Gittigidiyor Reklam

Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun | 14 Şubat 2011

Bugün Mevlid Kandili Düzenleme : uTKaN (14.02.2011) İnsanlığın umudu, Alemlere rahmet olan Efendimiz'in (sav) doğum günü olan bu günde, O'nun getirdiği mesajın yürekleri gönülleri yeniden fethetmesi duası ve temennisiyle Mevlid Kandilinizin hayırlara vesile olmasını dileriz http://www.cshtr.org/images/43128983636173411560.jpg Hazreti Muhammed'in kutlu doğum günü tüm İslam âleminde bu gece kutlanacak.

Bu konu 3687 kez görüntülendi ve 48 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun | 14 Şubat 2011

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 3687 kez incelendi.


Sayfa 2 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu
Toplam 49 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun | 14 Şubat 2011

  Bugün Mevlid Kandili
  Düzenleme : uTKaN (14.02.2011)

  İnsanlığın umudu, Alemlere rahmet olan Efendimiz'in (sav) doğum günü olan bu günde, O'nun getirdiği mesajın yürekleri gönülleri yeniden fethetmesi duası ve temennisiyle Mevlid Kandilinizin hayırlara vesile olmasını dileriz  Hazreti Muhammed'in kutlu doğum günü tüm İslam âleminde bu gece kutlanacak.
  Tarih: 13.02.2011

  MEVLİD KANDİLİ MESAJI
  14 Şubat Pazartesi’yi Salı’ya bağlayan gece, Yüce Rabbimizin bütün âlemlere gönderdiği en son rahmet elçisi Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa’nın hicri takvimle mevlid kandilini idrak edeceğiz. Öncelikle kandilin bütün insanlığın yüreğinde muhtaç olduğumuz manevi ışığa dönüşmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyor; ülkemize, milletimize ve bütün insanlığa huzur ve bereket getirmesini temenni ediyorum.

  Sevgili Peygamberimizi anlatan en güzel kavram şüphesiz rahmettir. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de Resul-i Ekrem’e hitaben: “Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.” (Enbiyâ 21/107) buyrulmuştur. Sevgili Peygamberimiz de kendisinin rahmet Peygamberi olduğunu ve bu rahmeti yeryüzünde egemen kılmak için her türlü sıkıntı ve meşakkate katlanmaya razı olduğunu ifade etmiştir.

  Bugün Hz.Peygamber’in, merhamet etmeye ve müsamaha göstermeye yönelik insanlığa sunduğu zengin mirastan yararlanmak ve sosyal yapımızda aksayan unsurların çözümünde bu dinamik değeri harekete geçirmek gerekmektedir. Bu hareket, küçük yaşta minik omuzlarına hayatın tüm yükünün yüklendiği ve istismara açık çocukların gözetilmesini, her yaşta ve sosyal tabakada mağdur insanların insanlık onuruna yakışan bir şekilde saygınlıklarını yeniden kazanmasını ya da son zamanlarda artış gösteren ve hepimizi insanlığımızdan utandıran töre, şiddet, rant ve değişik gerekçelerle suiistimal edilen kadınların korunmasını ve çeşitli sıkıntılara maruz kalmış tüm insanların durumlarının iyileştirilmesini içine alacak bir merhamet seferberliğine dönüşebilir. Bu çerçevede bir merhamet eğitimi ve merhamet kültürü seferberliğine muhtacız.

  Onun bize öğrettiği merhamet içimizde bir yerlerde sönmeye yüz tutmuş insanlık kandilini yeniden tutuşturan ve bizi en temel halinde insanlığımıza geri çağıran bir duygu, düşünce, tutum ve davranışlar manzumesidir. İnsanın iç güzelliğini yansıtan ve merhamet duygusunun en somut tezahürlerinden olan hasbilik, isar ve diğerkâmlık gibi toplum dayanışmasının temel dinamiklerinin adlarının bile unutulduğu, bunların yerini, daha çok kazanmanın, daha çok tüketmenin, bencilliğin ve öğretilmiş bir şiddetin aldığı sosyal yapılar, insanları mutsuzluğa mahkûm etmektedir. Hâlbuki toplumsal yapı, ilke ve normların ruh ve maneviyattan uzak şekilde alelusul uygulandığı ve ahlaki değerlerin ancak müeyyidelere bağlı olarak sergilendiği bir vitrin değildir. Aksine, sevgi ve muhabbet hislerinin, merhamet ve hürmet tezahürleriyle insani ilişkilere yansıdığı bir yerdir.

