15. tur bittiğinde sürpriz sonuçların analizi ilginç hikayeler taşıyor. Panathinaikos ve Maccabi Tel Aviv favori gösterildikleri deplasman maçlarını kaybederken benzer oyun planlarıyla yenilmiş olmaları ilginçti
1. Grup maçlarında attıklarından daha azını atmak zorunda bırakılarak maçlarını kaybettiler. İki takımın da rakiplerimiz olması risk olarak değerlendirilse de, riskin fırsat içeriği taşıması gruptan çıkış şansımızı artırabilir.

Maccabi Tel Aviv’in bu hafta rakibimiz olmasından dolayı öncelik vererek analiz edebiliriz. Genel klasmanda (15 maç sonucu) en çok yiyen (88 sayı/maç) takım olan Tel Aviv, takip eden Benetton Treviso’dan (87 sayı/maç) daha çok atarak (93 sayı/maç) başarılı görünüyor. Son 5 maçında hücumdaki dalgalanma (devreler arası dalgalı seyir ) yeni bir oluşumun habercisi olabilir. Bu oluşum sırasında takımın düzenli şekilde daha az atmış olması (son 5 maç:81 sayı/maç) 21 sayı /çeyrek üzerinde giderek zorlanmaya başladığına işaret ediyor. Ülker ile yapacağı ev maçında 80 sayı altında tutulabilirse “ilk 4” şansının dahi azalması mümkün olacaktır. Geçmiş maçların devre dağılımı incelendiğinde, Ülker karşısında ilk devre “40 sayı” üstünde kalma ihtimali zayıf görünmektedir. Ancak 2. devre bu engeli aşabilir bir durum söz konusudur. Hücum tarafındaki bu dengesizliğin grup maçları boyunca devam edip etmeyeceği Ülker maçıyla belirginleşecektir.

Savunma tarafı ise, hücumdaki sorunların fark edildiğine işaret edercesine toparlanma belirtileri taşımaktadır. Son 5 maçta ortalama 85 sayı yerken devreler arası dalgalanmalar giderek azalmaktadır. Bir başka deyişle: maça başladığı çeyrekde yediği sayı kadar sayıyla maç genelini geçirmektedir. Ülker’in ilk devre atabileceği sayı , Tel Aviv’in maç sonucunda yiyebileceği sayının da belirleyicisi olacaktır.

Tel Aviv maçlar eksildikçe daha az skorla (toplam) maçı bitirme amacını taşıyacaktır. Bu trend bir bakıma diğer gruplardan gelecek takımların da benzer yapıda olacağındandır. Ülker sahada sadece kendisi için değil diğer takımların Tel Aviv taktiklerine bilgi desteği sağlamak için de plan oynatacaktır.