Gittigidiyor Reklam

Etiketlenen üyelerin listesi

0-6 Yaş Döneminde Dil Gelişimi

İlk Sözcükler İlk gülüş, ilk inci gibi bir diş ve ilk adım gibi, bebeğinizin ilk sözcükleri de unutamayacağınız bir andır. Bebeğinizin ilk anlaşılır sözcüklerini söylediği günü daima hatırlarsınız. Artık sizin anlayabileceğiniz bir dilde iletişim kurmaya, düşündüklerini ve isteklerini size anlatmaya başlamıştır. Bu durum için, yaş değişkenlik gösterse bile genellikle ilk sözcükler 10 ve 15 ay arası otaya çıkar. Bebeğiniz mırıldanırken sık sık "anne" ve "baba" sözcüklerini kullanır. Bunu

Bu konu 2999 kez görüntülendi ve 2 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: 0-6 Yaş Döneminde Dil Gelişimi

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2999 kez incelendi.


Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Arrow 0-6 Yaş Döneminde Dil Gelişimi

  İlk Sözcükler

  İlk gülüş, ilk inci gibi bir diş ve ilk adım gibi, bebeğinizin ilk sözcükleri de unutamayacağınız bir andır. Bebeğinizin ilk anlaşılır sözcüklerini söylediği günü daima hatırlarsınız. Artık sizin anlayabileceğiniz bir dilde iletişim kurmaya, düşündüklerini ve isteklerini size anlatmaya başlamıştır. Bu durum için, yaş değişkenlik gösterse bile genellikle ilk sözcükler 10 ve 15 ay arası otaya çıkar. Bebeğiniz mırıldanırken sık sık "anne" ve "baba" sözcüklerini kullanır. Bunu doğal ortamda, bir kişiyi ya da bir nesneyi isimlendirdiğinde daha da emin olursunuz. Örneğin, banyosu için su sesi duyduğunda "ba" demesi gibi.

  İlk sözcükleri, genellikle kendisi için önemli olan "anne", "baba" gibi insanlar ya da günlük çevrede sık kullanılan "top" vb. nesnelerdir. Daha sonra, isteklerini ifade eden ya da eylem içeren, "bay bay" ya da "attı" gibi, sözcüklere geçerler. İsteklerini yalnızca ağlayarak anlatabilen yeni doğmuş bir çocuğun; öyküler anlatan, istekleri olan, şakalar yapan ve birçok soru soran bir çocuğa dönüşmesi gerçekten de şaşırtıcıdır.

  Bebek Konuşması

  Yetişkinlerin ve çocukların, bebeklerle konuşurken ses tonlarını ve şiddetlerini değiştirdiklerini daha melodik bir konuşma tarzını benimsediklerini de gözleyebilirsiniz. Buna bebek konuşması denir. Bunu yetişkinler bilinçli olarak değil, kendiliğinden yaparlar. Araştırmalar, bu tarz konuşmaların bebekler için çok yararlı olduğunu göstermektedir. Böylece bebekler, konuşmalar sırasında farklı sesler duyabilir ve farklı sözcüklerin anlamlarını öğrenebilirler. Bu, farkında olmadan yaptığımız bebek gibi konuşmak, nasıl bir konuşma tarzıdır? Bebek gibi konuşurken gerçekte neler olur. Bu konuşma tarzında kendinizi;

  a. daha yavaş ritimle ve uzatarak konuşurken

  b. daha yüksek sesle konuşurken

  c. sözcükleri tekrarlarken

  d. konuşmalarınızı basitleştirirken

  e. sesleri vurgularken

  f. sözcükleri vurgularken bulabilirsiniz.

