Karşılık Vermek Üzerine
Cuma, 07 Nisan 2006 09:38
İstanbul’da (71-75) kaybeden Efes Pilsen muhtemelen CSKA Moskova’nın final yolunu da açmış göründü. Efes Pilsen’in bazen gösterdiği maç içi kontrolleri farkı açarak ilk çeyrekte bozan CSKA 2.çeyrek biterken kontrolü devreden taraftı.


Ancak bu kontrol geçişini verimlice kullanamadık, maç başında açılan farka farkla karşılık vererek oyuna denge getiremedik.

Moskova’da düşük sayılarda kaybederken (57-66), maç sonrasında “6 sayı üzeri fark”ın önemli olacağını düşünüyorduk. Zirveye giderken bu şekilde oluşacak farklar işleri zora sokacaktı. Henüz 1. çeyrek biterken (16-23) bunu lehine kullanabileceğini gösteren CSKA, 2. çeyrekte rakibin farkı kapatırken, yorulmasına tercih etti (2. çeyrek:21-17, devre:37-40). 3.çeyrek ortasında 3 sayı farkla öne geçmiş olmamıza rağmen, CSKA aksine, düzenli bir şekilde bu sonuca varamadık ve rakibin toparlanması için yeterince zaman verdik. Yorulma belirtileri başlamışken 3 sayı önde olmamız ve üstüne 2 dakika kadar çıkamamış olmamız direnç noktamızı da belirlemiş oldu. Buna rağmen 3. çeyreği başabaş bitirmiş göründük (3. çeyrek: 18-15, skor:55-55). Bir bakıma Moskova’daki maç sonucu skorunu 3 devre sonunda yakalamış olduk.

Geçmiş maçlar boyunca CSKA’nın düşen hücum gücünü rağmen sahaya dezavantaj olarak yansıtmadığını da görmüş olduk. Rakibe farkı açma izni veren ama kendisi kadar fark açmasına izin vermeyen düzeniyle son çeyrekde avantajı devam ettirebilmesi için farkı açtırmaması yeterli olacaktı. Geçmiş maçlarında görülen son dakika darbeleriyle işi bitirecek enerjisi olacaktı ve bunun için de rakibin farkı kapatamayacağı kadar açmasına izin vermemesi yeterliydi.

Son çeyrek ilk dakikalarda başabaş oynayan ama farkı açamayan Efes Pilsen tam tersine net sayı yemeye de başlamıştı. Farkın tekrar 6 sayı üzerine çıktığı (60-69) zaman dilimi ve kalan süre göz önüne alınınca, tempoyu da kontrol edebilecek CSKA sonuca gitmek üzereydi.

Son dakikalarda maç temposunu da artırarak sonuca giden CSKA, Efes Pilsen’in genel maç kontrolü ele geçirmesine izin vermedi. Bundan sonrası için kapatılacak kadar farkın ne olduğu ve öne geçmenin yetmediği ama nasıl da öne geçildiğinin önemli olacağı maçlar izlemeye devam etmeliyiz. Gerek Milli Takım’ın, gerekse Lig takımlarımızın turnuva maçlarıyla yüksek tempolu haftalara devam etmesi gereklidir.