Gittigidiyor Reklam

Etiketlenen üyelerin listesi

İnsülin nasıl kullanılır ve vucudun hangı kısımlarına enjeksıyon yapılır

ENJEKSİYON NASIL YAPILIR Enjeksiyon derin ciltaltı dokuya yapılmalıdır. Bunun için derialtı dokusu genişçe kavranır ve iğne 45 derece açı ile batırılır. Ciltaltı dokusu iğne uzunluğundan fazlaysa (örneğin şişmanlarda) enjeksiyon 90 derece açıyla yapılmalıdır. Standart insülin enjektörleri 12,7 mm'lik iğneye sahiptir. Günümüzde 8 ve 6 mm'lik iğne uçları da vardır. Kısa iğne kullanılarak yapılan enjeksiyonlar 90 derece açıyla yapılabilir.Kasiçi enjeksiyonlar ağrılıdır ve insülinin emilimi

Bu konu 33655 kez görüntülendi ve 4 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: İnsülin nasıl kullanılır ve vucudun hangı kısımlarına enjeksıyon yapılır

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 33655 kez incelendi.


Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Yeni İnsülin nasıl kullanılır ve vucudun hangı kısımlarına enjeksıyon yapılır

  ENJEKSİYON NASIL YAPILIR

  Enjeksiyon derin ciltaltı dokuya yapılmalıdır. Bunun için derialtı dokusu genişçe kavranır ve iğne 45 derece açı ile batırılır. Ciltaltı dokusu iğne uzunluğundan fazlaysa (örneğin şişmanlarda) enjeksiyon 90 derece açıyla yapılmalıdır. Standart insülin enjektörleri 12,7 mm'lik iğneye sahiptir. Günümüzde 8 ve 6 mm'lik iğne uçları da vardır. Kısa iğne kullanılarak yapılan enjeksiyonlar 90 derece açıyla yapılabilir.Kasiçi enjeksiyonlar ağrılıdır ve insülinin emilimi hızlıdır. Kasiçi uygulamalardan kaçınılmalıdır.

  İnsülin enjeksiyonunu etkileyen günlük yaşam faktörleri nelerdir?


  Uygulanan insülinin etkinliğini etkileyen faktörler, enjeksiyonun yapıldığı bölge, enjeksiyon ile yemek arasındaki zaman farkı ile enjeksiyon ile egzersiz ilişkisidir.

  İnsülin cildin sağlam olduğu her bölgeden yapılabilirse de sıklıkla tercih edilen bölgeler, baldırların ön-dış yüzü, kalçaların üst-dış kadranı ve kolların dış-yan yüzleridir. Ciltaltı uygulamalarda en iyi ve hızlı emilimin sağlandığı bölge karın bölgesidir. Bunu kol deltoid bölgesi ve uyluk cilt altı uygulamaları takibeder. İnsülin enjeksiyonu yapılırken enjeksiyon yerinin alkolle silinmesine gerek yoktur. Enjeksiyon yeri her defasında değiştirilerek, farklı bölgelere yapılmalı, aynı bölgeye uygulama en erken bir hafta içinde olmalıdır. Aksi takdirde emilimi engelleyen lipohipertirofi ya da lipoatrofi dediğimiz, uygulama bölgesindeki yağ dokusunda değişiklikler görülür.

  Enjeksiyon uygulandığında hemen yemek yenirse erken saatlerde hiperglisemi , 3-4 saat sonra ise hipoglisemi görülebilir. Enjeksiyondan sonra yemeğin geciktirildiği hallerde ise hipoglisemi kaçınılmazdır ve hayatı tehdit eder boyutlarda olabilir.


  Egzersiz yapılması düşünülen durumlarda da enjeksiyon yerinin seçimi ve insülin cinsi ve dozuna dikkat etmek gereklidir. Enjeksiyon egzersiz yapılacak bögeye uygulanmamalıdır. Örneğin futbol oynayacak kişi koluna, kol egzersizi yapacak kişi bacağına, atletizm yapacak kişi ise karnına uygulama yapmalıdır.


