emlaklik & sedatyucel

Battleship Potemkin | DVDRiP | 1925 | Rapidshare | Hotfile | Download | iNDiR

Battleship Potemkin DVDRiP Language | Dublaj Dili : Russian Release Date | Gösterim Tarihi : 1925 Subtitle | Altyazı : Türkçe (Harici Altyazı) Upload By ETCN ( 26 Şubat 2010 ) Uploader Notu :

Bu konu 2387 kez görüntülendi ve 3 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Battleship Potemkin | DVDRiP | 1925 | Rapidshare | Hotfile | Download | iNDiR

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2387 kez incelendi.


Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Dvdrip Battleship Potemkin | DVDRiP | 1925 | Rapidshare | Hotfile | Download | iNDiR


  Battleship Potemkin

  DVDRiP

  Language | Dublaj Dili : Russian
  Release Date | Gösterim Tarihi : 1925
  Subtitle | Altyazı : Türkçe (Harici Altyazı)
  Upload By ETCN ( 26 Şubat 2010 )

  Uploader Notu :
  Sessiz Sinema
  http://www.imdb.com/title/tt0015648/

  Alıntı

  Potemkin Zırhlısı 1925 Sovyetler Birliği yapımı sessiz filmdir. Özgün adı Bronyenosyets Potyomkin (Броненосец «Потёмкин»)'dir.
  Rusya'nın ve Avrupa'nın en eski ve büyük film stüdyosu olan Mosfilm tarafından yapılan filmin yönetmeni Sergei Eisenstein'dır. Yönetmenin ikinci filmi olan Potemkin Zırhlısı konusunu Potemkin Zırhlısı Ayaklanması olarak bilinen gerçek bir olaydan almıştı. Filmde, 1905 yılında Rusya'nın Karadeniz filosuna bağlı Savaş Gemisi Potemkin'de dayanılmaz yaşama şartlarından bezmiş mürettebatın Çar rejimine bağlı subaylara karşı başlattıkları bir ayaklanmanın sonunda gemiyi ele geçirmeleri ve sonrasında gelişen olaylar dramatize edilerek anlatılmıştır.
  "Potemkin Zırhlısı Ayaklanması" 1917'de gerçekleşecek olan Ekim Devrimi'nin bir provası niteliğinde olduğu için film, 1925 yılında Sovyet hükümeti tarafından bir devrim propagandası filmi olması için özellikle ısmarlandı. Ama Sergei Eisenstein bunun çok ötesine geçerek filmde kurgu (montaj) ile ilgili kuramlarının tamamını deneme fırsatı buldu. Ortaya sinemasal açıdan da devrimci bir film çıktı, artık sinemada kurgunun hayati bir önemi olduğu anlaşılmıştı.
  Potemkin Zırhlısı tüm zamanların en etkileyici filmlerinden biridir ve 1958 yılında Belçika'nın Brüksel şehrinde açılan Dünya Fuarında "tüm zamanların en büyük filmi" olarak ilan edilmişti.
  Filmin tarzı ve genel bakış
  Kasıtlı bir şekilde devrim propaganda filmi olarak çekilmiştir. Eisentein bu filmde montaj yeteneklerini de test etmiştir. Rus Devrimci film yapımcılarının okulu Kuleşov film yapımı okulu daha seyirciler üzerinde montaj tekniğini hazmetmeye çalışırken, Eisenstein filmdeki montajlarıyla seyirci üzerinde muhteşem bir duygusal düşünceler oluştumayı başarıp böylece çarlık rejimi altında ezilen insanlar için sempati oluşmasını (özellikle devrimci zırhlı gemi “Potemkin”) ve cani çarlık rejimi için de nefret beslenmesini sağlamıştır ve bu etkileme düzeni o kadar kusursuz kurulmuştur ki seyirci ister istemez bir sempati oluşturur.
  Eisensteinin deneyi mükemmel bir başarı elde etmişti. “Potemkin bütün Rusya'da sinemalarda oynamasına rağmen, mahkeme kararıyla diğer ülkelerin sinemalarında fazla gözükmedi. Fakat Rusya'daki ve uzakdenizlerdeki seyircileri şok eden sadece politik olaylar değildi. O zamanın teknikleriyle gerçekleştirilen üstün şiddet ve vahşet sahneleriydi. Nazi propoganda elçisi ( Joseph Goebbels ) bile film için “Eşi benzeri olmayan şaheser. Bu filmi izleyen insan bir Bolşevik olabilir.” demiştir[1].
  Film beş bölüm üzerine kurulmuştur. “: "People and Worms" (Люди и черви) (İnsanlar ve solucanlar), "Drama at the Harbor" (Драма на тендре) (Limandaki drama), "The Dead is Appealing" (Мёртвый взывает) (Ölümün çekişi), "The Odessa Staircase" (Одесская лестница) (Odessa merdivenleri) , and "The Rendez-Vous with a Squadron" (Встреча с эскадрой) (Filoyla randevu) .
  Odessa Merdivenleri sahnesi
  Filmin en meşhur sahnesi Odessa merdivenlerindeki kıyımdır (Primorsky (Potemkin) Merdivenleri). Çarlık askerleri beyaz yazlık tunikleriyle sanki havada süzülürcesine ve çok ritmik bir şekilde -makine gibi- merdivenlerden inerken, merdivenlerde askerlerden kaçan sivil insanların katledildiği sahnedir.
  Bu sahne Eisensteinin montaj tekniğine en iyi örnek olabilir. Ayrıca Leni Riefenstahl İradenin Zaferi (Almanca, Triumph des Willens) adlı filminde aynı montaj tekniğini uygulamaya çalışmıştır.
