Şampiyonlar Ligi’nde 2. tur heyecanı başlarken önceki gece oynanan Arsenal-Roma maçında sahalarda ender rastlanacak bir olay gerçekleşti. Arsenal’in Van Persie’nin attığı penaltı golüyle 1-0 kazandığı maçın devre arasında İngiliz ekibi sahaya 9 kişiyle çıktı ve maç böyle başladı.Karşılaşma sonrası akıllarda mücadeleden çok bu olay kaldı. Arsenal sahaya 9 kişi çıktığı halde bunun farkına varamayan maçın Danimarkalı hakemi Claus Bo Larsen, mücadelenin ikinci yarısını başlattı.
William Gallas ve Kolo Toure’nin soyunma odası koridorlarından koşarak sahaya gelmesinin ardından hakem, maçı durdurdu ve Kolo Toure’ye sarı kart gösterdi oyun yeniden başladı. Olayın perde arkasında ise ilginç bir durum vardı. Batıl inançları gereği devamlı sahaya arkadaşları çıktıktan sonra en son adım atan Toure, Gallas’ın soyunma odasında olduğunu görünce onu beklemeye başladı. Ancak, diğer oyuncular sahanın yolunu tutmasına rağmen Gallas, aldığı bir darbe nedeniyle kendisine tedavi yaptırıyordu. Gallas’ı bekleyen Toure de bu durumun farkına varmadı. İki oyuncuda da bu yüzden sahaya çıkmakta geciktiler ve başlama vuruşunu kaçırdılar.
Wenger: Tamamen bizim hatamız
Arsenal Teknik Direktörü Arsene Wenger, Roma maçında iki oyuncusunun soyunma odasında kalıp, başlama vuruşunu kaçırmalarına açıklık getirdi. Fransız çalıştırıcı, "Bu olay tamamen bizim hatamız. Toure her zaman soyunma odasından en son çıktığı için tedavi gören Gallas’ı beklemiş. Maçın kendileri olmadan başladığını bilmiyorlardı. Zil çaldığında sahaya çıkmak için hazır olmalısınız. Toure, hakemden izin almadan sahaya girdiği için sarı kart gördü" dedi. Wenger’in de sahaya çıkmakta geç kalan iki oyuncuya kızdığı öğrenildi.
KURAL NE DİYOR
Başlama vuruşu yapılmadan önce bütün oyuncuların ve yedeklerin isimleri belirlenir. Bir takım maça 11 oyuncudan daha az sayıda oyuncu ile başlarsa, sadece başlama kadrosundaki isimlerin sahaya gelişleriyle 11 tamamlanabilir. Takımlardan biri yediden daha az oyuncuyla sahada olursa ve kalırsa maça başlanmaz ve devam edilmez.