, daldaki yapraklarımız,
  Tatlı meyvelerimiz dikili fidanlarımız.
  Çocuklarımız
  BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN.
  Şimdi kutlama programını arz ediyorum.
  1. Protokole çiçek sunulması
  2. ilçe Kaymakamımızın, beraberinde İlçe Jandarma Komutanı, Belediye Başkanı ve temsili öğrencimiz olmak üzere, halkın ve öğrencilerin bayramını kutlaması.
  3. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı
  4. Okulumuz öğrencisi Nurseli GÜL tarafından andımızın okutulması
  5. Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin ÇELİK’in kutlama mesajının okunması
  6. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa EKER’in günün anlam ve önemini belirten konuşması
  7. Hürriyet İlköğretim Okulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Atilla ELDEN’in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı konulu konuşması
  8. 50. Yıl İlköğretim Okulu öğrencisi Berkay Nevzat MUSLU’nun 23 Nisan adlı şiiri okuması
  9. Tören Geçişi
  10. Dr. Reşit Galip İlköğretim Okulu Anasınıfı gösterisi
  11. Cemal Gürbüzatik İlköğretim Okulu öğrencisi Ayşe PUHAL’ın Gazi adlı şiiri okuması
  12. İ. Ayaydın - A. Sarıyörük İlköğretim Okulu Anasınıfı gösterisi
  13. Nazmi Topçuoğlu İlköğretim Okulu öğrencisi Fatma AĞRI’nın 23 Nisan 1920 adlı şiiri okuması
  14. Dr. Reşit Galip İlköğretim Okulu öğrencilerinin gösterisi
  15. Hürriyet İlköğretim Okulu öğrencisi Hülya KÜÇÜK’ün 23 Nisan adlı şiiri okuması
  16. Dr. Reşit Galip İlköğretim Okulu öğrencilerinin gösterisi
  17. Halk oyunları ekibinin gösterisi
  18. Kapanış

  1.
  “Tükenir elbet
  Gökte yıldız, denizde kum tükenir,
  Bu vatan, bu topraklar cömert!...
  Türk analar, Türk babalar cömert!
  Kutsal bir ateşim ki ben, sönmez,
  İnanın Mustafa Kemal’ler tükenmez”

  Şimdi 50. Yıl ve Nazmi Topçuoğlu İlköğretim Okullarından seçilen 2’şer öğrenci protokoldekilere çiçek sunacaktır. Arz ederim.

  2.
  Atatürk sık sık okulları ziyaret eder, öğretmen ve öğrencilerle konuşurdu. Yine bir gezi sırasında, bir öğrenciye sordu:
  - Türk ulusunu kim kurtardı?
  Öğrenci hiç duraksamadan;
  - Ata’mız kurtardı... Siz kurtardınız!
  Atatürk öğrencinin şüphesiz içten duygularını da yansıtan bu cevabını doğru bulmadı;
  - Hayır çocuğum! Türk ulusunu kendi kanı kurtarmıştır! dedi.
  Kaymakamımız, İlçe Jandarma Komutanımız, Belediye Başkanımız ve temsili
  öğrencimiz, halkın ve öğrencileri bayramını kutlayacaklardır. Arz ederim.
  3.
  “Dalgalan şanlı bayrak,
  Vatanın yüzü gülsün.
  Dalgalan şahlanarak,
  Varın, yoğum, ülkümsün.”


  “Milli egemenlik uğrunda canını vermek, benim için vicdan ve namus borcu olsun.” diyen Mustafa Kemal ATATÜK’ü , vatan ve bağımsızlık uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle ve şükranla anıyor, sizleri onların huzurunda 1 dakikalık saygı duruşu ve müzik öğretmeni Haluk Sadi ESEN yönetiminde İstiklal Marşı’mızı söylemeye davet ediyorum.

  4.
  “Türk çocuğu gül, sevin,
  Yaşa yurdunda emin,
  Bu günü an, bayram et;
  Bu gün senindir, senin!”

  Okulumuz öğrencisi Nurseli Gül yönetiminde, tüm öğrencilerimizin katılımı ile “Andımız” okunacaktır.

  5.
  Sayın Konuklar,
  Bugün Türk çocuğunun en büyük bayramını kutlamanın sevinci ve mutluluğu içindeyiz.Atatürk diyor ki “Ulusların istikballeri gelecek nesillere bağlıdır”
  İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa EKER ‘in günün anlam ve önemini belirten konuşmasını sunmak üzere buraya davet ediyorum.

  6.
  “Bizi bilmeyenler tarihe sorsun,
  Hiç zincir durur mu Türk’ün bileğinde,
  Ölen şehitlerin, doğan çocuğun,
  Özgürlük yazılı gözbebeğinde.”
  Hürriyet İlköğretim Okulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Sayın Atilla ELDEN’i 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı konulu konuşmasını sunmak üzere buraya davet ediyorum.

  7.
  “Doğan güneşe bakın.
  Nasıl gülüyor size!
  Tarihten armağandır
  Bu bayram hepinize”

  50. Yıl İlköğretim Okulu öğrencisi Berkay Nevzat MUSLU “23 Nisan” adlı şiiri seslendirecek  8.
  Tören Geçişi:
  Şimdi de Dr. Reşit Galip İlköğretim Okulu Bando Takımı ve Beden Eğitimi Öğretmeni H. Cem ÇELİK’in komutuyla tören geçişi yapılacaktır. Arz ederim.
  Şimdi sırayla:
  - Tören Komutanı
  - Bayrak Grubu
  - Flama Grubu
  - İ. Ayaydın – Ali Sarıyörük İ. Ö O
  - Dr. Reşit Galip İ. Ö. O
  - 50. Yıl İ.Ö.O
  - Hürmüs Ayaydın İ.Ö.O
  - Cemal Gürbüzatik İ.Ö.O
  - Hürriyet İ.Ö.O
  - İncirliova Nazmi Topçuoğlu İ.Ö.O tören geçişlerini izliyoruz.

