İtalya'da Serie A lideri FC İnter'in teknik direktörü Jose Mourinho'nun dünkü basın toplantısında hakem hatalarını, İtalyan meslektaşlarını ve medyayı eleştiri yağmuruna tutması, spor camiasında deprem etkisi yarattı. FC Juventus, AC Roma ve AC Milan'ın kollandığını iddia eden, medyada FC İnter'in kollanıldığı gibi bir hava oluşturulmasını ise ''entellektüel fuhuş'' olarak niteleyen Mourinho'ya siyah-beyazlı ve de sarı-kırmızılı kulüp tepki gösterirken, AC Milan ise sessiz kalmayı yeğledi. İtalyan spor basınında bugün yer alan haberlerde ise İtalya Futbol Federasyonu'nun Morinho hakkında soruşturma açabileceği ileri sürüldü. Mourinho'nun dün söylediği sözler, bugün İtalya'daki spor gazetelerinde manşetten verildi. La Gazzetta dello Sport, FC İnter'in AS Roma'ya karşı oynadığı maçta Balotelli'ye verilen penaltının medyada tartışma konusu yapılmasının Mourinho tarafından, ''entellektüel fuhuş'' olarak nitelenmesinden hareketle, bugünkü manşetinde, ''Fuhuş mu?'' diye sordu. Üst başlıkta ise, ''Mourinho konuştu. Herkese saldırdı. Federasyon kızgın'' denildi. Corriere dello Sport gazetesi ise Portekizli teknik adama duyulan tepkiyi bugünkü manşetinde, ''Mourinho kapa çeneni'' başlığıyla özetledi.
FC Juventus, teknik direktör Claudio Ranieri'yi de eleştiren Mourinho'nun suçlamalarına resmi internet sayfasından yazılı bir açıklamayla yanıt verdi. FC İnter kulübünün, teknik direktörün beyanatındaki suçlamaları paylaşmadığını açıklamaya çağıran açıklamada, ''Juventus, İnter teknik direktörünün beyanatlarını hayret ve utançla karşılamıştır. İnter'in teknik direktörü bu beyanatlarıyla, sadece Juventus ve 14 milyon taraftarımıza değil, tüm İtalyan futboluna saygısızlık etmiştir'' ifadeleri yer aldı.
AC Roma kaptanı Francesco Totti ise Mourinho'nun saygısızlık yaptığını savunarak, ''Mourinho maskesini çıkardı. Gerçek kimliği ve ne düşündüğü ortaya çıktı. Maç sırasında dil çıkartarak taraftarlarımızı provoke eden Balotelli'yi oyundan çıkarmasını beklerdim. Ama o bunu bile görmezlikten geldi. Balotelli, kibirli ve terbiyesiz biri'' dedi. Totti, AS Roma'nın Teknik Direktörü Luciano Spalletti hakkındaki ifadelere de tepki göstererek, ''Mourinho'ya Süper Kupa'yı penaltılarla aldığını, ayrıca Roma'yı İtalya kupasından İbrahimoviç'in kurallara uygun olmayan golü ve de bizim takımın penaltısının verilmemesi sayesinde kazandığını hatırlatmak isterim. Beni en çok rahatsız eden şey ise Mourinho'nun, Spalletti'ye saldırı niteliğindeki sözleri olmuştur. Halihazırda lider durumda olmasına rağmen Mourinho'nun bizden daha fazla sorunları söz konusudur. Spalletti'den öğrenmesi gereken çok şey var. Bizim teknik direktörümüz söyleşi için para almaz'' diye konuştu.
İtalya Teknik Direktörler Derneği Başkanı Renzo Ulivieri, Mourinho'nun üslubunu yadırgadığını belirterek, ''Benim izlenimime göre Mourinho bu türden bir saldırıyı planlı olarak yaptı. Ama önümüzdeki maçlar hakkında soru işareti uyandırarak hata etmiştir. Şu an neler olabileceğine ilişkin bir fikrim yok'' dedi.
İtalya Futbol Federasyonu Başkanı Giancarlo Abate ise, ''Mourinho böyle yaparak sadece gerilimi tırmandırıyor. Portekizli teknik adamın üslubu, ilişkilerin sadece gerilmesine yol açıyor. Kullandığı sözlerin, futbol camiasına herhangi bir yararı da yok. Hepimiz, sahadaki sonucu kabullenmek ve gerilimi tırmandırmamak için çaba harcıyoruz. Pek çok tartışmalı pozisyon olmasını anlayışla karşılamakla birlikte, hepimiz hakemlere yardımcı olmak ve de onların işlerini kolaylaştırmakla yükümlüyüz'' demekle yetindi.
-FC İNTER, MOURINHO'YA SAHİP ÇIKTI-
Öte yandan dünkü sözleriyle şimşekleri üzerine çeken Mourinho'ya FC İnter tarafından sahip çıkılması da dikkati çekti. FC İnter kulübünün internet sayfasında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
''Juventus'un açıklamasını dikkatli bir şekilde okuyan İnter, Jose Morinho'nun kendisine yöneltilen saldırılara aynı düzeyde net bir şekilde cevap vermiş olduğunu beyan eder. Antrenörümüz, hiç bir kötü niyet taşımaksızın, samimiyetle ve kendine özgü üslubuyla düşüncelerini dile getirmiştir. Kendisini taktirle karşılıyoruz.''
