emlaklik & sedatyucel

Kurban Bayramı (Dini Bayram)

Ramazan ve Kurban Bayramları Yılda iki dini bayramımız vardır: 1– Ramazan bayramı. 2– Kurban bayramı.

Bu konu 3612 kez görüntülendi ve 7 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Kurban Bayramı (Dini Bayram)

  5 üzerinden 5.00 | Toplam: 2 kişi oyladı ve 3612 kez incelendi.


Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart Kurban Bayramı (Dini Bayram)

  Ramazan ve Kurban Bayramları  Yılda iki dini bayramımız vardır:

  1– Ramazan bayramı.

  2– Kurban bayramı.

  Bayram sevinç günü demektir. Ramazan ayında oruç tutarak Allah'ın emrini yerine getiren, Kurban Bayramında kurban keserek Allah yolunda fedâkârlık gösteren, bayram namazlarını topluca kılan müslümanlar görevlerini yapmış olmanın sevinç ve mutluluğunu yaşarlar.

  Bayramlarda anne, baba ve büyükler ziyaret edilir, dargınlar barışır, hısım ve akrabalar arasında karşılıklı hediyeleşmeler dostlukları pekiştirir.

  Bayramlarda mü'minler birbirleri ile bayramlaşır, uzakta olanlara tebrikler gönderilerek gönülleri alınır. Kabirler ziyaret edilerek ölüler için dua edilir. Kur'an okunarak ve sadaka verilerek ruhları şad edilir.

  Bayramlar, Allah'ın mü'min kullarına birer ziyafet günleridir. Bu günler, Allah'ın rızasına uygun davranışlarla değerlendirilmelidir.

  lactory ve HAYAL_SU bunu beğendi.

 2. #2

  Standart

  Kurban ve Önemi  Kurban, ibadet niyeti ile belirli vakitte kurbanlık hayvanı kesmektir.


  Kurban kesmek mal ile yapılan bir ibadettir ve vacibdir. Hicretin ikinci yılında emredilmiştir. Kurban, Allah yolunda gösterilen bir fedakârlık, O'nun verdiği nimetlere karşı şükran borcunu yerine getirmektir.

  Zenginlerin, kestikleri kurban etlerinden fakirleri yararlandırması, müslümanlar arasında sevgi ve kardeşlik duygularını güçlendirir. Varlıklı insanlarla birlikte yoksullar da sevinir. Kurbanla gelen bu sevinç toplumun huzur ve mutluluğunu artırır.

  Sevgili peygamberimiz: «Kim (mal) genişliği bulur da kurban kesmezse bizim mescidimize yaklaşmasın.» (57) buyurarak kurban kesmenin zenginler için önemli bir görev olduğunu belirtmiştir.
  HAYAL_SU bunu beğendi.

 3. #3

  Standart Hazır Kurban Bayramı Mesajları

  Hazır Kurban Bayramı Mesajları  * Dostluğu, sevgiyi ve geleceği... Aşımızı, ekmeğimizi, soframızı... Hüznümüzü, acımızı, yalnızlığımızı paylaştığımız; birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik ve dostluğumuzu en sıcak şekilde hissedeceğimiz mübarek Kurban Bayramınızı tebrik eder, mutluluklar dilerim.


  * Kurban Bayramınız kutlu, yüreğiniz umutlu, umutlarınız atlı, sevdanız kanatlı, mutluluğunuz katlı, sofranız tatlı, mekânınız tahtlı, ömrünüz bahtlı, yuvanız bereketli olsun... Damağınızı, ruhunuzu ve çevrenizi tadlandıran, gerçekten güzel ve bereketli bir bayram dileriz.


  * Bugün Bayram! Mübarek Kurban Bayramı. Tüm inananlar birbirlerine daha çok yakınlaşsın, dargınlıklar ortadan kalksın, kardeşlik ve dostluk duyguları daha da kuvvetlensin. Tüm insanlar neşe ve mutluluk denizinde yüzsün. Bugün sevinç günü, kederleri bir yana bırakıp mutlu olalım. Kurban Bayramı.nı doya doya yaşayalım. Hayırlı bayramlar!


  * Bayram sabahları, demli bir çay, su böreği, bayram şekerleri, şeker isteyen çocuklar, kurbanlık hayvanların sesleri, bir telaş bir koşturmaca. Köprü hep kalabalık, bayram programları, kolonya ikramları, bayram harçlıkları, uzun bayram tatilleri, ev gezmeleri, kısa hal hatır sormalar, el öpenlerin çok olsunlar ve daha bir dolu küçük ayrıntı. Hayatın üzerindeki 'pause' düğmesine dokunun... Kısa bir süre için hayatı durdurun. Mutlu bayramlar...


