Gittigidiyor Reklam

Etiketlenen üyelerin listesi

Doğal Afetlerin Tanımı, Çeşitleri Ve Sonuçları

AFET NEDİR? İnsan için fiziksel ekonomik ve sosyal kayıplar meydana getiren normal yaşamı ve insan faaliyetlerini durdurarak kesintiye uğratan toplulukları etkileyen doğal, teknolojik ve insan kaynaklı olaylara afet denir. DOĞAL AFET NEDİR? İnsan faktörü olmadan üretim, altyapı, ulaşım ve haberleşme gibi genel hayatın zorunlu vasıtalarının akışını bozacak şekilde aniden ve belirli bir süre içersinde meydana gelen doğal yer ve hava harekatıdır. Hepimizin bildiği gibi doğal

Bu konu 44995 kez görüntülendi ve 1 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Doğal Afetlerin Tanımı, Çeşitleri Ve Sonuçları

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 44995 kez incelendi.


Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Arrow Doğal Afetlerin Tanımı, Çeşitleri Ve Sonuçları

  AFET NEDİR?


  İnsan için fiziksel ekonomik ve sosyal kayıplar meydana getiren normal yaşamı ve insan faaliyetlerini durdurarak kesintiye uğratan toplulukları etkileyen doğal, teknolojik ve insan kaynaklı olaylara afet denir.

  DOĞAL AFET NEDİR?

  İnsan faktörü olmadan üretim, altyapı, ulaşım ve haberleşme gibi genel hayatın zorunlu vasıtalarının akışını bozacak şekilde aniden ve belirli bir süre içersinde meydana gelen doğal yer ve hava harekatıdır.
  Hepimizin bildiği gibi doğal afetlerin bir kısmı önceden bilinmekle birlikte çeşitli tedbirler alınıp vereceği zarar engellenmekte veya en aza indirilmektedir. Ancak bazılarının ne zaman olacağı önceden bilinmemekle birlikte şiddeti ve etkisi hesaplanamamaktadır. Mesela depremi örnek gösterebiliriz. Diğer doğal afetleri de sayacak olursak;

  - Su baskını, Kaya düşmesi, Toprak kayması. Kuraklık, Çığ, Fırtına , Kasırga Vb.

  - Volkan patlaması, Tusunami, Yangın, Çevre kirliliği Vb.

  Bu doğal afetlerden son yıllarda adından sıkça söz ettiren depremden bahsetmek istiyorum.

  DEPREM NEDİR?

  Yer kabuğu içindeki kırılmalar nedeni ile ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dağlar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsma olayına deprem denir,

  Diğer bir tanımla;

  Yerkabuğunun derinliklerinde katmanların kırılıp yer değiştirmesi ya da yanardağların püskürme durumuna geçmesinden dolayı oluşan sarsıntılardır.

  Depremler saniyelerle hesaplanacak kadar kısa sürüp verdiği zarar çok büyük olmaktadır. Asıl zarar veren deprem ana şok denilen depremdir. Yıkıcı özelliği olan bir depremdir. Ana şoktan önce hafif şiddetinde öncü bir deprem olur. Bu depremin yıkıcı özelliği yoktur. Ana şoktan sonra meydana gelen deprem ise artçı deprem olup yıkıcı özelliği olabilir. Meydana gelen bu depremlerde insanlar çeşitli şekilde zarar görebilirler. İnsanlar üzerinde şok etkisi yapar. Sakatlıklara, öksüz kalmalara, bulaşıcı ve salgın hastalıklara ve psikolojik bozuklukların çıkmasına sebep olur. Ülkenin ekonomik kayıplar vermesine sebep olur.

  DEPREMİN OLUŞ NEDENLERİ :

  Dünyanın içine bakılırsa en içte yarı çapı 3600 km olan kızgın ve erimiş metallerden oluşan bir küre çekirdeği vardır.

  Bu çekirdeğin üzerinde 2900 Km kalınlığında Manto tabakası.

  En üstte 70–100 Km kalınlığında üzerinde kıtaların ve okyanusların bulunduğu taşküre bulunur.

