Gittigidiyor Reklam

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı | Kutlu Olsun l 23 Nisan 2010

http://img224.imageshack.us/img224/4766/23nisaneg0.jpg http://www.75yil.com/content/mod_images/news/large/23nisan_y2.jpg 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 23 Nisan 1935 yılından itibaren kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti'nin millî bayramıdır.

Bu konu 1899 kez görüntülendi ve 10 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı | Kutlu Olsun l 23 Nisan 2010

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1899 kez incelendi.


Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 11 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Post 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı | Kutlu Olsun l 23 Nisan 2010  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 23 Nisan 1935 yılından itibaren kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti'nin millî bayramıdır.  23 Nisan 1920 yılında TBMM'nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan Hakimiyet-i Milliye bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti'nin 23-30 Nisan'ı Çocuk Haftası ve haftanın ilk gününü de çocuk bayramı ilan ettiği 1929'den itibaren kutlanmaya başlanan bayramdır. Bu iki bayram 23 Nisan 1935 yılında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı adı altında bir araya getirilmiştir.  Hakimiyet-i Milliye bayramı , Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM'nin açılışını kutlamak amacını taşırken ; Çocuk bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımakta idi.  Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO'nun 1979'u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır.


  23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı, egemenliğin ulusta olduğu düşüncesinin kabul edildiği gündür. Çocuk bayramımızdır. Yarının büyükleri olan siz çocukların bayramıdır.

  Bizde cShTR.CoM Ailesi olarak tüm çocukların "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı"nı kutlarız...
  WiSeWolF, ReDDeS, BoZGuN ve 4 kişi daha bunu beğendi.

 2. #11

  Yeni 23 Nisan 2010 CSHTR !

  Sayın Cumhurbaşkanımızın
  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajları:
  Değerli Yurttaşlarım, Sevgili Çocuklar,

  Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 86. yılını kutlamanın mutluluğu ve kıvancı içindeyiz. Bu anlamlı günde sizlere sevgilerimi ve en iyi dileklerimi sunuyorum.

  Unutulmaz zaferler, kahramanlıklar ve başarılı atılımlarla dolu şanlı tarihimiz, çocuğundan gencine ve yaşlısına kadar her Türk yurttaşına gurur vermektedir. Bugün de, tarihimizdeki parlak başarılardan biri olarak Meclisimizin açılmasının yıldönümünde büyük bir coşku yaşıyoruz.

  Türk Ulusu, Birinci Dünya Savaşı'nın ardından yurdunun parçalanmak istenmesi üzerine, Yüce Atatürk önderliğinde tarihinin en büyük savaşlarından birini vermiştir.

  Tutsaklığı ve karşılaşılan ağır koşulları yazgı olarak kabullenmeyen Atatürk, Anadolu'ya geçerken Türk Ulusu'nun büyüklüğüne, kendine güvenine, yüksek yeteneklerine inanarak hareket etmiştir. Atatürk Nutuk'ta, ülkenin içinde bulunduğu durumu anlattıktan sonra, Anadolu'ya geçişinin amacını şu sözlerle dile getirmiştir: "...Bu durum karşısında bir tek karar vardı. O da ulus egemenliğine dayanan, tam bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak... Bu kararın dayandığı en sağlam düşünüş ve mantık şu idi: Temel ilke, Türk Ulusu'nun onurlu ve şerefli bir ulus olarak yaşamasıdır."

  Yüce Önder, Amasya Genelgesi'nin yayımlanması, Erzurum ve Sivas kongrelerinin toplanması ve Büyük Millet Meclisi'nin açılması ile bu hedefe ulaşılmasını sağlayacak koşulları oluşturmuştur.

  Atatürk'ün üstün askeri dehası, liderlik ve komutanlık yeteneği, Ulusu'na olan güveni, Türk Ulusu'nun bağımsızlık ve özgürlük tutkusu ve Yüce Önderi'ne sonsuz inancı, tarihsel bir zaferi birlikte getirmiştir.

  Anadolu'ya göz dikenler, yaşam hakkını onuruyla elde eden Türk Ulusu karşısında hiç ummadıkları bir yenilgiye uğramışlardır. Atatürk'ün önderliğinde inanılmazı başaran Ulusumuz yalnız Türk tarihini biçimlendirmekle kalmamış, dünya tarihinin akışını da değiştirmiştir. Böylelikle, Türk Ulusu'nun hakları elinden alınarak karanlığa hapsedilmesini öngören Sevr Antlaşması ortadan kaldırılmıştır.

  Kurtuluş Savaşı, Türk Ulusu'nu ayağa kaldırmış, kendi özyurdunda, tam bağımsız, geleceğini belirleme hakkı bulunan, çağdaş bir Devlet'e sahip olmasının yolunu açmıştır.

