Beko Basketbol Ligi Lig Kurulu, getirdiği yeni düzenlemeyle maç kadrolarında 5 yabancı oyuncu bulunduracaklarını beyan eden takımların kadrolarında en az 1 Avrupalı oyuncuya yer vermek zorunda olduklarını açıkladı.


Beko Basketbol Ligi Lig Kurulu, yabancı oyuncu sayısı ve oyuncuların kıtalara dağılımı konusunda yeni düzenlemeler getirdi.

Basketbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, ''Maç kadrosunda 5 yabancı oyuncu bulunduracaklarını beyan eden Beko Basketbol Ligi kulüpleri, 2008-2009 sezonundan itibaren kadrolarında en az 1 Avrupalı oyuncu bulundurmak zorundalar'' denildi.

Açıklamada, ''Önümüzdeki sezondan itibaren maç kadrosunda 5 yabancı oyuncu bulunduracaklarını beyan eden Beko Basketbol Ligi kulüpleri, bu oyunculardan en az birini Avrupalı oyuncular arasından seçecek. 2009-2010 sezonundan itibaren ise kadrodaki Avrupalı oyuncu sayısı minimum 2 olacak. 2010-2011 sezonunda ise maç kadrosunda yer alabilecek yabancı oyuncu sayısı 6'ya çıkarılırken, Avrupalı oyuncu sayısı da minimum 3'e çıkarılacak'' ifadelerine yer verildi.