FIFA Başkanı Joseph Blatter, kuş gribinin endişe verici boyutlara ulaşması halinde Dünya Futbol Şampiyonası'nın iptal edilip edilmemesi konusunda Alman hükümetinin karar vermesi gerektiğini söyledi.

Blatter, Bild gazetesine yaptığı açıklamada, kuş gribinden dolayı şampiyonanın iptal edilip edilemeyeceği konusunda, "Şu ana kadar iptal edilmesi söz konusu değil. Kuş gribi, veba ya da kolera gibi bir tehdit haline gelirse, insandan insana bulaşırsa o zaman Alman hükümeti karar vermeli. Bizim bu karara saygı göstermemiz gerekir" dedi.

Dünya Futbol Şampiyonası kapsamında güvenlik endişesi duyup duymadığı sorusuna soruya karşılık da Blatter, "Hayır. Futbol halkın oyunu. Halkın oyunu olan futbolun, halk tarafından kabul görmesi gerekir" diye konuştu.

Blatter, İran'la yaşanan siyasi krizden dolayı bazı politikacıların bu ülkenin şampiyonadan ihraç edilmesini istediklerinin hatırlatılması üzerine de "Bunu düşünmek bile istemem. Siyasi nedenlerden dolayı hiçbir takımı şampiyona dışı bırakamayız. Ben Başkan olarak yasalara uyulmasına dikkat ederim. Biz siyaset, din, zengin, fakir gibi konularda tarafsızız" dedi.