  BAYRAK ve FLAMA GRUBU:
  Durmadan dalgalanan şanlı bayrağım,
  Yurdumun en büyük bayramı bugün.
  Ufuklar gül açsın, gülsün toprağım
  Yurdumun en büyük bayramı bugün.
  Ağaçlar bezensin, dallar süslensin
  Bahçeler donansın, güller süslensin
  Yurdumun en büyük bayramı bugün.

  1.OKUL: İzzet Ayaydın – Ali Sarıyörük İ.Ö.O. öğrencileri ve öğretmenleri sizleri selamlıyor.
  “Ana toprak için, al bayrak için,
  Tepe tepe gövde, dere dere kan...
  Türklük hak edince egemenliği,
  Açılmış önünde bir şanlı meydan...
  Kimsenin keyfine boyun eğmek yok,
  Toplandığı tarih : 23 Nisan,
  Millet adına Millet Meclisi,
  Milletin İsteği olsun her zaman.”

  2. OKUL: Dr. Reşit Galip İlköğretim Okulu öğrencilerinin, öğretmenleriyle birlikte geçişlerini coşkuyla izliyoruz.
  “Doğmadan güneşin 23 Nisan,
  Karanlık geceler sabah olmadı;
  Ümitsiz gözlerle beklerken vatan,
  Işığın bir türlü yurda doğmadı.
  Yıllarca gülmedi yıldızla hilâl,
  Yıllarca yas tuttu şanlı bayrağım...
  Haykırdı o zaman Mustafa Kemal:
  Milletim seni ben kurtaracağım...”

  3.OKUL : 50. Yıl İlköğretim Okulu öğrencilerinin neşe ve heyecanla geçişini izliyoruz.

  Seneler kutlu bana
  Aylar umutlu bana
  Her an haykırıyorum:
  Türk’üm ne mutlu bana

  Cesaretim candadır,
  Şöhretim dört yandadır,
  Benim bütün cevherim,
  Nabzımdaki kandadır.


  Türk dünyada bir tektir,
  Milletlere örnektir,
  Türklüğün meşalesi
  Asla sönmeyecektir.
  4.OKUL : Hürmüs Ayaydın İ. Ö. O. öğrencileri, öğretmenleriyle birlikte protokolü ve siz sayın İncirliovalıları selamlıyor.
  “Bu, bir bayram değil, bir GÜN değil,
  Bu, sade tarihe geçen GÜN değil,
  Bu, mutlu bir tören bir düğün değil...
  Bu millet bu günde buldu varlığı,
  Bugünde silkinip attı darlığı,
  Bugünde tanındı iktidarlığı,
  23 Nisan bu! Başka GÜN değil...

  5.OKUL : Cemal Gürbüzatik İ. Ö. O. öğrencilerinin coşkuyla geçişini izliyoruz.

  “Çocuklar aziz vatan malıdır.
  Ulu ağacın birer dalıdır
  Yardım görmeli, bakılmalıdır
  Özü ateşli Türk çocukları!

  Bakımsız çocuk melektir.
  Bakımlı çocuk demirbilektir
  Çocuk sevgisi Türk’e dilektir.
  Yaşasın büyük Türk çocukları!”

  6.OKUL : Hürriyet İ. Ö. O. öğrencilerinin neşe ve heyecanla geçişini izliyoruz.

  “Bugün 23 Nisan
  Toplandı bütün vatan,
  Millet meclisimize,
  Atatürk oldu başkan.

  Kaldırdı hasta yurdu.
  Yılmaz bir ordu kurdu.
  Türk’ün şanlı sesini
  Dünyalara duyurdu.”
  7.OKUL : Son olarak Nazmi Topçuoğlu İ. Ö. O. öğrenci ve öğretmenlerinin geçişini coşkuyla izliyoruz.

  “Egemen bir milletin,
  Coştuğu bir gündür bu!
  Yurduma hürriyetin
  Başımızda Atatürk
  Ülkümüz yüce Türklük
  Milletimin en büyük

  Koştuğu bir gündür bu!
  Sevdiği bir gündür bu.

  Bugünleri gösteren
  23 Nisan’ı veren
  Büyük Ata’m diyor ki:
  TÜRK, ÖĞÜN, ÇALIŞ, GÜVEN”

  Sayın Kaymakamım,
  Geçiş töreni sona ermiştir. Arz ederim.

  9.
  “Bugün küçük isek de,
  Yarın büyük olacağız.
  Bu vatan görevini,
  Bizler devir alacağız.
  Şimdi irfan yolundayız,
  Kıymetini bileceğiz,
  Sizin bulunduğunuz yere
  Bir gün bizler geleceğiz!

  Şimdi de okulumuz anasınıfı öğrencilerinin hazırladığı “Leblebi Koydum Tasa” adlı gösteriyi izleyeceğiz.
  10.
  “İzmir benim, Van benim,
  Şeref benim, şan benim,
  Kars, Erzurum, Erzincan,
  Konya, Ardahan benim.
  Yurda nasıl doyarım?
  Uğruna can koyarım,
  Ona bir yan bakanın
  Gözlerini oyarım.”


  Cemal Gürbüzatik İlköğretim okulu öğrencisi Ayşe PUHAL “Gazi” isimli şiiri okuyacak.

  11.
  “Beni seviyorsanız eğer ve anlıyorsanız;
  Laboratuvarlarda sabahlayın, kahvelerde değil,
  Bilim ağartsın saçlarınızı, kitaplar
  Ancak böyle aydınlanır o sonsuz karanlıklar.
  Mustafa Kemal’i anlamak, ağlamak değil,
  Mustafa Kemal ülküsü sadece söz değil.”

  İzzet Ayaydın – Ali Sarıyörük İ. Ö. O. anasınıfı öğrencilerinin hazırladığı gösteriyi izleyeceğiz.

