Gittigidiyor Reklam

29 Mayıs 1453 | İstanbul'un Fethinin 556.Yıldönümü

Güzel bir mehter marşı günün anlam ve önemini belirtiyor indirmek için tıklayınız İstanbul'un Fethi, 29 Mayıs 1453'te, şehri günlerdir kuşatan Osmanlı ordusunun, şimdi İstanbul olarak bilinen, o zamanki adıyla Konstantinopolis (Constantinople) şehrini Sultan II. Mehmed Han'ın komutanlığında fethetmesidir. Karada Gemilerin, Denizde Küheylanların Yürüdüğü Fetih

Bu konu 796 kez görüntülendi ve 1 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: 29 Mayıs 1453 | İstanbul'un Fethinin 556.Yıldönümü

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 796 kez incelendi.


Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Folder New 29 Mayıs 1453 | İstanbul'un Fethinin 556.Yıldönümü

  Güzel bir mehter marşı günün anlam ve önemini belirtiyor

  indirmek için tıklayınız

  İstanbul'un Fethi, 29 Mayıs 1453'te, şehri günlerdir kuşatan Osmanlı ordusunun, şimdi İstanbul olarak bilinen, o zamanki adıyla Konstantinopolis (Constantinople) şehrini Sultan II. Mehmed Han'ın komutanlığında fethetmesidir.

  Karada Gemilerin, Denizde Küheylanların Yürüdüğü Fetih  İstanbul’un fethi İznik’ten, Bursa’dan Eskişehir’den ve en son olarak da Edirne’nin fethinden başlamıştı. İstanbul fethedilmeliydi, çünkü Efendimiz’in (sas) kutlu işareti vardı.

  Allah Rasûlü (sas) Rabbimiz’in bildirmesiyle Arap Yarımadası’nın, İran ve Kıbrıs gibi bazı yerlerin fethedileceği müjdesini kendleri hayattayken vermişti. O’nun gelecekle ilgili emir ve müjdelerinden biri de, İstanbul’un fethedilmesiyle ilgiliydi.

  İstanbul Elbet Fetholunacaktır...!


  Asr-ı Saadet’ten başlayarak hemen her devrin büyük kumandan ve bahadırları hem bir müjde hem de bir vazife olarak kabul ettikleri bu kutlu habere muhatap olabilmek için defalarca İstanbul’a kadar gelmiş ve geriye dönmüşlerdi. Milletimizin aziz misafiri Ebu Eyyûb El-Ensâri Hazretleri de aynı gayeyle, ilerlemiş yaşına rağmen İstanbul sırtlarına kadar gelmiş; vefat edeceği sırada ordunun komutanına “Burada ölsem de beni İstanbul’un bağrına defnedin.” ricasında bulunmuş ve asırlarca sonra gelecek kahramanların kılıç seslerini, tekbir sadâlarını kabrinden duymak istediğini belirtmişti.  Yıldırım Bayezid, Fetih için Anadolu Hisarı’nı inşa ettirmiş, Moğol fitnesi yüzünden projeleri akim kalmıştı. Fatih’in babası II. Murad da birkaç kere İstanbul’u kuşatmayı denemiş ama fetih için yeterli hazırlığının olmadığını görmüştü. Bir gün Ankara’dan bir misafiri olduğu söylenmiş; karşısında devrin gönül sultanı Hacı Bayram Veli Hazretleri’ni görünce heyecanlanmış ve hemen “Hocam, size mâlum olur; yoksa İstanbul bize nasip olmayacak mı?” deyivermişti. Hak Dostu şöyle bir murâkabeye dalmış ve sonrasında da “Sultanım, Fetih sana ve bize nasip olmayacak. Ama Cenab-ı Allah, İstanbul’un anahtarlarını senin göz nurunla bizim çırağa nasip edecek.” demişti.  İstanbul'un Fethinde Kullanılan Osmanlı Topları

  Fetih asırlar süren sabırlı bir plan ve projenin ürünüydü. İstanbul, Anadolu yakasından değil Avrupa yakasından gelinerek fethedilmiştir. Devletin merkezi Avrupa’da yani Edirne’dedir. Bizans’ın Avrupa ile bütün bağlantıları kesilip Anadolu’dan da bir çıkış bırakılmamış ve son saldırıyla tarihin en büyük imparatorluklarından biri olan Doğu Roma tarihe gömülmüştür.