  Yerkabuğunda çeşitli levhalar bulunmaktadır.Bu levhalar birbirinden bağımsız şekilde üst manto üzerinde serbest şekilde yüzer gibi insanların hissedemeyeceği şekilde hareket etmektedirler. Bu hareketlerden dolayı iki levha belli aralıklarla birbirlerine yaklaşıp sürtünme meydana getirir.Bu sürtünme hareketinden dolayı levhalardan biri alta, biri üste yani dalma-batma şeklinde çarpışarak yer kabuğu derinliklerinde büyük büyük çapta enerji ortaya çıkar. Bu enerji bir şekilde yer yüzeyine çıkmak durumunda kalmakta olup, bu enerji yer yüzeyine çıkarken büyük titreşim ve dalgalar meydana getirir. Yer yüzeyini sarsan bu titreşim ve dalgalar, yer yüzeyinde bulunan yapılara ve doğaya büyük zararlar vermektedir.

  İki levhanın çarpışmasına bir örnek verecek olursak; Arabistan,Irak,Suriye ve G.Doğu Anadolu’nun bir bölümünü oluşturan Arap levhası Anadolu levhasını kuzeye doğru itmektedir. Bu iki levha birbirlerini iterken bir sıkışma meydana gelir.Bu sıkışma yer kabuğu ve levhaları oluşturan kayaların dayanamayacağı bir düzeye ulaşırsa, sıkışan bir yayın aniden boşalması gibi yer yüzeyinde titreşimlere yani deprem meydana gelir.

  Bu hareket çok kısa zamanda oluşur ve etkisi derinliğine göre yer yüzeyinin belirli kesimlerinde hissedilir.

  TÜRKİYE’DEKİ FAY HATLARI

  A. Kuzey Anadolu Fay Hattı(KAF) :

  Ülkemizin en büyük fay hattıdır.Van Gölü’nden başlayıp Marmara Denizi’ne kadar uzanır. Genel olarak İzmit, Adapazarı, Bolu, Gerede, Çerkeş, Erbağ, Ladik, Erzincan ve Varto gibi yoğun yerleşim alanlarından geçer. Bu fay üzerinde büyük depremler meydana gelmiştir.

  B. Doğu Anadolu Fay Hattı(DAF) :

  Ülkemizin Güneydoğusunda Karlıova, Bingöl, Elazığ, Malatya, Kahramanmaraş ve Antalya’ya kadar uzanır. Bu fay üzerinde depremin meydana gelme süresi uzundur.

  C. Ege Idorst (Graben) Sistemi :

  Ege bölgesindeki ova ve dağ sisteminin oluşturduğu faydır. Ege Denizi’ne dik ve paraleldir. Hareketi eğimlidir.

  DEPREM TÜRLERİ

  A. TEKTONİK DEPREMLER:

  Yerkabuğunu oluşturan levha hareketlerinden kaynaklanan bu tür depremler tektonik kuvvetlerin meydana getirdiği gerilmelerin etkisiyle kabukta meydana gelen ve fay adı verilen kırıkların başlangıç noktalarından başlayıp dalgalar halinde yayılmaya başlayan elastik deformasyon enerjinin kabukta meydana getirdiği titreşimlerdir. Yeryüzünde meydana gelen depremlerin % 90’ı ve ülkemizde olan depremlerin büyük çoğunluğu tektonik depremlerdir.

  B. VOLKANİK DEPREMLER:

  Yerin derinliklerinde ergimiş maddelerin yeryüzüne çıkışı sırasında fiziksel ve kimyasal olaylar sonucunda oluşan gazların yapmış olduğu patlamalarla meydana gelen yanardağlarla ilgili bir depremdir.

  C. ÇÖKÜNTÜ DEPREMLER:

  Yeraltındaki boşlukların (Mağara), kömür ocakları v.b. tuz ve jipsli arazilerde erime sonucu oluşan boşlukların tavanlarının çökmesiyle oluşan depremlerdir.

  TÜRKİYE’DE DEPREMLER

  Tarihin eski çağlarından beri çeşitli uygarlıklara mezar olan Anadolu’da bu durumun nedenlerinden biri belki de bölgenin depremlerle sürekli sallanmasıdır. Bunun sonucu olarak Ege ve Marmara Denizi kıyılarında bulunan bazı şehirler depremlerle yerle bir olup denizin altına doğru kaydığı bilinmektedir.

  Ülkemizde Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana geçen zaman içinde can ve mal kaybına yol açan 40’dan fazla deprem olmuş ve bu depremlerde 100.000 civarında can kaybı meydana gelmiştir. 450.000’den fazla yapı yıkılmıştır. Yapılan istatistiki çalışmalar göstermektedir ki ülkemizde her 35–40 yılda yıkıcı bir deprem olduğu görülmektedir. Buna en bariz örnek Erzincan depremidir.

