Didin Devrimi
Salı, 14 Mart 2006 13:33
Siyah beyazlıların bu sezon şampiyon olması, kupayı alması inanın hiç sürpriz olmaz. Planlı ve kararlı insanların bir hareketi olarak karşımıza çıkan Beşiktaş gerçeği, herşeyin parayla yapılamayacağını göstermesi açısından da çok önemli.

BASKETBOL Ligi bu sezon ayrı bir zevkli, ayrı bir heyecanlı... Ligin zirvesinde yine iki dev, Ülker ile Efes Pilsen var. Ama bu sezon koltuklarında pek rahat oturamıyorlar. Bunun nedeni de lige damgasını vuran Beşiktaş gerçeği. Türk basketbolunun bu iki süper takımını aynı sezon içinde ikişer kez deviren bir başka takım çıkmamıştı bugüne dek. Murat Didin yönetiminde durmadan çalışan ve mütevazi kadrodan bir dev yaratan Beşiktaş’ın bu büyük başarılara imza atması bir düşünce devriminin eseri.

Durdurulamayan dev

Avrupa deneyimi ve birikimini Beşiktaş’a taşıyan ve Akatlar Spor Salonu’nu bir basketbol cennetine dönüştüren Didin’in herkese örnek olacak uygulamaları, siyah beyazlı kulübe basketbol zenginliğini getiren devrimin ilk adımları. Taraftar, oyuncu ve yönetici bütünleşmesi başarının temel anahtarı. Bunun üzerine sevgi, arkadaşlık ve dayanışma duygularını da monte ettiğinizde, en kısıtlı kadrolar bile beklenenin çok üstünde sonuçlar elde edebiliyor. Bu gerçeği iyi özümseyen Didin ve öğrencilerinin sahada verdikleri inanılmaz mücadele, tribünlerin coşkusu ile de bütünleşince Beşiktaş durdurulamayan bir dev haline dönüşüyor.

Bütün oyuncularından maksimum verim almayı çok iyi bilen Murat Didin’in sahneye sürdüğü bu takım, son Efes Pilsen ve Ülker galibiyetleriyle devlere açıkca meydan okurken, belki de basketbolda yıllardır beklenen bir değişimin ilk işaretlerini veriyordu. Bu sezon Beşiktaş’ın şampiyon olması, kupayı alması inanın hiç sürpriz olmaz. Planlı ve kararlı insanların bir hareketi olarak karşımıza çıkan Beşiktaş gerçeği, herşeyin parayla yapılamayacağını göstermesi açısından da çok önemli.

Değişimin öncüleri

Ülkerspor’un bu yıl basketbola aktardığı kaynağı en olumlu kullanan takım olan Beşiktaş, yönetimin de verdiği destekle bir basketbol devrimine daha şimdiden imzayı atmış gözüküyor. Siyah beyazlıların coşkulu taraftarıyla bütünleşen inançlı oyuncuları, basketbol şeytanı hocalarıyla birlikte daha şimdiden özlediğimiz değişimin meyvalarını toplamaya başladılar. Bu da sanırım herkese örnek olmalı.

Büyük bir heyecanla yola çıkıp, bu yolda inançla yürüyen siyah beyazlılar elde ettikleri sonuçlarla yıllardır uyuyan basketbolumuza ve tribünlere renk getirirken, Türk basketbolunda başlattıkları devrimin öncüleri olmanın gururunu da yaşıyorlardır.