  Anadolu Hisarı’nın karşısına Boğazkesen Hisarını (Rumeli Hisarı) yaptırmak başlıca bir deha ürünüdür. Surların şekli kûfi yazıyla Arapça “Muhammed” (sas) kelimesi şeklindedir. Devrin harikası olan şahi topları Topkapı denilen bölgeyi dövüyordu. Fakat, 50 gün boyunca devam eden hücumlara rağmen şehir bir türlü düşmüyordu. Genç sultan yerinde duramıyor, atını denize sürüyor, "İstanbul, ya sen beni alırsın ya da ben seni!.." diyordu.


  Fetih Ateşleri Geceyi Aydınlatıyor


  Artık pazartesiyi salıya bağlayan geceye gelinmişti. Tarihler 29 Mayıs’ı gösteriyordu. Osmanlı İslam ordusu, bu geceyi “Mum donanması” yaparak ateş ve ışık şenliğiyle geçirdi. İstanbul’u tamamen kuşatan deniz ve kara birliklerinde kandiller, fenerler, meş’aleler ve ateşler yakılarak Kostantiniyye bir ışık çemberi içine alınmıştı. Tekbirler ve tehliller İstanbul semalarını inletiyordu. Bizanslılar ise Ayasofya’ya sığınmış azizlerin yardımını bekliyordu. O gece iki tarafa da uyku yoktu.

  Yarının “Fatih”i olacak Sultan 2. Mehmet bir o yana, bir bu yana koşturuyor; askerlerini coşturmaya çalışıyordu. Fatih, bir aralık hocası Akşemseddin’in yanına gidip onun himmetini istemiş; bir zamanlar babasının kendi hocasına sorduğu gibi "Yoksa bize nasip olmayacak mı?" demişti. Akşemseddin de kendi hocası gibi murakabeye dalmış; ağlamış, ağlamış. Sonra da "Sultanım, Allah bizi mahcup eylemeyecektir. Biz hele O’na teveccüh edip zaferi O’ndan bekleyelim; O bizi eli-boş geri çevirmeyecektir." cevabını vermişti.

  Atını Denize Sürdü


  İstanbul kuşatması esnasında Papa, Bizans'a yardım maksadıyla gemiler göndermişti. Bu gemilerin gelmekte olduğu II. Mehmed'e bildirildiğinde hemen atına atlayıp: "Hadem ü haşemle deniz kenarına indi."

  Bizans tarihçisi Dukas'ın ifadesiyle: "Atı ile beraber yüzerek ve denizi yararak kadırgalara doğru, sesi çıktığı kadar bağırıyor, emirler veriyordu."  Onun bu konudaki azmi, samimiyeti, hedefine ulaşmak için maddi-mânevî herşeyini ortaya koyması sonunda, bin yıllık Bizans İmparatorluğu ve karanlık bir çağ aydınlık yolun ay yüzlüleri önünde eriyip gidiyordu.


  Nasrun Minallahi ve Fethun Karîb!


  29 Mayıs 1453 sabahı, şafak sökmeden önce başlayan top atışlarıyla surlar sarsılıyor, mehter takımı İstanbul semalarını inletiyordu. Bugün büyük bir gündü. Şahî adlı büyük top bugün Topkapı denilen yerdeydi. Fatih’in keşfi olan geliştirilmiş havan topları, Beyoğlu sırtları ve Galata surlarından aşırtma atışlarla Haliç’teki düşman gemilerini batırmaya başlamıştı.

  Toplar gümdürdedikçe yaşlı surlar birer birer gedik vermeye başlıyor, Osmanlı askerlerinin biri düşse diğeri surlara doğru saldırıyordu. Ulubatlı Hasan da bu yiğitlerdendi. Surlardan atılan taş, ok ve kızgın yağlara (Rum ateşi/Grejuva) rağmen ilerliyorlardı. Ulubatlı’nın vücudu delik deşik olsa da surlara çıkmış; elindeki mukaddes bayrağı en yüksek burca taşımıştı.

