Milli Takım ve Efes Pilsen maçları aynı akşama denk gelince kıyaslama şansımız da oldu. Oyun stratejilerinin temelde değişmediğini gördük. Köşemize uygun olarak Efes Pilsen ile devam ediyoruz.

Benetton Treviso galibiyeti (80-68) sonrası beğenmediğimiz oyunu yorumlarken başlıktan soruna işaret etmiştik: “Savunmaya rağmen galibiyet” (23.02.06 yazısı). Efes Pilsen’in halen 70 sayı yiyebilecek genişlikte olduğunu vurgularken Benetton Treviso’nun ve Cibona Zagreb’in dış saha verimsizliğine de işaret etmiştik. İki maçın ardarda gelmesi sorunu vurgulama yetti. Cibona Zagreb karşısında “oyunbozan” olamayınca sonuç değişmedi:63-69. Benetton maçında örtülen sorun açığa çıkıverdi ancak önemli bir avantaj da yitiriliverdi. Daha da kötüsü rakiplere de fazlasıyla açık vermiş olduk (milli takımlara dahi).

Süregelen hücum problemleri zirvelere doğru giderken azalmazken, kıyaslamalarda sorunun ağırlığı daha da büyümektedir. Mecburen, henüz ağırlaşmamış, savunma problemlerine tedbir bulmak mümkünken kriter belirtmiştik:Kalan maçlarda rakiplerini (15 sayı/çeyrek) noktasının neresinde tuttuğu önemli olacaktır. Bir başka deyişle: oyunbozan rakiplerin düşük skorlarda tutabileceği Efes Pilsen ancak oyunu kendi lehine bu şekilde bozabilirdi. Cibona maçında 3 çeyrekde rakip 15 sayı üzerinde kalırken, çeyreklerden birinde Efes Pilsen’i 15 sayıda tutarak 20 sayı üzerinde kalması ise, skor tablosunda görülmeyen problemlerinden biridir.

Son 5 maça bakıldığında ise, kalan 4 maçta (3 rakip) Efes Pilsen’in averaj takımı olma yolunda ilerlediğini belirtmek yanlış olmayacaktır. Atılamayan 3lükler veya rakibin şanslı olduğu gibi nokta durumlarla açıklanamayacak sorunlar vardır. Rakibin oyunbozan tavrına bir örnek daha vermek gerekirse: Efes Pilsen son 5 maçında daha az yemeye başlamasına rağmen 2 mağlubiyet almıştır (aynı rakibe olması bize göre tesadüftür, trend değişmez, sadece rakibin oyunu çözdüğünü gösterir). G grubu maçlarında rakiplerin daha zorlu olması Efes Pilsen’deki problemleri şiddetli şekilde açığa çıkarmıştır. Grup maçlarında saklanan problemler daha fazla göze batmıştır.