  Bu teknik bundan sonra gelecek olan birçok filimde yer almıştır. Örnek olarak Francis Ford Coppola'nın Babasında , Brian De Palma versiyonu olan The Untouchablesında, Terry Gilliam’ın Brazil filminde, Çıplak Silah 33⅓ ve en yeni örneği olarak da Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamını gösterebiliriz (askerlerin “yukarı” çıkma sahnesi hariç).
  Ayrıca yönetmenliğini komedyen Woody Allen’ın yaptığı Bananas filminde bu sahne ufak bir şaka olarak kullanılmıştır.
  Fakat Eisenstein’nın merdivenlerde görüntülediği kıyımda bir mantık hatası vardır. Askerler insanları kıyıma uğrattığı halde merdivenler sapasağlam durmaktadır.
  Eski sansürler ve genel yenilemeler
  Film Rusya'da yayınlandıktan sonra Alman yayıncılar tarafından bazı sahneler (kıyım ve şiddet sahneleri) makaslanıp sinemalara çıktı. Ruslar, Leon Troçki’nin yazdığı Rusça film tanıtımında Josef Stalin hakkında kafasında takıldığı ve yazdığı yazılarıda kesmişlerdir. Daha sonra film Naziler tarafından yasaklanıp yayından kaldırılmıştır. Ardındanda filmin devrim’e kışkırtıcı propaganda olduğunu düşünen İngiltere ve Fransa yasaklamıştır.
  2004 yılında filmin üç yıl süren yeniden yapılandırılma aşaması tamamlandı. Vahşet sahneleri teker teker düzeltildi. İsyancı denizcilerin dudak hareketlerinden ne konuşmaya çalıştığı çıkartılıp düzgün ve başlıklara uyacak bir şekilde İngilizceye tercüme edilmeye çalışılmıştır.
  Müzikler Hakkında
  Orijinal müzikler Edmund Meisel tarafından bestelenmiştir. Premieri 1926 yılında Berlin'de bir salon orkestrasıyla yapılmıştır. Orkestra; flüt/pikolo, trompet, trombon, harmonyum, çeşitli perküsyon aletleri ve yaylı çalgılardan (viyolalar hariç) oluşmaktaydı. Meisel bütün besteyi 20 gün ve gece süresinde yazdı. Fakat diğer ülkelerde sansür sorunları çıkınca bütün besteleri tekrar gözden geçirip değişiklikler yaptı. Besteci ve orkestra şefi olan Mark-Andreas Schlingensiepen bütün şarkıları tekrar besteledi ve geliştirilmiş haline orijinal piyano notalarını da ekledi. 21yi yüzyılda film tekrar yapılmaya karar verilince Pet Shop Boys 2004 yılında yeni bir soundtrack yaparlar ve bu şarkıyı Dresdner Sinfoniker orkestrası çalar. Soundtrack 2005 yılında Battleship Potemkin adında çıkar.
  Diğer ülkelerdeki isimleri
  Filmin o ülkedeki adı Ülke
  Le Cuirassé Potemkine Belçika (Fransızca adı) / Kanada (Fransızca adı) / Fransa
  El Acorazado Potemkin Arjantin / İspanya
  Potemkin Yunanistan / ABD
  Броненосец Потёмкин Sovyetler Birliği (Rusça adı)
  Battleship Potemkin ABD
  Bronomzidi Potiomkini Sovyetler Birliği (Gürcü dilindeki adı)
  La Corazzata Potemkin İtalyanca
  O Couraçado Potemkin Portekizce
  El Cuirassat Potemkin İspanya (Catalancadaki adı)
  O Encouraçado Potemkin Brezilya
  Pancernik Potemkin Polonya
  Pansarkryssaren Potemkin İsveç
  Panserkrydseren Potemkin Danimarka
  Panssarilaiva Potemkin Finlandiya
  Pantserkruiser Potemkin Hollanda
  Panzerkreuzer Potemkin Almanya
  Potemkin Zırhlısı Türkiye
  The Armored Cruiser Potemkin ABD
  The Battleship Potemkin ABD
  The Battleship Potyomkin ABD (alternatif yazım biçimi)
  To Thorikton Potemkin Yunanistan (Yeni yayınlarında)
  * "Potemkin Zırhlısı" nın 1925 yılında Moskova'da gösterime girdiği hafta, Douglas Fairbanks'in başrolünü oynadığı 1922 yapımı ABD filmi Robin Hood da henüz sinemalarda gösterilmekteydi. Her iki film arasında bir gişe rekabeti yaşanıyordu, yetkililer Sovyet filminin kazanmasını arzuluyorlardı ama çok küçük bir farkla Robin Hood gişede Potemkin Zırhlısı'nı geçti.
  * Charles Chaplin bu filmin en çok beğendiği film olduğunu söylemişti.
  * Çalışan sınıfları isyana teşvik edeceğinden korkularak 1926 yılında İngiltere'de filme gösterim sertifikası verilmeyerek yasaklandı. Bu gösterim yasağı 1954 yılına kadar sürdü, bu tarihte de ancak X sertifikası ile gösterilmesine izin verildi.
  * 2004 yılında ise İngiliz pop grubu Pet Shop Boys'dan bu sessiz film için yeni bir müzik bestelemeleri istendi. Grup kısa sürede ısmarlanan müziği besteledi ve film bu yeni müziği ile Londra'nın Trafalgar Meydanı'nda 12 Eylül 2004 tarihinde canlı bir konser eşliğinde dev ekrana projeksiyonu yapılarak izleyicilere gösterildi.  Bir Part Boyutu: 200 MB - Toplam Boyut: 700 MB

