Gittigidiyor Reklam

ekran kartı ve hdmı ile ilgili soru

benim ekran kartım nvıdıa palit 9800 gt green 1 gb 256 bit gddr 3 ekran kartım var üstünde hdmı girişi var bu giriş ne işe yarar ? eger televizyona baglamak için bir giriş ise nası bi kablo almama lazım?

Bu konu 2533 kez görüntülendi ve 4 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: ekran kartı ve hdmı ile ilgili soru

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2533 kez incelendi.


Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart ekran kartı ve hdmı ile ilgili soru

  benim ekran kartım nvıdıa palit 9800 gt green 1 gb 256 bit gddr 3 ekran kartım var üstünde hdmı girişi var bu giriş ne işe yarar ? eger televizyona baglamak için bir giriş ise nası bi kablo almama lazım?


 2. #2

  Genel Yönetici

  Standart

  basitçe televizyona bağlama olarak tanımlanabilir
  hdmi kablo almak istiyorum dediğiniz takdirde teknoloji marketlerden rahatlıkla albilirsiniz
  tvnizde de hdmi girişi olmalı

 3. #3

  Standart

  HDMI nedir..?
  Her evde bulunan ve bir çoğumuzun saatlerce başından kalkamadığımız televizyonlar herhalde en yavaş evrim geçiren elektronik cihazlar oldular. Son günlerde gelişen görüntüleme teknolojileri ve dijital uydular sayesinde oturma odalarımızın değişmez parçası televizyonlarımızda çağa uygun halde bir ilerleme gösteriyorlar. Şu an yayılma hızı, yüksek maliyetleri nedeni ile pek hızlı olmasada HDTV, geleceğin televizyon standartı olacak. Düşük çüzünürlükteki görüntüler yerlerinini yüksek netlikte ve çok iyi ses kalitesine sahip kayıtlara bırakacaklar.

  HDTV ve kaliteli ses kodlama evlerimizde bizlere sinema kalitesinde seyir vaad ediyorlar fakat ses ve görüntü kalitesindeki artış nedeniyle HDTV oldukça fazla miktarda bant genişliğine ihtiyaç duymakta. Kullanılan teknolojilerde görüntü ve sesden kayıp olmaması amacı ile veri hiç sıkıştırılmadan ve dijital olarak HDTV destekli alıcıya gönderiliyor. Arada sıkıştırma ve dijital-analog dönüşüm yaşanmadığı için elde edilebilecek en üst başarım sağlanmış oluyor.

  Fakat vericiden alıcıya görüntü aktarımı bildiğimiz s-video yada komposit kablolarla yapılamayacak kadar yüksek bant genişliğine ihtiyaç duymakta. Şimdiye kadar pahalı ve tam benimsenmemiş olan DVI yüksek kalitedeki görüntünün taşınması için tek yoldu fakat sektörde önemi yeni anlaşılan ve tek olma ve yolunda emin adımlarla giden HDMI görüntü ve ses aktarım teknolojisi, DVI ın yerini alamaya hazır.

  [IMG][/IMG]

  HDMI'ın pin sayısı ve sırası olarak yapısı, DVI la birebir aynı. Fakat paketlenmesi ve görüntüye ek olarak birde ses aktarabilmesi HDMI'ı DVI'dan bariz bir şekilde ayıran farklar. HDMI, 5Gbps gibi oldukça yüksek bir bant genişliği sunuyor. 1080p çözünürlüğündeki görüntü ve 8 Kanal 192 Khz de kodlanmış sesin 4Gbps dan daha az bir bant genişliğine ihtiyaç duyduğunu düşünürsek, HDMI hem bu günün hemde geleceğin görüntü ve ses aktarım standartı gibi duruyor.

  Kaliteli bir DVI kablonun fiyatı 100$ a kadar çıkarken, basit yapısı ile iki (2) metrelik bir HDMI kablonun ortalama fiyatı 20$ civarında. Ayrıca DVI da uzun mesafelere aktarım mümkün olmazken, HDMI kayıpsız bir şekilde 15 metreye kadar görüntü ve ses aktarabilmekte. Oldukça küçük bir yapıya sahip olması notebook ve benzeri taşınabilir cihazlardada kullanılabilmesini kolaylaştırıyor.