  İlk başta, bebekle bu tarzda konuşurken komik duruma düştüğünüzü sanabilirsiniz, ancak bu değişik konuşma şeklinizin, bebeğin dikkatini daha çok çektiğini göreceksiniz.
  Ailenin öğretebildikleri

  Bebekler, doğuştan dil ve konuşma yeteneğiyle doğarlar; ancak sizin yardımınız çok önemlidir. Araştırmalar, çocuğun nasıl ve ne zaman konuşmayı öğrendiği konusunda, ailesinin desteğinin olumlu etkisi olduğunu göstermektedir.

  Dili kullanmayı öğrenmek dereceli bir süreçtir. Bebeğiniz, çevresinde konuşulan dili dinlemekten mutlu olacaktır ve duyduklarını, pratik yaparak konuşmayı öğrenecektir. Önce kendisine söylenen şeyleri anlamaya, daha sonra da sözcükleri tek tek kullanmaya başlayacaktır. Başlangıçta bu sözcükleri tutarsız olarak kullanabilir. Daha sonra bu sözcüklerle basit cümleler kuracak ve en sonunda da daha uzun ve anlaşılır cümleler kurarak, hangi sesleri kullanacağını doğru olarak öğrenecektir.

  Birçok aile, çocukların nasıl ve ne zaman konuşması gerektiğini bilmekte güçlük çekerler. Ancak, her çocuğun kapasitesinin farklı olduğunu unutmamak gerekir. Aynı ailedeki çocukların konuşmayı öğrenme süreleri farklı olabilir. Kız çocukları, erkek çocuklarına göre konuşmayı daha erken kazanabilmektedirler. Burada önemli olan, çocuğun dil gelişiminde tutarlı olmasıdır.
  0-1 Yaş

  Bebeğin dili öğrenmesi doğumla başlar. Dolayısıyla, ona yardım etmek için hiçbir zaman çok erken değildir. Bebekler, çevrelerinde duydukları sesleri dinlerler. Ayrıca, ne zaman mutlu ve ne zaman mutsuz olduklarını bilmeniz için sesler çıkarırlar. Bu ilk aylarda konuşmanın temelleri hazırlanmıştır. Sizin konuşmanız sırasında, bebek size mırıldanarak ya da yüz mimikleriyle gülümseyerek tepki verir ya da motor hareketlerle el sallama ve tekme hareketleriyle yanıt verir. Bebekle konuşurken, diğer yetişkinlerle konuştuğunuz gibi davranın. Bir şey söyleyin ve sizi yanıtlamasını bekleyin, ardından tekrar bir şey söyleyin.
  Bebeğinizin İlk Yılındaki Dil Gelişimi

  Yaş


  Yapması Beklenenler


  Öneri Alınması Gereken Durumlar

  0-3ay


  · Seslere başını çevirir. Mırıldanma ve gülümsemeyle karşılık verir.

  · Ünlü-ünsüz birleşimi heceler çıkarır (ah-ah, oh-oh).


  · Üç aylık bebek seslere ve size tepki vermiyorsa

  3-6ay


  · Anlaşılmaz sesler çıkarır (bababa, gagaga)

  · İsmine yanıt verir.

  · "ce" oyunu oynamaktan hoşlanır.


  · Hiç ses çıkarmıyorsa

  · Değişken sesler çıkarmıyorsa

  6-12ay


  · Sözcükleri taklit eder.

  · "Hayır"a tepki verir.

  · "Anne" ,"baba"gibi sözcükleri söyleyebilir.

  · Kolay heceleri söyleyebilir (da, go, ga).


  · Bebek onunla konuşanlara yanıt vermiyorsa.

  · On iki aylıkken isteklerini elde etmek için ses çıkarmıyorsa
  Çocuğunuza Yardım Etmek İçin Neler Yapılabilir?

  Çocuğunuzla iletişim kurabilmek için yapabilecekleriniz şöyle sıralanabilir:
  Doğumla 6 ay arası

  * Şarkı ya da ninni söylerken, onun yüz mimiklerini taklit edin.
  * Beslenme, altını değiştirme ve banyo saatlerini konuşma saatlerine dönüştürün.
  * "ce" oyunları gibi oyunları oynayarak karşılıklı iletişimi geliştirin.
  * İsmini söylediğinizde size bakmasını teşvik edin.
  * İletişim çabasıyla çıkardığı bütün sesler için olumlu ifadeler kullanın. Örneğin: "Ne güzel gülüyorsun?" gibi.