  12.

  “Bahar yüzünüze renk,
  Sevinç size bir çelenk,
  Ucu semalara denk,
  Neşenizin çocuklar.
  Şeref sizin, şan sizin,
  En hür bir vatan sizin,
  Bugün bir cihan sizin,
  Her şey sizin çocuklar.”

  Nazmi Topçuoğlu İ. Ö. O. öğrencisi Fatma AĞRI “23 Nisan 1920” şiiri okuyacak.

  13.
  “Dünyayı verelim çocuklara hiç değilse bir günlüğüne
  Allı pullu bir balon gibi verelim oynasınlar
  Oynasınlar türküler söyleyerek yıldızların arasında
  Dünyayı çocuklara verelim.”

  Şimdi de okulumuz öğrencilerinin hazırladığı gösteriyi izleyeceğiz.

  14.
  “Hey sarı saçlı güneşim
  Masmavi gözlerini aç
  Çıkar başını
  Saklandığın yerden
  Korkma!
  Elimizdeki bir demet gül ile
  Gül tohumları saçalım
  Dünya çocuklarının
  Kardeşlik yarınlarına”

  Hürriyet İlköğretim Okulu öğrencisi Hülya KÜÇÜK “23 Nisan” adlı şiiri okuyacak.

  15.
  “Öldü sanmayın beni
  Biliyorum gelemem o yerlere bir daha
  Mustafa Kemal olarak
  Gökleri yırtan kanat gürültüsündeyim
  Beni öldü sanmayın
  Nerde hamleniz varsa
  Bıraktığım yerden ötelere
  Nerde üstünse başarınız
  Milletimin yüzünü güldüren
  Bilin ki orda ben varım.”

  Okulumuz öğrencilerinin hazırlamış olduğu gösteriyi izleyeceğiz.

  16.
  “Durdu ağaçlar ve rüzgar
  Bir silah, bir silah daha
  Aydın zeybekleri hep iner
  Hop kalkar düşmanın yüreği.”

  Şimdi de okulumuz halk oyunları ekibinin gösterisini izleyeceğiz.

  17.
  “Haykır yedi düvele diz çöktüren sesinle,
  “Dağ başını duman almış”ı.
  Topla etrafına Bayburtluyu, Dadaşı;
  Bir bar oyna Mustafa Kemal’im;
  Titresin meydan.
  Geç ordan Sivas’a.
  Başla kıvrak endamınla halaya...
  Efelerin hatırı kalmasın ,
  Bir harmandalı oyna ki Mustafa Kemal’im,
  Kaysın altımızdan toprak.”

  İzzet Ayaydın-Ali Sarıyörük İ. Ö. O. öğrencilerini hazırlamış oldukları halk oyunu gösterisini sunacaklar.

  18.
  “Yine bahar yeli esiyor gökte,
  Bir bayrak salınır nazlı mı nazlı.
  Rengarenk çocuklar demet demet gül,
  Şarkı söylüyorlar davullu sazlı.
  23 Nisandır bugünün adı,
  Kutladıkça artar coşkusu tadı.
  Onu yaşamaktır Türkün muradı,
  Ey ateş bakışlı ey mavi gözlü.”

  Hürmüs Ayaydın İ. Ö. O. öğrencilerinin hazırladığı halk oyunları gösterisini izliyoruz.

  Sayın Kaymakamım,
  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 84. yıl kutlamaları için hazırlanan programımız burada sona ermiştir.

  Türk Ulusu, Türk Gençliği, Türk Çocukları olarak Atamızın aydın izinden yürümeyi bir ödev olarak biliyor, dünya var oldukça emanetini taşımaya ve yükseltmeye ant içiyoruz.
  ARZ EDERİM.
  helping_never ve 545454 bunu beğendi.

 5. #14

  Standart 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Şiirleri-1

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Şiirleri-1  23 Nisan

  Baharın mutlu günü
  Yurdumun kutlu günü
  Neşelerin düğünü
  Güzel 23 Nisan

  İnanarak yürekten
  Hız aldık Atatürk’ten
  Bizi ona yükselten
  Bir el 23 Nisan


  23 Nisan

  Bugün 23 Nisan
  Atatürk’ten armağan
  Sevinelim coşalım
  Neşelenip taşalım.

  Kağıt fener yapalım
  Sınıflara asalım
  Süsleyerek her yanı
  Kutlayalım bayramı


  23 Nisan

  23 nisan için
  bütün yurtta tören var
  okulunda toplanmış
  bu nedele çocuklar

  hepsi mutlu güvenli
  ışıl ışıl bakışlar
  Türk çocuğunda bugün
  büyük sevinç neşe var

  yanlarına yaklaşıp
  dinleyelim onları
  bugünden söz ediyor
  çocuklar ayrı ayrı

  Gönderen : nine  23 Nisan

  Vatan tehlikedeydi; Atatürk karar verdi:
  «Vatan kurtaracak yine millettir» dedi.
  Ankara'da bir Meclis toplayıp kurmak için,
  Günlerce, haftalarca, çalıştı, için için.
  İşte bugün kuruldu Büyük Millet Meclisi,
  Ankara'dan yükseldi Türk'ün gürleyen sesi.
  Çocuklar! bayram yapın, sevinin ve haykırın,
  Engel denen her şeyi gücünüzle siz kırın!
  Çocuklar bilin ki siz koca bir cihansınız.
  Vatanın her yerinden fışkıran volkansınız.
  Doğan güneş sizindir yıldızla ay sizindir,
  Artık vatan sizindir, artık saray sizindir.
  Ey gül yüzlü çocuklar, gülün, koşun, ileri,
  Hayatta durak yoktur; ya ileri ya geri.
  Coşkun bir rüzgar gibi ufukları aşınız!
  Göğsünüz kanasa da akmasın göz yaşınız!
  Temiz olsun kalbiniz, çelik olsun kolunuz!...
  Şen olsun bayramınız, aydın olsun yolunuz!...
  Neşenizle bu yurdu aydınlatın her zaman,
  Sizindir bu ünlü gün, ünlü 23 Nisan.  23 Nisan (Adnan ARDAĞI)

  Bugün bir başka aydınlık yeryüzü,
  Bir başka ağaçların, evlerin yüzü.
  Bugün çocuklar güzel.
  Bugün sokaklar güzel...
  Elimizden tutan her el
  Daha sağlam
  Daha mavi gökyüzü;
  Bayraklar daha yakın.
  Bakın: geçiyor yarının büyükleri;
  Şarkılar tutuyor gökleri.

