<h1>2006 NBA Draft</h1>


2006 NBA Draft&rsquo;ı, Perşembe sabahı düzenlenen seçmelerle tamamlandı. Seçilen oyunculardan çok takasların damgasını vurduğu draftta ilk sekiz sıranın beşi yer değiştirdi. Portland Trail Blazers ilk turdan tam 4 oyuncu seçerek gecenin en dikkat çeken takımı olurken; Memphis Grizzlies Genel Menajeri Jerry West draftın en başarılı ismi oldu. Utah Jazz, Cleveland Cavaliers ve Toronto Raptors da gecenin diğer k&acirc;rlı takımları oldular.
İlk tur seçimleri ve kısa değerlendirmeleri ise şu şekilde.
1- Toronto Raptors: Andrea Bargnani, PF
Bryan Colangelo&rsquo;nun yardımcılığına Benetton&rsquo;dan Maurizio Gherardini&rsquo;yi getirmesinden sonra Andrea Bargnani&rsquo;nin seçilmesi neredeyse kesin gibiydi. İtalyan forvetin Toronto hücumlarına çeşitlilik getireceği, 3, 4 ve 5 numaralı pozisyonlarda Raptors&rsquo;a anında katkı yapacağı öngörülüyor. Şimdi herkes, bu yaz kadrolarına ekleyecekleri serbest oyuncular ile play-off mücadelesi verecek bir Raptors&rsquo;ı bekliyor.
2-Portland Trail Blazers: LaMarcus Aldridge, PF/C
Orijinali Chicago Bulls&rsquo;un olan bu seçme hakkı draft akşamı takas edilenlerden. Bulls, iki numaradan LaMarcus Aldridge&rsquo;i seçip 4 numaralı draft hakkı ve Rus forvet Viktor Khryapa karşılığında Portland&rsquo;a yolladı. Blazers&rsquo;ta Joel Pryzbilla&rsquo;nın bu yaz kalıp kalmayacağı belli değilken drafttaki en iyi uzun olarak gösterilen Aldridge&rsquo;i seçmek oluşacak bir eksiği gidermek adına yapılmış bir seçimdi. LaMarcus&rsquo;un gelişimini beklemek için bu sene fazlasıyla vakitleri olacak.
3- Charlotte Bobcats: Adam Morrison, SF
Charlotte Bobcats için idmanlara çıkmayı reddeden oyuncuları bir kenara koyarsak geriye iki seçenekleri kalıyordu: Adam Morrison ve Rudy Gay. Bobcats&rsquo;in dışarıdan skor üretebilecek bir oyuncuya çok ihtiyaç duyması ve Morrison&rsquo;ın bariz biçimde bu ihtiyaca uyan kişi olması Michael Jordan&rsquo;ı bile bu ikilinin de dışına çıkıp bir Kwame Brown hatası daha yapmaktan alıkoydu. Morrison şimdiden yılın çaylağı ödülü için en büyük adayımız.
4- Chicago Bulls: Tyrus Thomas, PF
Aslında hem Thomas&rsquo;ı hem de Viktor Khryapa&rsquo;yı seçtiler diyebiliriz. çok akıllı bir hamle yapan Bulls, seçmeyi düşündükleri oyuncuyu daha aşağıdan alarak üzerindeki baskıyı azaltıp üstüne üstlük kadrosuna bir de yetenekli forvet kattı. Thomas, atletizmiyle Bulls pota altına yardımcı olacaktır ancak takımda kalırsa. Kevin Garnett takası dedikoduları iyice alevlendi ve Kirk Hinrich dışında herkesin bu takasta yer değiştirebileceği konuşuluyor.
5- Atlanta Hawks: Shelden Williams, PF/C
Billy Knight ilk kez bir kanat oyuncusu yerine pota altı oyuncusu seçmeyi tercih ederek taraftarlarını şaşırttı. Williams sertliği, savunma anlayışı, ribaunt ve bloklardaki katkısıyla Atlanta Hawks&rsquo;ın tam aradığı isim. Asıl sorularımız Williams&rsquo;ın bu kadar yukarıdan seçilecek bir oyuncu olup olmadığı ve Atlanta Hawks&rsquo;ın tam saha hızlı oyununa ayak uydup uydurmayacağı.
