Gittigidiyor Reklam

Etiketlenen üyelerin listesi

Çeşit Çeşit Kahve Tarifleri

Sizde değişik tatlar denemeye bayılırmısınz? Buyrunuz çeşit çeşit kahveler... http://www.resimhayattir.com/data/media/11/kahve.jpg Öncelikle Bir KAHVE Tarifi Açıklaması Yapalım:) Nasıl araba benzinle gidiyorsa öğrencinin yakıtı da kahvedir. En azından Kanada’da bu böyledir. Sabah kalkıyorsunuz, zifiri karanlık, dışarıda kış kıyamet ve sizin okula gitmeniz şart! Bu manzarayı görür görmez ısıtıcının seviyesini yükseltip yorgana gömülmeyi çok istedim ama ders kaçırmanın verdiği vicdan azabı

Bu konu 9964 kez görüntülendi ve 4 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Çeşit Çeşit Kahve Tarifleri

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 9964 kez incelendi.


Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Thumbs up Çeşit Çeşit Kahve Tarifleri

  Sizde değişik tatlar denemeye bayılırmısınz?
  Buyrunuz çeşit çeşit kahveler...

  Öncelikle Bir KAHVE Tarifi Açıklaması YapalımNasıl araba benzinle gidiyorsa öğrencinin yakıtı da kahvedir. En azından Kanada’da bu böyledir. Sabah kalkıyorsunuz, zifiri karanlık, dışarıda kış kıyamet ve sizin okula gitmeniz şart! Bu manzarayı görür görmez ısıtıcının seviyesini yükseltip yorgana gömülmeyi çok istedim ama ders kaçırmanın verdiği vicdan azabı evlat acısı gibi. Sonunda o buz gibi havada kalkıp duş alıyorsunuz ve buz gibi sokak kapısını açıp buz gibi rüzgar suratınıza çarpınca bile ayılmıyorsunuz. Ta ki sabahın ilk kahvesi dudaklarınızdan içinize süzülürken...
  Kanada kültüründe kahvenin yeri çok önemli. İş adamı, işçi, öğrenci, ev hanımı, vs insanlar sabah kahvelerini içmeden ayılamıyorlar. Bizim incebelli’de içtiğimiz çaylarımız gibi karton bardaklarda kahve içiliyor sürekli. Biri bitiyor biri geliyor. Sonunda zaten kahveye verecek para kalmıyor ve içmiyorsunuz.
  Öğretim yılı boyunca kahve ben ve benim gibi birçok öğrenci için''uyarıcı'' işlevi görür. Final haftasına girince kahvecinin önü sanki emekli maaşı dağıtıyorlarmış gibi kuyruk olur. Yağmur çamur demeden bütün öğrenci ve öğretmenler''gık''ını çıkartmadan kuyrukta bekler. Sıra size geldiğinde kafayı uzatıp''midyum pliz'' (orta boy lütfen) dersiniz ve adam size sırıtarak bir bardak kahve doldurur. Sonrasında''parayı ver de öttür düdüğü aslanım'' der gibi bakar. Cebinizdeki en bozuk paraları uzatıp''kahveyi alayım, düdük sizin olsun'' der ve gününüze başlarsınız. İşte bu gibi zamanlarda öğrencinin en büyük yakıtı kahvedir. Bu sene final haftasında dört gün üst üste onbeşer saat ders çalışınca kahvenin hayatımdaki yerini anladım.
  Sabahın erken saatlerinde buluştuğumuz arkadaşlarla oturup kahveleri doldurur başlarız çalışmaya. Akşama doğru türlü bahanelerle aramızdan ayrılanlar olur ve sonunda bir bakmışsınız inanılmaz bir uyku ve saat gecenin üçü. Hemen taze kahve yapılır, üç tatlı kaşığı nescafe ve kesinlikle şekersiz, sütsüz ve neredeyse susuz. Burada önemli olan lezzet değil kahvemizin uyarıcı etkisidir. Zaten üç kaşık kahve zehire yakın bir lezzet verir. Gece üç kahvesi İngilizler’in''beş çayı''na benzer. Final haftasında geleneksel bir hal alır ve Kanada’da her Türk öğrencinin evinde mutlaka gece üçte kahve yapılır.
  Neden gece üç derseniz bilimsel bir sebebi yok ama gözlemlerimize dayanarak vücut bu saatlerde direncini kaybediyor ve vücudun sahibi hala ders çalışmak istiyor. Böylece bir ikilem oluşuyor ve''gece üç kahvesi'' bu ikilemi uykuyu delicesine kaçırarak çözüyor. Yalnız tekrar tecrübemden faydalanarak söylüyorum ki aynı ayarda ikinci bir kahve bu sefer delicesine bir çarpıntıya yol açıyor ve size yatmak için bahane oluşturuyor. Önce bol su içip rahatlıyorsunuz sonra birkaç saat uyku. Zaten saatlerce çalışmanın üzerine kahveyi ekmek arası yedirseniz bile ağır basan taraf uyku oluyor. Boru değil vücut bu!
  Herkes yemek tarifi veriyor, ben de bir kahve tarifi vereyim dedim. Soğuk olarak da servis edilebilir ve fondip usulü''uyarılabilirsiniz''.