  Karışım insülin nedir? İnsülinler nasıl karıştırılır?


  Bazı hastalarda regüler ya da NPH insülinler tek başlarına kullanıldığında kan şekeri normal düzeylerde seyretmemektedir. Bu şartlarda kısa ve orta etkili insülinleri belirli oranlarda karıştırarak uygulamak gerekir. İnsülin üreten firmalar hastaların bu tür karışımları kullanabilmelerini kolaylaştırmak için belli oranlarda (10/90, 20/80, 30/70, 40/60, 50/50) regüler insülin ile NPH insülini aynı flakonda karışım olarak kullanıma hazır şekilde üretmektedirler.

  Eğer mevcut karışım oranları yetersiz kalmışsa hasta iki ayrı insülini önerilen dozlarda kendisi aynı enjektörde karıştırabilir. Kısa ve orta etkili insülinler karıştırılırken enjektöre önce kısa etkili (berrak); daha sonra orta etkili insülin (bulanık) çekilmelidir. Böylece kısa etkili insülin şişesinin orta etkili insülinle teması ve kısa etkili özelliğini kaybetmesi önlenmiş olur.

  İnsülin uygulamasında temel ilkeler şunlardır:


  Ellerinizi sabun ve suyla yıkayınız

  · İnsülinin tamamen karışması için insülin şişesini ellerinizin arasında yuvarlayarak çalkalayınız.
  · İnsülin yapmadan önce insülin şişesinin görüntüsünü kontrol ediniz. Orta ve uzun etkili insülinler bulanık ve sütlü görünüşe sahipken, regüler insülin (kısa etkili) su gibi berrak ve renksiz görünür. İnsülini çalkalamadan içinde kristal şeklinde parçacıklar, renk değişikliği veya şişenin dibine, kenarlarına yapışık katı insülin parçacıkları olup olmadığını kontrol ediniz. İnsülininizde bunlardan birini görürseniz, insülin şişenizi yenisini almak için eczaneye geri götürünüz.
  · İnsülin şişelerinin tepelerini alkolle (kolonyalı pamukla) siliniz .
  · Yapacağınız doz kadar havayı enjektöre çekip, sonra havayı şişeye enjekte ediniz.
  · İnsülini enjektörde baloncuklar olmadığından emin olarak istenen dozda çekmelisiniz. Eğer tedaviniz gereği enjektörde insülinleri karıştırmanız gerekiyorsa, kısa etkili insülini önce çekmelisiniz.
  · Her defasında farklı enjeksiyon bölgesini seçerek; bölgeyi alkollü pamukla temizleyiniz.
  · Deriyi sıkıştırın veya gerin, iğneyi çocukta 45 derece, yetişkinde 90 derece açı ile sokun. İğnenin damara girmediğine ve insülinin tamamının enjektörden gittiğine emin olduktan sonra insülini enjekte ediniz .
  · Deriyi bırakın ve iğneyi geri çekiniz.
  · Enjeksiyon bölgesini ovalamayınız, yalnızca alkollü pamukla orta kuvvetle basınç uygulayınız.
  · İnsülini mümkün olduğu kadar soğuk yerde, tercihen buzdolabının kapak kısmında saklayınız. İnsülini hiçbir zaman dondurmayınız veya güneş ışığında bırakmayınız. Buzdolabınızda her zaman yedek insülin bulundurmaya dikkat ediniz.


  İNSÜLİN ENJEKSİYON KALEMLERİ

  İnsülin Enjeksiyon Kalemleri, çağdaş, kullanımı kolay ve çok hassas enjeksiyon sistemlerdir. Çeşitli tiplerinde farklılık göstermesine rağmen maksimum 70 ünitelik dozları bir seferde uygulayabilirler. Doz aralıkları genelde 1 ünitedir, ancak yarım ünite doz aralığı olan kalemler de mevcuttur. Kalemlerle enjeksiyon yapılabilmesi için iğne uçları gereklidir. Bu iğne uçları kalemlerle kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmıştır.

