Hanedanın Sonu

Tarihte ilk kez bir takım Efes ve Ülker'e karşı ligde 4'te 4 yapmayı başardı. Wright 24 sayı, Kerem Tunçeri de 12 sayı, 9 asistle Beşiktaş'ı sürükledi .


Beşiktaş bundan üç yıl önce bir hayâlle yola çıktı. Basketbolda da camiasına yakışır bir performans göstermek ve zirveye oynamak istiyordu. Önce ilk dörde girdiler. Önceki yıl yan final, geçen yıl ise finale kadar çıktılar. Şimdi bu sezon bir sonraki hedef şampiyonluk. Ancak bunun için basketbolün zirvesindeki iki devi, Ülker ve Efes'i geçmek gerek Ülker 1. Lig'e çıktığından beri, 12 yıldır Efes-Ülker ligin üst standartını belirleyen takımlar. Ve Beşiktaş dün Ülker'i 63-62 mağlup ederek pek çok kimsenin hayâlini bile kuramadığı bir şeyi başardı ve sezon içinde iki takımı 4 maçta da devirmeyi başardı.

Sezonun ilk yarısında siyah-beyazlılara yenildiğinden beri Ülker önüne geleni deviriyor. 14 maçlık galibiyet serisiyle ligin en iyi takımı olan turuncu-yeşilliler puan cetvelinin tepesine kurulmuş olarak geldiği Beşiktaş maçında galip gelebilse muhtemelen ligi ilk sırada bitirmeyi garantileyecekti

Kaderin cilvesi!
Ancak her maça iyi başlamayı gelenek haline getiren Beşiktaş ilk çeyrek sonunda 20-11 öndeydi. Ancak süre ilerleyip, Beşiktaş'ın önlemlerine karşı hamleler yapıldığı zaman siyah-beyazlılar duraklıyor. Aynı Efes maçında 18 sayı öne geçip, son hücuma berabere girildiği gibi dün de Ülker 12 sayı kadar geri düştükten sonra Gulyas'ı alıp, Macar oyuncunun fizik üstünlüğü ile oyunu kontrolüne aldı. Beşiktaş maç boyunca kaçtı ama Ülker sonunda rakibini yakaladı ve son 24 saniyeye yine maçı döndüren Gulyas'ın basketiyle 62-61 önde girmeyi başardı. Ancak belki
de kaderin bir cilvesi olsa gerek o maçı döndüren Gıuyas bitime 6 saniye kala Wright'a çok kritik bir faul yaptı. Maçın yıldızı Wright yine son topta serbest atış çizgisinde 2/2 attı ve skora noktayı koydu.

Son 6 saniyede ise ibrahim hafta içindeki Real maçından sonra dün de son topu olumsuz kullanarak Ülker'in son şansını değerlendiremeyen isimdi. Wright 6/7 serbest atış, 9/12 şut isabetiyle 62 sayının 24'ünü üretirken, Kerem Tunçeri de 12 sayısının yanına çoğu Wright'ı besleyen 9 asistiyle dün Beşiktaş'ı sürükleyen isimler oldu. Beşiktaş şu anda haklı olarak zaferi kutluyor. Ancak henüz her şey bitmedi. Bu 4 zafer onlara Efes-Ülker önünde play-off maçlarına 1-0 avantaj getirecek. Bu iki takımın Avrupa Ligi temposundan çıkıp lige konsantre oldukları play-offda bu avantaja da çok ihtiyaçları olacak.