  6-12 ay arası

  * Seslerin farkına vardıkça, (örneğin telefon çaldığında) ne olduğunu anlatın.
  * Ne söylediğinizi anlaması için ona zaman tanıyın.
  * Günlük aktivitelerinizi tanımlamak için aynı ifadeleri kullanın."Ayşe'nin banyosu", "yatma vakti" gibi.
  * Nesneleri gösterip, doğal bir konuşma ortamında isimlendirin.
  * Parmak oyunları oynayın.
  * Kitaplarla tanıştırın; kitapta bulunan, basit ve günlük yaşantısında çok karşılaştığı nesneleri isimlendirin.

  1-2 YAŞ

  12 aylık dönemde hemen hemen tüm çocuklar ilk sözcüklerini söylerler. Ancak, bu çok değişken olabilir; kimileri bunu sekizinci ayda gerçekleştirirken, kimileri de 18 aylık döneme kadar bunu gerçekleştirememiş olabilir. Bu dönemde önemli olan, çocuğun seslerle değişik ton ve şiddette denemeler yapmasıdır. Bu dönem içinde çocuğunuz daha fazla oyun oynamaya başlayacak ve aynı şarkıyı ya da ninniyi defalarca dinlemekten zevk alacaktır. Bu sizin için çok sıkıcı olabilir, ama onun için önemlidir. Çocuğunuz, daha fazla sözcük öğrenmeye başlayacak ve bu sözcükler daha anlaşılır hale gelecektir.

  Yaş


  Yapması Beklenenler


  Öneri Alınması Gereken Durumlar

  12-18 ay


  · Sözcük dağarcığı 5-20 arasındadır

  · Basit direktifleri takip eder.

  · İsmine karşılık verir.

  · Bay bay yapmak

  · İki basit sözcükle basit cümle kurar. Örneğin"Baba gitti".


  · 18 aylıkken birkaç sözcükten fazlasını kullanmayıp sadece işaret kullanıyorsa

  · Sözcükleri kullanmaya başlayıp, daha sonra kullanmamaya başladıysa.

  18-24 ay


  · İki ya da dört sözcükle cümle kurar

  · Bilinen insanların, nesnelerin ismini bilir.

  · Yaklaşık 50 sözcük bilir.


  · Basit direktifleri takip edemiyorsa

  · Taklit oyunlarına katılmıyorsa

  · Çocuğunuzun konuşmasını anlamıyorsanız

  · 2 yaşında olmasına rağmen iki sözcüğü birlikte kullanamıyorsa
  Ona Nasıl Yardım Edebilisiniz?

  Aşağıda çocuğun dil gelişimine yardımcı olabilecek öneriler verilmiştir:
  12-18 AY ARASI

  * Çocuğunuzla iletişiminizde basit ve kısa cümleler kullanın.
  * Doğal bir formda, ancak yavaş, anlaşılır ve açık konuşun.
  * Çocuğunuzun sözcük kazanımı için, tercihli sözcüklerle soru yönelterek model olun. Örneğin; elma ya da muz ister misin? gibi.
  * Oynayabileceği bazı oyuncakları sağlayın. Örneğin; oyuncak bir telefon, konuşma taklitleri yapabileceği en iyi oyuncaktır.