  Kalemlerde kullanılacak insülinler de özel olarak ambalajlanmıştır ve bu ambalaj şekline kartuş adı verilmektedir.
  Kalemler kişisel kullanım içindir. Kalem kullanırken, kullandığınız kartuş içerisindeki insülin tipinin sizin için uygun olup olmadığını her zaman kontrol ediniz. Birden fazla insülin türüyle tedavi görüyorsanız, her tipteki kartuş için ayrı bir insülin enjeksiyon kalemi kullanmalısınız.

  İnsülin enjeksiyon kalemlerinin kullanımı


  Kartuşları kaleme yerleştirmeden önce kartuşun sağlam olduğunu (örneğin üzerinde herhangi bir çatlak olmadığını) kontrol ediniz. İçerisinde insülin süspansiyonu (bulanık insülin) bulunan kartuşları, insülini yeniden süspansiyonlaştırmak için çalkalayınız.
  Kartuşu, kartuş haznesine yerleştiriniz ve mekanik bölümü ve kartuş haznesini birbiri üzerine oturtup, çevirerek sıkıca birleştiriniz. İğne ucunun koruyucu başlığını çıkarınız ve iğne ucunu kalem üzerine sıkıca vidalayınız. Dış ve iç iğne başlıklarını çıkarınız.
  Kullanmadan önce iğne ucu bükülmemeli ve herhangi bir hasar görmemelidir.
  İnsülin enjeksiyon kaleminin kullanıma hazırlanması
  Her enjeksiyondan önce daima insülin enjeksiyon kalemindeki insülin miktarını kontrol ediniz. Enjeksiyon yapmadan önce iğnenin ucunda insülin damlasının belirdiğinden emin olunuz.Aksi takdirde, insülin dozu enjekte edilemez.
  Doz seçiciyi sıfır konumuna getiriniz. Doz ayarını 2 üniteye getiriniz.
  Kalemi iğne ucu yukarı gelecek şekilde tutunuz ve parmağınızla kartuş haznesine birkaç kez yavaşça fiske vurunuz.
  İtme düğmesine basınız. İğne ucunda bir damla insülin belirecektir. Belirmediği takdirde, insülin damlası belirinceye kadar aynı işlemleri tekrarlayınız.

  Doz seçimi


  Doz seçicinin sıfır konumunda olmasına dikkat ediniz. Doz seçici sıfır konumunda değilse itme düğmesini tamamen içeri itiniz.
  Enjekte etmeniz gereken insülin dozunu çevirerek seçiniz.
  Yanlışlıkla gereğinden fazla bir doz seçtiğinizde, kalemlerin kullanım kılavuzunda belirtilen şekilde seçtiğiniz dozu iptal ederek, doğru dozu ayarlayınız.

  Enjeksiyon


  Her zaman doktorunuzun önerdiği enjeksiyon tekniğini uygulayınız. Kalemin itme düğmesine sonuna kadar basarak seçtiğiniz insülin dozunun tamamını veriniz.
  İnsülin enjekte edildikten sonra iğne ucu en az 6 saniye süreyle derinin altında tutulmalıdır. İğne deriden tamamen çıkarılıncaya kadar itme düğmesini basılı olarak tutunuz.
  Bu nedenle her enjeksiyon işleminden sonra enjekte etmek zorunda olduğunuz ek doz olup olmadığını gösterge penceresinden okuyunuz.
  Enjeksiyon işlemini tamamladıktan sonra, iğne dış kapağını yerine takınız ve iğneyi çevirerek çıkarınız. İğne ucunu başkalarına zarar vermeyecek şekilde emin bir yere atınız.

  Kartuşun değiştirilmesi


  Kartuş haznesini çevirerek çıkarınız ve boş kartuşu çıkarınız. Yeni bir kartuş alınız ve daha evvel belirtilen talimatlar doğrultusunda işlemlere devam ediniz.

