TBBL'de 2008-09 sezonunun fikstür çekimi yapıldı. Migrosspor'un çekilmesi nedeniyle yeni sezonda ligde 11 takım mücadele edecek ve her hafta bir takım bay olacak. Öte yandan Beko Basketbol Ligi ve TB2L fikstürü 7 Ağustos Perşembe günü İstanbul'da çekilecek.
Türkiye Bayanlar Basketbol Ligi'nde, 2008-09 sezonu kura çekimi yapıldı. Polat Renaissance Otel'de gerçekleştirilen kura çekimine, Basketbol Federasyonu Genel Sekreteri Ali Özsoy ve kulüp temsilcileri katıldı.

Kura çekimi öncesi kısa bir konuşma yapan Ali Özsoy, Migrosspor'un çekilmesinin ardından alt ligdeki kulüplere Türkiye Bayanlar Basketbol Ligi'nde yer almaları yönünde yazı yazdıklarını belirterek, ''Ancak olumlu yanıt veren olmadı. Bu nedenle yeni sezonda lig 11 takımla oynanacak. Her hafta bir takım bay olacak'' dedi.

Sponsorluk konusunda önemli adımlar attıklarını kaydeden Özsoy, birkaç haftada bu konunun netlik kazanacağını dile getirdi.

Türkiye Bayanlar Basketbol Ligi'nde 2008-09 sezonun ilk haftasındaki maç programı şöyle oluştu:

Beşiktaş Cola Turka-Çankaya Üniversitesi
Mersin Büyükşehir Belediyesi-Ceyhan Belediyesi
BOTAŞ Spor-Tarsus Belediye
Burhaniye Belediyesi-Fenerbahçe
Samsun Basketbol-Galatasaray
Panküp TED Kayseri Koleji (Bay)

2 ALTERNATİFLİ LİG TAKVİMİ
Yeni sezonun takvimi, A Milli Bayan Milli Takımı'nın Avrupa Şampiyonası finallerine yükselmesi durumuna göre 2 alternatifli hazırlandı.

Milli takımın 16 Ağustos-13 Eylül tarihlerinde yapılacak Avrupa Şampiyonası Eleme Grubu'ndan direkt olarak finallere yükselmesi durumunda, ligde ilk devre 4 Ocak 2009 tarihinde sona erecek. 2. yarı ise 17 Ocak 2009 tarihinde başlayacak. Ligde normal sezon, 22 Mart'ta tamamlanırken, play-off maçları 1 Nisan-6 Mayıs 2009'da oynanacak. Türkiye Bayanlar Basketbol Ligi All-Star organizasyonu, 10-11 Ocak 2009 hafta sonunda, Türkiye Kupası 8'li final müsabakaları ise 27-29 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Lig takviminde 2. alternatife göre, 1. devre 24 Aralık 2008 tarihinde sona erecek ve 2. yarı 31 Ocak 2009 tarihinde başlayacak. Ligde normal sezon 29 Mart'ta sona ererken, play-off müsabakaları 8 Nisan-12 Mayıs tarihleri arasında oynanacak. Bayanlar All-star organizasyonu, 24-25 Ocak hafta sonunda, Türkiye Kupası 8'li finalleri ise 3-5 Nisan tarihleri arasında yapılacak.

Öte yandan, bayanlarda Cumhurbaşkanlığı Kupası maçı, her iki durumda da 11 Ekim tarihinde oynanacak.