  Yayvan bir tepsiye yağlı kağıt serin ve koyu kavrulmuş kahveleri içine dökün. Bir başka kapta su kaynatıp içine, çukulata parçaları koyduğunuz daha küçük bir kabı bu sıcak suya daldırarak çukulatalarınızı eritin. Eriyen çukulatayı karıştırın. Çukulata seçiminde tatlı olmayan acı çukulata tercihiniz olmalıdır. Erimiş çukulata sosunu kahve taneleri üzerine düküp tanelerin yayılması için hahifçe çalkalayın ve biribirinden çok uzak olmayan tanelerin oluşturduğu "kahve taneleri tabakası" elde edin. Tanelerin üzerini kaplayan çukulata soğuyunca tepsiyi bir süre buzluğa koyun. İyice donduktan sonra mümkün olduğunca küçük parçacıklar elde edecek şekilde kırın.

  Cappuccino hazırlamada esas olan, aslında herkesin kullandığı kendi yöntemidir. Latin ülkelerin kullandığı yöntem size tavsiye edilecek olan yöntemdir. Kullanılacak süt veya süt kreması soğuk olmalıdır. Küçük bir motorlu karıştırıcı veya espresso makinasında iyice köpürtülmelidir ve espresso üzerine dikkatle ilave edilip karıştırılmalıdır. Üstüne arzuya göre tarçın ve hindistan cevizi serpilebilir. Bardaklar genelde yukarıdan tabana daralan tarzda dizayn edilmişlerdir. Fincan kullanımında olabildiğince geniş olanı tercih edilmelidir. Cappuccino adının içecekteki köpüğün "Capuchin" adı verilen katolik keşişlerin giydiği pelerinlerin şapkasına benzetilmesinden (cappuccio=şapka) geldiği söylenir. Üstelik içecek rengi bu pelerinlerin rengine benzemektedir.

  Cappuccino: Köpürtülmüş süt (foamed milk) ile yapılan espressodur - 1 shot espresso, 1 kısım köpüklü süt, 1 kısım köpük içerir.
  Cappuccino scuro (Koyu cappuccino): Çok kahve, normalden az süt ile hazırlanan cappuccinodur.
  Cappuccino chiaro (Açık cappuccino): Az kahve, normalden fazla süt ile hazırlanan cappuccinodur.
  Cappuccino freddo (Buzlu Cappuccino): Buz üzerinde sunulan cappuccinodur.

  Cappuccino gibi tek shot espresso ile yapılır. 1:3 oranında espresso : süt karışımı içermelidir. Uzunca buharlaştırılmış sıcak süte (steamed milk) espresso ilave edilir. Yüzeyin hemen altına yerleşmesi sağlanır. Yoğun bir karışım elde edilene kadar yavaşca karıştırılır. Üzerine şeker, tarçın veya çukulata tozu serpilebilir. Sütün de espresso makinasında yoğunlaştırılıp köpürtülmesi mümkündür. Ancak arka arkaya yapılacak ve de ayrı sıcaklık derecelerinde yapılacak bu işlem, birinden birinin soğuması demektir. Sütün makinadan temizlenmesi de cabasıdır. Eğer makinanız kaynatma ve buharlaştırma işini aynı anda fakat ayrı bölümlerde yapıyorsa mesele yoktur. Bu iş için sütü küçük sürahiye doldurur ve makinanın buhar musluğunu dibe kadar daldırırsınız. Sıcaklık yaklaşık 90 C olmalıdır. Ocak üzerinde de, sütü kaynatmadan, yüzeyinde kabarcıkların birikmesini sağlayıp "steamed milk " elde edebilirsiniz. Aynı şekilde bir çırpıcı ile de çırparak köpüklü süt elde edebilirsiniz.

