Gittigidiyor Reklam

Xbox 360 FW güncelleme işlemi...

Xbox 360 FW güncelleme işlemi... Uyarı FW 2,0 için değildir....

Bu konu 12237 kez görüntülendi ve 44 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Xbox 360 FW güncelleme işlemi...

  5 üzerinden 4.33 | Toplam: 3 kişi oyladı ve 12237 kez incelendi.


Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 12345 SonuncuSonuncu
Toplam 45 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart Xbox 360 FW güncelleme işlemi...

  Xbox 360 FW güncelleme işlemi...
  Uyarı FW 2,0 için değildir....
  [hide]
  Alıntı
  [/hide]
  [hide]
  Alıntı

  Aşırı istek üzerine bu rehberi yayınlama kararı almış bulunmaktayım. Bu işlemlerde oluşabilecek sorunlardan kesinlikle sorumluluk kabul etmemekteyiz.
  Bundan sonra bu şekilde bir istek olmaması için elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım. Rehber genelde Lite-On kullanıcılarına yönelik olacaktır ve daha önceden herhangi bir ixtreme firmware DVD sürücüye yüklenmiş olmalıdır.


  Genel olarak 74850C modeline sahip kullanıcılara yöneliktir, ağırlıklı olarak Team Jungle'ın JungleFlasher rehberinin dilim döndüğünce Türkçe'ye çevrilmesinden oluşmaktadır. Asıl rehber çok daha detaylı ve hemen hemen ter türlü soru ve probleme yanıt verebilecek kapasitede ve tüm DVD sürücü modellerini içermektedir.


  Programı Takip Etmek İsteyen Arkadaşlar Buradan Takip Edebilirler

  http://jungleflasher.net/downloads.html

  Ben sadece cüzzi bilgim ile elimden geldiği kadar yol gösterici olmaya çalıştım. Tüm basamakları sorunsuz uygulayabilir veya çok ciddi sorunlar yaşayabilir, hatta DVD sürücünüzü kullanılmaz hale getirebilirsiniz. Tüm bu ihtimalleri göz önüne alarak ve tüm riskleri kabullenerek bu işe girişin. Sorun yaşadığınız takdirde size yol gösterebilecek kapasitede birileri olmayabileceğini unutmayın.


  Öncelikle Jungle flasher kullanmadan önce;


  • Sisteminizde .net framework kurulu olmalı;
  • XP kullanıcılarında .net framework 2.0 veya üst sürümlerini kurulu olmalı
  • Vista kullanıcılarında .net framework 3.5 SP1 kurulu olmalı
  • Windows 7'de entegre geldiği için herhangi bir işleme gerek yok.
  • Bazı kullanıcılar Via marka PCI slotlarına takılan sata kartları kullanmakta, eğer bu kartlardan kullanan var ise JF kullanmadan önce tüm Via sürücülerini sistemden kaldırmalılar. Kaldırılmadığı takdirde Lite-On silme işlemi sırasında kilitlenme yaşanıyormuş.
  • Vista ve Win7'nin 64 bit sürümlerini kullananlar JF'nin düzgün çalışması için gerekli olan PortIO sürücüsünün düzgün yüklenebilmesi için Driver Signature Enforcement - Sürücü İmzalama Zorunluluğu özelliğini devre dışı bırakmalılar. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz*]Bilgisayar açılırken F8'e basıp Sürücü İmzalamayı devre dışı bırakabilirsiniz, yalnız bu işlemi JF kullanırken bilgisayar her yeniden başlatıldığında yapmalısınız. JF'yi her zaman yönetici olarak çalıştırdığınızdan da emin olun.  Hangi marka DVD sürücüye sahip olduğunuzu anlamak için aşağıdaki resimden yararlanın.  iXtreme ile flaşlanmış Lite-On sürücülerden Key/Inquiry/Identify and Dummy.bin dosyalarının alınması

