Yine Aynı Senaryo
Cuma, 07 Nisan 2006 09:21
İki yıldır hakem kararları ile Final-Four'un kapısından dönen Efes, yine aynı engele takıldı. Üç düdük Lacivert-Beyazlılar'ın ritmini bozarken, eski Efesli Langdon, attığı 5 üçlükle son sözü söyledi
Yine olmadı. Her zamankinden daha çok istiyordu Efes Pilsen bu yıl Final-Four'a kalmayı. Tüm faktörler üst üste gelince, Final-Four yine hayal oldu. Sakatlık sorunu, yapılan çok basit hatalar, hücumda girmeyen boş şutlar ve hakem mafyası birleşince galibiyet de kılpayı kaçtı: 71-75.

Maça Efes Pilsen taraftarının da desteğiyle çok istekli, arzulu ve konsantre bir şekilde başladı. CSKA'nın sert savunması karşısında pota altını kullanan ekibimiz, Ermal ve Kaya'yla basketler buldu, 4. dakika 7-7 berabere geçildi. İlk maçın aksine Holden'ı Domercant yerine Ender'le savunmayı deneyen Lacivert-Beyazlılar, bunda başarılı olurken, Moskova'daki ribaunt sendromu yine devam etti. İyi savunma yapmanın ödülü olan ribauntları bir türlü alamayınca, Efes'ten daha çok top kullanma şansı bulan Rus ekip, Panov'un da ekstra basketleri ile ilk periyodu 16-23 önde tamamladı. Tabii bu farkın açılmasında en büyük pay sahibi de hakem düdükleri oldu. İlk 10 dakikada aleyhimize tam 5 yanlış karar veren düdükler Efes benchini de çılgına çevirdi.

Hücum faulleri görülmedi!
İkinci periyotta hatalar üst düzeye çıktı. CSKA'nın hücum faullerini görmeyen, bir pozisyonda Smodis'in Kaya'ya attığı omuz sonrası basketbolcumuza centilmenlik dışı faul çalan hakemler, yüzsüzlük boyutunu üst sınırlara taşıdı. Buna rağmen moralini bozmamaya çalışan Lacivert-Beyazlılar, savunmasını sertleştirip Ender'in bireysel çabaları ile basketler buldu ve fark biraz kapanınca devre 37-40 konuk ekibin lehine sonuçlandı. İlk yarı biterken CSKA, ribauntlarda 16'ya 10 üstünlük sağlarken, tam 8 kez ikinci hücum şansını elde etti.

Finale berabere girildi
İkinci yarıya daha canlı başladı Efes. Prkaçin'in pota altı basketlerinden sonra Kerem Gönlüm'ün turnikesi sonrası uzun süre sonra ilk kez öne geçtik: 43-42. Ancak eski Efes'li Langdon'ı bir türlü durduramadık. Alaskalı forvet büyük bir soğukkanlılıkla üçlükleri potamıza gönderirken, savunma görevini de üstün başarıyla yerine getiriyordu. Bir türlü içeriye penetre edemeyen Efes forvetleri, topu pota altında indirdiği zaman da rakibin sert ve faullü savunmasına maruz kalıyordu. Hakem üçlüsü de rakibin yaptığı faulle karışık müdafaya izin verince CSKA'nın ekmeğine yağ sürüldü. Oyun ritmini bir türlü yakalayamayan Lacivert-Beyazlılar, Popoviç'in çabalarıyla skor bulmasına rağmen, yaşlı kurt Panov'un ekstra performansına çözüm bulamadı, son çeyreğe 55-55 berabere girildi.

Taktik fauller işe yaramadı


İlk üç çeyrek hiç sayı üretemeyen Holden, periyodun başında 4 sayı bulurken, Efes Pilsen iyi savunma yapmasına rağmen Langdon ve Panov çok zor pozisyonlarda isabet sağlayınca 35.35'te fark 10 sayıya çıktı: 58-68. Yine de maçı bırakmayan temsilcimiz Popoviç ve Prkaçin'le rakibini yakalamaya çalıştıysa da özellikle dış atışlarda çok düşük bir yüzde ile oynayınca, farkı kapamasına rağmen rakip taktik faulleri değerlendirdi ve salondan 75-71 galip ayrılıp Final-Four'a kalan ilk takım oldu. Top 16'nın yıldızı Granger, Moskova'dan sonra İstanbul'da da Langdon'ın savunması karşısında silindi. Takım olarak sadece yüzde 28 ile üçlük atan ekibimiz karşısında CSKA, yüzde 35'le şut kullanınca galibiyeti bulan taraf oldu. Maçın yıldızlarından biri de hiç kuşkusuz takımını mükemmel oynatan, 8 sayının yanı sıra tam 6 asist yapıp 3 top çalan Yunan oyun kurucu Papaloukas oldu.