Basketbolda ilk yarı final mücadelesi tamamlandı. Litvanya'yı 91-86 yenen İspanya olimpiyat finaline yükselen ilk takım oldu.

29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda basketbolda finale adını yazdıran ilk takım İspanya oldu.
Pekin'de oynanan ve baştan sona büyük bir çekişmeye sahne olan maçın ilk periyodu 21-19 İspanya'nın üstünlüğü ile geçildi. Son dünya şampiyonu rakibi karşısında ikinci periyottan itibaren oyunu dengeleyen Litvanya devreyi 42-40 önde kapadı.
Üçüncü çeyrek de 66-62 Litvanya'nın üstünlüğü ile geçilirken, son periyodun ortalarından itibaren Fernandez, Jimenez ve Gasol üçlüsüyle rakibine üstünlüğünü hissettiren İspanya 91-86'lık skorla salondan galip ayrılan taraf oldu.
ABD ile Arjantin arasında oynanacak diğer yarı final maçından gelecek rakibini beklemeye başlayan İspanya'da Pau Gasol 19 sayı-5 ribaunt, Rudy Fernandez 18 sayı-4 ribaunt, Felipe Reyes 13 sayı-4 ribaunt-2 asist, Carlos Jimenez de 11 sayı-7 ribauntla galibiyette öne çıkan isimler oldular.
2004 Atina'da yapılan son oyunlarda dördüncü olan Litvanya takımında ise Simas Jasaitis'in 19 sayı-8 ribaunt-2 asist ve Sarunas Jasikevicius'un 19 sayı-3 ribaunt-6 asistlik performansları yeterli olmadı.