  Kavga, Toprak Kavgası Değildi


  Fetih hadisesi, bir toprak istilası ve yağma operasyonu değildir. İslam’ın özünü oluşturan cihad kavramı, insanları Allah’ı bilmeye ve O’nun rızasını aramaya götüren yollardaki engelleri kaldırma gayretidir. O güzel komutan ve güzel askerlerin asıl derdi şehri kuşatan kaleleri değil, insanlarla Allah’a iman arasındaki surları yıkma hedefiydi. Bundan dolayıdır ki, fetih ordusunun gayrimüslim halka tanıdığı güven, rahatlık, kazanç imkanlarını ve Müslümanların üstün ahlakını gören Bizanslılar’ın çoğu Osmanlı idaresini bir nimet ve kurtuluş olarak kabul etmişlerdi. Bu anlayışın bir sonucu olarak, Grandük Notaras, “Konstantinapolis’te kardinal şapkası (latin serpûşu) görmektense, Türk sarığı görmeyi tercih ederim.” diyordu.


  Fetih Marşı
  Yelkenler biçilecek, yelkenler dikilecek;
  Dağlardan çektiriler, kalyonlar çekilecek;
  Kerpetenlerle surun dişleri sökülecek

  Yürü, hala ne diye oyunda oynaştasın ?
  Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın.!

  Sen de geçebilirsin yardan, anadan, serden..
  Senin de destanını okuyalım ezberden,
  Haberin yok gibidir taşıdığın değerden..

  Elde sensin, dilde sen, gönüldesin baştasın..
  Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın.!

  Yüzüne çarpmak gerek zamanenin fendini..
  Göster: Kabaran sular nasıl yıkar bendini ?
  Küçük görme, hor görme, delikanlım kendini

  Şu kırık abideyi yükseltecek taştasın;
  Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın.!

  Bu kitaplar Fatih’tir, Selim’dir, Süleyman’dır.
  Şu mihrap Sinanüddin, şu minare Sinan’dır.
  Haydi artık uyuyan destanını uyandır.!

  Bilmem, neden gündelik işlerle telaştasın
  Kızım, sen de Fatihler doğuracak yaştasın.!

  Delikanlım, işaret aldığın gün atandan
  Yürüyeceksin… Millet yürüyecek arkandan !
  Sana selam getirdim Ulubatlı Hasan’dan..

  Sen ki burçlara bayrak olacak kumaştasın;
  Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın.!

  Bırak, bozuk saatler yalan yanlış işlesin !
  Çelebiler çekilip haremlerde kışlasın!
  Yürü aslanım, fetih hazırlığı başlasın..

  Yürü, hala ne diye kendinle savaştasın ?
  Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın.!  _KiNG_, Crunch, Overdoze ve 2 kişi daha bunu beğendi.

 2. #2

  Standart

  Sadece bir resim ve basit bir yazı vardır zannediyordum yanılmışım mükemmel bir sunum olmuş çok teşekkürler.

Benzer Konular

 1. İstanbulun Fethi 1453 izle
  Konu Sahibi EDEM-46 Forum Tarih & Coğrafya
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 13.Şubat.2011, 15:48
 2. Osmanlı Devleti'nin 712. Kuruluş Yıldönümü
  Konu Sahibi geompac Forum Tebrik,Özel Gün Kutlama ve Hoşgeldiniz
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 28.Ocak.2011, 11:23
 3. Cevap: 1
  Son Mesaj : 31.Mayıs.2009, 13:29
 4. İstanbul'un Fethi 29 Mayıs
  Konu Sahibi Derya Forum Belirli Günler ve Haftalar
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 13.Mayıs.2008, 21:57
 5. Zeki Müren'in Ölüm Yıldönümü
  Konu Sahibi MaHiYeT Forum Tebrik,Özel Gün Kutlama ve Hoşgeldiniz
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 27.Eylül.2005, 04:13