  Adnan ARDAĞI  23 Nisan (Hadi BESLEYİCİ)

  Egemenlik bizimdir,
  Düğün şenlik bizimdir,
  Bu esenlik bizimdir,
  Geldi 23 Nisan

  Coşalım, sevinelim,
  Süslenip giyinelim,
  Coşkuyla övünelim,
  Geldi 23 Nisan

  Bayrakları alalım,
  Alanlara dalalım,
  Hepimiz bir olalım,
  Geldi 23 Nisan.

  Hadi BESLEYİCİ  23 Nisan (Hasan Ali YÜCE)

  23 Nisan...
  Yurdu koruyan,
  Yarını kuran,
  Sen ol çocuğum.

  Eskiyi unut,
  Yeni yolu tut,
  Türklüğe umut,
  Sen ol çocuğum.

  Bizi kurtaran,
  Öndere inan,
  Sözünü tutan,
  Sen ol çocuğum.

  Küçüksün bugün,
  Yarın büyürsün
  Her işte üstün
  Sen ol çocuğum.

  Çalışıp öğren,
  Her şeyi bilen
  Yurduna güven
  Sen ol çocuğum.

  Hasan Ali YÜCE  23 Nisan (Hasan Lâtif SARIYÜCE)

  Bu ne duru sabah, ne temiz hava,
  Geliyor her yandan Nisan kokusu.
  Sevinçten deliye dönmüş her yuva,
  Sarmış gönülleri vatan duygusu.

  Gelincikler gibi al al bayraklar,
  Evlerden sarkıyor, gökler de dolu.
  Nabızlar pek hızlı, coşkun yürekler,
  Sanki arslan bugün her Türk'ün oğlu!

  Şu mini miniler tombul yanaklı,
  Yerlerinde bile duramıyorlar.
  Hepsinin elleri çifte bayraklı,
  Gözlerinde şimşek şimşek sevgi var.

  Yeniden oluyor her şey, yeniden,
  Yanıyor Atatürk içimizde bak!
  Atatürk, bu kara günü ak eden,
  Atatürk; andımız, en kutlu sancak.

  Eğlenin yavrular, gülün çocuklar.
  Coşsun gönlünüzde Türklük duygusu.
  Havanın bile bir coşkun hâli var,
  Her yönden geliyor nisan kokusu.

  Hasan Lâtif SARIYÜCE  23 Nisan (İ.Hakkı TALAS)

  Bugün sen de bayrağım,
  Daha şanlı dalgalan.
  Bugün büyük bayramım
  Bugün 23 Nisan.

  Bugün başta talihim
  Ve milletim uyandı
  Ankara’nın bağrında
  Bir sönmez ateş yandı.

  Aydınlattı yurdumu
  Dağıldı alev alev
  Bugün kalktı ayağa
  Uyuklayan koca dev.

  Bugün bana Ata’mdan
  En büyük bir armağan.
  Bugün büyük bayramım
  Bugün 23 Nisan...

  İ.Hakkı TALAS  23 Nisan (İbrahim CESUR)

  23 Nisan geldi,
  Dalgalansın bayraklar.
  Bayramı ağaç bildi,
  Kıpırdadı yapraklar.

  Hakkındır güzel çocuk,
  Oyna, sevin, hiç durma.
  Şenlensin dört bir bucak
  Çalınsın davul, zurna.

  Tutuşalım el ele,
  Bir yere toplanalım.
  Ata’mızı bak hele,
  Tekrar, tekrar analım.

  Kıymetini kim bilmez
  Eşsiz, güzel vatanın.
  Ruhuna leke gelmez,
  Bu toprakta yatanın.

  Okulumuz süslensin,
  Bayrağımız yükselsin.
  Kore’deki şehitler,
  Bugün bayrama gelsin.

  Bakma küçük çağına,
  Sen, kahraman bir ersin.
  Tanrı, Türk çocuğuna
  Çok bayramlar göstersin.

  İbrahim CESUR  23 Nisan (Melahat UĞURKAN)

  Biz dünyaya gelmeden
  Her yeri düşman almış.
  Atatürk düşmanları,
  Yurdumuzdan çıkarmış

  23 Nisan günü
  Meclis kuruldu diye,
  Büyük bayram verilmiş
  Çocuklara hediye.

  Gülelim eğlenelim
  Kutlayalım bayramı
  Verelim hep el ele
  Yükseltelim vatanı.

  Melahat UĞURKAN  23 Nisan (Melahat UĞURKAN)

  23 Nisan’ı biz,
  Sevinçle bekleriz.
  Bayrak, zincir, fenerle,
  Sınıfları süsleriz.

  Okullar tabur tabur,
  Törenlere giderler.
  Trampetler çalarak,
  Yavrukurtlar geçerler.

  Müsamere, oyunlar,
  Şenletir bu haftayı.
  Unutmayız hiçbir gün,
  Şanlı büyük Ata’yı

  Melahat UĞURKAN


  23 Nisan (R. Gökalp ARKIN)

  Dün sabah anneciğim
  Öperek, dedi: Uyan
  Bugün senin bayramın,

  Kalk, bak süslendi her yan.
  Baktım her taraf süslü,
  Sokaklar dolu insan.

  Dedim: Anne bu neden
  Dedi: 23 Nisan.