  * Bu işlemi gerçekleştirebilmek için ilk olarak DVD sürücünüzün "Half Open - yarı açık" bırakılması gerekiyor;
  * DVD sürücünüzün "Eject" tuşuna basarak DVD tepsisini çıkartın, tekrar "Eject" tuşuna basıp hızlıca DVD tepsisi tam kapanmadan arkasından güç kablosunu çıkarın ve birkaç saniye bekleyip tekrar takın. Bu sırada Xbox'ınızın güç ışığı sürekli yanıp sönecektir ve olması gereken budur. Güç kablosunu takarken yanlış takmamaya özen gösterin, zaten yuvasından doğru pozisyonu rahatlıkla anlayabilirsiniz.
  * Bilgisayarınızı açın ve sata kablosunu DVD sürücünüze yarı açık pozisyonda iken takın. Bu şekilde DVD'yi göremezseniz birde sata kablosu takılı iken bilgisayarı açıp deneyin. Yine olmazsa sata kablosu bilgisayarınıza takılı iken DVD sürücünüzü yarı açık pozisyona getirin.
  * Yükleyeceğiniz DVD'nize uygun firmware'i JungleFlasher'ın bulunduğu klasördeki "firmware" klasörüne atın.
  * DVD yarı açık pozisyonda iken JF'yi çalıştırın; bir karşılama ekranı görmeniz ve ardından JF'nin menüsünü görmeniz lazım.


  • Doğru olan I/O port'unu seçmeye özen gösterin (doğru seçti iseniz Drive Properties kısmında PLDS DG-616D2S yazmalı), dummy.bin only seçeneğini işaretleyin.  • Ardından Dummy from iXtreme'ye tıklayın.  • Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi kaydedin.  • Şimdi karşınıza "Lite-On sürücüler için iXtreme otomatik yüklensin mi" diye soran bir pencere çıkacak, burda hayır diyerek ve "Dummy from iXtreme" işlemini birkaç defa tekrarlayarak birden çok yedek alabilirsiniz, tercih size kalmış.


   • Evet dediğimizde yeni firmware'i hafızaya yükleyecek, aynı anda eski firmware'inizden "key-anahtar" bilgilerini alarak yeni firmware aktarmış olacak ve eski ve yeni firmware'inizin bilgilerini kıyaslayabilmeniz için ikisini aynı anda gösterecektir. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi eski ve yeni firmware'leri birbiri ile kıyaslayın, key'leriniz birbiri ile aynı olmak zorunda. Birbirini aynı değilse işleme en baştan başlayın ve yine sıkı kontrolü bırakmayın.
  • # Yukarıdaki resimdeki gibi tüm bilgileriniz tutuyor ise "save to file" diyerek key'inizin yüklenmiş olduğu yeni firmware'i yedekleyin ve bu işlemi de birkaç defa yapmanızı tavsiye ederim.


  • Sıra geldi DVD sürücüdeki firmware'i silmeye,


  Lite-On PLDS DG-16D2S sürücüyü silme işlemi; DVD sürücüyü sildiğiniz zaman geri dönüşünüz yok, buna göre hazırlıklı olun.

  MTKFlash 32 sekmesine tıklayın.


  Yine I/O Port'unuzun doğru olduğundan emin olun ve Lite-On Erase'e tıklayın.


  JungleFlasher son bir kez daha bilgilerinizin doğruluğundan emin misiniz diye sizi uyaracaktır.


  Her şeyin doğru olduğundan ve yapıldığından eminseniz "Evet" diyerek devam edin. JF başka bir uyarı mesajı gösterecektir;


  Resimdeki mesajda yazanlar;


  Silinme işlemi tamamlandığında Vendor Intro'su gönderilmiş olacak.
  1. Hızlıca DVD sürücünün gücünü kesip yeniden verin (güç kablosunu takıp çıkarma) ve sadece bir kere yapın!
  2. DVD sürücü logunda 0x72 durum kodunu ve düzgün bir Device ID göstermeli.

  3. JF'nin yapımcıları 0x72 kodundan ayrı olarak 0xD0 / 0x80 / 0xF2 / 0xD1 kodlarını da görmüşler ve bu kodlarla da işlemler sorunsuz tamamlanmış.

  4. Resimdeki uyarıya "Evet" dedikten sonra ve aşağıda gösterilen arka arkaya çıkan noktalar sırasında sürücünün gücünü kesip yeniden verin ve yine sadece bir kere yapacaksınız.


  5. Herşey yolunda gitti ise düzgün bir Flash Chip Properties kısmı ve Status 0x72 (Lite-On için bilinen 2 SPI çipi, Winbond ve MXIC) MXIC görülecektir, sürücü Drive Poperties kısmında Vendor Mode'da görünecektir.