  HDMI'ın getirdiği bir özellikte bu teknolojinin çift taraflı işleyebilmesi, yani alıcıdan monitöre görüntü aktarımı yapılırken monitörden alıcıyada bilgi aktarımı gerçekleştirilebiliyor. Bu şu an için ne işe yarayabilirki diyebilirsiniz fakat dokunmatik ekranlarda en azından ek kablolama derdini ortadan kaldıracaktır veya ileride çıkacak daha değişik ve akılcı tasarımlara şimdiden hazır olmasıda ayrı bir avantaj.

  HDMI aslında 2002 yılında 1.0 versiyonu, 2004 yılında da geliştirmelerle 1.1 versiyonu standartlaşmış bir teknoloji fakat günümüzde HDTV yayınların ve televizyonların artması ile üreticiler için önem kazanmaya başladı zira kaba görünüşlü ve sadece görüntü aktarabilen, pahalı DVI yerine ince, zarif ve ses aktarım kabiliyetleri olan ucuz bir teknoloji olan HDMI, hem üretim maliyetlerini düşürmekte hemde geriye olan uyumluluğu sayesinde cihazı eski yeni bütün çevre birimleri ile kullanılabilir kılmakta. HDMI'ın DVI a göre belkide en büyük özelliklerinden biride Intel'in geliştirdiği HDCP içerik koruma güvenlik yeteneklerine sahip olması, böylece taşınan verinin kayıt altına alınması veya çoğaltılması engellenmiş oluyor. Ayrıca bu sayede bilgisayarlara nihayet tam güvenli paralı içerik dağıtılabilecek.

  Philips ve benzeri büyük firmaların HDTV uyumlu HDMI çıkışa sahip alıcıları duyurulmuş durumda.Ayrıca Microsoft Media Center ile, Intel ise Multimedia PC ile bu teknolojiyi destekleyen devler arasında. Bizlere daha yüksek kalitede ses ve görüntüyü daha küçük boyutları ile göz zevkimizi bozmadan sağlayabilecek HDMI arkasındaki büyük firmaların desteği ve sağladığı band genişliğinin ileriye dönük bir şekilde yüksek olması ile hızlı bir şekilde yayılacaktır.

  NOT:yazı alıntıdır.

 4. #4

  Standart

  yardım eden herkeze tşk

 5. #5

  Standart

  HDMI daha iyi görüntü akışı sağlar eski scart yada svideo sarı beyaz kablolara yada VGA DVI çıkış ve girişlerine nazaran yanlız ağırlıklı yeni model tvlerde vardır HDMI kablo alırken altın tozlulardan almanızı tavsiye ederim eğer LCD LED PLAZMA vs gibi girişi olan bir TV niz var ise...

Benzer Konular

 1. Taşınabilir harddisk le ilgili kolay bir soru...
  Konu Sahibi ERT007 Forum Sorunlarınız ve İstekleriniz | Teknik Servis
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 14.Kasım.2010, 23:23
 2. Ekran Kartı
  Konu Sahibi mavibardak Forum Sorunlarınız ve İstekleriniz | Teknik Servis
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 27.Kasım.2009, 12:24
 3. Ekran kartı
  Konu Sahibi mavibardak Forum Sorunlarınız ve İstekleriniz | Teknik Servis
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 28.Eylül.2009, 17:42
 4. Windows Vista ile ilgili ufak bir soru
  Konu Sahibi alansmith Forum Sorunlarınız ve İstekleriniz | Teknik Servis
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 02.Eylül.2009, 12:52
 5. Arıyorum Agp 8x | 512mb | ekran kartı
  Konu Sahibi CSHTR_PRG Forum Kişiden Sıfır Ürün ve 2.El Satış | Aradıklarınız | Takas
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 08.Haziran.2009, 13:43