  Erzincan ve çevresinde son bin yılda meydana gelen 17 yıkıcı depremden 5’inde bu İl yerle bir olmuş ve hayatını kaybedenlerin sayısı 150.000’i geçmiştir. Buna rağmen benzer hatalar tekrarlanmış, aynı yerde yanlış yapılanma devam etmiştir.

  Türkiye topraklarının %96’sı deprem tehlikesiyle karşı karşıyadır. Nüfusumuzun % 98’i deprem riski altındadır. Büyük sanayi merkezlerinin % 98’i barajların % 925’i deprem bölgesindedir.

  Bizlerin bu gerçekleri göz önünde bulundurarak deprem riskine karşı önceden hazır bulunmamız gerekmektedir.


  DEPREM ŞİDDETİNİ ETKİLEYEN NEDENLER

  1. Deprem dalgalarının geçtiği bölgenin tektonik özellikleri.

  2. Deprem bölgesinde bulunan yapıların özellikleri.

  3. Deprem dalgalarının geçtiği zemin ve kaya tabakalarının özellikleri.

  Not: Genellikle sağlam son kaya tabakaları depremi aynen iletirken yumuşak, gevşek zemin depremi ıslak zemin, dolgu zemin, deniz kenarı, bataklıklar, kurumuş göl yatakları depremin şiddetini 1-2 derece arttırır. Bu bilgilere bakıldığında kayalık ve som kayalıklar üzerine yüksek katlı bina yapabileceğimiz buna karşılık gevşek zemin üzerine çok katlı bina yapmanın tehlikeli olduğu anlaşılmaktadır.


  DEPREME KARŞI ALINACAK TEDBİRLER

  A. DEPREM ÖNCESİNDE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER :

  1- Bina yapacağımız yerin zemin etüdü yapılmalıdır. (Gevşek zemin, kaygan zemin, bataklık ve kurumuş göller iskana açılmamalıdır.)

  2- Yapılan zemin etüdüne göre o bölgeye kaç katlı bina yapılacağı tespit edilmelidir.

  3- Yapılan binanın taşıyıcı sisteminin (kolon,kiriş vb.) olması önemlidir.

  4- Ev ve işyerlerinde izinsiz kat inşa edilmemeli, balkon eklenmemeli, bu ekler deprem anında binanın tamamen yıkılmasına neden olur.

  5- Çok katlı binalarda genelde elektrik kesildiğinde otomatik olarak jeneratör devreye girer. Bu jeneratörlere, deprem anında devreyi kesecek sistem konmalıdır.

  6- Binanın çıkış kapılarına çıkışı engelleyen malzeme bırakılmamalıdır.

  7- Resmi ve özel kuruluşlarda acil kurtarma ekipleri oluşturulup bunların eğitimi verilmelidir.

  8- Aile bireylerine depremde alınacak önlemler ve ilk yardım konularında bilgi verilmelidir. Bu kişilere deprem gerçeği ile yaşanacağı uygun bir dille anlatılmalı, bulunulan ortamda deprem olursa nerelere ne şekilde sığınacakları ve nasıl hareket edecekleri öğretilmeli, ev ve işyerlerinde boşaltma planı hakkında bilgi verilmeli, Hiçbir yerde yardım almadan en az üç gün hayatta kalma mücadelesine hazır olması sağlanmalı, her birey için kişisel acil durum çantası bulundurulmalıdır.

  Bu çantada ;

  a) Pilli radyo ve pil,
  b) El feneri,
  c) Düdük,
  d) Dayanıklı yiyecek malzemesi,
  e) Temizlik malzemeleri,
  f) Battaniye,
  g) Giyecek elbise,
  h) İlk yardım çantası (Ağrı kesici, Pamuk, Bandaj, Varsa devamlı kullandığı ilaç v.b.),
  i) Kişinin üzerinde taşıması gereken bilgiler.(Kan grubu, Telefon no.,Ev adresi, Kimlik v.b.).