  6. DVD sürücünüz artık Vendor Mode'unda (0x72).

  7. Hafızaya yüklenmiş bilgileri DVD sürücüye yazdırmak için Write'a tıklayın.


  8. Çalışma logundaki "Write Verified OK!" mesajı yazım işleminin düzgün olduğunu gösterir.

  9. Outro / ATA Reset kısmına tıklayarak sürücüye Outra göndereceğiz.


  10. Outro komutu sürücüyü Vendor Mode'undan çıkarır ve ATA Reset gönderir. Daha sonra sürücüye bir sorgu komutu gönderir.

  11. Tüm işlemler ve Outro işlemi düzgün gerçekleşti ise DVD sürücü özellikleri düzgün görünür ve artık xbox'unuzu kapatıp, DVD'den bilgisayara bağlı sata kablosunu çıkarıp yeniden eskisi gibi Xbox'ınıza sata ve güç kablosu ile bağlayıp DVD sürücünüzü test edebilirsiniz. Geçmiş olsun...  Kişisel Not (Bu yazdıklarımı Dikkate Alın)


  Yazılanları iyi okuyun arkadaşlar; konsolu açıp kapatmayacaksınız, konsol işlem süresince açık olacak. Sadece DVD sürücünün güç kablosunu söküp takacaksınız, konsolu kapatıp açarsanız DVD sürücüyü kapatır. Ayrıca DVD sürücüyü tutarak kapanmasını engellerseniz kızak motorunu bozabilirsiniz.

  Ama riski alıyorum derseniz ve güç kablosunu hızlıca söküp takmayı beceremezseniz DVD sürücünün tepsisini tutarakta konsolu açıp kapatabilirsiniz. Bir tavsiye daha firmware güncelleme sırasında Xbox'ın görüntü kablosu takılı olsun yoksa belli bir süre sonra Xbox otomatik kapanabilir ve işleminiz yarıda kalabilir.
  [/hide]


 2. #2

  Standart

  bilgilendirme için çoook teşekkürler

 3. #3

  Standart

  zor işlem en iyisi işin ehline yaptırmak.

 4. #4

  Standart

  Teknik servisler bunu yarım saatten kısa sürede yapıyor biz yapmaya kalksak ( kendi adıma söylüyorum) 1 gün uğraşırız heralde. En iyisi imkanın varsa teknik servislere yaptırmak.
  Yinede ihtiyacı olan arkadaşlar için güzel olmuş eline sağlık

 5. #5

  Standart

  eline sağlık ezio

 6. #6

  Standart

  bilgiler için her zamanki gibi teşekkürler Ezio. bu işi yapabileceğimi düşünüyorum ve sormak istediğim sadece bir şey var. via chipsetli anakartımız yoksa, hangi donanımı kullanabiliriz ve nerden sağlayabiliriz bunları. x360usb ve via sata gibi donanımlardan bahsetmişler ama nerden nasıl sağlayabilriz bunu, bilgi verebilir misin? cevap için şimdiden teşekkürler.

 7. #7

  Standart

  bu konuda bilgim yok maalesef. bir öneride bulunmam demek sorun olduğunda sorumlu tutulmam demek olur.

 8. #8

  Standart

  Ezio selamlar

  bu degerli bilgiler için çok teşekkürler. benim sorum bunu sen kendin yapıp denedin mi acaba? yani kendi fw ni attın mı? deneyimlerini bizimle paylaşırsan sevinirim ...

 9. #9

  Standart

  Burası neresi unuttunuz mu? CSHTR denemeden hiçbişey paylaşılmaz.. Ancak üstüne basarak söylüyorum çok riskli işlem kesinlikle hata kabul etmez. Ben ve site kesinlikle sorumlu tutulamaz. Buna göre önlem alın. Ben olsam kendimden çok emin değilsem parasını verir yaptırırım.

 10. #10

  Standart

  duimnuri Nickli Üyeden Alıntı
  Ezio selamlar

  bu degerli bilgiler için çok teşekkürler. benim sorum bunu sen kendin yapıp denedin mi acaba? yani kendi fw ni attın mı? deneyimlerini bizimle paylaşırsan sevinirim ...
  Ben denedim kendim fw atıyom dükkanda..
  Tabiki riskli iştir..Makinayı kucağına da alabilirsin
  captainsalo bunu beğendi.