Avrupa Şampiyonası elemelerine hazırlanan A Milli Erkek Basketbol Takımı, Çin'in Macau kentindeki ikinci hazırlık maçında Litvanya'ya 82-74 yenildi.

Çin'in Macau kentindeki ilk hazırlık maçında Amerika Birleşik Devletleri'ne farklı mağlup olan Türkiye, NTV Spor'dan canlı yayınlanan ikinci maçında Avrupa'nın güçlü temsilcilerinden Litvanya'ya 82-74'lük skorla boyun eğdi.

Karşılaşmaya Oğuz Savaş, Kerem Gönlüm, Sinan Güler, Cenk Akyol ve Ersan İlyasova ilk beşi ile başlayan ay-yıldızlılar, ilk 2.5 dakikalık bölümü 4-0 önde geçti. Skor üretmekte zorlanmayan milli takım, ilk çeyreğin son 5 dakikalık bölümüne 9-4 üstün girmesine rağmen kalan bölümde savunmada etkili olamayınca çeyreği 18-15 geride tamamladı.

İkinci çeyreğe Semih Erden'in basketiyle başlayan Türkiye, Hidayet Türkoğlu'nun da hücumda devreye girmesiyle birlikte farkı 1 sayıya kadar indirdi. Ömer Onan'ın savunmada sergilediği performansla oyuna yeniden denge getiren ay-yıldızlılar, Siskauskas ve Javtokas'ın sayılarına engel olamadı ve ilk yarının son 2 dakikalık bölümüne girilirken Litvanya skoru 38-30'a getirerek farkı 8 sayıya kadar çıkardı. Serbest atış çizgisinden de düşük yüzde ile oynayan milli takım, soyunma odasına 41-33 geride gitti.

İkinci yarıya hızlı giren ay-yıldızlılar, üçüncü çeyreğin ilk bölümde farkı 2 sayıya kadar indirmeyi bildi. Ancak Litavanya'nın bulduğu kolay sayılara çözüm üretemeyen Türkiye, aradaki farkın açılmasına engel olamadı ve son çeyreğe 63-51 geride başladı.

Hücumdaki etkili performansını dördüncü çeyreğe de taşıyan Litvanya, farkı 17 sayıya kadar çıkardı. Farkın giderek açılmasına rağmen mücadeleyi bırakmayan ay-yıldızlılar, bitime 1 dakika kala skoru 79-71'e getirerek farkı 8 sayıya kadar indirdi; ancak kalan bölümde skor üstünlüğünü korumayı başaran Litvanya, sahadan 82-74'lük skorla galip ayrıldı.

Milli takımda karşılaşmaya ilk beşte başlayan Oğuz Savaş ve Hidayet Türkoğlu rakip potaya 14'er sayı bırakırken, Ersan İlyasova 12 ve Kerem Gönlüm de 9 sayı ile katkı yaptı.

Litvanya'da ise NBA'de Denver Nuggets forması giyen Kleiza ile Lavrinovic 13'er sayıyla ön plana çıkarken, Kaukenas da 10 sayıyla maçı tamamladı.


.mobilStyle{ font-family:Verdana; font-size:11px; font-weight:bold; color:#336699; text-decoration:none;} .mobilStyle:hover{ color:#336699; text-decoration:underline; }