  18-24 AY ARASI

  * Yaptığınız aktiviteleri ve ne olduğunu anlatıp, tanımlayın.
  * Birlikte bazı günlük aktiviteler yapın, böylece konuşacak çok şey olacaktır.
  * Çocuğunuzun oyun içinde gerçek nesnelerle oynamasını teşvik edin, örneğin; gerçek yiyecekler kullanılan bir çay partisi gibi.
  * Resimli olay ya da nesne kartlarıyla grup oyunları oynayın, bulmacalar çözün.
  * Geçmişten, günümüzden ve gelecekten söz edin; bugün ne yaptınız, yarın büyükanne gelecek gibi.
  * Eğer çocuğunuzun çıkarabildiği bir ses varsa (örneğin; baa), bu sesle başlayan ve çevresinde bulunan nesneleri öncelikle sözcük dağarcığına kazandırmayı hedefleyin. Örneğin; bardak gibi. Bu sözcüğü basit cümlelerde ve duruma uygun ifadelerin içinde kullanın.
  * Hedeflediğiniz ve çıkarabildiği sese ilişkin sözcük kartları oluşturun. Bu kartlarla evin içinde çeşitli oyun ortamları hazırlayın. Karttaki sözcüğü göstererek ismini söyleyin. Sözcüğün nasıl söylendiğini duymasına yardımcı olun. Bazen ona da sorarak isimlendirmesini isteyin. Her ne şekilde isimlendirme yaparsa yapsın, doğru kabul edip, tekrar geri iletim sağlayın. Örneğin; Evet bu bir "bardak". Daha sonra /b/ sesiyle başlayan diğer karta geçin. Unutmayın, bu sadece bir oyundur, çocukları zorlamak ve terapist rolü oynamak çocuğunuz için gereksiz ve sakıncalı olacaktır. Kendi gelişim süreci içinde yalnızca onu desteklemeyi hedef alın.

  2-3 YAŞ

  2-3 yaş döneminde, aileler çocuklarının kullandığı sözcüklerde bir "patlama" olduğunu görürler. Her durum için bir sözcükleri vardır ve sürekli "neden?" tipinde soru yöneltirler.

  Yaş


  Yapması Beklenenler


  Öneri Alınması Gereken Durumlar

  24-36 ay


  · İki aşamalı direktifleri takip eder örneğin; "oyuncağını getir" ve "koltuğa koy."

  · Çok farklı cümle tiplerini anlar.

  · Dört-beş sözcüklük cümleler kullanır

  · "Neden" soru tipini kullanır.

  · Masalları dinler ve basit sorular sorar.


  · Eğer soru yöneltmiyorsa

  · Basit sorulara "evet" ya da "hayır" olarak yanıt vermiyorsa

  · Çocuğunuz sizi dinlemede zorlanıyorsa

  · Sizin söylediklerinizi anlamakta güçlük çekiyorsa.
  Ona Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

  * Çocuğunuza "edat" ları öğretebileceğiniz oyunları oynayın. Örneğin, "topu kutunun 'içine' koymak" ya da "masanın 'üstünden' atmak" gibi.
  * Çocuğunuza 10'a kadar saymasını öğretin ve sayma oyunları oynayın.
  * Yazmayı taklit edebilmesi için boya kalemleri ve kâğıt sağlayın.
  * Diğer çocuklarla oyun oynayarak iletişim sağlayabilmesi için fırsatlar yaratın.
  * Kitap içinde bulunan eylemleri tanımlayarak, onları kısa cümlelerle anlatın. Anlattığınız cümlelerle ilgili her olaya ilişkin hemen soru yöneltin. Her ne cevap verirse versin, tekrar sorunuzun yanıtını bir de sizden duyması ona uygun konuşma modeli olmanız açısından etkili olacaktır. Örneğin; "Evet çocuk ayakkabısını giyiyormuş" gibi.

  3-5 yaş

  3 ve 4 yaş arası sıklıkla "kim?", "nerede?" ve "ne?" gibi soru tiplerini yöneltirler. Cümleleri daha uzundur ve konuşması daha akıcıdır. 4-5 yaş arası kendisine söylenen her şeyi anlar ve kolay anlaşılır bir şekilde konur.

