Galatasaray Bayan Basketbol Takımı, dış transferde çok önemli iki oyuncuyu renklerine bağladı. Sarı-kırmızılılar WNBA liginde geçtiğimiz sezonu 'yılın çaylağı' ödülüyle tamamlayan Seimone Augustus ile aynı ligin en kariyerli oyuncularından Taj McWilliams'ı kadrosuna kattı.


Seimone Augustus, geçtiğimiz sezon WNBA'de ylın çaylağı seçilmişti.


Türkiye Bayanlar Basketbol Ligi (TBBL) takımlarından Galatasaray, ABD'li oyuncular Seimone Augustus ve Taj McWilliams-Franklin'i transfer etti.
Yeni sezon öncesinde daha önce milli basketbolcular Yasemin Horasan ile Tuğba Palazoğlu'nu da kadrosuna katan sarı-kırmızılı kulüpten yapılan açıklamada, WNBA takımlarından Minnesota Lynx'in formasını giyen Seimone Augustus ve Washington Mystics'in oyuncusu Taj McWilliams-Franklin'in önümüzdeki sezon Galatasaray forması giyeceği bildirildi.
1984 doğumlu ve 1.83 metre boyundaki Augustus forvet, 1970 doğumlu ve 1.88 metre boyundaki McWilliams-Franklin ise forvet-pivot mevkilerinde oynuyor.
KARİYERLERİ
Yeni transferden Seimone Augustus'un, kolej kariyerine doğduğu yerin okulu olan Louisiana State University'nde (LSU) başladığı, LSU takımının en önemli oyuncusu olan ve ligin en iyi oyuncuları arasında gösterilen Augustus'un, kolej kariyerini 19.3 sayı, 5 ribaunt ve 2 asist ortalamaları ile tamamlarken birçok da ödül kazandığı bildirildi.

2006 yazında WNBA draftına giren Seimone Augustus, Minnesota Lynx tarafından 1. sırada seçildi, ilk yılında 21.9 sayı, 3.8 ribaunt ve 1.5 asist ortalamaları tutturdu ve ''yılın çaylağı'' ödülünü almayı başardı. İkinci yılında da iyi performansını sürdüren Augustus, ortalamasını 22.6 sayı, 4 ribaunt ve 2.3 asiste yükseltti. Augustus, devam eden WNBA Ligi'nde 19 sayı, 3.9 ribaunt ve 3.2 asist ortalaması ile oynuyor.
Augustus'un ayrıca, bu yıl sayı kraliçeliğinde 4., en verimli oyuncular listesinde ise 10. sırada bulunduğu açıklandı.
WNBA'in en kariyerli oyuncularından 38 yaşındaki Taj McWilliams-Franklin ise, St. Edwards Koleji mezunu. 1999'da ilk lig tecrübesini yaşadığı günden bu yana 292 maça çıkan ABD'li oyuncunun bunların 289'una ilk 5'te başlayıp, sahada kalma ortalamasının 30 dakikanın altına düşmediği bildirildi. Bu istikrarını verimliliğine de yansıtan McWilliams-Franklin, 13 sayı, 7.3 ribaunt, 1.8 asist, 1.4 top çalma ve 1 blok ortalamasıyla kariyerini sürdürüyor.
McWilliams-Franklin'in, devam eden WNBA'de ise 13 sayı, 7.5 ribaunt, 1.6 asist, 1.6 top çalma ve 1 blok ortalamasıyla, mevkisinin en iyileri arasında yer aldığı kaydedildi. Yüzde 71'lik serbest atış ve yüzde 52'lik şut isabetinin ise McWilliams'ın en önemli yönü olduğuna dikkat çekilirken, WNBA'in en verimli oyuncuları listesinin 15. basamağında da bu oyuncunun yer aldığı kaydedildi.
Tam 6 kez All Star seçildiği açıklanan McWilliams-Franklin'in, evli ve iki kız çocuk sahibi olduğu duyuruldu.