A Milli Erkek Basketbol Takımı oyuncusu Hidayet Türkoğlu, kendilerine yakışan basketbolu sergileyerek 2009 Avrupa Şampiyonası'na katılacaklarına inandığını söyledi.

2009 Avrupa Basketbol Şampiyonası eleme maçları için hazırlıklarını sürdüren A Milli Erkek Basketbol Takımı oyuncularından Hidayet Türkoğlu, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Abdi İpekçi Spor Salonu'nda yapılan antrenman sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Hidayet, ''Birlik içerisinde bize yakışan basketbolu sergileyip, 2009 Avrupa Şampiyonası'na katılacağımıza inanıyorum'' dedi.

Çalışmalarını kondisyon idmanları ile sürdürdüklerini ifade eden Hidayet, ''Amacımız bir hafta içinde hamlığı üzerimizden atmak ve yüksek tempolu antrenman yapabilmek. Şu anki antrenmanlarımız gayet yorucu geçiyor. Önümüzdeki hafta içerisinde istediğimiz tempoya yavaş yavaş çıkacağımızı düşünüyorum'' diye konuştu.

Takımı genç oyunculardan kurulu olmasının herhangi bir sorun yaşatmayacağını kaydeden Hidayet, ''Genç oyuncular uzun yıllar birbirlerini tanıyan aynı takımlarda oynayan oyuncular. Gösterdikleri performanstan dolayı onları kutlamak gerekir. Onların antrenmanda gösterdikleri çalışma arzusu, azmi, umudu bizi çok mutlu ediyor. Onlar bize ne kadar yardımcı olursa biz de o kadar onların yanında olacağız. Birlik içerisinde bize yakışan basketbol sergileyip, 2009 Avrupa Şampiyonası'na katılacağımıza inanıyorum'' dedi.

Hazırlık kapsamında oynayacakları ABD ve Litvanya maçlarının eleme grubunda oynayacakları maçlar için bir ölçü olmayacağını belirten Hidayet, ''Olimpiyatlar öncesinde onlarla karşılaşacağız. Bu yüzden onlar tam olarak hazır durumda çıkacaklar, biz ise tam tersi bir durumda olacağız. Yeni gelen genç arkadaşlara bir fırsat olacak bu maç. Çünkü bütün dünya tarafından izlenen bir maç olacak. Şu ana kadar televizyondan izledikleri oyuncularla oynama fırsatı bulacaklar. İnşallah o maçlarda bir sakatlık olmaz. Avrupa Şampiyonası öncesi bizim bir sıkıntı yaşamamızı sağlamaz'' şeklinde konuştu.

ÖMER ONAN
A Milli Takım oyuncularından Ömer Onan, takımdaki genç oyuncuların fazla olmasından dolayı milli takımda uyum problemi olacağını düşünmediğini söyledi.

Genç oyuncuların bu yıl kendi takımlarında forma şansı bulduklarını ve bunu iyi değerlendirdiklerini belirten Ömer, ''Özellikle de Fenerbahçe'de Semih, Oğuz ve Ömer Aşık bu sene çok dakika aldılar. Hepimiz kendi takımlarında oynayan oyuncularız. Bu yüzden uyum sorunu olacağını pek düşünmüyorum'' dedi.

Ömer Onan, hazırlık kapsamında oynayacakları ABD karşılaşmasının, dünyanın birçok ülkesinde canlı yayınlanacağını ve bunun Türkiye'nin reklamı açısından iyi olacağını vurguladı.

OĞUZ SAVAŞ
Oğuz Savaş ise, kısa bir süre olmasına karşın çalışmaların gayet iyi gittiğini söyledi.

ABD ve Litvanya ile iki hazırlık maçı yapacaklarını belirten Oğuz, ''Bu maçlarda elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız. Ama bizim için önemli olan elemelere hazır olabilmek. Önümüzde daha birbuçuk aylık bir süre var. Ben inanıyorum ki elemelere kadar hazır hale geliriz'' dedi.

Oğuz, ''Hedef tabii ki Avrupa Şampiyonası'na katılabilmek. Gruptaki en ciddi rakip Fransa. Ama diğer takımlarda kolay değil. Belçika ve Ukrayna da iyi takımlar. Sonuçta zor deplasmanlar olacaktır. Belçika ve Ukrayna'yı hem burada hem orada yenmek zorundayız. Ondan sonrada Fransa maçlarında en iyisini yapıp şampiyonaya katılmamız gerekiyor. Artık Türk Milli Takımı için Avrupa Şampiyonası finallerine kalmamak gibi bir şey olmaması gerekiyor'' şeklinde konuştu.