  19 Mayıs'ta başlayan süreç, savaşın kazanılmasıyla sona ermemiş, yurttaşlarımızı çağdaş dünyanın kavram ve değerleriyle buluşturan Cumhuriyet rejiminin kurulmasıyla sürmüştür.

  Cumhuriyet, ulus istencini üstün kılan, bireyi yücelten, bilim ve akıl temeline dayanan, eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik, katılımcılığa olanak tanıyan, yenilikçi ve çağdaş bir yönetim biçimidir.

  Ulusça gösterilen özveriler ve katlanılan sıkıntılar, gelecek kuşakların, Òmedeni alemde eşit haklara sahip bir milletin, fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür çocukları olarak yaşamalarını sağlamıştır.

  Büyük Millet Meclisi'nin ülkenin dört bir yanından gelen temsilcilerin katılımıyla açılması, Anadolu'da başlatılan hareketin hedefine uzanan süreçte çok önemli bir kilometre taşıdır. Böylelikle, ulusal egemenlik temelinde bağımsızlık ışığı tüm yurda yayılmış, Meclisimizin çalışmaları, Ulusumuza, savaşı yürütenlere büyük moral ve güç vermiştir.

  Meclis'in açılması, Büyük Önder Atatürk'ün ileri görüşlülüğünün eseri, Türkiye Cumhuriyeti'nin doğuşunun simgesidir. 23 Nisan 1920, Yüce Atatürk önderliğinde tarih yazan yüce Türk Ulusu'nun, çağdaş dünyanın saygın ve onurlu bir üyesi olma amacıyla verdiği savaşımın dönüm noktasıdır.

  Atatürk'ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı'nı yürüten ve Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye Büyük Millet Meclisi, Cumhuriyet'in özümsenmesinde, demokrasi kültürünün yerleşmesinde, Türk insanının onurlu, çağdaş bir yaşam sürmesinde yadsınamaz rol üstlenmiştir. Aldığı tarihsel kararlar ve gerçekleştirdiği çalışmalarla çağdaşlaşma sürecine damgasını vurmuş, üstlendiği onurlu görevi başarıyla yerine getirmiştir.

  Ulusal egemenlik, Devletimizin temel yapısını belirleyen, demokratik rejimimizin yaşam kaynağı olan bir ilkedir. Yüce Önder, ulusal egemenlik kavramına ilk olarak Amasya Genelgesi'nde yer verilmesini sağlamıştır. Daha sonra 1921 Anayasası'nda, egemenliğin kayıtsız koşulsuz ulusun olduğu kurallaştırılmış, böylece, ulus egemenliği sistemine dayalı ulusal devletin ilk adımı atılmıştır.

  Çağdaşlaşma sürecinde laikliğin benimsenmesi de ulusal egemenlik ilkesinin doğal bir sonucudur. Böylelikle devlet ve toplum çağdaş bir kimliğe kavuşturulmuş, siyasal rejimle birlikte, hukuk ve eğitim sistemleri laikleştirilmiş, özgürlükler ve demokrasi laiklikle güvenceye alınmıştır.

  Değerli Yurttaşlarım,

  Yüce Atatürk, toplumu çağdaş değerlerle donatmış ve çağdaşlaşma bilincini yaratmış bir önderdir. Yüzyıllar boyunca geri bırakılmış bir toplumu, çağdaş uygarlık düzeyine yükseltmek için gereksinim duyulan atılımları kısa bir zaman dilimi içinde gerçekleştirmek, başlı başına bir başarıdır.

  Sahip olduklarımızın değerini bilerek, gücümüze inanarak, kendimize güvenerek, sorunlar karşısında yılmayarak, Atatürkçü düşünce temelinde kurulan Cumhuriyetimizi bu niteliğiyle yaşatarak, bölünmez bütünlüğümüzü koruyarak, toplumsal barışı sürekli kılarak aydınlık yarınlara emin adımlarla ilerleyeceğiz. Ulusumuzun ve Devletimizin tüm çabaları, çocuklarımıza yurttaşı olmaktan gurur duyacakları bir Türkiye bırakmak içindir.

  Ulus egemenliğinin, laik ve demokratik rejimimizin temel kurumu Yüce Meclisimizin bu süreçte de çalışmalarıyla aydınlık Türkiye ülküsüne katkıda bulunacağına yürekten inanıyoruz.

  Değerli Yurttaşlarım,

  Çocuklar, insanlığın ortak umudu, geleceği ve en önemli hazinesidir. Çocuklara çağdaş yaşamın tüm olanaklarını sunan, onların ruhsal ve bedensel olarak en iyi biçimde yetişmeleri için çaba gösteren toplumlar, gelişimlerini sürdürerek geleceğe güvenle bakabilmektedir.

  Hepimizin istediği, savaşlardan, şiddetten, her türlü baskı ve tehditten arındırılmış bir dünya, ancak çocukların yüreklerindeki sevginin yaşatılması, eğitim başta olmak üzere tüm haklardan yararlanmalarının sağlanması ile olanaklıdır.

