Çin televizyonu ilginç bir karara imza atarak, futbol maçlarını yayınlamama kararı aldı. Nedeni ise son maçta dövüş uzmanı olan futbolcuların birbirlerine girmesi.
Çin Ligi'nde son hafta maçında futbolcuların birbirine girmesi ve bu futbolculardan bazılarının uzakdoğu sporlarında uzman olması nedeniyle televizyonda yayınlanmama kararı alındı.
Çin hükümet televizyonu olan ve futbol maçlarını yayınlayan CCTV'nin spor yayınları başkanı Jiang Heping, ülke lig maçlarının yerine artık yabancı lig maçlarını göstereceklerini açıkladı.
Heping Çin Süper Lig'indeki bazı oyuncuların profesyonel etiklikten yoksun olduklarını açıklarken, geçen hafta Pekin ve komşu kent Tianjin'in takımı arasındaki maçta kavga çıkmıştı. Kızgın taraftarlar deplasmana gelen Tianjin takım otobüsüne saldırırken, Çin Futbol Federasyonu sözcüsü Dong Hua olayları eleştirdi ve kuralların en sert şekilde uygulanacağını duyurdu.
Çin Haber Ajansı Süper Lig maçlarını sert bir şekilde eleştirirken, "Çin futbolundaki utanç ne zaman duracak" ifadeleri kullanıldı. Haberde Çinli bazı futbolcuların "Dövüş Sporu" kahramanı haline geldiği ifade edildi.
Pekin Olimpiyatları'ndaki başarıyla sportif alandaki başarısını kanıtlayan Çin'de futbol ise ulusal bir felaket olarak görülüyor. Dünya'nın en popüler sporu olan futbola yatırımlar yapılmasına karşın fazla etkili olunamıyor.
Olimpiyatlar'da 51 altın madalya kazanan Çin'de futbol; kötü yönetim, şike skandalları ve saha içi şiddet nedeniyle istenilen düzeyde seyirci çekemiyor.
Futbolda bir türlü aradığını bulamayan ve 1.3 milyar nüfusuna rağmen FIFA dünya klasmanında 4.6 milyon nüfuslu Gürcistan'ın bir, 280 bin nüfuslu Barbados Adaları'nın iki basamak önünde 98. sırada bulunan Çin, beş ay önce 2010 Dünya Kupası Asya elemelerinden elenerek finallere gitme hakkını kaybetmişti.
(Radyospor.com)