Tarihe Kartal Pençesi
Salı, 14 Mart 2006 13:21
Beşiktaş Cola Turka, Efes Pilsen'den bir hafta sonra Ülkerspor'u da mağlup ederek, aynı sezonda bu iki büyük kulübü ikişer kez yenen tarihteki ilk takım özelliğini kazandı
Beşiktaş Cola Turka, bu sezon iki güçlü rakibi Efes Pilsen ve Ülkerspor'a karşı üst üste dört kez kazanarak bu anlamda diğer iki ezeli rakibi Fenerbahçe ve Galatasaray başta olmak üzere ligdeki tüm takımlara karşı bir adım önüne geçti...
Henüz bir hafta önce Efes Pilsen'i Ffriend ile deviren siyah - beyazlılar, 22. haftada da Ülker'i Wright'ın ekstra oyunuyla mağlup ederek, şampiyonlukta ne derece iddialı olduğunu ortaya koydu.

Gizli kahraman Kerem
Beşiktaş'ın yendiği iki takımda da daha önce forma giyen Kerem Tunçeri, siyah - beyazlıların kazandığı dört maçta da perde arkasında takımı sırtlayan isim oldu. Potansiyeli itibarıyla hem Efes'te, hem de Ülker'de iken arzulanan performansı gösteremediği eleştirileriyle karşı karşıya kalan, hatta Milli Takım'da da bu yönde eleştirilere hedef olan Kerem, Beşiktaş'taki yükselişine her geçen hafta yeni bir basamak ekliyor. 27 yaşındaki tecrübeli oyuncu, bu formuyla Milli Takım için de umut veriyor.

Hatayı klonlamak
Euroleague'deki Real Madrid yenilgisi de içine katıldığında Ülker için kötü geçen haftada göze çarpan en önemli detay, iki maçın da son toplarla kaybedilmiş olmasıydı. Ve bu detayda, iki son topu da, iki maçta da formsuzluğu ile dikkat çeken kaptan İbrahim Kutluay'ın kullanmasıydı. Eğer bu, taktik gereği, yani coachun seçimi ise yanlış. Kişisel tercih ise daha da yanlış. Çünkü o topu kaptırmadan kısa zamanda süratle rakip potaya gidebilecek, darbeye dayanıklı ve en önemlisi de daha formda olan Ömer Onan'dı, topu o kullanmalıydı. Ve Ülker, iki maçta da aynı hata ile iki kez kaybetti.

Bravo Karşıyaka
Galatasaray ve İ.T.Ü. gibi maddi sıkıntılarla boğuşan İzmir ekibi, son yabancısı Bergersen'i de kaybetmesine rağmen İzmir derbisinden alnının akıyla çıktı. Tuborg Pilsener'i deviren yeşil - kırmızılılar, 10. galibiyetini alarak düşme potasından iyice uzaklaştı, Play - Off rotasına girdi.

HAFTANIN KARMASI
Wright (Beşiktaş C.T.)
İnanç (P. Karşıyaka)
Granger (Efes Pilsen)
Stevenson (Fenerbahçe)
Dixon (Galatasaray)

HAFTANIN KAHRAMANI
Wright (Beşiktaş C.T.)
Beşiktaş'a bu sezon transfer olan ABD'li pivot, gösterişsiz ancak son derece etkili pota altı performansıyla Ülker karşısında takımının en skorer ismiydi. Ffriend ile de müthiş uyumlu bir ikili olarak hem savunma, hem de hücum görevini eksiksiz yerine getiren Wright, bu haftanın tartışmasız gerçek kahramanıydı.

HAFTANIN TAKIMI
Beşiktaş Cola Turka
Efes Pilsen'i ikinci kez mağlup edişinden bir hafta sonra Ülker'i de kıran kırana bir maç sonunda kıl payı geçen siyah - beyazlılar, kadrosunda birçok yeni oyuncu olmasına rağmen daha bir yıl dolmadan "mükemmel bir takım" kimliğine büründü. Oyuncular arasındaki uyum, bireyselliği geri planda tutan oyun anlayışı, siyah - beyazlılar'ın başarısındaki en büyük özellik olarak göze çarpıyor.

HAFTANIN COACHU
Murat Didin (Beşiktaş)
Bu sezon, haftanın coachu unvanını doğal olarak en çok kazanan başantrenör Didin oldu. Efes Pilsen ve Ülker gibi yıllardır Türk basketbolunun zirvesine damgasını vuran iki ekibe, ligin iki yarısında da oynadığı dört maçta üstünlük kurarak bu anlamda ligde çığır açtı. Rakibin hücum ettiği hemen her sete ayrı savunma düzeni uygulayan, Efes'in de, Ülker'in de handikaplarını çok iyi analiz eden Didin, hem oyuncularına, hem de seyircisine güven veriyor.

HAFTANIN SÜRPRİZİ
Galatasaray Cafe Crown'ın, güçlü rakibi Banvit'i mağlup etmesi.

HAFTANIN HAKEMLERİ
Halil Baldemir, Yener Yılmaz, Elçin Demir
(Büyük Kolej - Türk Telekom maçındaki yönetimleriyle)

EN İYİ ALTINCI ADAM
Umut Yenice (Galatasaray C.C.)
Banvit karşısında sonradan girdiği oyunda, kaybedilmeye yüz tutan maçı çeviren isimlerin başında geldi. 13 sayı, 6 ribaundla kritik maçı başarıyla tamamladı.

HAFTANIN İSTATİSTİĞİ
21 sayı, 5 ribaund, 6 asist, 4 top çalma (Lucas - Mersin B.B.)

SAYI KRALLIĞI
483: Dixon (G.Saray)
431: Videnov (Tekel)
420: Wright (Beşiktaş)


RİBAUND KRALLIĞI
231: Benton (B.Kolej)
191: Richards (Mersin B.B.)
181: Dudley (T.Telekom)


ASİST KRALLIĞI
140: Kerem (Beşiktaş)
104: Reese (Tekel)
103: Haluk (T.Telekom)


BLOK KRALLIĞI
42: Benton (B.Kolej)
39: Fatih (G.Saray)
37: Richards (Mersin)


TOP ÇALMA KRALLIĞI
44: Videnov (Tekel)
40: Muratcan (P.Karşıyaka)
40: Hadley (G.Saray)


EN DEĞERLİ OYUNCU
50.7: Dudley (T.Telekom)
49.6: Wright (Beşiktaş)
48.4: Kaya (E.Pilsen)


TOPLU SONUÇLAR: Fenerbahçe-Erdemir: 90-77, Büyük Kolej-Türk Telekom: 64-69, Efes Pilsen-Darüşşafaka: 90-76, P.Karşıyaka-Tuborg Pilsener: 71-68, Mersin Büyükşehir Belediye-İ.T.Ü.: 109-82, Ülkerspor-Beşiktaş Cola Turka: 62-63, Beykoz-Tekel: 72-84, Galatasaray C.C.-Banvit: 83-80
HAFTANIN MAÇLARI: Türk Telekom-Efes Pilsen, İ.T.Ü.-Fenerbahçe, Tuborg Pilsener-Ülker, Tekel-Galatasaray Cafe Crown, Darüşşafaka-Büyük Kolej, Beşiktaş Cola Turka-Pınar Karşıyaka, Erdemirspor-Mersin BŞ, Banvit-Beykoz