  Temel bayrammış, inan
  Kutlu olsun kardeşim
  Geldi 23 Nisan.

  R. Gökalp ARKIN  23 Nisan (R.Gökalp ARKIN)

  Sana armağan etti,
  Ata bu güzel günü,
  23 Nisan bugün,
  Çocuk Bayramı günü.

  Sevin, oyna, gez, dolaş,
  Senin bayramın bugün.
  Bayrağı sev arkadaş.
  Dalgalandıkça öğün.

  R.Gökalp ARKIN


  23 Nisan (Saip EGÜZ)

  Sanki her tarafta var bir düğün.
  Çünkü, en şerefli en mutlu gün.
  Bugün yirmi üç Nisan,
  Hep neşeyle doluyor insan.

  İşte, bugün bir meclis kuruldu,
  Sonra hemen padişah kovuldu.
  Bugün yirmi üç Nisan,
  Hep neşeyle doluyor insan.


  Bugün, Atatürk'ten bir armağan,
  Yoksa, tutsak olurduk sen inan.
  Bugün yirmi üç Nisan,
  Hep neşeyle doluyor insan.

  Saip EGÜZ  23 Nisan (Sami TUNCA)

  Nasıl sevinmez insan?
  Bugün 23 Nisan.
  Bak süslenmiş dört bir yan
  Yaşasın 23 Nisan.

  Millet meclisi kurduk
  Düşmanı yurttan kovduk
  Özgürlüğe kavuştuk
  Yaşasın 23 Nisan.

  Egemenlik ulusun
  Sen bir Türk oğlusun.
  Yurdumuzu korursun
  Yaşasın 23 Nisan.

  Bugün gençlik günüdür.
  Türklerin düğünüdür.
  Ulusumuzun ünüdür
  Yaşasın 23 Nisan.

  Sami TUNCA  23 Nisan Günü

  Bayram yapar çocuklar,
  23 Nisan günü
  Büyük bir sevinç kaplar,
  Bütün yurdun üstünü

  Bin dokuz yüz yirmide
  Duyuldu halkın sesi
  Açıldı bu tarihte
  Büyük Millet Meclisi

  Bugün edildi ilân
  Yeni bir Türk devleti
  Bundan, 23 Nisan
  Sevindirir milleti

  İ. Hakkı SUNAT  23 Nisan Söyledi

  Bu yurdun, bu devletin,
  Yüce Cumhuriyetin
  Sahibiyiz çocuklar!

  Bunları koruyacak
  Bu ülkeye uyacak,
  Yine biziz çocuklar!

  Yirmi Üç Nisanların
  Zevki çok, fakat yarın
  Güç işimiz çocuklar!

  Bu göklerin, bu yerin,
  Kutlu emanetlerin,
  Bekçisiyiz çocuklar!

  Atalardan şan alan,
  Böyle temiz kan alan,
  Yalnız biziz çocuklar!

  Türk’üz, ne mutlu bize!
  Bu bayram kutlu bize!
  Eğleniniz çocuklar!

  Rakım ÇALAPALA
  helping_never ve 545454 bunu beğendi.

 6. #15

  Yeni 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Şiirleri-2

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Şiirleri-2  Atatürk Çocuk Olmuş

  Çocuk Bayramı'nda
  Gelmiş katılmış aramıza,
  Atatürk çocuk olmuş bakın:
  Sallanıyor salıncakta!


  Gülüyor gözlerinin içi,
  Gülüyor,
  Gökler, denizler kadar mavi.
  Diyor ki: "Çocuklar, ben verdim size
  Bayramların en güzelini".


  "Dilerim, yurdumun çocukları,
  Tüm çocukları dünyanın
  Gülüp oynasınlar bugünkü gibi;
  Acıda, sevinçte kardeş olsunlar...
  Çınlasın yeryüzünde barış türküleri".

  Aziz SİVASLIOĞLU  Atatürk'ten Hediye

  Çocuk bayramı bize,
  Atatürk’ten hediye.
  Şenolsun hepimize,
  Meclis açıldı diye.

  Haydi, koşun çocuklar,
  Bayrakları asmaya.
  Birazdan çıkacaklar,
  Al bayraklar semaya.

  Unutmadık biz dünü,
  Yarınlar umut dolu.
  Atam seçti bu günü,
  Herkese olsun kutlu.

  Bizlere iyi bakın,
  Atatürk’ün gözüyle.
  Birer meşale yakın,
  Buluşturun iziyle.

  Kasım KAPLAN  Bana Onu Anlatın

  Yirmi üç nisan bugün,
  Atatürk’ü anlatın.
  Neler olmuştu o gün,
  Bana onu anlatın.

  Masmavi gözlerini,
  Muhteşem sözlerini,
  Gösterin izlerini,
  Bana onu anlatın.

  Gecesi, gündüzünü,
  Gülümseyen yüzünü,
  Onun cevher özünü,
  Bana onu anlatın.

  Başlattığı ilkleri,
  Kovduğu ülkeleri,
  Koyduğu ilkeleri,
  Bana onu anlatın.

  Düşüncesi, fikriyle,
  Ölümsüz eseriyle,
  Dünya'ya tesiriyle,
  Bana onu anlatın.

  Kasım KAPLAN
  Benim Bayramım

  İşte benim bayramım,
  Sevinçten uçuyorum.
  Sabah erkenden kalkıp
  Okula koşuyorum.

  Bak elimde bayrağım
  Alana yürüyorum.
  Sevinçten uçacağım.
  Kendimi kutluyorum.

  Sevinçten uçacağım,
  Boşlukta duruyorum.
  Hep onu anacağım,
  Atama yürüyorum.

  Hakkı ÇEBİ


  Bizim Bayramımız

  Bu gelen bizim bayram,
  Yükseldi bak ünümüz.
  Yirmi Üç Nisan bizim
  En şerefli günümüz!

