Trabzonspor, Alpella'nın tüm haklarını satın aldı. Geçen sezon İkinci Lige düşen Alpella, bundan böyle Trabzonspor adıyla mücadele edecek.


Trabzonspor, geçen sezon Beko Basketbol Ligi'nden İkinci Lig'e düşen Alpella'nın tüm haklarını satın aldı.

Trabzonspor Başkan Yardımcısı Saner Ayar, basketbola büyük önem verdiklerini ifade ederek, ''Önümüzdeki yıl Trabzonspor'a yakışır basketbol takımı olsun ve 2. ligde mücadele ettikten sonra birinci lige çıksın amacındaydık. Bu doğrultuda Ülker grubu ile çalışma yaptık. Murat Ülker ve Aydın Acun'un desteğiyle geçen sezon birinci ligde mücadele eden ve ikinci lige düşen Alpella'nın tüm haklarını satın aldık'' diye konuştu.

İkinci ligde Trabzonspor adıyla mücadele edeceklerini ifade eden Ayar, ''Alpella'nın kadrosundan oyuncular da kadromuzun içinde olacak. Ülker grubuna basketbola yaptıkları katkı ve Trabzonspor'a sağladıkları desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz'' diye konuştu.

Trabzonspor Basketbol Kulübü Derneği olarak basketbolda da 4 büyük kulüpten biri haline gelmeyi amaçladıklarına dikkat çeken Ayar, ''Bu yıl ikinci ligde mücadele edeceğiz. Gelecek yıl ise birinci ligde mücadele etmek istiyoruz. İkinci ligde şampiyonluk kovalayacak bir kadro oluşturduk'' dedi.

Alt yapıya da önem vereceklerini ifade eden Ayar, ''3 yıl içerisinde kulübü oyuncu fabrikası haline getirmek istiyoruz. Anadolu'da basketbolun kalbi olmayı arzuluyoruz. Trabzon'da basketbol kitlesini arttırıcı çalışmalar yapıyoruz. Karadeniz Teknik Üniversitesi ile entegre programlar geliştirerek 40 bin kişilik öğrenci hedef kitlesini basketbolun parçası haline getirmek istiyoruz. Trabzonspor Basketbol Kulübü Derneği'nin hem kurumsal hem de algı açısından bir marka olmasını sağlamaya çalışacağız'' diye konuştu.

Ayar, yeni takımı oluştururken 1 doların bile Trabzonspor'un kasasından çıkmadığını ve sponsor yardımıyla bunu gerçekleştirdiklerini belirtti.

TRABZONSPOR TV PROJESİ
Bu arada Ayar, yeni oluşturmayı düşündükleri Trabzonspor TV için 2 milyon Euro'luk bir yatırım düşündüklerini ve bu paranın da Trabzonspor'dan çıkmayacağını söyledi.

Ayar, 300-500 bin dolara mal olabilecek bir Trabzonspor TV oluşturmak istemediklerini kaydederek, ''Bunu da sponsor arayışlarıyla yapacağız. Trabzonspor TV, Trabzon'daki yerel kanallarla yarış içerisinde olmayacak. Buradaki televizyonlara zarar vermeyecek şekilde hizmet edecek'' dedi.

TAKIMI KADROSU
Baş antrenörlüğünü Alpella'dan Alaeddin Yakan'ın yapacağı Trabzonspor Basketbol Takımı'nın kadrosunda şu oyuncular yer alıyor: Ogün Sevinç (Alpella), Kerem Öztoprak (Antalya Büyükşehir Belediyesi), Burak Yönder (Alpella), Recai Öztürk (Uşak Belediye Spor) Volkan İncekara (Alpella), Birkan Batuk (Alpella) Umut Tınay (TT Net Beykoz) Roman Tok (Trabzonspor), Ufuk Yanar (Aliağa Belediyesi) Can Özcan (Alpella), Engin Algın (Alpella), İsmail Esmeray (Bursa Basketbol Kulübü)

Öte yandan Trabzonspor Basketbol Takımı'nın transfer çalışmalarının sürdüğü ve kadroya 1 ABD'li oyuncu da katılacağı kaydedildi.