  * Güzellik, birlik, beraberlik dolu, her zaman bir öncekinden daha güzel ve mutlu bir Kurban Bayramı diliyoruz. Büyüklerimizin ellerinden küçüklerimizin gözlerinden öpüyoruz.


  * Bin damla serilsin yüreğine, bin mutluluk dolsun gönlüne, bütün hayallerin gerçek olsun, duaların kabul olsun bu bayramda... Kurban Bayramın mübarek olsun!


  * Kainatın yaratıcısı ve alemlerin Rabbi yüce Allah'a sonsuz şükürler olsun! Kurban Bayramı bereketiyle, bolluğuyla gelsin, tüm insanlık için hayırlara vesile olsun.


  * Varlığı ebedi olan, merhamet sahibi, adaletli Yüce Allah kendisine dua edenleri geri çevirmez. Dualarınızın Rabbin yüce katına iletilmesine vesile olan Kurban Bayramınız mübarek olsun.


  * Bu değerli Kurban Bayramı.nda, kainatın yaratıcısı ve alemlerin Rabbi bağışlayıcı ve acıyıcı yüce Allah tüm dualarınızı kabul etsin.


  * Kurban Bayramı'nın ulusumuzun diriliğine, mazlumların kurtuluşuna, insanlığın huzur, barış ve hidayetine vesile olmasını dileriz.


  * Yüreğine damla damla umut, günlerine bin tatlı mutluluk dolsun. Sevdiklerin hep yanında olsun, yüzün ve gülün hiç solmasın. Kurban Bayramın kutlu olsun...


  * Bir Kurban Bayramı daha geldi. Bu bayramın öncelikle milletimize, ulusumuza ve de insanlığa hayırlar getirmesini diliyoruz.Kardeşliğin doğduğu, sevgilerin birleştiği, belki durgun, belki yorgun, yine de mutlu, yine de umutlu, yine de sevgi dolu nice bayramlara.
  HAYAL_SU bunu beğendi.

 4. #4

  Standart Diyanetten Kurban Bayramı Hutbesi

  Diyanetten Kurban Bayramı Hutbesi  Muhterem Müslümanlar!

  Bugün, vatanımızda iman dolu gönüllerle, sağlık sükun ve huzur içinde Kurban Bayramını idrak etmiş bulunuyoruz. Yalnız bizler değil, İslam alemindeki milyonlarca Müslüman, îman etmenin, Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.)’in yolunda bulunmanın sevinci içinde, bu büyük günü kutluyor. Bugünlerde yüz binlerce Müslüman, büyük bir coşku ve heyecan içinde kıblegahımız olan Kâbe-i Muazzama etrafında tavaf edip Yüce Allah’a hamd ü senada bulunarak hac farizasını yerine getiriyor.

  Bayramlar sevinçlerin paylaşıldığı, gönüllerin coştuğu, kalplerin yumuşadığı, akraba ve komşuların ziyaret edildiği, öksüz ve yetimlerin sevindirildiği, misafirlerin tebessümle karşılandığı ve ikramların yapıldığı mutlu günlerdir.

  Değerli Mü’minler!

  Kurban bayramında Allah’a yakın olmak niyetiyle mukim ve zengin olan her Müslüman kurban kesmelidir. Çünkü hem Kur’ân’da hem de sevgili Peygamberimizin Sünnetinde kurban kesmeye önemle vurgu yapılmıştır: Yüce Rabbimiz Kevser suresinin ikinci âyetinde “Rabbin için namaz kıl ve kurban kes” buyurmuştur. Sevgili Peygamberimiz (a.s.) ise, “Ademoğlu, kurban bayramı gününde Allah için kurban kesmekten daha sevimli bir iş yapmış olmaz” hadisi ile bu ibadetin ne derece faziletli olduğunu ifâde etmiştir (Tirmizî, Edâhî, 1). Her ibadette olduğu gibi kurban ibadetinde de ihlaslı olmak ve yalnız Allah’ın rızasını gözetmek temel prensiptir. Nitekim Yüce Allah, “Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz, fakat, O’na sizin takvanız ulaşır...”[Hac, 22/37] buyurarak bu prensibe işaret etmektedir.

  Aziz Müminler!

  Bayram günlerini, günahların bağışlanması için bir fırsat olarak değerlendirelim, büyüklerimizi mümkünse ziyaret ederek, değilse telefonla arayarak onların dualarını alalım Annemizi, babamızı, büyüklerimizi, komşu, dost ve akrabamızı ziyaret ederek gönüllerini hoş edelim. Çocuklarımıza göstereceğimiz sevgi ile onlara bayram sevincini yaşatalım.