  Fonksiyon kontrolü

  İnsülin enjeksiyon kaleminin düzenli fonksiyon gördüğünü kontrol etmek isterseniz, aşağıdaki işlemleri uygulayınız:
  Mekanik kısmın ve kartuş haznesinin birbiri üzerine sıkıca oturmuş olduğundan emin olunuz.
  Açıklandığı şekilde yeni bir iğne ucu takınız.
  Açıklandığı şekilde hava kabarcıklarını gideriniz.
  İğne ucuna koruyucu dış kapağı takınız.
  Kapak içine 20 ünite insülin boşaltınız.
  Boşaltılan insülin, iğne dış kapağının alt silindirik kısmını dolduracaktır.
  Fazla ya da az dolması durumunda işlemi tekrarlayınız. Aynı sonucu alırsanız kalemi kullanmayınız ve satın aldığınız yere başvurunuz.

  İnsülinin yan etkisi var mıdır?


  İnsülin yeterli dozda, doğru teknikle uygulandığında yan etki yaratmaz. Ancak insülin yapıldığı halde yemek yenmemiş ya da aşırı egzersiz yapılmışsa en korkulan problem hipoglisemi yaratmasıdır. Yakınlarınız, arkadaşlarınız ya da öğretmenlerinizin kan şekeri düşmesinin yarattığı belirtileri ve gereğinde ne yapacağını bilmesi gerekir. İnsülin kullanan her diyabetlinin yanında diyabet tanıtım kartı taşıması, bulunduğu yerde (ev, okul, seyahat v.s) glukagon hormonu bulundurması şarttır.
  İnsülin uygulanan bölgede enjeksiyonlara karşı kızarıklık sık rastlanan bir durum değildir. Görüldüğünde insülinin kendisine değil, preparata eklenen maddeler ya da uygulamanın buzdolabından çıkarılır çıkarılmaz hemen, soğuk insülinle yapılmasına bağlı olduğu düşünülür.
  İnsülin ömür boyu günde en az 2 kez; bazan daha sık kullanılır. Saklama koşulları gereği kişinin yaşam kalitesi değişecektir. Bu nedenle son yıllarda geliştirilen teknoloji sayesinde insülin enjeksiyon kalemleri üretilmiştir. Taşıma kolaylığının olması, hazır karışım insülinleri kullanım olanağı vermesi ve görme fonksiyonu azalmış diyabetlilerde rahat kullanım olanağı sağlaması insülin enjeksiyon kalemlerinin avantajıdır.


 2. #2

 3. #3

 4. #4

 5. #5

  Standart

  patron aman orda hersey yanlıs aman dıyoruz bız hastalarımıza drlarımıza eczacılarımıza sakın uymayın ıskendere onun gıbı nıyazı yoluna gıtmeyın

Benzer Konular

 1. Torrent Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Nasıl İndirilir ? Resimli Anlatım
  Konu Sahibi jrdn23 Forum CshTR Yardım - Yararlı Bilgiler
  Cevap: 20
  Son Mesaj : 03.Kasım.2013, 08:32
 2. Rainmeter Nedir Nasıl Kullanılır
  Konu Sahibi selcukkose1989 Forum CshTR Yardım - Yararlı Bilgiler
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 22.Temmuz.2012, 00:49
 3. FlashGet Programı Nasıl Kullanılır?FlashGet ile Rapid' den Nasıl Download Edilir?
  Konu Sahibi BeRKaY Forum CshTR Yardım - Yararlı Bilgiler
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 18.Kasım.2010, 01:06
 4. DVD Nasıl Riplenir? DVDRip Nasıl Yapılır? DVD Nasıl Divx e Çevrilir (Resimli anlatım)
  Konu Sahibi BeBeGiM Forum Resimli & Videolu Program ve Donanım Anlatımları
  Cevap: 39
  Son Mesaj : 17.Kasım.2010, 22:36
 5. Paypal Nedir ? | Nasıl Kullanılır ? | Nasıl Kayıt Olunur ?
  Konu Sahibi Mysterio Forum CshTR Yardım - Yararlı Bilgiler
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 23.Ekim.2010, 18:52
+Sedat Yücel