İtalya'nın Milano kentindeki futbol gündemi, dün tam anlamıyla bir “Kaka günü” yaşadı.


Kaka'nın, İngiliz kulüplerinden Manchester City'nin rekor düzeydeki transfer ücretini kabul ederek AC Milan'da ayrılma ihtimali, akşamın geç saatlerine kadar sıcaklığını korudu. 26 yaşındaki Brezilyalı yıldızın, tercihini kırmızı-siyahlı kulüpte kalmaktan yana kullandığı ise gece yarısı AC Milan Kulübü Başkanı Silvio Berlusconi tarafından açıklandı.
BERLUSCONİ: BAZI ŞEYLER PARADAN DAHA ÖNEMLİDİR
Berlusconi, İtalyan televizyonlarından La7'ye telefonla yaptığı açıklamada, AC Milan Asbaşkanı Adriano Galliani'den Kaka'nın tercihini kalmaktan yana kullandığını öğrendiğini belirterek, “Kaka büyük bir insan. Bunu kanıtladı. Giydiği formaya sadakatini gösterdi. Parayı reddetmesini bildi. Bazı şeyler paradan daha önemlidir” dedi.
KAKA'YA 20, MİLAN'A 130 MİLYON EURO
Manchester City'nin Kaka'ya sezon başına 18-20 milyon euro, bonservis bedeli olarak da AC Milan'a yaklaşık 130 milyon euro teklif etmesinin günlerce konuşulmasının ardından, Milano'da dün, gün boyunca yoğun bir görüşme trafiği yaşandı. Eğer bu teklif kabul edilseydi, Kaka 5 yıllık sözleşme imzalayacak ve 100 milyon euro kazanacaktı.
Galliani'nin Kaka konusundaki teklifle ilgili olarak gün içinde Milano'da Berlusconi ile 1.5 saatlik bir görüşme yapması, taraftarların AC Milan'ın kulüp binası önünde protesto gösterisine neden oldu. Gösteri nedeniyle Turati Caddesi, bir süre trafiğe kapalı kaldı.
Galliani, akşam saatlerinde ise Kaka'nın hem babası hem menajeri olan Bosco Leite ile biraraya geldi. Manchester City'nin genel direktörü Garry Cook'un da Milano'ya gelişi, Brezilyalı yıldızın transferinin kesinleştiğinin göstergesi olarak yorumlandı. Görüşmelerin ardından hiçbir resmi açıklama yapılmasa da, AC Milan ile Manchester City arasında küçük ayrıntılar dışında tam bir uzlaşma sağlandığı yolunda söylentiler yayılmaya başladı. İtalya'daki spor bültenlerinde Brezilyalı yıldızın satılmasının kesinleştiğini ileri sürüldü. AC Milan'ın resmi televizyonu Milan Channel'ın TSİ 23.30'daki bülteninde de, “Resmi bir açıklama yapılmamış olmakla birlikte, Kaka'nın artık kırmızı-siyahlı bir oyuncu olmadığını biz de doğruluyoruz. Kaka'nın, Manchester City'e satılmasına ilişkin pazarlıklar sona ermiş bulunmaktadır. Resmi açıklamanın en geç 48 saat içinde yapılmasını bekliyoruz” denildi.
Ancak Berlusconi'nin gece yarısında La7 kanalına yaptığı açıklamayla, Kaka'nın transferine ilişkin tüm iddialar da sona erdi.

“KAKA'NIN MANEVİ YÖNÜ DE GÜÇLÜ”

