Türkiye Basketbol Ligi'nde Efes Pilsen ile Beşiktaş Cola Turka takımları arasında pazar günü yapılacak play-off yarı final serisi 4. ve son maçının başlangıç saati kriz yarattı..

Pazar günü oynanacak maçın şu ana kadar başlangıç saati netlik kazanmazken, kulüpler ve federasyon kamuoyuna 3 ayrı saat verdi.

Ev sahibi Efes Pilsen Kulübünün ısrarla 16.00'da oynamak istediği maç için Basketbol Federasyonu daha önce 20.00 olarak duyurduğunu söylediği başlangıç saatinin naklen yayın nedeniyle 18.00'e alındığını açıkladı. Beşiktaş Kulübü ise taraftarlarına maçın saat 20.00'de başlayacağını duyurdu.

Basketbol Federasyonu, dün gece yapılan serinin 3. maçını anlatan yorumun altına yarın yapılacak son maçın başlangıç saati olarak 20.00'yi gösterdi. Beşiktaş2ta federasyonun kendilerine aynı saatte maçın oynanacağını bildirerek, resmi internet sitesinden taraftarlarına yaptığı çağrıda maçın saat 20.00'de oynanacağını duyurdu.

Efes Pilsen Kulübü ise, maçın başlangıç saatini belirleme hakkının ev sahibi kulüp olma sıfatıyla kendilerine ait olduğunu açıklayarak, dünkü maçın bitiminin hemen ardından yarınki maçı saat 16.00'da oynamak istediklerini federasyon yetkililerine ilettiklerini ve ''olur'' aldıklarını bildirdi. Kendi internet sitesine de maçın başlangıç saati olarak 16.00'yı koyan lacivert-beyazlı kulüp, bu tutumlarında ısrarcı oldu.

Efes Pilsen Kulübü Genel Menajeri Engin özerhun, ''Bu yetki bize ait. Biz de saat 16.00'da oynamak istediğimizi federasyona dünkü maçın bitiminde ilettik ve 'olur' aldık. Federasyonun tarafsız olduğuna inanmak istiyoruz. Daha önce de bu saatte naklen yayın yapıldı. Nasıl ki Beşiktaş Kulübü Akatlar'da oynadığı maçların saatlerini kendi belirledi, biz de kendi sahamızda oynayacağımız maçın saatini belirlemek istiyoruz. Zaten sezon boyunca da ev sahibi takımlar istedikleri saatte maçlarını oynadılar'' dedi.

Bu arada Basketbol Federasyonu da akşam saatlerinde resmi internet sitesine bir açıklama koyarak, maçın başlangıç saatinin yayıncı kuruluşun isteği doğrultusunda 18.00'e alındığını duyurdu.

Maçın naklen yayınlanmasının önemli olduğunu ve bu nedenle naklen yayın için karşılaşmanın başlangıç saatinin 20.00'den 18.00'e alındığını kaydeden yetkililer, bunun için Efes Pilsenli yöneticilerden onay aldıklarını iddia ettiler.