  Yaş


  Yapması Beklenenler


  Öneri Alınması Gereken Durumlar

  3-4 yaş


  · Çok sayıda sorular yöneltir.

  · Kendine ait öyküler uydurur ve yaptıklarını anlatır.

  · Yaklaşık beş- altı sözcüklü cümleler kurar.

  · Zamanı algılar (yarın, daha sonra, gelecek hafta gibi)
  · İfade etmek istediklerini anlaşılır bir şekilde söyleyemiyorsa

  · Konuşması sırasında iletişimini aksatacak ölçüde takılma, duraksama ve ses, hece ya da sözcük tekrarları varsa.

  4-5 yaş


  Daha uzun öyküler anlatır ve içinde ailesinin de olduğu öyküler yaratabilir.

  · Beş sözcükten daha fazla sözcük içeren cümleler kurar.

  · Gelecek zamanı kullanır (Örneğin; "Yarın anaokuluna gideceğim."gibi).


  · Eğer hala sözcükleri biraraya getirip cümle kurmakta güçlük çekiyorsa

  · Konuşmasına ilişkin kullandığı sesleri doğru olarak üretemiyorsa ya da artikülasyon hataları yapıyorsa

  · Söylenen direktifi anlamakta güçlük çekiyorsa

  · İletişim kurma konusunda
  çekingense.

  · Öğrendiği ifadeleri uygun
  bağlamda kullanamıyorsa.
  Ona Nasıl yardım Edebilirsiniz?

  * Büyük- küçük, sert- yumuşak gibi zıtlıklar içeren oyunlar oynayın.
  * Konuşmalarınıza zamana ilişkin kavramlar katın (bugün, yarın, daha sonra, gelecek hafta gibi).
  * Çocuğunuza olaylara ilişkin hisleri ve duyguları hakkında konuşma fırsatı tanıyın ve paylaşımda bulunun.
  * Kendinize ait sözcük oyunları, tekerlemeler, hikayeler yaratın.
  * Sözcük bulma oyunları oynayın.
  * Dil ötesi becerilere ilişkin oyunlar üretebilirsiniz ( örneğin;bir sözcüğün hangi sesle başladığının ya da bir sesle başlayan sözcüğün bulunması gibi fonolojik farkında olmaya ilişkin aktiviteler).

  İfade Edici Dilin Ortaya Çıkması  Çoğu anne-baba, bebeklerinin ilk sözcüklerini duymanın heyecanını hatırlayabilir. Fakat bu önemli başarı bir gecede ortaya çıkmaz. Aslında, bebekler bir sabah tüm cümleleri kazanmış olarak uyanmazlar. Gerçekte, hastanede duyulan ilk çığlıktan "da-da" ya da "ma-ma" gibi kontrollü ifadelere gelişme yavaş, sistematik ve bir çok çocuk açısından önceden tahmin edilebilir.

  Stark (1979), beş aşamalı dönemden oluşan dil-öncesi dönemi tanımlayan bir çerçeve oluşturmuştur. Dil gelişiminin bu ilk dönemleriyle ilgili olarak, yol gösterici olması açısından Stark'ın modeli kullanılacaktır. Ancak önce bir uyarıda bulunmak gereklidir: Dil gelişimi bireyseldir. Gelişimle ilgili genellemeler yapılması mümkün olsa da, bu genellemeler her çocuk için doğru değildir. Çocuklar arasında dil gelişimi açısından büyük farklılıklar vardır. Bu nedenle, bir çocuğu dil bozukluğu hakkında konuşulurken çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü, çocuk aşağıda tanımlanan dönemlere harfiyen uymaz. Bu dönemlerin ötesinde gelişim gösteren bir çocukla ilgili olarak aşırı heyecanlanmak da bir hata olabilir. Bununla birlikte, çocuğun normal gelişim dizisinden bir sapma gösterdiği durumlar dikkate alınmalıdır.
  I. Dönem (0-8 Hafta)