6- Portland Trail Blazers: Brandon Roy, SG
Blazers ilk önce Sebastian Telfair ve Theo Ratliff&rsquo;i Boston Celtics&rsquo;e göndererek karşılığında Raef LaFrentz ve yedinci sıra hakkını aldı. Sonrasında ise yedinci sıra hakkını nakit karşılığında Minnesota Timbervolves&rsquo;un altıncı sıra hakkıyla değiştirdi. Sonuç olarak drafttaki en hazır oyunculardan birisi olan Brandon Roy, Blazers&rsquo;ın uzun süredir çektiği iki numara sıkıntısını dolduracak gibi. Roy&rsquo;un da yılın çaylağı ödülü için önemli adaylardan birisi olmasını bekleyin.
7- Minnesota Timberwolves: Randy Foye, PG/SG
Randy Foye hırsı, sorumluluk alabilmesi ve mücadeleci yapısıyla tam Kevin Garnett&rsquo;in aradığı takım arkadaşı. Her iki guard pozisyonunda da oynayabilen, Wolves&rsquo;a dışarıdan skor üretimi sağlayacak bir oyuncu olan Foye, Minnesota için iyi bir seçim.
8- Memphis Grizzlies: Rudy Gay, SF
Houston Rockets sekizinci sıradan seçme hakkını Stromile Swift ile birlikte Memphis Grizzlies&rsquo;e yollarken karşılığında Shane Battier&rsquo;i kadrosuna kattı. Battier ligin en iyi görev adamlarından birisi olsa da karşılığında draftın belki de tek süper yıldız potansiyelli oyuncusunu ve Swift gibi h&acirc;l&acirc; takas değeri olan bir uzunu vermek biraz fazla gibi. Jerry West bir kez daha kurnaz bir hamle yaptı ve takımın iki eksiğini birden kapattı. Gay, Grizzlies&rsquo;in kadro yapısında çok yönlü oyununu rahatlıkla sergileyecek ve takıma çok katkı sağlayacaktır. Sekizinci sıradan Gay&rsquo;i almak, açık ara draftın en k&acirc;rlı seçimi.
9- Golden State Warriors: Patrick O&rsquo;Bryant, C
Teoride pivot eksiği olan Warriors&rsquo;ın O&rsquo;Bryant&rsquo;i seçmesinden doğal bir durum yok. Ancak iş pratiğe döküldüğünde Bradley üniversitesi&rsquo;nden gelen bu koca adamın henüz hazır olmadığını ve play-off savaşı içinde olması gereken Warriors&rsquo;a anında katkı yapamayacağını söyleyebiliriz. O&rsquo;Bryant iyi bir oyuncu, ancak hazır olması için iki-üç seneye daha ihtiyacı var.
10- Seattle Supersonics: Muhammed Saer Sene, C
Son iki sene boyunca Robert Swift ve Johan Petro gibi hemen katkı yapmaya hazır olmayan pivotları seçen Sonics&rsquo;te değişen bir şey yok. Henüz üç senedir profesyonel olarak basketbol oynayan Sene, 2,35 metrelik kol uzunluğuyla draftın en dikkat çekici oyuncularından birisi. Fakat bu sene de Senegalli pivotu kadrolarına katınca, üç genç pivota sahip Seattle semalarından da bir takas haberi gelmesi bekleniyor.
11- Orlando Magic: JJ Redick, SG
Sonunda Magic aradığı şutörü buldu. Draftın en başından beri ilgilendikleri Redick&rsquo;i drafta bir hafta kala alkollü araba kullanırken yakalanması ve sırtındaki sakatlığa rağmen alan Orlando, Dwight Howard ve Darko Milicic&rsquo;in yaratacağı boş şutları Redick&rsquo;ten iyi değerlendirecek birisini daha bulamazdı. Fakat bazen Nelson&rsquo;ın yanına daha iyi top hakimiyetine sahip bir oyuncu eklenseydi nasıl olurdu diye düşünüyor insan.
12- New Orleans Hornets: Hilton Armstrong, C
Hornets&rsquo;in en kötüsünden bir pivota ihtiyacı vardı ve sırada bekleyen en yetenekli pivot Hilton Armstrong&rsquo;u kadrolarına kattılar. Connecticut&rsquo;ta iyi bir sezon geçiren Armstrong&rsquo;un NBA&rsquo;de de başarılı olabilmesi için daha istikrarlı olmaya ihtiyacı var.
