Gittigidiyor Reklam

Etiketlenen üyelerin listesi

Dıyabet Seker Hastalıgı Nedır ?

Gunumuzun ve cagımızın en sınsı hastalıgı malesef dıyabet halk arasında bılınen adı ıle seker hastalıgı nedır nasıl olusur Diyabet nedir ? Diyabet, vücudumuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insulin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumun da gelişen ve ömür boyu süren bir hastalıktır. Sonuç olarak kişi, yediği besinlerden kana geçen şekeri yani glukozu kullanamaz ve kan şekeri yükselir (hiperglisemi). Yediğimiz

Bu konu 11873 kez görüntülendi ve 6 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Dıyabet Seker Hastalıgı Nedır ?

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 11873 kez incelendi.


Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Yeni Dıyabet Seker Hastalıgı Nedır ?

  Gunumuzun ve cagımızın en sınsı hastalıgı malesef dıyabet halk arasında bılınen adı ıle seker hastalıgı nedır nasıl olusur

  Diyabet nedir ?


  Diyabet, vücudumuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insulin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumun da gelişen ve ömür boyu süren bir hastalıktır. Sonuç olarak kişi, yediği besinlerden kana geçen şekeri yani glukozu kullanamaz ve kan şekeri yükselir (hiperglisemi).

  Yediğimiz besinlerin özellikle karbonhidrat içeren besinlerin çoğu vücutta enerji için kullanılmak üzere glukoza dönüştürülür. Midenin arka yüzeyinde yerleşik bir organ olan pankreas, kaslarımızın ve diğer dokuların kandan glukozu alıp enerji olarak kullanmalarını sağlayan "insülin" adı verilen bir hormon üretir. Besinlerle kana geçen glukoz, insülin hormonu aracılığı ile hücrelere girer. Hücreler glukozu yakıt olarak kullanır . Eğer glukoz miktarı vücudun yakıt ihtiyacından fazla ise karaçiğerde (şeker deposu=glikojen), yağ dokusunda depolanır.

  Diyabeti olmayan bir birey kan şekeri düzeyi açlık halinde 120 mg/dl, tokluk halinde (yemeğe başladıktan iki saat sonra) 140 mg/dl’nin üstüne çıkmaz. Açlıkta veya toklukta ölçülen kan şekeri düzeyinin bu değerlerin üstünde olması diyabetin varlığını gösterir.

  Bir kişinin diyabetli olup olmadığı Açlık Kan Şekeri (AKŞ) ölçümü veya Oral Glikoz Tolerans Testi (OGTT) yapılarak saptanır. AKŞ ölçümü 100-125 mg/dl olması gizli şeker (pre-diyabet) sinyalidir. AKŞ ölçüm sonucunun 126 mg/dl veya daha fazla olması diyabetin varlığını gösterir.

  OGTT’ de glikozdan zengin sıvı aldıktan 2 saat sonraki kan şekeri değeri önemlidir. İkinci saat kan şekeri ölçümü 140-199 mg/dl ise gizli şeker, 200 mg/dl veya daha yüksek ise diyabet tanısı konulur.

  Diyabet ve Şeker


  Diyabet, diğer adıyla şeker hastalığı, sık görülür ve ciddî sonuçlara yol açar. Pankreasın ürettiği insülinin yetersizliği veya etkisizliğinden kaynaklanır. İnsülin olmayınca, besinlerle aldığımız şeker ve diğer besin unsurları, ihtiyaç duyan hücrelere giremez. Böylelikle, hücreler şekersizlik çekerken, kanda şeker normal değerlerin üstüne çıkar. Kanda şekerin çok artması, zehir etkisi yaratır ve vücudun tüm hücrelerini tahrip eder.

  Şeker ve İnsülin

  Vücut, sürekli olarak kanda bir miktar şekere (glukoza) ihtiyaç duyar. İnsülin kan dolaşımındaki glukozu hücrelere taşımakla görevlidir. İnsülin pankreas tarafından üretilen bir hormondur. Hücrelerdeki glukoz, günlük yaşamımızı devam ettirmeyi sağlayacak enerji kaynağıdır.