  Haklarının ve sorumluluklarının bilincinde olan çocuklar, kişisel gelişimlerini sağlıklı biçimde tamamlar, etkin bireyler olarak geleceğe yön verirler. Bunun için çocuklarımızı özgüvenli, katılımcı ve kendi kararlarını verebilen bireyler olarak yetiştirmeliyiz.

  Çocuklarımızın olumsuzluklardan etkilenmeden, sevgi dolu bir ortamda, huzurlu, mutlu bir yaşam sürmelerini, tüm olanaklardan en iyi biçimde yararlanmalarını sağlamak ortak sorumluluğumuzdur.

  Sevgili Çocuklar,

  Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, büyük anlamlarla yüklüdür. 23 Nisan, dünya çocuklarının katılımıyla kutlanan, barış ve kardeşlik gibi yüce değerlerin içtenlikle paylaşılmasına, dünyaya yayılmasına, farklı kültürlerin ortak düzlemde buluşmasına ve kaynaşmasına aracılık eden çocuk bayramıdır. Bu yıl Atatürk'ün doğumunun 125. yılını da kutluyor olmamız, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı daha da anlamlı ve özel kılmaktadır.

  Çocukları çok seven Atatürk, tarihimizdeki bu önemli dönüm noktasını bayram olarak çocuklara armağan ederken, sizlere verdiği önemi, sevgisini, inancını ve güvenini göstermiştir.

  Sizler çağdaş ve mutlu Türkiye'yi simgeliyorsunuz. Gelecek sizlerin ellerindedir. Yüzlerinizdeki gülümsemenin hiç eksilmemesi için elbirliğiyle çalışılacaktır.

  Sizlerin nitelikli, Atürkçü düşünceyi özümsemiş, tarihini iyi bilen, kültürlü,aydınlık düşünceli, yeniliklere ve gelişmelere açık, insana değer veren, ulusal değerleri önemseyen, kişilikli kuşaklar olarak yetiştiğinizi görmek, en büyük mutluluğumuz olacaktır.

  Atatürk'ün gelecek kuşaklara emaneti Cumhuriyet'in her alanda yücelmesi, ülkemizin gelişip güçlenmesi çabalarınızla başarılacaktır. Cumhuriyet'in değiştirilemez nitelikleriyle her zaman genç ve dinç kalması en önemli sorumluluğunuzdur.

  Atatürk "Beni görmek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir." demiştir. O'nu en iyi biçimde anlamak için çaba göstereceğinizden, O'nu örnek alarak yaşamını, düşüncelerini, ilke ve devrimlerini çok iyi öğreneceğinizden kuşku duymuyoruz.

  Sizlerin Atatürk çocukları olarak, çizdiği yoldan ayrılmadan, düşüncelerinden, ilke ve devrimlerinden güç alarak, Ulus ve yurt sevgisiyle ve yurttaş sorumluluğuyla Cumhuriyet'i yükseltmeyi ve yaşatmayı temel göreviniz bileceğinize, Ulusunuz ve ülkeniz için her zaman en iyisini yapacağınıza inancımız sonsuzdur.

  Sizleri çok seviyor, sizlere güveniyoruz.

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyor, tüm çocuklarımıza ve yurttaşlarımıza esenlikler diliyorum."

  -*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*--*-*-*-*-*-*-*-*--*-*-*-*-*-*-*-*--*-*-*-*-*-*-*-*-

  Çarşı'dan 23 Nisan'a özel mesaj


  Toplumsal olaylara duyarlılığıyla dikkat çeken Beşiktaş'ın taraftar grubu Çarşı, 23 Nisan nedeniyle web sitesinde Atatürk'ün Bursa'da yaptığı bir konuşmayı yayımladı. Grup konuşmanın altına "Asla Pes Etme" yazarak dikkat çekti.  İşte Çarşı'nın web sitesinde yer verdiği Atatürk'ün konuşması...

  “Küçük hanımlar, küçük beyler. Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız. Memleketi asıl aydınlığa gark edecek sizlersiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz; kızlar, çocuklar!”Benzer Konular

 1. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Anlamı ve Önemi
  Konu Sahibi amazon Forum Tarihte Bugün
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 23.Mayıs.2017, 14:27
 2. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  Konu Sahibi Derya Forum Belirli Günler ve Haftalar
  Cevap: 17
  Son Mesaj : 25.Ekim.2016, 11:12
 3. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı
  Konu Sahibi Tiko Forum Portal Film
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Nisan.2011, 13:25
 4. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanıyor
  Konu Sahibi CrueL Forum Eğitim Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Nisan.2008, 14:34
 5. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  Konu Sahibi CaSh Forum Tebrik,Özel Gün Kutlama ve Hoşgeldiniz
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 27.Mayıs.2007, 01:13