Son 4 yılda 2 büyük finale ev sahipliği yapan Türkiye’nin Euro 2016’yı da düzenleyebileceğini belirten Platini, "Bu organizasyonu Polonya-Ukrayna alabildiğine göre, siz de alabilirsiniz" dedi.

UEFA Başkanı Michel Platini, Türkiye’nin 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı düzenleyebileceğini söyledi. 20 Mayıs’ta Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu’nda oynanacak final maçı öncesi dün İstanbul’a getirilen UEFA Kupası’nın devir teslim töreninde konuşan Avrupa futbolunun patronu, umut dolu mesajlar verdi. Öncelikle UEFA Kupası finalinin futbol tutkusu olan bir ülkede oynanacağından duyduğu memnuniyeti dile getiren Platini, "Fantastik bir final olacağına ve maçın çok ses getireceğine eminim" dedi.

’Asbaşkan’ faktörü

Törenin ardından basın toplantısında Türkiye’nin, İtalya, Fransa ve İsveç-Norveç gibi ülkelerle Euro 2016’ya aday olması konusundaki soruyu yanıtlayan Platini, "Bu kupayı Polonya ve Ukrayna düzenleyebildiğine göre, Türkiye de düzenleyebilir. 4 yıl içinde Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupası finallerine ev sahipliği yapmanız önemli bir başarı. 4 yılda 2 final almak için çok önemli bir asbaşkan lazım" ifadelerini kullanarak, yanında oturan UEFA Birinci Asbaşkanı Şenes Erzik’i gösterdi.

İki hakem daha

Dünya futbolunun sorunları hakkında da görüş bildiren UEFA Başkanı adı şikeye karışan oyuncuların futbol hayatlarını bitireceklerini ve ırkçılıkla mücadelede de taviz vermeyeceklerini vurguladı. Platini ayrıca, "Ben hakem hataları konusunda futbolu öldüreceği için teknolojik çözümlere karşıyım. Ben sadece ceza alanında görev yapacak 2 ek hakem uygulamasını destekliyorum. Bu konuda 1 yıllık denemeden sonra karar verilecek" dedi.

Platini, Saracoğlu’nu gezdi

UEFA Başkanı Michel Platini, dün ilk olarak Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’nı gezerek, hazırlıklarla ilgili bilgi aldı. UEFA Birinci Asbaşkanı Şenes Erzik, Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener ve diğer yetkililerle stadı gezen Platini’ye, F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile yöneticiler eşlik etti. Ziyaretin ardından bir açıklama yapan F.Bahçe Asbaşkanı Ali Koç, UEFA heyetinin stadın son durumunu gayet olumlu bulduğunu belirterek, çimlerde son 2-3 haftada yaşanan düzelmenin kendisini dahi şaşırttığını söyledi.

UEFA KUPASI İSTANBUL'DA!

UEFA Kupası, dün son şampiyon Rus Zenit St. Petersburg Kulübü’nden 8 kişilik bir heyet tarafından İstanbul’a getirildi. Dolmabahçe Sarayı önünden özel bir tır ile şehir turuna çıkarılan kupa Zenitli futbolcu Anatoly Tymoschuk ve takım menajeri Vladislav Radimov’un da katılımıyla İstanbullular’a sergilendi. Kupa daha sonra düzenlenecek tören için Ortaköy’deki Esma Sultan Yalısı’na getirildi. Törene Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ile birlikte UEFA Başkanı Michel Platini, UEFA Birinci Asbaşkanı Şenes Erzik, Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim ve futbol dünyasından çok sayıda ünlü isim katıldı.

Şehirde sergilenecek

UEFA Başkanı Michel Platini kupayı törenle Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a teslim etti. Kadir Topbaş, 2005 yılı Şampiyonlar Ligi finalinden sonra 2009 UEFA Kupası finali, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası ve 2012 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’na da İstanbul’un ev sahipliği yapacağını hatırlatarak, "Bu, bir başkana nasip olacak en büyük şans" dedi. UEFA Kupası, 19 Mayıs’a dek şehrin çeşitli yerlerinde vatandaşların görebilmeleri için sergilenecek.