Didin Mucizesi
Salı, 14 Mart 2006 15:02
Bu sezon başında kilit adamlarını kaybedip adeta yeni baştan kurulan son finalist Beşiktaş, basketbol lig tarihinde yapılmamış bir işi başarıp Efes-Ülker’i 4 maçta da yendi ya, herkes ağız birliği etmişcesine Beşiktaş’a methiyeler döşüyor.
Bir kere şunun adını doğru koyalım. Ortada bir mucize varsa bunu gerçekleştiren koç Murat Didin’in ta kendisidir.

Türkiye’de kimsenin inanmadığı Kerem Tunçeri’ye inandı, en kilit görev için formayı verdi. Tuborg’ta kilo aldı diye kadro dışı bırakılan, basketboldan soğutulan Barış Özcan’ı hayata döndürdü. Almanya’da sezona muhteşem giren ancak tarak kemiği kırıldığı için uzunca bir süre ara veren ve piyasasını kaybeden Tyrone Ellis’e güvendi. Piyasayı taradı, Almanya’dan çok iyi tanıdığı Michael Wright’ı, o ülkeden bu ülkeye savrulan adı sorunlu kişiliğe çıkan Kimani Ffriend’i o bulup getirdi.

12 oyuncuya bir takım olmayı öğretti. Saha için kadar saha dışı sorunlarla da uğraştı. Akatlar’ın basketbol mabedi olacağını imzayı attığı gün söyledi. 3 milyon dolarla da zirveye oynayabilecek, Efes’i Ülker’i yenebilecek bir organizasyon kurulacağını o kanıtladı. Aslında bu Didin’i gerçekten tanıyanlar, çalışma sistemini bilenler için sürpriz bir sonuç değil.

3 yıl önce son sıradan aldığı Rimini’de ilk yarım sezonunda play-off’u zorlayan, ikinci sezonunda salonu ağzına kadar doldurup taraftara şampiyonluk heyecanı yaşatan da Didin’di. Kadrosunu neredeyse tamamen kaybetmiş Opel’i Almanya’da finale çıkaran, kılpayı şampiyonluğu kaçıran bir takım bırakan, sakatına eksiğine rağmen Euroleague’de en zor grupta çoluk çocukla 5 galibiyet alıp ikinci turu zorlayan da Murat Didin’di.

Didin’in değerini anlamak için bu sezon Deutsche Bank ile 3 milyon euro’luk sponsorluk anlaşması yapan Skyliners’ın ligde nerede olduğuna bir bakın derim. Son alarak 4 galibiyet aldı diye Didin’i övdüğümü düşünenler varsa, gazeteciliğe başladığım 1997’dan bu yana neler yazdığıma dönüp bir baksınlar