  Bu dönemde; yeni doğanlar, refleksif ağlama ve hayati solunum yaparlar. Yani, ağızlarını açarlar ve ne geliyorsa çıkarırlar. Bu gelen tepkiler, genellikle anne-babanın ilgisini isteyen çığlık biçiminde yüksek sesli ağlamalardır. Bu ağlamayı göz ardı etmek güçtür, hatta acı vericidir. Bireysel farklılıklar olsa da, bu ağlamalar tipik olarak kısa, hızlı ve patlama şeklindedir. Kimi bebekler göreceli olarak daha sessizdir; diğerleriyse sürekli ağlıyor gibi görünürler. Kimileri çığlık şeklinde, yüksek sesli ağlamalara sahiptir, diğerleriyse sessiz ağlarlar. Bebekler ayrıca, anne-babalarına sanki bebek iletişim başlatmak istiyormuş gibi tepki verebilecekleri geğirme, öksürme ve hapşırık gibi sesleri çıkarırlar.
  II. Dönem (8-20 Hafta)

  Bu dönem, bebeklerin kendi ses çıkarma organları üzerinde, gittikçe artan oranda kontrol kazandıkları bir dönemdir. Ağlama ayırt edici hale gelir ve böylece anne-babalar, açlık, rahatsızlık, istek gibi farklı tür ağlamaları , birbirinden ayırt etmeye başlar. Ağlama patlamaları, giderek daha katlanılır ve genellikle daha az sıklıkla oluşmaya başlar. Bu dönemin sonundan itibaren, bebeklerin çoğu gığıldama sesleri çıkarmaya başlar. Bunlar anne-babalar tarafından sıklıkla keyif sesleri olarak yorumlanan, ünlü-benzeri (aaa, ooo) ifadelerdir. Bu aşamada birçok bebek kahkaha atmaya da başlar.
  III. Dönem (16-30 Hafta)

  Bu dönem sesli oyunlarla karakterize edilir ve ses mekanizması üzerinde sürekli kontrol bulunan bir dönemdir. Ünlü sesler bebeğin ses dağarcığına girmeye başlar. Bunlar daha önce gözlenen gığıldama seslerine eklenebilir. Bu dönemin sonundan itibaren, bebek babıldama olarak adlandırdığımız ünlü ve ünsüz seslerin birleşiminden oluşan heceleri çıkarmaya başlar.
  IV. Dönem (25-50 Hafta)

  Bu dönem, gerçek hece tekrarı aşamasıdır. Bebek ba ya da ma gibi ünlü ve ünsüz bileşimlerini çıkarır. Bu dönemin sonundan itibaren bu ünlü-ünsüz bileşimleri, perde ve tonlaması sık sık değişen uzun diziler (ba ba ba) halinde tekrarlanır.
  V. Dönem (9-18 Ay)

  Çocuğun hece tekrarı gittikçe karmaşık hale gelir. Ünsüz seslerin sınırları genişler. Birçok çocukta jargon ortaya çıkar. Bu, dile çok benzeyen bir ses çıkarma tipidir. Çünkü, buradaki ses ve tonlama, dile oldukça benzer. Başka bir odadan dinlenirken bebeğin gerçekten konuştuğu düşünülebilir. Çünkü, bu ses dizileri cümlenin ses özelliklerini taşır.