AC Milan Kulübü Başkanı Berlusconi, kırmızı-siyahlı kulüple 2013 yılına kadar sözleşmesi olan ve halen sezon başına 9 milyon Avro kazanmakta olan Kaka'nın, Manchester City'nin “başdöndürücü” teklifini geri çevirebilmesinde manevi yönünün güçlüğünün de önemli bir rol oynadığını savundu.
Brezilyalı yıldız oyuncunun sıkı bir Protestan olduğunu ima eden Berlusconi, “Kaka'nın harika bir çehresi var. Manevi yönü de güçlü bir insan. Zaten manevi yönünün güçlülüğü sayesinde böyle bir karar alabildi” dedi.
Berlusconi, “Kaka, Milan'da kalacak. Bu hem benim hem de kendisinin kararı. Son noktayı koymuş durumdayız. Onu Milan'da tutmaktan da, sahada böylesine bir şampiyona sahip olmaktan da mutluyum. Onun için her şey para değil. Aldığı teklifi, kendisine ne sunabileceğimize bakmaksızın geri çevirdi. Para tabii ki önemlidir. Ama bazı şeyler, paradan daha önemlidir” diye konuştu.
Berlusconi, Manchester City'den gelen teklifi değerlendirme konusunda Kaka'yı özgür bıraktığına değinerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Ben, Kaka'yı etki altında bırakmamak için, kendisiyle bizzat görüşmemeyi yeğledim. Zaten emir vermek benim tabiatıma da aykırı. En fazla ikna edebilirim. Kaka'nın babası Bosco, öğleden sonra gelmişti. Siyasi programının yoğunluğu nedeniyle kendisiyle görüşme imkanım olmadı”.
Abu Dabili Şeyh Mansur Bin Zayid'in kulübü Manchester City'nin “başdöndürücü” teklifiyle gündeme gelmiş olan transfer olasılığının bu şekilde sonuçlanmasının, parayla her şeyin satın alınamayacağını da kanıtladığını savunan Berlusconi, “Yaşanan hadise, her şeyin para olmadığını da göstermiştir. Biz Kaka'dan, bu teklif üzerinde düşünmesini istemiştik. Aldığı kararda, taraftarların sevgi gösterisi de önemli bir rol oynadı. Kaka, bu kararıyla kendisini transfer piyasasından geri çekti. O, Milan ile resmi sözleşmesi bir yana, kulübümüze kalben de bağlı bir oyuncu” diyerek sözlerini tamamladı.
KAKA: MİLAN'DA KALMAYA KARAR VERDİM

AC Milan'ın Brezilyalı yıldızı Kaka, Manchester City'nin rekor düzeydeki transfer teklifini geri çevirerek, AC Milan'da kalma kararını, bol bol dua ederek aldığını söyledi.
Dindar bir Protestan olarak da tanınan 26 yaşındaki Kaka, “Manchester City'e gitmek, büyük bir projenin başlangıcı olabilirdi ama ben, son günlerde bol bol dua ederek, benim için hangi takımın daha hayırlı olacağını anlamaya çalıştım. Sonuçta burada kalmaya karar verdim” dedi.
Kaka, konuya ilişkin kararının, AC Milan Başkanı Silvio Berlusconi tarafından duyurulmasının ardından, kırmızı-siyahlı kulübün televizyonu Milan Channel'a verdiği demeçte, “Yaşananlar sayesinde, Milan'da insanların beni ne kadar sevdiklerini görme imkanı buldum. Tercihimi, taraftarlarımın ve takım arkadaşlarımın yardımıyla belirledim. Doğru bir tercih yaptığıma inanıyorum. Hiçbir şey istemiyorum. Sadece iyi olmak istiyorum. İnsanların beni istedikleri, beni sevdikleri yerde kalmaktan dolayı mutluyum” diye konuştu.
AC Milan'ın, kendisine ilişkin tüm teklifleri geri çevirmiş olduğunu hatırlatan Kaka, Manchester City örneğinde olduğu gibi kendisine teklifte bulunanlara da sürekli olarak, “Önce Milan'la konuşun, daha sonra konuşuruz” yanıtını verdiğini de kaydetti.
Kaka, aynı zamanda menajeri olan babası Bosco Leite'nin, kendisine Manchester City'nin teklifini kabul etmesi için baskı yaptığına ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığını da belirterek, “Son günlerde birçok haber uçuştu. Birçok söylenti çıktı. Birçok spekülasyon yapıldı. Pek çok kişide babam hakkında yanlış kanaatler oluştu. Ben hiç kimseyle kavga etmedim. Ailemden hiç kimse beni başka bir yere gitmeye zorlamadı. Bağlı olduğum, kalbimi verdiğim takımda kalmayı tercih ettim” dedi.
Manchester City'nin teklifiyle başlayan tartışmaları, AC Milan'daki sözleşme koşullarını iyileştirmek için kullandığına dair iddiaları da yalanlayan Kaka, “Tüm bu hikayenin, benim sözleşmemi yenilemem için gündeme getirildiğini öne sürenler de oldu. Bu asla doğru değil. Milan kulübü, her defasında beni mutlu etti. Herkese teşekkür borçluyum” diye konuştu.
Kaka, hafta sonunda oynanan karşılaşma boyunca kırmızı-siyahlı taraftarların kendisine tezahüratta bulunmalarının, tribünlerin AC Milan'da kalmasını isteyen pankart ve dövizlerle donatılmasının, kendisini duygulandırdığını da ifade etti.
“Cumartesi günkü maç, benim için olağan dışıydı. Tarifi güç bir heyecan yaşadım” diyen Kaka, kendisinden sevgisini esirgemeyen taraftarlara da teşekkür etti.