  Gerçekte içine çukulata şurubu ilave edeceğiniz cappucino veya cafee latte� in ta kendisidir. Ancak şurup, süt ve espresso oranları biribirine eşit (1:1) olmalıdır. Isterseniz köpürtülmüş kremayı garnitür olarak ilave edebilirsiniz.

  Son derece basit olup, espressonuzun üzerine bir yemek kaşığı çırpılmış kremanın yerleştirilmesi ile elde edilir.

  10 adet karanfil
  ½ fincan şeker
  Bir tutam çubuk tarçın parçaları
  ¾ fincan %100 Kolombia kahvesi
  ½ fincan soğuk su
  ½ fincan koyu krema, çırpılmış
  Garnitür olarak toz tarçın
  Karanfil, çubuk tarçın ve kahve otomatik süzme kahve makinasının filtresine konur. Süzüntü alındıktan sonra büyük derin fincanlara (mug) boşaltılır. Üzerine krema ve toz tarçın ilave edilir. Sıcak veya buz üzerinde soğuk servis yapılır.

  Avrupa ve Latin Amerikada yaygın olan bu kahve özellikle yaz aylarının içeceği olup temelde soğuk espressodur. Ama günümüzde 1-2 tatlı kaşığı instant kahvenin şeker ile beraber bir çalkalayıcıda su ve birkaç küp buz ile birlikte, çokça çalkalanmasıyla da elde edilir. İçinde buz bulunan yüksek bardaklarla servis yapılır. İsteye göre bir miktar süt ilave edilip, kamış ile içilir. Önemli olan bardağın üst kısmında, çalkalama sonucu oluşan köpük görüntüsünün bulunmasıdır. Geleneksel frappe Afrika ve Amerika kahveleri karışımından elde edilen "Gazebo" karışımından yapılır.

  200ml. soğutulmuş espresso
  18-22 adet buz (kırılmış)
  2 yemek kaşığı toz şeker
  2 yemek kaşığı vanilya veya fındık şurubu
  garnitür olarak çırpılmış krema veya dondurma
  Buz, kahve, şeker, şurup motorlu bir karıştırıcıda iyice karıştırılır (frappe) yumuşak kıvama gelene kadar). Büyük boy, geniş bardaklara boşaltılır. Üzerine çırpılmış krema veya içine dondurma ilave edilir.

  Moka-Java karışımının kullanıldığı bu kahvede sunulan çukulata tadı Moka (Yemen-Al Mukah limanı) kahvesinin içerilmesinden kaynaklanmaktadır.

  200 ml. soğutulmuş espresso
  18-22 adet buz (kırılmış)
  ¼ fincan çukulata sos
  2 yemek kaşigi vanilya veya badem şurubu
  garnitür olarak çırpılmış krema veya dondurma
  Buz, kahve, çukulata sos, şurup motorlu bir karıştırıcıda iyice karıştırılır (frappe) yumuşak kivama gelene kadar). Büyük boy, geniş bardaklara boşaltılır. Üzerine çırpılmış krema veya içine dondurma ilave edilir.


  --------------------------------------------------------------------------------
  Sağlam veya önceden buhara tutulmuş bir bardak alın
  1 tatlıkaşığı şeker
  1 veya 2 çorbakaşığı İrlanda viskisi
  Siyah kahve
  Çırpılmış krema

  Hazırlanışı:
  Kaşığı bardağın içine daldırıp bardağa sıcak su doldurun. Dolayısı ile bardağın ısınmasını sağlayın sonra içindeki sıcak suyu dökün ve kaşığı çıkartın. Bardağa şeker, viski ve kahveyi koyun. Şekerin erimesi için karıştırın. Kaşığı içinde bırakın. Kaşıktan süzülecek şekilde kremayı yavaşca kaşık sapından aşağı doğru dökün. Krema kahve ile karışmaya başlayınca asla karıştırmayın. Aksine kahve üzerinde 1 cm kalınlıkta ayrı bir krema tabakası oluşmasına özen gösterin.