  O bize öğretmiştir ki, hiçbir insan yaşadığı topluma kayıtsız kalamaz, inanan insan için ise yanı başında acı çeken bir insana, gözyaşı döken bir ihtiyaç sahibine, geleceğe dönük ümitlerini daha hayatının baharında kaybetmek üzere olan bir yetime sırt dönmek, Allah’ın rızasına, Rabbin vaat ettiği sonsuz güzellikteki cennet nimetlerine ve insanın yeryüzüne gönderiliş misyonuna yüz çevirmektir. Kur’an kendine has üslubu ile “Rabbimiz kendi üzerine merhameti yazdı” diyerek (En’am, 6/54) insanların aynı şekilde birbirlerine ve çevrelerinde bulunan tüm varlıklara acıma hissiyle yaklaşmalarını istemiştir.

  Sevgili Peygamberimizin tebliğinde yer alan merhamet vurgusu yeniden okunmayı, üzerinde düşünülmeyi ve şiddetin açtığı yaralara merhem olarak sunulmayı beklemektedir. “Merhametlilerin en merhametlisi” tarafından insanlığın son ümidi olarak gönderilen Hz. Peygamber, birbirlerini sevme, birbirlerine merhamet ve şefkat göstererek bütünleşme konusunda “bir vücudun organlarından farksız olan” bir toplum oluşturmakla görevlendirilmiştir. Dolayısıyla barbarlığın yaşam tarzı haline geldiği Câhiliye toplumunu şefkat, insaf ve adalet ile tanıştıran Rahmet Elçisi’nin izlediği yöntemler, belirlediği ilkeler, benimsediği tavırlar, aldığı kararlar kısacası merhameti öğretirken harcadığı çabalar modern zamanların insanı ile bir kez daha buluşturulmalıdır.

  Böyle bir amaca katkı sağlamak adına Başkanlığımız tarafından 2011 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin ana başlığı “Hz. Peygamber ve Merhamet Eğitimi” olarak belirlenmiştir. Hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerde merhameti toplumumuzun gündemine taşımak, şefkati duygu dünyasından eylem boyutuna geçirebilmenin yollarını konuşmak, “ancak yeryüzündekilerle merhamete dayalı bir ilişki tarzı geliştiren kimsenin Rahmân’ın merhametine kavuşabileceği” konusunda bilinç oluşturmak, kısacası Hz. Peygamber’in izinde fiilî bir merhamet seferberliğinin başlatılması hedeflenmektedir. Böylelikle televizyon ekranlarından bilgisayar oyunlarına, anne-baba-evlat üçgeninden eşler arası iletişime, siyasetten sanata, spordan eğitime hayatın her alanında şiddetin en acı örnekleriyle yüzleşmek durumunda kalan insanımız için nübüvvetin merhamet pınarına başvurulacak; kirlenen gönüller arınacak, merhameti okulda, evde, iş yerinde, çarşıda, sokakta kısacası hayat nerede devam ediyorsa orada hâkim kılacak şekilde eğitim sürecine dâhil etmenin gereği ve imkânı tartışılacak ve bu çerçevede çabalara zemin hazırlanacaktır.

  Bu duygu ve düşüncelerle Mevlid Kandilinizi tebrik ediyor, Sevgili Peygamberimizin doğum günü münasebetiyle, başta ülkemiz ve İslâm dünyası olmak üzere tüm insanlığın Rahmet Peygamberinin rahmet yüklü mesajlarından nasibdar olmasını Cenab-ı Mevlâ’dan niyaz ediyorum.


  Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ

  Diyanet İşleri Başkanı


  alıntıdır

  ZuZu, witchtrap, MUHAMMED ve 22 kişi daha bunu beğendi.

 2. #11

  Standart

  TooL Nickli Üyeden Alıntı
  üyelerimiz neden katılmıyolar hiç sadece yönetim arasında kutlamıyoruz arkadaşlar sizleride bekleriz cümlemizin kandili mübarek olsun hayırlara vesile olur inşallah memleketimiz ailelerimiz için...

  Üyelerimizi bazen anlamakda zorluk çekiyorum, bu sıcak aile ortamında bu tarz şeyler nasıl oluyor anlam veremiyorum kapımız herkeslere açık, ama katılan arkadaşların ayrıca kandillerini gönülden kutlar Tüm ülkemiz için hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum.
  Askerdeki dostlarımız olasch ve Schumiyi de kocaman selamlarımızı gönderiyorum onlar geldi şimdi aklıma burda olsalar da kesin cevap yazarlardı ...
  MoRGoRT ve ZuZu bunu beğendi.

 3. #12

  Standart

  Geçmişin bugünle,ışığın gölgeyle,umudun gerçekle,üzüntünün neşeyle,öfkenin sevgiyle barıştığı nice kandillere sizin ve ailenizin kandili mübarek olsun ...
  MoRGoRT bunu beğendi.

 4. #13

  Standart

  Kandilimiz mübarek olsun arkadsaşlar... Birbirimize dua eelim kardeşin kardeşe ettiği dua kabul olurmuş
  MoRGoRT bunu beğendi.

 5. #14

  Standart

  üzücü gerçekten biz dışında hiç bir üyenin bu konuya bir cevap yazmaması.. Yüce Allah dualarımızı kabul etsin.. Bebegim evet ya olasch ve schumi özledik diymi dualarımız onlarla hep birlikte..
  MoRGoRT bunu beğendi.

 6. #15

  Standart

  Saol
  MoRGoRT bunu beğendi.

 7. #16

  Standart

  tüm türkiyenin ve cshtrnin kutlu olsun......

  MoRGoRT bunu beğendi.

 8. #17

  Standart

  Kandiliniz Mubarek Olsun
  MoRGoRT bunu beğendi.

 9. #18

  Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun

  İslam âlemi bugün Mevlid Kandili'ni idrak edecek. Yüce Yaratıcı'nın insanlığa gönderdiği son rahmet elçisi, İlahi vahyin tamamlayıcısı Hz. Muhammed (sas)'in hicri takvime göre dünyayı şereflendirdiği gecede O'nu hasretle yâd edecek.


  Bu özel gün münasebetiyle tüm inananların bizde cSHtr.COM olarak Mevlid Kandili'ni kutlar haıyırlara vesile olması dileriz.
 10. #19

  Standart

  bütün İslam aleminin Mevlid kandilini kutluyorum umarımki bu gece edeceğimiz dualarımız gözü yaşlı müslümanlığın kurluşu içün bir verile olur
  Overdoze ve CaSh bunu beğendi.

 11. #20

  Standart

  herkesin kandili mübarek olsun
  CaSh bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. Beraat Kandiliniz Mübarek olsun!
  Konu Sahibi CaSh Forum Tebrik,Özel Gün Kutlama ve Hoşgeldiniz
  Cevap: 99
  Son Mesaj : 09.Eylül.2017, 09:56
 2. Ber'at Kandiliniz Mübarek Olsun...!!!
  Konu Sahibi DaRk LoRD Forum Tebrik,Özel Gün Kutlama ve Hoşgeldiniz
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 18.Ağustos.2008, 10:43
 3. Mirac Kandiliniz Mübarek Olsun
  Konu Sahibi CaSh Forum Tebrik,Özel Gün Kutlama ve Hoşgeldiniz
  Cevap: 20
  Son Mesaj : 29.Temmuz.2008, 23:12
 4. Berat Kandiliniz Mübarek Olsun
  Konu Sahibi BeBeGiM Forum Tebrik,Özel Gün Kutlama ve Hoşgeldiniz
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 27.Ağustos.2007, 19:15