FC İnter Başkanı Massimo Moratti ise bugün gazetecilerin konuya ilişkin sorularını birkaç cümleyle geçiştirmeyi tercih etti. Moratti, Mourinho'nun sözleri hakkında Ranieri'nin, ''İşte bu İnter üslubudur'' demesine ilişkin soruyu, ''Ben herhangi bir yorum yapma niyetinde değilim'' diye yanıtladı.
Moratti, FC İnter'in konuya ilişkin internet sitesinde yapılan yazılı açıklamayı yeterli bulduğunu belirtmekle yetindi.
-MOURİNHO'NUN TEPKİYE YOL AÇAN SÖZLERİ-
FC İnter'in teknik direktörü Mourinho, dünkü basın toplantısında, AS Roma karşılaşmasında FC İnter lehine verilen penaltı kararının tartışma konusu yapılmasını ''manipulasyon'' olarak niteleyerek, ''İnter'in hakem hatası neticesinde üç puan kazandığı tek karşılaşma, Siena'yla oynanan maçtır. Hakem hatası olduğunu da maç sonunda bizzat ben söylemiştim. Roma'dan, Milan'dan, Juventus'tan söz etmeyenler, oturmuş Mario Balotelli'yi konuşuyorlar. Balotelli, gole giderken, ceza alanına üç rakip oyuncu arasından dalıyor. Penaltı vardı. Yok diyorlarsa, bunu en azından belirli kuşkular eşliğinde söylesinler'' demişti.
İtalyan spor medyasını da suçlayan Mourinho, ''Ben entellektüel fuhuştan hoşlanmıyorum. Entellektüel onurdan hoşlanıyorum. Ama görebildiğim kadarıyla ortada geniş çaplı bir entellektüel manipulasyon var. Üstelik bu, kamuoyunu yönlendirmek için yapılan geniş çaplı organize bir iş. Ben böyle bir dünyanın adamı değilim'' diye konuşmuştu.
Juventus, Milan ve Roma'nın kollanılmasının görmezlikten gelindiği iddiasında bulunan Mourinho, sözlerini şöyle sürdürmüştü: ''Manipulasyonu çok iyi başardılar. Son iki günde sadece bu konuşuldu. Benim kendilerini kadromda görmek istediğim, ama bu sezon tek bir başarı elde edememiş Roma'dan söz edilmedi. Kazanma kültürüne sahip olmakla birlikte bu yıl hiç başarılı olamayan, bizi 12 puan geriden takip eden Milan'dan söz edilmedi. Juventus'un, hakem hataları sayesinde, bir sürü puan kazanmış olması hiç konuşulmadı.''
Mourinho, FC Juventus ve AS Roma'nın teknik direktörlerini de eleştirerek, ''Ranieri ve Spalletti birbirlerinin yanında mı? Ben de Del Neri ve Prandelli'nin yanındayım. Zira onlar Juve'ye karşı oynadıkları için üçer puan kaybettiler. Ben, önümüzdeki hafta sonunda Roma ve Juventus'la karşılaşacak olan Marino ve Novellino'nun yanındayım. Novellino ve Marino'nun yerinde olsam, oynamaya gitmemeyi ya da gençlerle oynamayı bile düşünebilirim. Zira bir kart, bir sakatlık her şey mümkün. Belki İnter için de Sampdoria'yla oynamaya gitmemek en iyisi. Zira önümüzdeki hafta skandal günü açığa çıkmak üzere. Çünkü Roma'ya karşı oynanan karşılaşmadan Balotelli'nin penaltısından belirli bir şekilde söz edilmiş olması bir manipulasyondur. Ben, bu türden oyunlarda yokum'' demişti.
Mourinho, Ranieri ve Spalletti'nin basınla ilişkilerini de tartışma konusu yaparak, ''Belki son kez bu şekilde konuşuyorum. İtalya'ya 'Görüşmek üzere, iyi tatiller' deyip tatile çıkmama 91 gün kaldı. Birbuçuk aylık tatilim süresince konuşmayacağım. Önümüzdeki 91 günlük süre içinde Ortaçağ'ı andıran türden basın toplantıları yapabileceğimi düşünüyorum. Basına, sadece konuşmam gerektiği için konuşuyorum. Çünkü bunu, medyayla sözleşme imzalamış olan kulübüm talep ediyor. Televizyon programlarına konuk olmuyorum. Televizyonu açtığımda, Ranieri ve Spalletti'yle karşılaşıyorum. Onlar tüm programlarda konuk ediliyorlar. Onlar medyada herkesle dost. Ben basınla konuşmamayı yeğlerken, kimileri konuşma uğruna belki para da ödüyor. Ben para verilerek yaptırılan söyleşilere karşıyım'' ifadelerini kullanmıştı.