Tabelada Görülmeyen Beşiktaş

Şampiyonluğa oynayan takımların maç öncesi ve sonrası verilerini kıyasladığımızda Beşiktaş adına ters giden savunma problemlerinin arttığı görülüyor. Ülker tarafında da sıkıntılar olmakla birlikte durumu çeyrekler bazında gözlemek ve maç öncesi yorumla birlikte okumak daha anlamlı olacaktır.


Aksi durumda, Beşiktaş’ın tesadüfi kazandığı faul atışı ve Ülker’in girmeyen 3lüğünün hediyesini alan Beşiktaş’ı tabeladan alkışlamış oluruz (Ülker – Beşiktaş:62-63).

Maçın düşük sayılara sıkışacağı zaten beklenen durumdu. Genel durumda İstanbul takımlarının maçları açılarak hata kapamakla değil, kapanarak hata kapamakla geçer. Düşük skor bu durumu teyit etmekle birlikte, 2 devrenin ayrı hikayesi de açıklama getiriyor: ilk çeyrek 11-20 Beşiktaş lehine geçerken, geçmiş maç serilerinde görülen 19 sayı/çeyrek direncini de zorlamış oldu. İlerleyen çeyreklerde daha fazla beklenemeyeceğine göre daha az atmasının karşılığı daha az yemek olmalıydı. Ancak 2. çeyrek Beşiktaş’ın alarm zilini çaldırıyordı:19 sayı altında kalarak 16 sayı atan Beşiktaş 22 sayı yiyerek Lig ortalaması üzerine çıkmıştı. Lig ortalaması olan 18 sayıı/çeyrek ortalamasını epey aşmıştı. Sonucunda devre 36-33 Beşiktaş lehine biterken 2.devre Beşiktaş’ın daha fazla kapanma ihtimali artmıştı (aksi durumda Ülker’in maçı koparma ihtimali vardı). Ülker’in ise 20 sayıdan fazla atabildiği çeyrek görmesi olumluydu ve maçı kazanabileceğinin işaretlerini vermişti.

2.devre de heyecan, tecrübe, beceri karışımı ile geçecekti. Bu tür duyguları birbirinden ayırarak ölçmek mümkün olmadığına göre maçı sayılar üzerinden analiz etmekten başka çözüm kalmıyor. Aksi durumda oyuncuların (dolayısıyla takımın) astrolojik haritasına kadar gitmek gerekir. 3. çeyrek 13-13 geçerken Beşiktaş savunması toparlanırken sayı üretme konusunda Lig’in kalan kısmında (19 sayı/çeyrek üzerinde zorlanma şeklinde) kazalar yaşayacağının da işaretlerini vermiş oldu, diğer taraftan bakarsak: maçları düşük skorlara çekerek kazanma isteği daha ağır basacaktır. 4. çeyrek 16-14 Beşiktaş lehine geçerken maçı tek çeyrek ile kurtaran Beşiktaş’ın “zaman yönetimi”nin de ağır bastığını görmekteyiz.

Sonuçta; Ülker’in savunma açıkları hafif iyileşme gösterse de sürmektedir ve skorsever hücumlara karşı zorlanacaktır. Beşiktaş’ın da kapalı oyun tercihi Ülker’in savunmada kendi lig ortalaması altında (16-17 çeyrek/sayı) kalmasını sağlamıştır. Ancak aynı maç içinde 2 çeyrek 19-20 sayı yiyebilecek durumdadır. Rakibe düşük sayı hakkı ve yüksek sayı hakkı vereceği çeyrekleri aynı maç içinde görebileceğiz. Beşiktaş’ın 2 Avrupa Takımını da 1-2 sayı farkla geçmiş olması önemlidir ancak sonucun da yanıltıcı olmaması gerekir. Yediği ve attığı arasındaki makasın 5 hafta önceye göre kapanmaya devam etmesi Fenerbahçe ile ayrı kategoride değerlendirilmesini gerektirir ve yüksek değer olarak Tekel ile kıyaslandığında durum pek de parlak görünmemektedir.

İzmir takımları aralarındaki maçla haftayı kapatırken (Karşıyaka – Tuborg:71-68) dağılarak İstanbul takımlarıyla karşılaşacaklar. Beşiktaş, dış sahada düzelme gösteren Pınar Karşıyaka’yı ağırlayacak. Ülker ise evinde daha az yemeye başlayan Tuborg’a konuk olacak.