  Diyabetin tanımı

  Şeker hastalığı, tıptaki adı ile Diabetes Mellitus kan şekerinin yükselmesi, idrarda şeker çıkmasıdır. Yükselen kan şekeri yıllar içinde çeşitli belirtilerle kendini gösterir. Yapılan araştırmalar toplumda şeker hastalığının görülme sıklığının % 4-5 civarında olduğunu göstermektedir. Araştırmalara göre, Türkiye'de yaklaşık olarak 1-1,5 milyon kişide diyabet olduğu düşünülmektedir.


  Diyabet tipleri

  Şeker hastalığının 2 tipi vardır:
  Tip I şeker genellikle 30 yaşından önce başlar. Hastalar, normal kiloda veya zayıftır, bu tip diyabette mutlaka insülin kullanılmalıdır. Buna insüline bağımlı diyabet de denir. Çünkü Tip I diyabetlilerde vücutta hiç insülin yapılmamaktadır.

  Tip II şeker hastalığına insüline bağımlı olmayan diyabet de denir. Şekerlilerin büyük çoğunluğu bu tiptedir. 40 yaşından sonra başlar. Hastaların çoğunluğu şişmandır. Irsiyetin hastalığın oluşumunda önemli etkisi vardır, yani hastaların yakınlarında diyabete rastlanma sıklığı yüksektir.

  İyi planlanmış bir diyet yardımı ile kilo vererek ve egzersizle, kan şekeri yıllarca ilaca gereksinim duyulmadan normalde tutulabilir.
  Kan şekeri ölçüm sonuçları birçok faktörle değişebilir; kanın alındığı yer, kullanılan materyalin kan veya plazma oluşu, kullanılan ölçüm yöntemi, şeker sonuçlarını etkileyebilir. Kan şekeri tayini, toplar damar kanında, örneğin önkol damarından alınan kanda yapılabildiği gibi kılcal damardan yani parmak ucundan alınan kanda da yapılabilir. Bugün, en sık kullanılan yöntem toplar damardan alınan kanın plazmasında yapılan ölçümdür. Plazma şekeri tam kan şekerinden yaklaşık % 10 yüksektir, diğer deyişle aynı yerden alınan kanla yapılan ölçümler bile eğer farklı materyal kullanılıyorsa farklı sonuç verebilir .


  Diyabetin nedenleri

  Tip I diyabetin bilinen nedeni otoimmunitedir. Diğer anlatımla vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan savunma sistemi birtakım nedenlerle vücudun normal hücrelerini tanımayıp saldırmakta ve tahrip etmektedir. Savunma sistemindeki bu şaşırma belli genetik özellikleri olanlarda örneğin özel bir doku grubu taşıyanlarda ve akrabalarında Tip I diyabeti olanlarda, daha sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Bahsedilen bu doku grubu HLA (Dr3 ve DQ ) adları ile bilinir ve ülkemizde de HLA doku grubu tayınleri yapılabilmekte ve kesin olmamakla beraber diyabete genetik meyil olup olmadığı araştırılabilmektedir. Genetik zemin üzerine eklenen ateşli bir enfeksiyon sonrası pankreastaki beta hücrelerinin zarar görmesi ve insülin yapılamaması sonucu diyabet ortaya çıkmaktadır. Tip I şeker hastalığında irsiyetin rolü çok belirgin değildir. Genel bir anlatımla Tip I şeker hastalığı oluşumunda irsiyetin rolü %20 dış faktörlerin etkisi % 80 gibi düşünülebilir. Şeker hastalığı ortaya çıkmadan önce pankreasta otoimmün olayların başladığıda anlaşılabilmektedir. İnsülin yapan hücrelere ve insüline karşı antikor denen maddelerin varlığı (bunlara adacık hücre antikoru ve insülin oto antikoru denmektedir) ilerideki yıllarda şeker hastalığının ortaya çıkacağını gösterebilen göstergelerdir. Tip I şeker hastalarının yakın akrabalarında yukarıda bahsedilen testlerin yapılması önerilmektedir. Bu konuda doktorunuz daha ayrıntılı bilgi verecektir.
  Tip II diyabette, yani 40 yaşından sonra başlayan diyabetin ortaya çıkışında ise şişmanlık ve irsiyet en başta gelen etkenlerdir. Hastaların çoğunluğunda ailede şekerli hasta vardır. Genetik yatkınlığa ek olarak hastalığın ortaya çıkmasında şişmanlığın yanında, dengesiz beslenme, hareketsiz bir yaşam şekli, sık gebelikler, gebelikte diyabet saptanması, yüksek tansiyon, kolesterol ve trigliserid denen kan yağlarının yüksekliği, ameliyatlar, safra kesesinde taş gibi nedenler önemlidir. Özellikle kortizonlu romatizma ilaçları, doğum kontrol hapları ve idrar söktürücü türü tansiyon ilaçları da bu yönden önem taşır. Genetik meyil yanında bahsedilen bu dış faktörlerin ciddiliğine veya hafifliğine göre şeker hastalığı erken veya daha geç yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Ailesinde Tip II şeker hastası olanlar şekere yakalanma yönünden daha fazla risk taşıdıklarından yılda 2 kez açlık ve tokluk şekeri kontrolü ile kendilerini izlemelidirler. 2. #2