  V. Dönem gerçek diş üretimine geçişi işaret eder. Bu yaş, anne-babaların, ilk sözcüklerin çıkarıldığını saptadıkları yaştır. Bunlar bazen jargon konuşması içerisinde duyulur. Sözcükler bazen net olarak çıkarılır; fakat daha sonra günlerce ya da haftalarca duyulmaz. Bazı çocuklar, tutarlı bir anlama gelen ve ünlü-ünsüz bileşimleri olan kalıp sözcükler kullanabilir. Örneğin, çocuklardan birisi, isteğini anlatmak için, sözcük yerine geçen na bileşimini kullanabilmektedir

  Dönem


  Form


  İçerik


  Kullanım

  I. dönem
  (0-8 hafta)


  Refleksif ağlama
  Yaşamsal solunum
  Ses ayırt etme


  Biyolojik ve fiziksel gereksinimler


  Göz teması
  Vücut hareketi

  II. dönem
  (8-20 hafta)


  Gığıldama ve kahkaha atma
  Ünlü benzeri sesler
  Ağlama daha kontrollü


  Ayırt edici ağlama
  Açlık, sıkıntı


  OyunlarRutinler

  III. dönem
  (16-30 hafta)


  Konuşma üzerinde artan kontrol
  Uzatılmış ses çıkarma
  Babıldama


  Semantik işlevlerin başlaması


  İletişim amacı

  IV. dönem
  (25-50 hafta)


  Tekrarlanan hece kümeleri
  Jargon konuşma
  Bazı sözcükler


  Anlamsal işlevlerin genişlemesi


  Bir ifadenin dile getirilişi

  V. dönem
  (9-18 ay)


  Kalıp sözcükler
  Dile geçiş


  Aşırı uzatma
  Eksik uzatma


  Bir özelliğin ifade edilişi

  Stark. (1989). Prespeech segmental feature development. P.Fletcher & M.Garman (Ed.) içinde Language Acquisition (pp.15-32). New York: Cambridge.
  Çocuğun Konuşmayı Öğrenmesine Yardımcı Olacak İpuçları

  Çocukların konuşmayı öğrenmesi çok karmaşık bir süreçtir. Bu aşamada sizin katkınız da çok önemlidir. Bu konuda bazı öneriler verilebilir:

  * Çocuğunuza konuşmak için zaman ayırın. Onun yaptıkları ya da kendi yaptıklarınız hakkında sohbet edin.
  * Onunla konuşurken sıranızı bekleyin; bir şey söyleyin ve size yanıt vermesine fırsat tanıyın.
  * Günde en az bir saat, onunla yüz-yüze konuşmak için zaman ayırın.
  * Odadaki TV, radyo, video, müzik ve bilgisayar oyunları gibi gereksiz seslerin olmadığı ortamda iletişimi deneyin.
  * Az konuşmanın çocuğunuzun sizinle konuşmasını zorlaştıracağını unutmayın.
  * Konuşurken çocuğunuza bakın ve size dikkat ettiğinden ve dinlediğinden emin olun.
  * Çocuğun ifadesinde kullandığı yanlış sözcükleri, "yanlış kullandın" gibi uyarmalar yerine, doğru model olarak, kısa cümle içinde tekrar etmeniz uygun olacaktır.
  * Dilin, iletişim için gerekli olduğunu ona hissettirin. İşaretle ya da nesnenin ismini söylemeye çalışarak, bir şey istediği zaman; örneğin "Süt mü istiyorsun?" gibi yönergelerle, ona hem uygun konuşma modeli olun hem de istediği nesneyi vererek kendisini ödüllendirin.
  * Çocuğunuzun her sözcüğü söyleme çabasını övgü ile pekiştirin.


  Dil ve Konuşma Problemleri
  Ne Tipte Olabilir?

  Dil gelişiminde neyin normal olabileceği konusunda, çocuktan çocuğa çok farklılıklar olabilir ve çok az çocuk şemamızdaki aşamaları gösterir.

  Dil ve konuşma problemleri pek çok değişik biçimde ortaya çıkar ve çocuklar, bir ya da birkaç problemi eşzamanlı yaşayabilirler. Örneğin; hangi nedenle olursa olsun, gecikmiş problemi olan bir çocukta, aynı zamanda artikülasyon sorunu da kendini gösterecektir. Aşağıda çocuklarda en sık görülen dil ve konuşma problemleri belirtilmiştir:

  * Dili anlamaya ilişkin problemler
  * Dili ifade etmeye ilişkin problemler
  * Uygun iletişim kurabilme yeteneğinde ilişkin problemler (edimbilim)
  * Nörojenik kökenli problemler (yapısal)
  * Artikülasyon / Fonolojik problem
  * Akıcılık problemi
  * Ses bozukluğu.