  Al bayrağı açalım,
  Gel, gidelim törene.
  Bin teşekkür, bizlere
  Bugünleri verene.

  Bizim için harcanan
  Boşa gitmez bu emek.
  Çünkü her Türk çocuğu
  Yirmi Üç Nisan demek.

  İ.Hakkı TALAS


  Bugün Bizim Günümüz

  Bugün bizim günümüz,
  Gülelim eğlenelim.
  Nasıl bitti dünümüz,
  Birazda düşünelim.

  Kurtulmuştu ülkemiz,
  Şehir şehir sırayla.
  O Kutsal Meclisimiz,
  Açılmıştı duayla.

  Bu günde duyulmuştu,
  Özgürlüğün gür sesi.
  Bugünde açılmıştı,
  Büyük Millet Meclisi.

  Çocuklara Atamız,
  Çokça kıymet verince…
  İzinden ayrılmayız,
  Bizlerde büyüyünce.

  Bu çocuk bayramımız,
  Kutlu olsun her Türk’e.
  Bu güzel vatanımız,
  Minnettar Atatürk’e

  Kasım KAPLAN  Çocuğum Hiç Sordun mu?

  Bu yirmi üç nisanda.
  Neler oldu cihanda.
  Ne değişti bir anda,
  Çocuğum hiç sordun mu?
  Oturup okudun mu?

  Neden bayramdır bugün,
  Nasıl kayboldu hüzün,
  Neler olmuştu ki dün,
  Kimselere sordun mu?
  Oturup okudun mu?

  Kimlerle savaşıldı,
  Zorluk nasıl aşıldı,
  Meclis nasıl açıldı,
  Bilenlere sordun mu?
  Oturup okudun mu?

  Neden mutlu bugün Türk,
  Kimselere sordun mu?
  Neler yaptı Atatürk,
  Oturup okudun mu?
  Kasım KAPLAN  Çocuk

  Annesi gül koklasa,ağzı gül kokan çocuk;
  Ağaç içinde ağaç geliştiren tomurcuk...

  Çocukta,uçurtmayla göğe çıkmaya gayret;
  Karıncaya göz atsa 'niçin,nasıl?' ve hayret...

  Fatihlik nimetinden yüzü bir nurlu mühür;
  Biz akıl tutsağıyız,çocuktur ki asıl hür.

  Allah diyor ki:'Geçti gazabımı rahmetim!'
  Bir merhamet heykeli mahzun bakışlı yetim...

  Bugün ağla çocuğum,yarın ağlayamazsın!
  Şimdi anladığını,sonra anlayamazsın!

  İnsanlık zincirinin ebediyet halkası;
  Çocukların kalbinde işler zaman rakkası...

  Necip Fazil Kisakurek |


  Çocuk Bayramı

  Gelin çocuklar gelin!
  Bayramımız var bugün.
  23 Nisan için,
  Kuralım şenlik, düğün...

  El ele tutuşarak,
  Şarkılar söyleyelim,
  Ellerimizde bayrak,
  Sokak sokak gezelim.

  Bugün çocuk bayramı
  Bizlere değer veren.
  Kurulacak yarını
  Bugündür müjdeleyen.

  Çocuklarıyız, yarının
  Büyük insanlarıyız,
  Üstünde bu vatanın
  Hür, mesut ve kaygısız
  Daima yaşayacağız.

  Ali PÜSKÜLLÜOĞLU  Çocuk Bayramı

  Arkadaşlar, sevinelim,
  Hep gülelim, eğlenelim;

  Sıkılmasın hiç canımız;
  Çünkü bugün bayramımız...

  Oyun, alay, dernek düğün,
  Hepsi bizim işte bugün...

  Çocuklara hor bakmayın;
  İncitmeyin, esirgeyin...

  Ana yurdun oğlu, kızı,
  Umut veren şen yıldızı.

  Yarınları parlatacak;
  Şenlenecek her bir ocak...

  Korunacak cumhuriyet,
  Yükselecek bu memleket...

  Ekrem ŞENOZAN  Çocuk Bayramı

  Yirmi Üç Nisan bugün,
  Çocuklara mutlu gün,
  Sevinin, koşun, gülün,
  Yirmi Üç Nisan bugün...

  Tanrı seni korusun,
  Yiğit Türk çocuğusun,
  Ne hakan var, ne sultan,
  Egemenlik ulusun...

  Cana taze can katan,
  Şirin yurdun hür vatan,
  Dünya durdukça koru,
  Damarında soylu kan...

  Yurt çalışmak bekliyor,
  Bilgi, âhlak bekliyor,
  Şeref burcunda bizi,
  Şanlı bayrak bekliyor...

  Rifat GÖKÇEN


  Çocuk nazlı bir çiçek

  Kızınca üzülecek,
  Kırılıp incinecek,
  Sevilince gülecek,
  Çocuk nazlı bir çiçek...

  Çocuklar ilgi ister,
  Dosdoğru bilgi ister,
  Çoçuğu sevgi besler,
  Çocuk nazlı bir çiçek...

  Onlarındır bal-petek,
  Onlarındır gelecek,
  Zamanla büyüyecek,
  Çocuk nazlı bir çiçek...  Çocuk Resimleri

  Güneşi çocuklardan öğrenin
  Ağzı, burnu, kaşı, gözü
  Güler hep dağ doruklarında
  Kuşları çocuklardan sorun
  Her biri güneşten daha kocaman

  Yerle gök yer değiştirir bazen
  Tüm yapraklar gül pembesi boyanır
  Yeşil atlar koşar güneşe doğru
  Sevinçler hep portakal rengidir

  Birden bir çocuk resmiyle kanatır yüreğimi
  Kuşlar uçmayı bilmez güneş kör olmuş
  Yağmur tedirginliği bütün renklerde
  Anlarım bu çocuğun eline
  Hiç portakal verilmemiş


  Çocuklar Ağlamasın

  Çocuklar Ağlamasın
  Hiç ağlamasın
  Güneşte yunmuş bir damla su.
  Ama siz ağlayın payınıza düşeni
  Bilerek, ederek
  Ve de hiç hak geçirmeden
  Şu perişan rahatlığınıza
  Ne hale getirdiğiniz bu dünyaya
  Namusluca, utanarak ağlayın
  Ama çocuklar ağlamasın
  Hiç ağlamasın


  Çocuklar Kardeş Oldu mu...