13- Chicago Bulls: Thabo Shefolosha, SG/SF
Chicago&rsquo;daki idmanlarda dikkat çeken Shefolosha&rsquo;yı Utah&rsquo;tan önce alabilmek için bir takasa ihtiyacı olan Bulls, 16. sıradaki seçme hakkını Philadelphia&rsquo;nın 13. sırasıyla değiştirdi. Thabo, arka alanda fizikli bir oyuncu arayan Chicago&rsquo;nun tam aradığı oyuncu. Böylelikle Ben Gordon&rsquo;un takaslarda yer alabilmesi daha da kolaylaşıyor.
14- Utah Jazz: Ronnie Brewer, SG/SF
Draft öncesi yapılan atletizm testlerinde bir numara gelen Ronnie Brewer, çok yönlülüğü, savunma anlayışı ve tabii ki atletizmiyle tam Utah Jazz&rsquo;ın aradığı tipte bir oyuncu. Jazz, Brewer&rsquo;ı 14&rsquo;ten alabildiği için çok mutlu olmalı. Ronnie&rsquo;nin en büyük eksiği şutları, ancak Jazz için en büyük öncelik savunması olacak.
15- New Orleans Hornets: Cedric Simmons, PF
İkinci uzununu seçen Hornets, doğru hareketi yaptı. Seçebilecekleri iki kanat oyuncusu Shefolosha ve Brewer&rsquo;ın gitmiş olması yüzünden Cedric Simmons&rsquo;a yönelen New Orleans, Simmons&rsquo;tan da faydalanacaktır. Chris Andersen&rsquo;in aldığı ceza sonrasında pota altında iyice sıkıntıya düşen takım bu draft ile uzun rotasyonunu yeniden şekillendirdi.
16- Philadelphia 76ers: Rodney Carney, SG/SF
Andre Iguodala ve Rodney Carney&rsquo;in kanatlardan koştuğu bir hızlı hücum fikri şimdiden fazlasıyla heyecanlandırıyor. Asıl sorun, bu sırada topun Kevin Ollie&rsquo;nin ellerinde olacak olması. Rodney Carney hızlı, atletik ve şutör bir oyuncu ancak Sixers&rsquo;ın ihtiyacı Iverson&rsquo;ı rahatlatacak bir oyun kurucuydu. Ayrıca Carney&rsquo;in oyun zekası ve istikrarsızlığı kafamızdaki soru işaretlerini arttırıyor.
17- Indiana Pacers: Shawne Williams, SF
Geçtiğimiz sezon Danny Granger&rsquo;ı kadrosuna katmış bir takım için ilk turdan başka bir kısa forveti almanın doğruluğu tartışılır. Tamam, Peja Stojakovic serbest kalıyor ve Pacers&rsquo;ın bu noktada desteğe ihtiyacı olacak ancak bir sene boyunca oyuna olan tutkusu sorgulanan Shawne Williams&rsquo;ı bir pota altı oyuncusu ya da oyun kurucudan önce seçmek büyük bir hataydı. Marcus Williams ya da Oleksiy Pecherov onlar için daha uygun olabilirdi.
18- Washington Wizards: Oleksiy Pecherov, PF
Pecherov&rsquo;un bir ya da iki sene daha Avrupa&rsquo;da kalacağı konuşuluyor. 21 yaşındaki Ukrayna&rsquo;lı hem içeriden hem dışarıdan skor üreten, şutör, ribauntçu ve hızlı bir oyuncu. Ancak henüz NBA&rsquo;de pota altında oynayacak kadar kuvvetli değil ve sırtı dönük oyununu geliştirmesi gerekiyor. Pecherov iyi bir seçim olsa da Arenas&rsquo;ı destekleyecek savunmacı bir oyun kurucu olan Rajon Rondo daha iyi bir tercih olabilirdi.
19- Sacramento Kings: Quincy Douby, PG/SG
Sacramento Kings&rsquo;in eski oyuncusu Jason Williams&rsquo;ı anımsatan Sergio Rodriguez&rsquo;i seçmesi bekleniyordu. Ancak onlar başka bir eski oyuncuları, Bobby Jackson&rsquo;ı anımsatan Douby&rsquo;i tercih ettiler. Quincy Douby de Jackson gibi tam bir oyun kurucu olmayan, şutör ve skorer bir oyuncu. Keskin nişancı Douby, Kings&rsquo;in pas vermeyi seven uzunları sayesinde bulacağı boş şutlarda başarılı olacaktır.