  Ne Zaman Yardım İstemeliyim?

  Ne zaman yardım isteyeceğiniz konusunda belirgin bir kural yoktur. Eğer endişeleniyorsanız doktorunuzla konuşmanız gerekecektir.

  Endişenizin nedeni şunlar olabilir:

  * Çocuğunuz seslere tepki vermiyorsa.
  * Siz ve ailenin diğer üyeleri, çocuğunuzun ne söylediğini anlamıyorsanız.
  * Ailenin öyküsünde, bir dil ve konuşma gecikmesi varsa.
  * Çocuğunuzun dil gelişiminin ve konuşmasının, aynı yaştaki çocuklara göre belirgin olarak geride olduğunu düşünüyorsanız.

  Gecikmiş Konuşmanın Nedenleri

  Gecikmiş konuşmaya; disartri, serebral palsy ve diğer nörojenik bozukluklar gibi nörolojik Down sendromu gibi genetik bir problem neden olabilir. Bilinen bir nedene bağlı olmayan gecikmiş konuşma, artikülasyon ya da akıcılık problemleri de olabilmektedir. Bunların yanında, işitme problemleri de gecikmiş konuşmaya neden olabilmektedir. Birçok çocuk, orta kulak iltihabına ilişkin sorunlar yaşayabilir. Ayrıca, çocuğunuz sürekli orta kulak enfeksiyonu çekiyorsa, duymasında ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu da, konuşma çabasını olumsuz yönde etkileyecektir.

  Bu türden belirtilerin olması durumunda, öncelikle bir pediatristin çocuğunuzu görmesi ve gerekirse KBB ve odyoloji muayenesi yapılmalıdır. Doktorunuz, çocuğunuza yardım edilmesi gerektiğini düşünüyorsa, genel gelişimiyle spesifik dil ve konuşma özelliklerinin değerlendirilebileceği, varsa üniversitelerin dil ve konuşma bozuklukları birimlerine, yoksa çocuk gelişimi, çocuk ruh sağlığı ya da özel eğitim gibi birimlerine ve özel merkezlere ulaşabilirsiniz. Çok gereksinim duyulmasına karşın, ülkemizde konuşma tedavisiyle ilgilenen kişi sayısı sınırlıdır. Bu kişilere ulaştıktan sonraki aşama, çocuğunuz ve danışmanlık aldığınız kişi ya da birim arasında, düzenli bir terapi programı yapmak olacaktır. Terapinin süresi ve başarısı, problemin tipine ve yanında eşlik eden diğer gelişimsel-yapısal sorunlara göre değişiklik gösterecektir.


 2. #2

 3. #3

Benzer Konular

 1. çocuklarda Ve Gençlerde özgüven Gelişimi
  Konu Sahibi Derya Forum Rehberlik & Anne-Baba-Çocuk Eğitimi
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 21.Mayıs.2010, 01:19
 2. Osmanlı Döneminde Masaüstü
  Konu Sahibi e.M.R.e Forum Resimler
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 11.Mart.2009, 02:09
 3. Dil Gelişimi
  Konu Sahibi Derya Forum Felsefe Grubu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Şubat.2008, 22:45
 4. Çocuk Gelişimi ve Oyun
  Konu Sahibi Derya Forum Rehberlik & Anne-Baba-Çocuk Eğitimi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Şubat.2008, 19:47
 5. ay ay bebek gelişimi
  Konu Sahibi TaRCıN Forum Kadının Dünyası (Burçlar, Yemek Tarifleri, Makyaj, Moda)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 09.Şubat.2007, 15:09
+Sedat Yücel