  Daha bir ballanır uyku
  Çocuklar kardeş oldu mu.
  Barışır artık kurt, kuzu
  Çocuklar kardeş oldu mu.

  Düşler denizine doğru
  Mutluluk, bir yelken açar.
  Her yürek bir altın pınar,
  Çocuklar kardeş oldu mu.

  Dah bir ışıldar akarsu
  Çocuklar kardeş oldu mu.
  Kucaklaşır batıyla doğu,
  Çocuklar kardeş oldu mu.

  Ne açlık kalır, ne korku,
  Korudaki fidanlar gibi,
  Sevip sevip birbirini
  Çocuklar kardeş oldu mu.

  Tahsin SARAÇ  Çocukların Dileği

  Çocuklar şarkı söylerken
  Kanatlanır gökyüzüne
  Melek olur.

  Çocuklar şarkı söylerken
  Sarı saçlı, mavi gözlü
  Bebek olur.

  Çocuklar şarkı söylerken
  Bulut olur,
  Gökkuşağı olur
  Deniz olur.

  Çocuklar şarkı söylerken
  23 Nisanlarda
  Pırıl pırıl saydam kanatlı
  Kelebek olur.

  Çocuklar şarkı söylerken
  23 Nisanlarda
  Dillerinde, gözlerinde
  Yüreklerinde yalnızca
  Bir dilek olur.

  Teşekkürler Atatürk
  Teşekkürler Atatürk

  M. Macit TAŞ  Dünya Çocuk Bayramı

  Kiminin saçı siyah,
  Kiminin saçı sarı...
  Ankara’da buluştu,
  Dünyanın çocukları.

  Her Yirmi Üç Nisan’da
  Tekrarlanır bu olay.
  Buluşma nedenini,
  Açıklamak çok kolay.

  Bu kocaman dünyada
  Ülke sayısı çoktur.
  Oysa ki hiç birinin
  Çocuk Bayramı yoktur.

  Dünyanın çocukları
  Yurdumuza koşuyor,
  Her Yirmi Üç Nisan’da
  Cıvıldaşıp coşuyor.

  Türkiye konuklarla,
  Kalpler sevgiyle dolsun.
  Dünya Çocuk Bayramı
  Herkese mutlu olsun!

  Altan ÖZYÜREK


  Egemenliğin Tadı

  Bundan yıllar önce,
  Talihimiz ters dönünce;
  Soldurdular yurdumuzda
  Açan bütün çiçekleri;
  Önümüzde, ardımızda,
  Uçan ölüm böcekleri.

  Kan rengindeydi ilkbahar,
  Bal yapamadı arılar.
  Kuş seslerinin yerine
  Top sesiyle yankılandı
  Yaslı bağlar, sisli dağlar.

  İşte böyle bir sırada,
  Atatürk’üm Ankara’da
  Kurdu yeni bir hükümet.
  Egemenliğin tadını,
  Tattı o günden bu yana,
  Tarihlerin ay yıldızı.

  Al bayrağında parlayan
  Düşmanın bile övdüğü,
  Türk adlı büyük millet.

  M.Necati ÖNGAY  Egemenlik Bayramı

  Egemen bir milletin,
  Coştuğu bir gündür bu.
  Yurduma hürriyetin,
  Koştuğu bir gündür bu...

  Başımızda Atatürk,
  Ülkümüz yüce Türklük,
  Milletimin en büyük,
  Sevdiği bir gündür bu...

  Bugünleri gösteren,
  23 Nisan'ı veren,
  Büyük Atam diyor ki:
  "Türk, çalış öğün, güven..."

  Ali PÜSKÜLLÜOĞLU  Egemenlik Ulusundur

  Egemenlik ulusun olduğu günden beri,
  Hergün daha çok artan bir zevkle yaşıyoruz.
  Biz seyredenlerin kamşıyor gözleri,
  Asırları yılların içinde aşıyoruz...

  Artık maziye gömdük mesafeyi, zamanı;
  Her geçen gün andırır bir 23 Nisanı.
  Kalplerde inkılâbın bilinçli heyecanı,
  Mukaddes hedeflere hızla yaklaşıyoruz.

  Yolumuzda ışıktır demokratik meş'ale,
  Biz milletçe bağlıyız ulusal ülkülere.
  Heybetli bir çığ gibi bütün ulus el ele.
  Yeni bir medeniyet için uğraşıyoruz.

  Bugün yirmi milyon Türk bir tek kalp, bir tek vücut;
  Hepsinde aynı hamle, aynı güvenli umut.
  Yuvalar şenlik dolu, gönüller ferah, mesut...
  En kutlu bir hayatın zevkini taşıyoruz.

  Halil Refet TANIŞIK  Hoş Geldin 23 Nisan

  Günlerdir yolunu bekledik durduk.
  Sen geleceksin diye çiçek açtı,
  Bahçelerdeki bütün ağaçlar.

  Leylekler yuvalarına döndü
  Toprak ısındı, uyandı karıncalar.
  Çoluk çocuk yollara döküldü.

  Bugün sevinç içindeyiz hepimiz,
  Bayraklarla süsleniyor balkonlar.
  Caddelere taklar kuruluyor,
  Bizim marşı çalıyor bandolar.
  Nasıl sevinmeyelim geldiğine?
  Okulda bayram, evde bayram,
  Sokakta bayram...

