İspanya Milli Takımı ve Toronto Raptors'ın yıldız oyuncusu Jose Manuel Calderon, NTVSpor.net'e konuştu. Pekin Olimpiyat Oyunları'ndan gümüş madalya ile dönen Calderon, ABD ile oynan finalde sakatlığı nedeniyle forma giyemediği için büyük hayal kırıklığı yaşadığını söyledi.
l İlker ACUN

İspanya'nın Pekin Olimpiyatları'nda ABD ile oynadığı final maçında sakatlığı nedeniyle forma giyemeyen tecrübeli oyun kurucu Jose Manuel Calderon, NTVSpor.net'in sorularını yanıtladı.

Öncelikle İspanyol Milli Takımı hakkında konuşmak istiyorum. Pekin Olimpiyatları'nda gümüş madalya kazandınız ve ABD ile oynadığınız final maçı da unutulmazlar arasına girdi. Ancak sakatlığın yüzünden bu maçta görev yapamadın. Bu maçı kenardan izlerken neler hissettin?

Benim için çok zor bir süreçti. Bu önemli maçta forma giyemeyeceğimi biliyordum, bu yüzden kendimi çok kötü hissettim. Nasıl bir hayal kırıklığı yaşadığımı tahmin edebilirsiniz sanırım, çünkü yaklaşık 2 aydır İspanya Milli Takımı'yla antrenman yapıyorum ve hatta böyle büyük maçlar için çok daha uzun bir süredir çalışıyorum. Fakat, her şeye rağmen bu maçta takımda yer alamadım.

ABD ile oynadığınız final maçının öncesinde ve sonrasında Toronto Raptors'taki takım arkadaşın Chris Bosh ile konuşma fırsatı buldun mu?

Chris ile konuşma şansım oldu. Maçtan önce ona sadece iyi şanslar diledim. Karşılaşmanın ardından ise aldıkları galibiyet ve altın madalya için onu tebrik ettim. Ayrıca, Toronto Raptors çatısı altında birlikte oynarken de benzer başarıları elde etmeyi umut ettiğimi söyledim.

İspanya'nın genç yıldızı Ricky Rubio, özellikle ABD ile oynadığınız final maçında, çok iyi bir performans sergiledi. Rubio hakkında neler söyleyebilirsin, bu genç yıldızın NBA'de başarılı olabileceğini düşünüyor musun?

Rubio, İspanya'nın yükselen yıldızı. Onun Avrupa'da ve NBA'de çok başarılı bir kariyere sahip olacağından eminim. ABD maçında ona en çok ihtiyaç duyduğumuz anlarda sahneye çıktı ve takıma olağanüstü katkı yaptı.

T.J. Ford'un takasla Raptors'tan ayrılmasıyla birlikte takımın oyun kurucu pozisyonundaki bir numaralı ismi haline geldin. Bu konuda neler düşünüyorsun?

Raptors'ın oyun kurucu pozisyonunda en fazla güvendiği oyuncu olduğum için kulübüme minnettarım. Bu büyük göreve hazır olduğumu düşünüyorum. Umarım takıma en üst seviyede katkı yapabilirim.

Toronto Raptors bu yaz gerçekleştirdiği takasla T.J. Ford'u Indiana Pacers'a gönderirken, kadrosuna da NBA'in en dominant pivotlarından Jermaine O'Neal'ı kattı. Fakat, yıldız oyuncu sakatlığı yüzünden geçtiğimiz sezonun büyük bölümünde görev yapamadı. Bu takas hakkında neler söyleyebilirisin?

Bu takasın, Raptors'ın önümüzdeki sezon için değerlendirebileceği en iyi takas olduğunu biliyorum. O'Neal harika bir oyuncu ve Chris Bosh ile birlikte önümüzdeki sezon NBA'in pota altındaki en dominant ikililerinden biri olacaklar.

Kadrosunda değişiklikler yapan Raptors önümüzdeki sezon daha güçlü ve tecrübeli bir takım olacak. Gelecek sezonki hedefleriniz neler? Konferans finalleri, NBA finalleri ya da sadece play-offlar mı?

Bizim tek hedefimiz oynadığımız bütün maçları kazanmak ve NBA şampiyonluğuna ulaşmak.

Orlando Magic'in yıldızlarından Hidayet Türkoğlu geçtiğimiz sezon basketbolunu bir üst seviyeye taşıyarak En Çok Gelişme Kaydeden Oyuncu Ödülü'nü kazandı. Sen de sergilediğin performansla bu ödüle aday olarak gösterilen isimlerdendin. Bu konuda neler söylemek istersin?

Hidayet geçtiğimiz sezon harika bir yıl geçirdi ve bu ödülü almayı hak etti. Bu ödüle aday olarak gösterilmekten büyük bir onur duymuştum. Hidayet'i geçirdiği olağanüstü sezondan ve kazandığı ödülden dolayı tebrik ediyorum.

Bu yaz Josh Childress, Carlos Delfino, Juan Carlos Navarro ve Gordan Giricek gibi NBA oyuncuları kariyerlerini Avrupa'da sürdürmeyi tercih etti. Bu konudaki düşüncelerin neler?

Bu yaz gerçekleşen transferlerin ardından NBA oyuncularının da Avrupa'da basketbol oynamayı tercih edebileceği çok net bir şekilde ortaya çıktı. Avrupa'da ve NBA'de çok kaliteli liglerin olduğunu görmek beni çok memnun ediyor. Bu tablo, basketbol severler ve basketbol sporu için çok önemli bir adım.