  Yüce Rabbimizin ve sevgili Peygamberimizin emir ve öğütlerine uyarak, bayramlarda mâli imkanlarımız nispetinde yoksul kardeşlerimize yardım edelim, yetimleri sevindirelim, kestiğimiz kurbanların etinden yoksullara da vererek onların da bayram sevincini yaşamalarına vesile olalım. Varsa aramızdaki dargınlıklara son verelim. Hastaları ziyaret edip onlara şifalar dileyelim. Ahirete göçmüş olan büyüklerimizi, yakınlarımızı, tanıdıklarımızı hayırla yad edelim.

  Bu duygularla mübarek Kurban Bayramınızı tebrik eder, milletimizin birlik ve beraberliğine, tüm insanlığın huzur ve sukununa vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim.
  HAYAL_SU bunu beğendi.

 5. #5

  Standart Bayramlar Sevinç Ve Mutluluk Günleridir

  Bayramlar Sevinç Ve Mutluluk Günleridir  Her toplumun mutlu olduğu belirli günler vardır. Böyle günlere bayram günleri denir. Bu günlerde insanlar sevinçli ve mutlu olurlar. Gülerler ve eğlenirler. Birlik ve beraberlik duyguları gelişir. Toplum olarak aynı duyguları paylaşmak, insanlar arasındaki sevgi ve saygıyı artırır. Türk Milleti olarak bizim de millî ve dinî bayramlarımız vardır. Bu günlerde çok sevinçli ve mutlu oluruz. 23 Nisan Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı millî bayramlarımızdır. 1 fievval Ramazan (Fıtır) Bayramı ile,10 Zilhicce Kurban Bayramı da dinî bayramlarımızdır. İslâm Dininde bayram olan bu iki gün, Müslümanların çok önemli dinî görevlerini yerine getirmeleri ile ilgilidir. Birincisi, bir ay Ramazan orucunu tamamlamanın sevincini yaşamak içindir. Ramazan ayından sonraki ay olan fievval ayının ilk günü bayram sayılmıştır. İkincisi de çok önemli bir ibadet olan Hac görevinin yerine getirildiği gün olan Zilhiccenin 10. günü Kurban Bayramı olmuştur. Bu günde ayrıca zengin olan Müslümanlar kurbanlarını keserek, Yüce Allah'ın verdiği varlıklara şükretmiş olurlar. Ramazan ayında oruç tutan Müslümanlar için üç türlü sevinç vardır. Bunlardan birincisi; kişi günlük orucunu akşam iftar ettiği zaman yaşanır. O anda insan: "Rabbime şükürler olsun. Bir gün daha orucumu tamamladım. Rabbimin bana emrettiği görevi yaptım" diye düşünüp, görevini yerine getirmenin mutluluğunu yaşar. İkincisi, Ramazan ayı bitip bayram geldiği gündür. Müslüman o zaman mübarek bir ayı ibadet ve iyiliklerle geçirmenin sevincini yaşar. O gün bayram ederek sevinç ve mutluluğunu göstermiş olur. Üçüncüsü de, Müslüman kıyamet gününde tuttuğu oruçların ve yaptığı diğer ibadetlerin sevabını aldığı ve mükâfatını gördüğü zaman yaşanacaktır. Bizler eğer Rabbimizin emrettiği ibadet ve iyilikleri yaparsak, yasaklanan kötülük ve ve günahlardan sakınırsak, her günümüz bir bayram gibi olacaktır. Müslümanlar olarak bizim en önemli görevimiz, Allah'ın ve O'nun elçisi Hz. Muhammed'in emirlerini tutmak ve yasaklarından sakındırmaktır. Bayram günlerinde yapacağımız bazı görevler vardır. Erken kalkmak, boy abdesti almak, yeni elbiseler giymek, güzel koku sürünmek gibi. Erkekler camiye gidip Bayram Namazı kılarlar. Zengin olanlar, Ramazan Bayramında Fıtır

  HAYAL_SU bunu beğendi.

 6. #6

  Standart Kurban Bayramı İle İlgili Sorular ve Cevapları

  Kurbanı Kimler Keser?  1- Müslüman olmak, Müslüman olmayanlara vacip değildir.
  2- Hür olmak; köleler ve cariyeler kurban kesmekle yükümlü değildirler.
  3- Yolcu olmamak: İslâm'da yolcu olarak kabul edilenler de kurban kesmeyebilirler.
  4- Zengin olmak: Asıl ihtiyaçlarından fazla nisab miktarı mala sahip olması gerekir.
  5- Akıllı ve ergenlik çağına girmiş olmak, çocuklar ve akıl hastalarına kurban kesmek vacip değildir.
  [/hide]

  Kurbanın Kesilişinde dikkat edilmesi gerekenler

  [hide]
  Kurban bayramının birinci, ikinci ve üçüncü günleri kesilir. Kesim işi, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazından sonra, kılınmayan yerlerde ise fecirden sonra başlar.