  Lightbulb

  Şuanda 2 yaşında olan 1,5 yaşında diyabet hastalığına yakalanan kuzenim ömür boyu günde 5 adet iğne yapılacak ve yapılıyorda .Teyzemi genç yaşta bu hastalıktan kaybettim.Bu konuda bilinçli olduğumu düşünüyorum ayrıca bu lanet hastalığın genetik olduğu için ileride çocuğumda olma olasılığı da oldukça fazla malesef.Verdiğin bilgiler için gerçekten çok teşekkür ederim.Herkesin okuması,bu konuda bilinçlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

 3. #3

  Standart

  Bır dj sınek herzaman doyabet tedavısınde ıkı tedavı protokolu vardır

  1- Bazal ınsulın tedavısı gunde 4 enjeksıyon sabah ogle aksam gece olmak uzere Tıp I dıyabetlılerın tedavısıdır

  2- Ikılı enjeksıyon sabah aksam olmak uzere yogunlukla Tıp II tedavı protokoludur .Burada bence bır yanlıs anlasılma var en kısa zaman da pedıatrık endokrınolojı uzmanına gıtmenız.

 4. #4

  Standart

  djsinek Nickli Üyeden Alıntı
  Şuanda 2 yaşında olan 1,5 yaşında diyabet hastalığına yakalanan kuzenim ömür boyu günde 5 adet iğne yapılacak ve yapılıyorda .Teyzemi genç yaşta bu hastalıktan kaybettim.Bu konuda bilinçli olduğumu düşünüyorum ayrıca bu lanet hastalığın genetik olduğu için ileride çocuğumda olma olasılığı da oldukça fazla malesef.Verdiğin bilgiler için gerçekten çok teşekkür ederim.Herkesin okuması,bu konuda bilinçlenmesi gerektiğini düşünüyorum.
  buyuk gecmiş olsun kardes bende saglıkcıyım aksama kadar onlaarcasını goruyorum vallahı çok zor bı hastalık..

 5. #5

  Standart

  herkesemeraba ben 4 yıl önce amcamı bu hastalık yüzünden kaybettim ve amcamın çocuklarındada vardı hastalık bunun üzerine araştırmaya başladım ve http://www.seker-hastaligi.net/ bitkisel teadavi sitesini buldum ürünler çok faylaı geldi kuzenlerim ayakta ve sapa sağlam

 6. #6

  Standart

  Çok zorlu bır hastlaık cogu ınsan hayatını kaybedebılıyor

 7. #7

  Standart

  diyabet bi hastalık değil yaşam tarzıdır
  bende diyabetim hiç dikkat etmiyorum valla bakalım sonumuz ne olacak

Benzer Konular

 1. Kramp nedır
  Konu Sahibi arsenelupen Forum Sağlık Köşesi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Ağustos.2008, 17:32
 2. Sedef Hastalıgı
  Konu Sahibi arsenelupen Forum Sağlık Köşesi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 08.Ağustos.2008, 17:51
 3. Seker hastaligi nasil onlenir ?
  Konu Sahibi arsenelupen Forum Sağlık Köşesi
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 18.Temmuz.2008, 23:16
 4. Seker düsürücü ilaclar
  Konu Sahibi arsenelupen Forum Sağlık Köşesi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Haziran.2008, 23:58
 5. Tıp I Dıyabet ve nedenlerı
  Konu Sahibi arsenelupen Forum Sağlık Köşesi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Mayıs.2008, 00:07
+Sedat Yücel