20- New York Knicks: Renaldo Balkman, SF/PF
Draftın en anlaşılmaz tercihinin New York&rsquo;tan gelmesi bizi pek de şaşırtmadı. Karma karışık kadrolarının içinde bir tane daha tam pozisyonu belli olmayan forvet ekleyen Knicks, Balkman&rsquo;ı mücadeleci oyunu yüzünden tercih etmiş olabilir.
21- Boston Celtics: Rajon Rondo, PG
Boston Celtics, draft gecesi Phoenix Suns&rsquo;ın 21. sıra seçme hakkını nakit para karşılığında aldı ve Rajon Rondo&rsquo;yu kadrosuna kattı. Kadrosunda Delonte West&rsquo;i bulunduran bir takım için Sebastian Telfair ve Rajon Rondo gibi şutu olmayan iki oyun kurucuyu eklemek bir takasın habercisi olabilir. Rondo, savunmayı seven yapısı ve çok yönlü oyunuyla Celtics için daha uygun bir tercih olacaktır.
22- New Jersey Nets: Marcus Williams, PG
Bu seneki draftın serbest düşüşü Marcus Williams&rsquo;tan geldi. Bazı tahminlerde beşinci sıraya kadar çıkmış olan Williams, 22. sıradan seçildi. Şüphesiz ki bunda Williams&rsquo;ın bir türlü veremediği fazla kilolarının etkisi çok büyük. Yine de Nets için harika bir seçim, draftın en yetenekli oyun kurucusu, ligin en yetenekli oyun kurucusunun ellerine düştü. Gelişimini izlemek büyük keyif verecek.
23- New Jersey Nets: Josh Boone, PF/C
Boone, Nets&rsquo;in ihtiyaçlarını karşılayacak, pota altında takıma sertlik kazandıracak bir uzun değil. Bunun yanında istikrar sorunları var ve gözlemciler onun oyuna olan tutkusunu sorguluyorlar. Yine de blok yeteneği ve ribauntlarda aktif olması Nets&rsquo;in kağıt üzerinde aradığı şeyler.
24- Memphis Grizzlies: Kyle Lowry, PG
Jerry West, takımın sistemine uyacak savunmacı bir oyun kurucuyu, bu kötü draftta 24. sıradan bulduğu için sinsi sinsi gülüyor olmalı. Villanova&rsquo;lı Lowry, uzun kolları, atletizmi ve kuvvetli oyun kurucu sezgileriyle kesinlikle Memphis&rsquo;in işine yarayacaktır. Şutunu da geliştirdiği zaman ne kadar harika bir seçim olduğu daha iyi anlaşılacak.
25- Cleveland Cavaliers: Shannon Brown, PG/SG
Aslında Cleveland Cavaliers&rsquo;ın Sergio Rodriguez ya da Jordan Farmar&rsquo;ı seçmesi bekleniyordu fakat Cavs, Shannon Brown seçimiyle farklı bir yöne gitti. Brown Cavs&rsquo;in ihtiyacı olan savunmacı, atlet ve içeriden-dışarıdan skor üretebilen bir oyuncu. çok top kaybettiği ve bir numarada oynayamayacağı konuşulsa da Larry Hughes ve LeBron James gibi top hakimiyeti yüksek oyuncuların yanında daha rahat olacaktır.
26- Los Angeles Lakers: Jordan Farmar, PG
UCLA&rsquo;in finale çıkan kadrosunun lideri Farmar, halihazırda Lakers&rsquo;ın bütün oyun kurucularından daha iyi durumda. Lakers onu 26&rsquo;dan alabildiği için çok şanslı. Kendi şehirlerinin oyuncusu olduğu için taraftarların da ilgisini çekecek Farmar, Lakers&rsquo;a katkı yapabilmek için hemen bugün ekstra şut idmanlarına başlamalı.
27- Portland Trail Blazers: Sergio Rodriguez, PG
Suns diğer draft hakkını da nakit karşılığında Portland&rsquo;a verdi. Sergio Rodriguez bu sene gelse de, bir sene daha bekleyecek olsa da Rodriguez Portland için harika bir seçim. Sebastian Telfair&rsquo;i arayacaklarını söyleyemeyiz.