  [HIDE]
   
   Hotfile
   http://hotfile.com/dl/30107951/da0c195/battleship_potemkin_5291.www.cshtr.com_ETCN.part1.rar.html
   http://hotfile.com/dl/30111951/a346090/battleship_potemkin_5291.www.cshtr.com_ETCN.part2.rar.html
   http://hotfile.com/dl/30115901/1d599eb/battleship_potemkin_5291.www.cshtr.com_ETCN.part3.rar.html
   http://hotfile.com/dl/30106195/afc10c4/battleship_potemkin_5291.www.cshtr.com_ETCN.part4.rar.html
    
   Rapidshare
   http://rapidshare.com/files/356050222/battleship_potemkin_5291.www.cshtr.com_ETCN.part1.rar
   http://rapidshare.com/files/356050421/battleship_potemkin_5291.www.cshtr.com_ETCN.part2.rar
   http://rapidshare.com/files/356050281/battleship_potemkin_5291.www.cshtr.com_ETCN.part3.rar
   http://rapidshare.com/files/356049437/battleship_potemkin_5291.www.cshtr.com_ETCN.part4.rar
  [/HIDE]

  www.cshtr.com
  screaemr, kerbela53, BuGi ve 8 kişi daha bunu beğendi.

 2. #2

  Standart

  Linkler malesef ölü...

 3. #3

  Standart

  Konu reup. Linkler en kısa zamanda yenilenecektir.

 4. #4

  Standart

  teşekkürler

Benzer Konular

 1. Cevap: 1
  Son Mesaj : 22.Ocak.2013, 04:09
 2. Cevap: 3
  Son Mesaj : 24.Ağustos.2012, 20:42
 3. 25 Kasım 1925 - Kılık, kıyafet inkılabı
  Konu Sahibi Derya Forum Tarih & Coğrafya
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Ocak.2011, 12:50
 4. IMDB #170 | The Gold Rush | Altına Hücum | 1925 | DVDRip | 4 Alt | iNDiR
  Konu Sahibi CSHTR_PRG Forum IMDB Top 250 Filmler | IMDB Top 250 Movies
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 24.Eylül.2010, 23:11
 5. IMDB #169 | The Grapes Of Wrath | Gazap Üzümleri | 1925 | DVDRip | 4 Alt | iNDiR
  Konu Sahibi CSHTR_PRG Forum IMDB Top 250 Filmler | IMDB Top 250 Movies
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 24.Eylül.2010, 23:11