  --------------------------------------------------------------------------------


  --------------------------------------------------------------------------------
  8 tatlı kaşığı toz Kolombia kahvesi
  325 ml. soğuk su
  Kırık buz parçaları
  4 çorba kaşığı şeker

  Hazırlanış:
  Su ve kahve oranına göre oldukça koyu ve sert olacak kahveyi önce soğuk suda kaynatın. Biraz soğumasını sağladıktan sonra elektrikli karıştırıcı (blender) içine boşaltın. Buzları ve şekeri ilave ederek koyu ve köpüklü bir içecek olmasını sağlayın. Yaklaşık 4 kişi için olan bu kahve içim için çubukla servis yapılabilir.

  --------------------------------------------------------------------------------


  --------------------------------------------------------------------------------
  1 fincan soğuk süt
  4 çorbakaşigi kahve şurubu (1 fincan şeker; 1,5 fincan kolombia kahvesi
  500ml. soğuk suda kaynıyacak şekilde şekilde hazırlanıp, 1 ay süre ile buzdolabında saklanabilir)
  2 tatlı kaşığı çukulata şurubu
  ½ tatlıkaşığı vanilya şurubu
  1,5 fincan kahve dondurması
  Küçük, kırık buz parçaları
  Toz tarçın

  Hazırlanışı:
  Tarçın dışındaki tüm malzemeyi elektrikli karıştırıcı (blender) ya koyup, 10 saniye karıştırın. Koyu karışımı, her biri buz parçaları ile dolu geniş bardaklara boşaltın. Üzerine toz tarçın serpin.

  --------------------------------------------------------------------------------


  --------------------------------------------------------------------------------
  6 yemek kaşığı ince çekilmiş kahve
  ¼ tatlıkaşığı kişniş tozu
  4-5 tane yeşil cardamom
  çırpılmış krema

  Hazırlanışı:
  Kahve ve baharatları filtre kahve makinasının filtresine yerleştirip makinayı çalıştırın. Süzüntünün biraz soğumasını bekleyin. 5-6 küp buz ilave edilmiş büyük bardakda servis yapmadan 1-2 tatlıkaşığı şeker koyun. Kaşıktan süzdürülmek şartı ile yavaşca çırpılmış krema ilave edin. Arzuya göre bir miktar vanilya serpilebilir.

  --------------------------------------------------------------------------------


  --------------------------------------------------------------------------------
  1 fincan espresso
  1 yemek kaşığı karamel sos
  1 bardak sıcak az yağlı süt veya soğuk süt (arzuya göre dondurma)

  Hazırlanışı:
  Tüm malzeme motorlu bir karıştırıcıda koyu kıvama gelene kadar karıştırılır.

  --------------------------------------------------------------------------------


  --------------------------------------------------------------------------------
  İspanyol tarzı bir kahve olup, brendy içerir.
  Bir fincan koyu kahve
  Bir adet küp şeker
  Şekeri ıslatacak kadar brendy

  Hazırlanışı:Şekeri yemek kaşıgı içine yerleştirip brendy ile iyice ıslanıp dağılmasını sağlayın. Kaşığı mum yada çakmak alevi ile ısıtın. Koyulaşıp kahverengi renk alan şekeri yavaşca kahvenizin içine katıp, karıştırın.

  --------------------------------------------------------------------------------


  --------------------------------------------------------------------------------
  15 ml. amaretto (İtalyan badem likörü)
  15 ml. oz kahlua
  1 fincan sıcak süzme kahve
  çırpılmış krema

  Hazırlanışı:
  Likürü kahvenin içine döktükten sonra üzerine bir miktar çırpılmış krema koyup büyük bardaklarda (mug) servis yapın.

  --------------------------------------------------------------------------------


  --------------------------------------------------------------------------------
  30 ml. iyi kalite İrlanda viskisi
  1 tatlıkaşığı konyak
  1/2 tatlıkaşığı şeker
  Sıcak, sert süzme kahve
  1/4 dilim prtakal

  Hazırlanışı:
  Viski konyak ve şekeri kokteyl karıştırıcıda şeker eriyene kadar karıştırın. Küçük fincan veya geleneksel küçük bardaklara boşalttıktan sonra kahveyi ilave edip kariştirin. Portakali garnitür olarak kullanin.

