Efes Pilsen, rakibinin yüzde 55’lik üç sayısına engel olamayınca, bu sezon üçüncü kez karşılaştığı Cibona’ya boyun eğdi. 23 sayı atan Penn maçın yıldızı oldu.


EUROLEAGUE G Grubu’ndaki temsilcimiz Efes Pilsen geleneği bozmadı, bir kez daha Cibona Zagreb’e kendi evinde boyun eğdi: 69-63. İlk turda olduğu gibi, 2. turda da Cibona takımının yıldızı Penn, attığı 23 sayı ve 4 asistle Efes Pilsen’i yıkan oyuncu oldu. Mükemmel bir seyirci ortamında lacivert beyazlıların bu maçı niye kaybettiğini irdelediğimizde, Penn faktörü dışında Efes Pilsen’in kenar oyuncularının 3 sayıda kalması. Buna karşın Cibona benchinin 24 sayı ürettiğini görüyoruz. Bu durum, yenilginin birinci nedeniydi.

Benchten verim alamadı

İkinci nedeni ise; Cibona’nın 3 sayılık atışlarda %55 gibi (12/22) isabetli bir şut yüzdesiyle oynaması. Üçüncü neden de ribauntlardaki 29-22’lik Cibona üstünlüğünün bulunması yanı sıra Efes Pilsen’in skorer oyuncuları Granger ve Domercant’in kendi ortalamalarının çok altında kalmaları.

Bütün bu bilgiler altında Efes Pilsen’in Cibona karşısında galip gelmesi zaten olanaksızdı. Maça gelince... Popovic’in sakatlığından sonra yükü ağırlaşan Ender elinden geleni yaptı (14 sayı, 4 asist). Ancak Penn karşısında fizik dezavantajının bulunması, savunmaya gerekli katkıyı yapmasına engel oldu. Prkacin, çok formda geldiği Cibona önünde rakibinin uzunları karşısında ezildi ve hiçbir varlık gösteremedi. Yukarda belirttiğim gibi Domercant ve Granger ne skorda ne de savunmada gerekli katkıyı veremedi. Kaya ise, ilk periyot haricinde biraz direndi ancak 15 sayı, 5 ribauntluk oyunu galibiyeti getirmeye yetmedi.

Buna karşın Cibona, Penn’in skorer oyunun yanında yüksek şut yüzdesi, Kus’un isabetli üçlükleri, Davison, Skelin ve Markota’nın birbirleriyle iyi yardımlaşması Cibona’ya 69-63’lük galibiyeti getirdi.

Oktay Mahmuti bu maçı kazanmak için oyun içinde iki hamle yaptı. Bunlardan birincisi Mustafa Abi’yi Penn’in üzerine verdi. Ancak savunmada mükemmel oynayan Mustafa Abi, hücumda hiçbir katkıda bulunamayınca Mahmuti’nin bu hamlesi sadece savunmada kaldı. İkinci oyuna müdahalesi ise, son dakikalarda alan savunmasına yönelmesiydi. Bu bölümde iyi top çeviren Cibona yakaladığı 11 sayılık farkı korudu ve maçtan üstün ayrılan taraf oldu. Neticede Efes Pilsen ileride çok arayacağı bir yenilgiyle karşılaştı. Bir şanssızlığı da Kerem’in ciddi bir şekilde kasığından sakatlanıp, oyundan çıkmasıydı. Bu arada maçta 9 sayı atan Prkacin, Avrupa’daki sayısını 1005’e çıkardı ve 1000 sayısını aşan 21. oyuncu oldu.