  Hoş geldin, 23 Nisan!
  Sana gözlerimizden sevinç,
  Bahçelerimizden bahar getirdik
  Bari hemen bitivermese bu yolculuk.
  Seni kucaklamaya geliyor bugün,
  Köyler, şehirler dolusu çocuk.

  Ş. Enis REGÜ  Türk Çocuğu Diyor ki

  Seneler kutlu bana,
  Aylar umutlu bana.
  Her an haykırıyorum :
  Türk'üm ne mutlu bana.

  Cesaretim candadır.
  Şöhretim dört yandadır,
  Benim bütün cevherim,
  Nabzımdaki kandadır.

  Tarihten eski yaşım,
  Harpte eğilmez başım,
  Toplar can yoldaşımdır,
  Silahlar arkadaşım.

  İzmir benim, Van benim
  Şeref benim, şan benim,
  Kars, Erzurum, Erzincan,
  Konya Ardahan benim.

  Yurda nasıl doyarım?
  Uğruna can koyarım,
  Ona, bir yan bakanın,
  Gözlerini oyarım.

  Türk, dünyada bir tektir,
  Milletlere örnektir,
  Türklüğün meşalesi
  Asla sönmeyecektir.

  Halil SOYUER


  helping_never ve 545454 bunu beğendi.

 7. #16

  Standart

  çok güzel tam aradığım gibi

 8. #17

  Bölüm Yöneticisi

  Standart

  Herkesin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Cocuk Bayramını kutlarım

 9. #18

  Standart 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

  23 Nisan Konuşma Metni Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önder Mustafa Kemal Atatürkün, yarınlarımızın güvencesi çocuklarımıza hediye ettiği 23 Nisan Çocuk Bayramı, bu alanda hem dünyada bir ilki oluşturmakta, hem de geleceğin cumhuriyet nesillerine, atamızın verdiği önemi ifade etmektedir. Cumhuriyetin geleceğini gençlere ve yarının sahipleri çocuklara emanet edecek kadar çocuklarımıza ve gençlerimize güvenini ifade eden Atatürk, onlara bir de bayram armağan etmiştir. Bugünde bizlere düşen görev; hem atamızın emanetlerinin sahibi olduğumuzu göstermek, hem de atamızın aziz hatırasını en yoğun ve güzel biçimde yad etmek olmalıdır. Özellikle ülkemize, devletimize ve milletimize yönelik bölücü ve yıkıcı faaliyetler karşısında, her zamankinden daha fazla cumhuriyetimizin ilkelerine sahip çıkma, birliğimize ve bütünlüğümüze sahip çıkma mecburiyetinde olduğumuz açıktır. Bu tür bayramları da bu şuur ve düşünce içerisinde değerlendirmek durumundayız. İşte 23 Nisanın bir başka anlamı ve işlevi de burada karşımıza çıkmaktadır. Bu günde hem çocuklarımıza bu şuuru vermenin gayreti içerisinde olacağız. Hem de çocuklarımıza, kendilerine emanet edilen değerleri ve emanetlerin büyüklüğünü anlatacağız. Çünkü; devletimize, cumhuriyetimizin temel değerlerine ve milletimizin bütünlüğüne yönelik saldırılar bugün olduğu gibi, yarın da devam edecektir. Gelecek nesillerin uyanık ve bu gibi düşmanca saldırılara karşı hazırlıklı olması için onlara gerçekleri anlatmalı, yüklendikleri emanetin büyüklüğünü bugünden öğretmeliyiz. 23 Nisanda hepimizin öncelikli görevi bu olmalıdır. 23 Nisan gibi milli bayramlarımızın önemli bir anlamı daha vardır: Bu bayramlar, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerdir. Bu günde bizlere bu cennet vatanı, canları ve kanları pahasına emanet eden atalarımızın emanetlerini nasıl daha iyi koruyarak ve geliştirerek, yarınlara taşıyabileceğimizi konuşmalıyız, diye düşünüyorum. Tarihin akışı içerisinde, milletlerin kaderinde olumlu veya olumsuz olarak etkili olan binlerce devlet adamı yer almıştır. Bugün bunların pek çoğunun bırakınız eserlerini, isimlerini dahi hatırlayamazsınız. Oysa Cumhuriyetimizin kurucusu, ulu önderimiz Atatürk gibi devlet adamı ve halk kahramanları, bıraktıkları eserler ve bu eserlere sahip çıkan milyonlarla sonsuza kadar yaşayacaklardır. Atatürk gibi kahramanları farklı kılan ve tarihe altın harflerle yazdıran gerçek de budur. Bu nedenle Atatürkü ve bizlere emanet ettiği büyük eseri sonsuza kadar yaşatma hususundaki kararlılığımızı, nedenleriyle birlikte çocuklarımıza anlatmalıyız. Anlatmalıyız ki, gelecek kuşaklar uyanık, kararlı ve bilinçli olabilsinler. Tarihi mirasımızı koruma ve kollama konusundaki ödevlerini yerine getirebilsinler. Bu duygularla, bütün çocuklarımızın 23 Nisan Bayramını kutluyor, hepsine sevgilerimi sunuyorum. MEHMET URSAVAŞ Sos.Bilg.Öğrtm. Alıntı


Benzer Konular

 1. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Anlamı ve Önemi
  Konu Sahibi amazon Forum Tarihte Bugün
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 24.Nisan.2011, 11:41
 2. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı
  Konu Sahibi Tiko Forum Portal Film
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Nisan.2011, 13:25
 3. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı | Kutlu Olsun l 23 Nisan 2010
  Konu Sahibi Overdoze Forum Tebrik,Özel Gün Kutlama ve Hoşgeldiniz
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 23.Nisan.2010, 11:23
 4. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanıyor
  Konu Sahibi CrueL Forum Eğitim Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Nisan.2008, 14:34
 5. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  Konu Sahibi CaSh Forum Tebrik,Özel Gün Kutlama ve Hoşgeldiniz
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 27.Mayıs.2007, 01:13