  --------------------------------------------------------------------------------


  --------------------------------------------------------------------------------
  120 ml. süzme kahve
  20 ml. Amaretto (İtalyan badem likörü)
  20 ml. Rom
  1 tatlıkaşığ şeker veya dondurma
  Çırpılmış krema

  Hazırlanışı:
  Arzuya göre biraz çukulata veya vanilya şurubu Tüm malzemeler yukarıdaki sıraya göre yavaşca eklenip, karıştırıldıktan sonra servis yapılır.

  --------------------------------------------------------------------------------


  --------------------------------------------------------------------------------
  2 yemek kaşığı şeker
  130 ml. siyah rom veya brendy
  2 portakal (helezon şeklinde kesilmiş)
  10 karanfil tanesi
  1-2 tarçın (çubuk)
  5 fincan sert, sıcak süzme kahve

  Hazırlanışı
  Kahve dışındaki tüm malzemeyi bir cezveye koyup ısıtın. Yaklaşık bir dakika içinde bir miktar yanmasını sağlayın. Çok yavaşca kahveyi ekleyin. Fincanlara boşaltırken malzemelerin dışarı alınmasına özen gösterin. 4-6 fincan olarak servis yapabilirsiniz.

  --------------------------------------------------------------------------------


  --------------------------------------------------------------------------------
  15 ml. tatlı olmayan şarap
  15 ml. amaretto (İtalyan badem likörü)
  6 ml. Baileys Irish Cream
  150 ml. sıcak süzme kahve

  Hazırlanışı:
  Tüm malzeme sırası ile biribirine katılıp, büyuk kupalarda (mug) servis yapılır.

  --------------------------------------------------------------------------------


  --------------------------------------------------------------------------------
  2/3 fincan iri çekilmiş, koyu kavrulmuş (ancak çok koyu değil-Viyana usulü )
  1 fincan su
  1/3 veya 1/2 fincan kahverengi şeker
  1 tatlıkaşığı melas (toz haline getirilmemiş şeker)
  1 tarçın çubuğu
  arzuya göre birkaç anason tohumu

  Hazırlanışı:Şeker, melas ve baharatları su içine koyup kaynattıktan sonra, kahvenin içine karıştırın. Bir taşım daha kaynattıktan sonra süzüp servis yapın.

  --------------------------------------------------------------------------------


  --------------------------------------------------------------------------------
  1/2 fincan süzme kahve
  Birkaç buz
  1/4 soda veya kola
  soyulmuş limon dilimi veya dilim portakal

  Hazırlanışı:
  Kahveyi buzun üzerine döküp soda veya kolayı ekleyin. Limon veya portakal ile süsleyin.


 2. #2

  Standart

  Buzlu Kahve Tarifi Yapımı

  MALZEMELER
  2bardak süt
  1bardak su
  1bardak şeker
  2kaşık kahve
  10adet yumurta sarısı


  HAZIRLANIŞI
  Kahveyi bir bardak su ile kaynatıp tülbentten süzün. Çıkan telveyi alın. Ayrı bir kapta süt, şeker ve yumurta sarılarını kaynatın; buraya aldığınız telveyi karıştırın. Bu kabı içinde su kaynayan başka bir kap içine oturtun; koyulaşana kadar karıştırarak burada pişirin. Kıvamı gelince ocaktan alın ve süzün. Bardaklara pay edip 1saat kadar buzlukta bekletin ve servise sunun.

 3. #3

 4. #4

  Standart

  kahve demişken bugün cafe de bi bayan wisewolf abime türk kahvesini nasıl alırsın dedi cevap olarak abim fincanda demişti bohuhu

 5. #5

Benzer Konular

 1. Kahve Tarifleri (starbucks)
  Konu Sahibi heavy86 Forum Yemek Tarifleri, Diyet
  Cevap: 49
  Son Mesaj : 28.Haziran.2015, 19:31
 2. kahve tarifleri
  Konu Sahibi heavy86 Forum E-Kitap iNDiR | E-Book Download
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 19.Mart.2015, 00:42
 3. Cevap: 9
  Son Mesaj : 05.Haziran.2013, 19:28
 4. Cevap: 29
  Son Mesaj : 28.Temmuz.2008, 11:02
 5. DeKaN dan Yemek Tarifleri Bildiğiniz Tarifleri Unutun
  Konu Sahibi DeKaN Forum Resim | Şiir | Fıkra
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 11.Mart.2008, 08:39
+Sedat Yücel