  9- Deprem sonrası buluşma planı hazırlanmalı çünkü; deprem sırasında aile bireyleri bir arada olmayabilir. Böyle bir duruma karşı depremden sonra bir kaç buluşma noktaları belirlenmelidir. Ve bu yerler tüm aile bireylerinin bildiği yer olmalıdır.
  Örnek ; Mahalledeki okul parkı, park veya güvenli bir açık alan olabilir.
  Belirtilen bu yerlerde zarar görmüş olabilir. Bu nedenle oturduğumuz bölgeden en az 100 km uzakta yaşayan akraba veya arkadaş haberleşme aracı olarak seçilmeli ve bunu önceden aile bireyleri bilmeli.
  İletişim kurulacak kişinin adı-soyadı: ……………………………………………..
  Telefon no : ……………………………………………..
  Adres : ……………………………………………..
  Bu bilgiler aile bireylerinin üzerinde bulunmalıdır.

  10- Aileye dair önemli bilgi ve belgeleri yazılarak güvenli bir yerde saklanması gerekmektedir. Bu bilgiler (Tüm aile bireylerinin isimleri, emekli sicil no, kurum sicil no, sigorta no, meslekleri, okul bilgileri, sağlık bilgileri, nüfus kayıtları vb.)

  11- Ev içinde güvenliği sağlamak için deprem güvenlik planı yapılmalıdır.

  Bunlar:

  Ev ve iş yerlerinin bütün odalarında en güvenli ve hayat üçgeni oluşturulacak yerlerin belirtilmesi. Bu yerler iki duvarın birleştiği köşe, masa, sıra, kitap ya da çamaşır dolu sandık, dolgun hacimli koltuk, çamaşır makinesi, para kasası vb. yanları veya sağlam olanların altı, insanlar bu gibi yerlerin önceden belirleyip deprem anında panik yapmadan bu yerlere saklanmalıdırlar. Duvardaki eşyalar sabitlenmelidir.
  Deprem anında kullanılacak, malzemeler hazır bulundurulmalıdır.


  DEPREM SIRASINDA ALINACAK ÖNLEMLER

  1- Sakin olunmalı,

  2- Önceden belirttiğimiz güvenli bölgelere saklanmalıyız,

  3- Eğer dışarı çıkış yakınsa 5–6 saniye içersinde dışarı çıkıp güvenli bir yere gitmeliyiz,

  4- Yersarsıntısı durana kadar saklandığımız yerden çıkmamalıyız,

  5- Sabitlenmemiş ve devrilecek eşyalardan, pencere kenarlarından uzak durmalıyız,

  6- Gazla ve elektrikle çalışan aletler (Soba,Ocak,Fırın,vb.) açıksa kapatılmalıdır. Çünkü deprem sonrası faciaya neden olabilir. Mümkünse ana musluk ve ana vana kapatılmalı,

  7- Uykuda deprem olursa depremi hissettiğimiz anda yatağın kenarında hayat üçgeni oluşturmalıyız,

  8- Tekerlekli sandalyede oturanların tehlike anında tekerlekleri kilitleyip, baş ve boyunlarını varsa yakındaki yastık, kitap, vb. yoksa elleri ile korumaya çalışmalıdır,

  9- Merdivenlerde, balkonlardan ve sütunsuz geniş sahanlı yerlerden uzak durmalıyız,

  10- Asansör kullanılmamalı, asansörde ise kat çıkış düğmesine basıp o katta durmalı ve asansörü terk etmelidir.

  DEPREM ANINDA DIŞARIDA İSE :

  Kesinlikle dışarıda kalmalı ancak binalardan, duvar diplerinden, pencerelerden, baca yakınlarından, panolardan, elektrik tellerinden ve direklerinden uzak durmalıyız. Güvenli ve açık alanda beklemeliyiz. Aynı zamanda etraftan gelecek tehlikelere karşı hazır olmalıyız.

  DENİZ KIYISINDA İSE:

  Hemen yüksek yerlere doğru kaçmalı çünkü Tusunami (Dev dalga) olabilir.

  ARAÇTA İSE :

  1- Araç seyir halinde ise sağa çekip yolu açık bırakacak şekilde park etmeliyiz. Kontak kapatıp araç da beklemeliyiz(Araç güvenli bir alanda ise),

  2- Araç tehlikeli alanda ise aracı durdurmalı, kontak anahtarı üzerinde bırakılmalı ve kişi derhal en güvenli yere sığınmalı,

  3- Sarsıntı sona erdiğinde yine dikkatli olunmalı depremin yol kenarına zarar verebileceği göz önünde bulundurulmalı yarık, heyelan, çökme gibi yerlere dikkat edilmesi gerekir.


