Polonya ile birlikte 2012 Avrupa şampiyonasına ev sahipliği yapacak olan Ukrayna yapacağı açıklamayla futbol dünyasını şok edecek..

Küresel krizin en derinden yaraladığı ülkelerin başında gelen Ukrayna, IMF ile acil 16.5 milyar dolarlık bir kredi paketi anlaşması imzalarken, tasarruf tedbirleri çerçevesinde yatırımlarını da durduruyor.

Polonya ile birlikte 2012 Avrupa şampiyonasına ev sahipliği yapacak Ukrayna büyük ihtimalle dev projeden çekildiğini yarın resmen açıklayacak.

Ukrayna, ev sahipliği yapacağı 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası’na yönelik stadyum projelerini askıya aldı. Şampiyonaya hazırlık için başlatılan stad inşaatlarının yüzde 80’inde çalışmalar durdu. Ukrayna UEFA Organizasyon Komitesi’nden Jevgeni Willinsky yaptığı açıklamada bu gelişmeyi doğruladı. Ukrayna’nın şampiyona organizasyonu çerçevesinde 5 farklı şehirde kapasiteleri 30 bin ile 78 bin arasında değişen 5 yeni stad projesi vardı. Sözkonusu stadların yapımı için yaklaşık 1 milyar doların üzerinde bir finansmana ihtiyaç duyuluyor.

Kaynak