28- Dallas Mavericks: Maurice Ager, SG
Bu kısır draftta 28. sıradan Ager gibi şutör ve atletik bir oyuncuyu almak Dallas için büyük bir şans. Ager, kenardan takıma enerji getirecek ve skor üretebilecek bir oyuncu. Uzun kolları sayesinde iyi bir savunmacı olduğunu da hatırlatalım.
29- New York Knicks: Mardy Collins, PG/SG
Belki de Knicks&rsquo;in bir Avrupa&rsquo;lı oyuncu seçip onu uzaktan izlemesi en mantıklısıydı. Ancak cümlemizdeki özne Knicks olunca mantığı bir kenara bırakıyoruz. Collins tam bir pozisyonu olmayan, güvenilir bir şutu olmayan ve ağır bir oyun kurucu.
30- Portland Trail Blazers: Joel Freeland, PF
Yaptıkları altı takas ve dört ilk tur seçimi bazı oyuncuların takıma katılmak için biraz beklemesini gerektiriyordu. Blazers da İngiliz Freeland&rsquo;i seçerek bu hakkını kullandı. Basketbola geç başlayan Freeland eğer NBA&rsquo;e hazır hale gelirse Portland 2,13&rsquo;lük başka bir oyuncu daha kazanmış olacak. Güzel seçim.
İkinci tura genel olarak baktığımızda da bazı isimlerin takımlarına sürpriz kazanç sağlayacaklarını söyleyebiliriz. 42. sıradan Cleveland Cavaliers&rsquo;a giden oyun kurucu Daniel Gibson, 45. sıradan mucizevi bir Jerry West takasıyla Memphis Grizzlies&rsquo;e giden atletik uzun forvet Alexander Johnson, 47. sıradan Utah Jazz&rsquo;e giden NCAA ribaunt kralı Paul Millsap, 49. sıradan takas ile Boston Celtics&rsquo;e giden Leon Powe ve 59. sıradan takas ile Milwaukee Bucks&rsquo;a giden Damir Markota ikinci tutun önemli seçimleri oldular.

İkinci tur seçimleriyse şu şekilde oldu:

<th class="style1" scope="col" width="17%">31</th>
Indiana
James White
<th class="style1" scope="col">32</th>
Houston
Steve Novak
<th class="style1" scope="col">33</th>
Atlanta
Solomon Jones
<th class="style1" scope="col">34</th>
LA Clippers
Paul Davis
<th class="style1" scope="col">35</th>
Toronto
PJ Tucker
<th class="style1" scope="col">36</th>
Minnesota
Craig Smith
<th class="style1" scope="col">37</th>
Minnesota
Bobby Jones
<th class="style1" scope="col">38</th>
Golden St
Kosta Perovic
<th class="style1" scope="col">39</th>
Milwaukee
David Noel
<th class="style1" scope="col">40</th>
Seattle
Denham Brown
<th class="style1" scope="col">41</th>
Orlando
James Augustine
<th class="style1" scope="col">42</th>
Cleveland
Daniel Gibson
<th class="style1" scope="col">43</th>
Hornets
Marcus Vinicius
<th class="style1" scope="col">44</th>
Houston
Lior Eliyahu
<th class="style1" scope="col">45</th>
Memphis
Alexander Johnson
<th class="style1" scope="col">46</th>
Utah
Dee Brown
<th class="style1" scope="col">47</th>
Utah
Paul Millsap
<th class="style1" scope="col">48</th>
Washington
V.Veremeenko
<th class="style1" scope="col">49</th>
Boston
Leon Powe
<th class="style1" scope="col">50</th>
Orlando
Ryan Hollins
<th class="style1" scope="col">51</th>
LA Lakers
Cheik Samb
<th class="style1" scope="col">52</th>
LA Clippers
Guillermo Diaz
<th class="style1" scope="col">53</th>
Seattle
Yotam Halperin
<th class="style1" scope="col">54</th>
New Jersey
Hassan Adams
<th class="style1" scope="col">55</th>
Cleveland
Ejike Ugboaja
<th class="style1" scope="col">56</th>
Toronto
Edin Bavcic
<th class="style1" scope="col">57</th>
Minnesota
Loukas Mavrokefalidis
<th class="style1" scope="col">58</th>
Dallas
Danilo Pinnock
<th class="style1" scope="col">59</th>
Milwaukee
Damir Markota
<th class="style1" scope="col">60</th>
Detroit
Will Blalock