  DEPREM SONRASI ALINACAK ÖNLEMLER :

  1- Deprem durduktan sonra sakin bir şekilde tehlikeli bölgeyi terk etmeliyiz,

  2- Düşme tehlikesi olan maddelere dikkat etmeliyiz,

  3- Ortalığa dökülüş kimyasal maddelere dikkat etmeliyiz,

  4- Tüp, Elektrik, Su, Doğal gaz kaçağı olup olmadığı kontrol edilmeli,

  5- Elektrikle çalışan aletlerin fişi çekilmeli,

  6- Yangın kontrolü yapılmalı varsa tehlike giderilmeli,

  7- Eğer deprem olmuş ise ışık kaynağı için el feneri kullanılmalı kesinlikle kibrit ve mum gibi aydınlatma sistemi kullanılmamalı çünkü herhangi bir gaz kaçağı varsa yangına sebep verebilir,

  8- Çevredeki yaralılar kontrol edilmeli, ihtiyacı olanlara yardım edilmeli ağır yaralılar hareket ettirilmemeli,

  9- Özel yardıma ihtiyacı olanlara öncelik verilmeli,

  10- Şahsi acil durum çantası alınmalı,

  11- Bina zarar görmemiş ise hemen içeri girilmemeli yetkililerin talimatına uyulmalı,

  12- Aile güvenliği sağlandıktan sonra ilkyardım ve kurtarma bilgisi olan kişiler kurtarma çalışmalarına katılmalıdır.

  KURTARMA YAPACAK KİŞİ :

  1- En başta kendi güvenliğini sağlamalı,

  2- Yaralıların isimlerini kayıt etmeli,

  3- Emniyetli olduğundan emin olmadığı yerlere girmemeli,

  4- Artçı depremlere karşı hazırlıklı olmalı,

  5- Gaz ve elektrik kaçağını kontrol etmeli ona göre tedbir almalı,

  6- Önce sesle ve sonra diğer türlü arama yöntemlerini kullanmalı,

  7- Etraf karanlık ise el feneri kullanmalı,

  8- Yaralı bulursa güvenliğini sağlamalı ve ilk yardım yapmalı.

  ENKAZ ALTINDA KALAN KİŞİ :

  1- Enerjisini boşa harcamamalı kurtarma ekiplerine enkaz altından sesini duyurmak için (Boru, Kalorifer peteği vb.) cisimlere vurarak sesini duyurmalı.

  DEPREMDEN ZARAR GÖRMEMİŞ VATANDAŞLAR NE YAPMALI :

  1- Çok acil durumlar dışında telefon kullanmamalı,

  2- Mecbur kalmadıkça trafiğe çıkmamalı çünkü trafiğin tıkanmasına ve acil kurtarma ve yardım ekiplerinin olay yerine geç gelmesine sebep olur,

  3- Gelişmeler radyodan takip edilmeli,

  4- Sadece uzman ve resmi kaynakların vereceği habere göre hareket edilmeli kulaktan kulağa yayılan haberlere itibar etmemeli,

  5- Geçici iskan bölgelerinde halkın sağlığı için temizlik ve hijyen kurallarına uyulmalı,

  6- Lüzumsuz fazla yardım malzemesi alınmamalı,

  7- Aile bireyleri birbirleriyle yardımlaşma halinde olması çocuklar olayın etkisinden kurtarılmalı,

  8- Deprem sonrası meydana gelecek sağlık sorunları (uykusuzluk, Huysuzluk gibi Psikolojik bozukluklar tedavi altına alınmalı.


 2. #2

Benzer Konular

 1. Öğretmen çeşitleri
  Konu Sahibi Derya Forum Eğitim Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Aralık.2010, 11:17
 2. 3D Gözlük Çeşitleri?
  Konu Sahibi TyLer Forum CshTR Yardım - Yararlı Bilgiler
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 09.Eylül.2010, 11:26
 3. Geometrinin Tanımı
  Konu Sahibi Derya Forum Matematik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 28.Şubat.2008, 18:50
 4. Matematiğin Tanımı
  Konu Sahibi Derya Forum Matematik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 28.Şubat.2008, 16:50
 5. Edebiyatın Tanımı
  Konu Sahibi Derya Forum Türkçe - Edebiyat - Kitap Özetleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Ocak.2008, 22:55
+Sedat Yücel