Olimpiyat Elemeleri B Grubu'nda Almanya, Yeni Zelanda'yı Dirk Nowitzki ve Chis Kaman'ın skorer oyunuyla 89-71 mağlup ederek grubu ilk sırada tamamladı.

Almanya, Olimpiyat Elemeri B Grubu'nda oynadığı son maçta Yeni Zelanda'yı 89-71 yendi ve grup lideri olarak çeyrek finale yükseldi.

Karşılaşma karşılıklı basketlerle başlarken, ilk 5 dakikalık bölüm 12-9 Yeni Zelanda'nın üstünlüğüyle geçildi. Rakibine Nowitzki ve Kaman'ın sayılarıyla cevap veren Almanya, çeyreğin tamamlanmasına 1.5 dakika kala 19-18 öne geçti. Penny'nin sayılarıyla yeniden skor üstünlüğünü ele geçiren Yeni Zelanda, ilk çeyreği 26-23 üstün bitirdi.

İkinci çeyreğe daha iyi başlayan Almaya, yıldız oyuncusu Dirk Nowitzki'nin kaydettiği basketlerle 30-28 öne geçti. Bir diğer NBA yıldızı Chris Kaman'ın da pota altından skora katkı yapmasıyla birlikte farkı açmaya başlayan Avrupa temsilcisi, devreyi 47-33 önde tamamladı.

Üçüncü çeyrekte de oyunu kontrol etmekte zorlanmayan Almanya, Nowitzki ve Kaman'ın önderliğinde çeyreği 68-57 önde bitirerek son çeyreğe 11 sayılık bir avantajla başladı. Dördüncü çeyreğin ilk bölümünde farkı açmaya devam eden Almanya, skoru 77-57'e getirerek farkı 20 sayıya kadar çıkardı. Kalan bölümde yedek oyuncularına daha fazla şans veren Avrupa temsilcisi, sahadan 89-71'lik skorla galip ayrılarak B Grubu'nu ilk sırada tamamladı.

YUNANİSTAN EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR
Olimpiyat Elemeleri A Grubu maçında Yunanistan, Fotsis'in ön plana çıktığı karşılaşmada Brezilya'yı 89-69 gibi farklı bir skorla yendi ve çeyrek finalde Yeni zelanda ile eşlendi.

Olimpiyat Elemeleri A Grubu maçında Yunanistan ile Brezilya grup liderliği için karşı karşıya geldi. Büyük bir çekişmeye sahne olan maçın ilk bölümü 10-10 eşitlikle geçilirken, ilk çeyrek 18-17 Yunanistan'ın üstünlüğüyle noktalandı.

İkinci çeyrekte oyuna ağırlığını koyan Avrupa temsilcisi, Spanoulis ve Fotsis'in sayılarıyla farkı çift hanelere taşıdı ve soyunma odasına da 40-30 önde gitti. İkinci yarıya da hızlı başlayan Yunanistan, üçüncü çeyreğin ilk bölümünde farkı 15 sayıya çekti. Yaptığı etkili savunmayla rakibinin kolay sayı bulmasına izin vermeyen Yunanistan son çeyreğe 16 sayı avantajla girdi.

Son çeyrekte oyunu konrol eden ve yedek oyuncularına daha fazla şans tanıyan avrupa temsilcisi, son 1.5 dakikalık bölüme girilirken skoru 85-64'e getirerek farkı 21 sayıya çıkardı ve maçı da 89-69 kazanarak A Grubu'nu ilk sırada bitirdi.

ÇEYREK FİNAL PROGRAMI
Bu sonuçla birlikte Yunanistan çeyrek finalde B Grubu ikincisi Yeni Zelanda ile eşleşirken, B Grubu'nu ilk sırada noktalayan Almanya da Brezilya ile eşleşmiş oldu.

Elemelerde çeyrek final maçları yarın oynanacak. Program şöyle;

13.00: Hırvatistan-Kanada
15.30: Slovenya-Porto Riko
19.30: Almanya-Brezilya
22.00: Yunanistan-Yeni Zelanda