  Gücü yetiyorsa sahibinin kesmesi daha iyidir. Eğer kesemiyorsa, kesen kimsenin yanında bulunması elini kasabın eli üzerine koyarak ikisininde besmele okuması gerekir.
  Kurban kesileceği yere nazikçe götürülmeli kesim işinde keskin bıçak kullanılmalı, hayvana eziyet edilmemelidir.

  Kesilecek hayvan kıbleye karşı yatırılır. Ayakları bağlanır. Hazırlanmış keskin bıçak "Bismillahi Allahu Ekber" denilerek hayvanın boğazına sürülür.

  Hayvanın derisi, canı tamamen çıktıktan sonra yüzülmelidir. Kurban kestikten sonra iki rekat şükür namazı kılınması iyi olur.
  [/hide]

  Kurban Etinin ve Derisinin Hükmü

  [hide]
  Adak kurbanı dışındaki her çeşit kurbandan sahibi faydalanabilir. Kurban etinin efdal olan kullanma şekli üç parçaya bölünmesidir. Bir parçası fakirlere ve yoksullara dağıtılır. Bir bölümü akraba ve hısımlara hediye edilir, son bölümü ise aile fertlerinin ihtiyacı için ayrılır. Ailesi kalabalık olan orta halli kimseler kurban etinin tamamını evinde yiyebilir.

  Kurbanın derisi hayır kurumlarına veya fakirlere verilir, yahutta evde kullanılabilir, satıp parasını almak mekruh olduğu gibi kurban kesilmeden önce tüyünden gücünden ve sütünden faydalanmak da mekruhtur. Kesildikten sonra yünleri kırpılıp kullanılabilir.
  [/hide]  Kurban Edilen Hayvanlar hangileridir?

  [hide]
  1- Koyun ve keçi bir yaşını bitirmiş olmalıdır. Bir yaşındaki hayvan gibi gösterişli olan yedi sekiz aylık kuzu kurban olabilir.
  2- Sığır ve manda, iki yaşını bitirmiş olmalıdır.
  3- Deve, beş yaşını bitirmiş olmalıdır.
  Koyun ve keçi birer kişi için, sığır, manda ve deve de yedi kişiye kadar kurban olabilir.
  [/hide]
  Kurban Çeşitleri

  [hide]
  Yılda bir vacip olarak kestiğimiz kurbandan başka iki çeşit kurban vardır.
  1- Adak Kurbanı: "Şu işim şöyle olursa bir kurban keseceğim" diyen bir kimsenin işi, söylediği gibi olursa kurban kesmesi vacib olur. Bu çeşit kurban fakirin hakkıdır. Sahibi, bakmakla yükümlü olduğu yakınları yiyemez. Yiyecek olurlarsa, bedeli olan paranın fakirlere verilmesi gerekir.
  2- Nafile Kurban: Adak ve yıllık kesilen kurbanın dışında Allah rızası için kesilen kurbandır. Sahibi ve yakınları yiyebilir.
  [/hide]


  Eti Yenen ve Yenmeyen Hayvanlar

  [hide]
  Başta domuz olmak üzere yaratılışında iğrençlik ve aşağılık bulunan fare, akrep, kene, kaplumbağa; tırnaklarıyla kapıp avlayan çaylak, kartal, şahin, karga; azı dişleriyle kapıp avlayan aslan, kaplan, pars, kurt vs. gibi hayvanların etleri yenmez. Eti helal olup da pislik yiyen hayvanların etlerinin yenebilmesi için tavukların üç gün, koyunların dört gün, sığırların ve develerin on gün hapsedilmesi gerekir. Suda yaşayan her çeşit balık eti yenilir. Yengeç, istakoz, midye gibi hayvanlar yenmez.
  HAYAL_SU bunu beğendi.

 7. #7

  Standart

  saol bu bilgiler gerçekten çok önemli bütün vatandaşlarımızın bilmesi gerkiyor

 8. #8

  Standart

  emeğine ve ellerine sağlık

Benzer Konular

 1. Kurban Bayramınız Mübarek Olsun
  Konu Sahibi CaSh Forum Tebrik,Özel Gün Kutlama ve Hoşgeldiniz
  Cevap: 58
  Son Mesaj : 25.Ekim.2012, 11:53
 2. Dini Avatarlar..Dini Gifler
  Konu Sahibi BeRKaY Forum Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 06.Haziran.2012, 23:52
 3. Hacı Bayram Veli
  Konu Sahibi Derya Forum Biyografiler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Şubat.2008, 17:54
 4. Kurban Manzaraları
  Konu Sahibi DayLight Forum Resimler
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 24.Ocak.2008, 12:24
 5. Bayram Namazı Saatleri 12 Ekim 2007 ( 12.10.07)
  Konu Sahibi CaSh Forum Magazin Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Ekim.2007, 03:02